Lucyna Piwowarska

Doehler ma lepiej traktować rolników

numer 2335 - 24.05.2019
Niemiecki Doehler, jeden z największych podmiotów skupujących owoce i producent koncentratu jabłkowego w Polsce, zobowiązał się pod naciskiem UOKiK do lepszego traktowania rolników, m.in. do szybszej zapłaty za dostarczone produkty, jak też do ustalenia minimalnej ceny skupu.

Niemiecki szantaż się nie udał

numer 2332 - 21.05.2019
Firma Eskimos, która prowadziła interwencyjny skup jabłek z zeszłorocznych zbiorów, zapłaciła już wszystkim rolnikom. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że płatności się opóźniały, ale było to efektem zmowy tłoczni soków, które robiły wszystko, aby nie dopuścić do skupu po wyższych cenach.

Polska wygrała spór z Komisją Europejską

numer 2330 - 18.05.2019
Polska wygrała w Trybunale Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Komisji Europejskiej. Spór dotyczył opodatkowania wielkich sieci handlowych, których interesów broniła Bruksela. Zdaniem sędziów KE popełniła błąd, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną. Małe sklepy miały bowiem tego podatku nie płacić.

Rząd chce, by UE pomogła w walce ze skutkami suszy

numer 2329 - 17.05.2019
ROLNICTWO Polska przygotowała wspólne z Czechami i Słowacją wystąpienie do Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia wsparcia finansowego z unijnego budżetu dla rolników poszkodowanych w wyniku tegorocznej suszy – poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

​Kominiarze sporządzą listę kopciuchów

numer 2328 - 16.05.2019
ENERGETYKA Powstanie ewidencja kotłów grzewczych, aby było wiadomo, kto ma w domu kopciucha. Jeśli piece zanieczyszczające powietrze nie zostaną wymienione przez właścicieli nieruchomości, walka z emisją CO2 nie będzie skuteczna.

Nowy Styl przejął francuską firmę

numer 2327 - 15.05.2019
Producent mebli Nowy Styl z Krosna na Podkarpaciu przejął spółkę Majencia – do niedawna numer jeden na francuskim rynku mebli, dziś będącą w upadłości. Zarząd Nowego Stylu wierzy, że uda mu się przywrócić dawny blask francuskiego producenta.


Czas na program Polska Geotermia+

numer 2326 - 14.05.2019
Polska jest bardzo zasobna w wody termalne, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad programem wsparcia pozyskiwania tego taniego źródła energii. Powstaje program Polska Geotermia+.

Boom na rynku fotowoltaiki

numer 2324 - 11.05.2019
Tak wielu mikroinstalacji jak w pierwszym kwartale 2019 r. nie podłączono do krajowych sieci energetycznych jeszcze nigdy. Niemal w całości były to technologie fotowoltaiczne. Ulga podatkowa i uruchomione przez banki ekopożyczki przyczyniają się do boomu na tym rynku.

​15 lat podatku VAT w Polsce

numer 2317 - 02.05.2019
FISKUS Mało kto się spodziewał, że w ciągu 15 lat obowiązywania VAT w Polsce dojdzie do tylu znaczących zmian w przepisach dotyczących tego podatku. Skutkiem legislacyjnego chaosu było ponad 160 tys. indywidualnych interpretacji dokonanych przez ministra finansów, ponad 20 tys. wyroków NSA i ponad 41 tys. WSA oraz narastająca luka w VAT.

Via Carpatia to wielka szansa na rozwój

numer 2316 - 30.04.2019
Via Carpatia to wielkie przedsięwzięcie, które zmieni europejską geopolitykę. To będzie nowa wielka oś transportowa – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Opinię tą potwierdzają eksperci. Są zgodni, że jest to wielka szansa rozwojowa dla ściany wschodniej Polski i całego regionu.

​Resort rolnictwa podał cennik owoców miękkich

numer 2314 - 27.04.2019
ROLNICTWO Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło propozycje cen owoców miękkich w umowach kontraktacyjnych 2019 r. zawieranych między rolnikami a firmami przetwórczymi. Rekomendowane ceny mają gwarantować opłacalność produkcji.

Za dużo węgla na rynku

numer 2309 - 20.04.2019
W związku ze wzmożonym importem nadwyżka węgla na krajowym rynku sięga już ok. 6 mln ton. Przed kopalniami rosną zwały węgla, ponieważ koncerny energetyczne nie odbierają całości zakontraktowanego i już opłaconego surowca. Sytuacja ta niepokoi wiceministra energii oraz związkowców Solidarności z PGG.

​Wybierają Polskę, bo to atrakcyjne miejsce

numer 2303 - 13.04.2019
INWESTYCJE Polskę jako miejsce swoich inwestycji wybrałoby ponownie prawie 95 proc. działających u nas firm zagranicznych. Nasz kraj przyciąga strategicznym położeniem, wykwalifikowanymi kadrami i stabilnością gospodarczą. – Ważne jest, by firmy te współpracowały z polskimi dostawcami – podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju Tadeusz Kościński.

Z produkcją e-aut musimy się pospieszyć

numer 2302 - 12.04.2019
Trwa wyścig producentów elektrycznych aut. Polska musi się spieszyć z realizacją swoich programów, bo na rynku elektromobilności robi się coraz ciaśniej. Volkswagen już zabezpieczył sobie dostawę litu do ogniw bateryjnych, Skoda zaś uruchamia największy w swojej historii program produkcyjny.

Rośnie oferta aut elektrycznych

numer 2301 - 11.04.2019
MOTORYZACJA Zwiększa się oferta samochodów elektrycznych dostępnych na polskim rynku. W „Katalogu pojazdów elektrycznych 2018” zaprezentowano już 52 modele. W Polsce można kupić niemal wszystkie auta dostępne na Zachodzie. Jednakże barierą dla chętnych na ich zakup są wciąż wysokie ceny.

Recesja nam nie grozi

numer 2300 - 10.04.2019
Gospodarka globalna w przyszłym roku będzie sobie radzić słabiej niż obecnie. Trudno jednak mówić o zagrożeniu recesją. Gdyby Stany Zjednoczone weszły w silną dekoniunkturę, wtedy dopiero będą podstawy do dużego dołka w globalnej gospodarce – twierdzą eksperci, którzy wzięli udział w debacie PAP Biznes „Strategie rynkowe TFI”.

U nas też może być jak na Zachodzie

numer 2299 - 09.04.2019
Związek zawodowy Solidarność aktywnie pozyskuje nowych członków. Akcje prowadzi np. w sklepach Castoramy, rozdając ulotki. Solidarność chce zbudować silną organizację, by pracodawcy zaczęli się liczyć z ludźmi i płacili im należycie. – U nas też może być jak w Wielkiej Brytanii – przekonuje związek.


​Gazoport w Świnoujściu się rozrasta

numer 2296 - 05.04.2019
ROZWÓJ Trwa rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu. Inwestycja ma przygotować gazoport do zwiększenia mocy reagazyfikacyjnej najpierw z 5 mld do 7,5 mld m sześc., następnie do 10 mld m sześć., a także pozwolić na rozbudowę terminala w przyszłości. – To niezwykle ważny projekt dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – uważa minister Piotr Naimski.

Dość spekulacji o handlu w niedziele

numer 2295 - 04.04.2019
Wkrótce dowiemy się, co naprawdę Polacy sądzą o ograniczeniu handlu w niedziele. Minister Jadwiga Emilewicz została zobligowana przez rząd do publikacji skróconej informacji na temat raportu, który jest przygotowywany na ten temat w resorcie przedsiębiorczości i technologii.

Fitch utrzymał wysoki rating dla Polski

numer 2292 - 01.04.2019
Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A-,  uzasadniając decyzję mocnymi podstawami gospodarki i dobrą sytuacją fiskalną. Wbrew oczekiwaniom niektórych ekonomistów tzw. piątka PiS nie spowodowała obniżki oceny wiarygodności naszego kraju.-->