Lucyna Piwowarska

​Ruszyła budowa kolejnego odcinka Via Carpatii

numer 2566 - 25.02.2020
ROZWÓJ Rozpoczęły się prace na budowie kolejnego odcinka szlaku Via Carpatii (S19) – od Niska Południe do Podgórza. To trzeci z sześciu odcinków w woj. podkarpackim, na którym zaczęły się roboty budowlane. Cała trasa między Lublinem a Sokołowem Małopolskim powinna być przejezdna w połowie 2021 r.

Przeciwwaga dla Zachodu

numer 2565 - 24.02.2020
Kraje Trójmorza zainaugurowały prace Karpackiej Rady Wykonawczej, która ma ułatwić skuteczne prowadzenie dalszych prac nad unijną Strategią Karpacką. Współdziałanie państw regionu Karpat w jej ramach ma się przyczynić do nadrobienia zaległości względem państw Europy Zachodniej, m.in. w zakresie konkurencyjności i innowacyjności.

Linie CPK nie mogą podzielić miasta

numer 2564 - 22.02.2020
Mikołów na Śląsku i Konstantynów Łódzki domagają się zmiany przebiegu planowanych linii kolejowych, prowadzących przez ich teren do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak zapowiadał Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wszystkie uzasadnione uwagi będą wprowadzone w życie.

Opozycja gra cenami żywności

numer 2559 - 17.02.2020
W Sejmie odbyła się burzliwa debata na temat wzrostu cen żywności. Opozycja zarzuciła rządowi, że nie robi nic w związku z lawinowo rosnącymi cenami i kosztami utrzymania polskich rodzin. Nie wzięła jednak pod uwagę, że ta lawina nie ma pokrycia w danych. Wynagrodzenia wzrosły 7,3 proc., podczas gdy inflacja 2,3 proc.

Projekt Ostrołęki C poczeka na Orlen

numer 2558 - 15.02.2020
ENERGETYKA Energa i Enea zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku węglowego elektrowni Ostrołęka C o mocy 1000 MW. Z tej decyzji jest zadowolony Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Jego spółka jako podmiot przejmujący Energę chce, aby inwestycja w Ostrołęce wpisywała się w strategię Orlenu.

Rekord za rekordem w polskich portach

numer 2557 - 14.02.2020
Rekordowy wynik przeładunków, ponad 52 mln ton, zanotował w 2019 roku Port Gdańsk. To czwarty wynik wśród portów nad Morzem Bałtyckim, po trzech portach w Rosji – Ust Ługa, Primorsk i Sankt Petersburg. Rekord w przeładunkach osiągnął także Port Gdynia.

Rusza program 100 obwodnic

numer 2555 - 12.02.2020
Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na budowę 15–16 obwodnic z ogłoszonego przez rząd programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych. W realizacji powinno się też znaleźć ok. 20 obejść miast i miasteczek – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Bałtyk to wielka szansa na rozwój Polski

numer 2554 - 11.02.2020
Potencjał, jaki daje dostęp do morza, nie jest w pełni wykorzystany – powiedział Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), w przeddzień Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego. Wyraził poparcie dla przekopu Mierzei Wiślanej, budowy systemu gazociągów i morskich farm wiatrowych.

Chiny coraz bardziej odcięte od świata

numer 2547 - 03.02.2020
W związku z epidemią koronawirusa większość przewoźników lotniczych wstrzymała lub znacząco ograniczyła połączenia z Chinami. Na razie nie ma sygnałów, by z Państwa Środka wycofywał się polski biznes.

​Będzie plan naprawy dla PGG

numer 2547 - 03.02.2020
GÓRNICTWO W Polskiej Grupie Górniczej trwa pogotowie strajkowe, ogłoszone przez trzynaście central związkowych działających w spółce. Po poniedziałkowych masówkach związki mają podjąć decyzję o ewentualnych dalszych protestach. Resort aktywów państwowych zapewnia, że jest przygotowywany plan dla PGG i innych kopalni.

​Spór płacowy w PGG się zaostrza

numer 2546 - 01.02.2020
GÓRNICTWO Mediacje płacowe w Polskiej Grupie Górniczej zakończyły się bez porozumienia. Związkowcy obstają przy 12-proc. podwyżce wynagrodzeń. Zarząd spółki proponuje przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń 100 mln zł pod warunkiem wypracowania zysku. To znacznie poniżej oczekiwań związkowców.

Każdy dom trafi do krajowego rejestru

numer 2545 - 31.01.2020
Powstająca Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) będzie zawierała szczegółowe informacje o każdym budynku w Polsce, w tym o sposobie jego ogrzewania, zamontowanych urządzeniach grzewczych, roku ich montażu, ociepleniu ścian, dachu i podłogi, a nawet o tym, czy właściciel korzystał z dofinansowania ze środków publicznych na termomodernizację.

Na Śląsku znów gorąco, będą górnicze masówki

numer 2543 - 29.01.2020
GÓRNICTWO Program dla górnictwa węgla kamiennego będzie aktualizowany, by dostosować planowaną produkcję do potrzeb sektora energetycznego – poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Zapowiedział też konsolidację kopalni. Związki zawodowe stanowczo protestują i mówią o masówkach, na razie na tle płacowym.

Zasiewy w tym roku przyspieszone

numer 2541 - 27.01.2020
W związku z tym, że nie mamy zimy, rolnicy muszą być przygotowani na znacznie szybsze zasiewy w tym roku – uprzedził Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Wystąpił już do Komisji Europejskiej o zgodę na przyspieszenie terminu stosowania nawozów.

​Kapitał z szarej strefy podbija ceny mieszkań

numer 2541 - 27.01.2020
NIERUCHOMOŚCI Jeśli utrzyma się dotychczasowe tempo wzrostu cen mieszkań, to grozi nam wystąpienie bańki cenowej, a więc gwałtowny spadek cen, tak jak zdarzyło się w latach 2007–2008. Ceny nieruchomości podbija kapitał spekulacyjny napływający z szarej strefy.

Polska wieś w grupie żywicieli świata

numer 2536 - 21.01.2020
ROLNICTWO W najbliższych miesiącach będzie się decydować przyszłość polskiego rolnictwa. Gra toczy się o wysoką stawkę – czy dostaniemy kilka miliardów euro więcej, czy mniej. Będą to decyzje, które zaważą na tym, czy polskie rolnictwo będzie się rozwijać, czy grozi mu kryzys, a może nawet i upadek.

Zapasy węgla z kopalń do centralnego magazynu

numer 2535 - 20.01.2020
W centralnej Polce w ciągu kilku dni ma powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać zapasy zalegające na zwałach w kopalniach – podało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Tym samym resort odpowiedział m.in. na apele górniczej Solidarności, która jest zaniepokojona zalegającymi zapasami przy kopalniach.

Przybędzie morskich wiatraków na Bałtyku

numer 2533 - 17.01.2020
ENERGETYKA Aby w końcu mogły ruszyć inwestycje w morskie wiatraki na polskim Bałtyku, Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej i skierowało go do konsultacji publicznych. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest zadowolone z publikacji projektu.

​Pieniądze na kutry albo blokada portów

numer 2532 - 16.01.2020
RYBOŁÓWSTWO Spotkanie ostatniej szansy – tak określają wędkarze morscy czwartkowe rozmowy z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapowiadają, że jeśli nie złoży on jasnych deklaracji pomocowych za unijny zakaz połowu dorsza, już w piątek może dojść do blokady portów.

Potężny Walmart przegrywa w Indiach

numer 2532 - 16.01.2020
Amerykańska sieć supermarketów Walmart, największy na świecie sprzedawca detaliczny, nie wytrzymał konkurencji w Indiach, podobnie jak Carrefour czy Auchan. Przepisy preferują indyjskie firmy rodzinne. Walmart rezygnuje z rozwoju supermarketów. Przegrywa też w sprzedaży internetowej.