Anna Gębalska-Berekets

Konsultacje skończone, protesty trwają

numer 2562 - 20.02.2020
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie komunikacji po otwarciu metra na Woli. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, raport z konsultacji, a także projekt zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów po uruchomieniu stacji metra na Woli ma być gotowy pod koniec marca. Protesty przeciwko zmianom, które chce wprowadzić ZTM, nie cichną.

​Pociągi bardziej dostępne

numer 2559 - 17.02.2020
Stołeczne stacje i przystanki kolejowe mają zyskać większe udogodnienia dla pasażerów. W planach są nowe windy, platformy, wiaty oraz tablice informacyjne. Takie inwestycje prowadzone są od lat. Na ten cel w Warszawie w ub.r. przeznaczono ponad 3 mln zł. Jak zapowiadają Polskie Koleje Państwowe, to jeszcze nie koniec zmian.


​Będą fotoradary na moście Poniatowskiego

numer 2557 - 14.02.2020
Stołeczni drogowcy zamierzają ustawić cztery fotoradary na moście Poniatowskiego. Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, będą one umieszczone w najbardziej newralgicznych miejscach. Pomysł pojawił się po dwukrotnie unieważnionym przetargu na zakup odcinkowego pomiaru prędkości. Urządzenia mają się pojawić jeszcze w tym roku.

Komu pomoże śródmiejska strefa parkowania?

numer 2556 - 13.02.2020
Powraca temat śródmiejskiej strefy parkowania w Warszawie. Jak zapowiada stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, jeszcze w tym roku będą prowadzone analizy i konsultacje w tej sprawie. W strefie śródmiejskiej miałyby być również pobierane opłaty za parkowanie samochodu w weekendy.

Spór o nazwę mostu

numer 2553 - 10.02.2020
Dopiero co pisaliśmy o tym, że dobiegają końca prace przy betonowaniu mostu Południowego, będącego częścią Południowej Obwodnicy Warszawy, a już zdążył się wywiązać spór o nazwę, jaką inwestycja powinna nosić. Radni Koalicji Obywatelskiej ze stołecznego Wawra chcieliby, aby jego patronem była WOŚP. Co ciekawe, do takiego rozwiązania nie przychyla się nawet sam prezydent stolicy.

​Piesi giną najczęściej

numer 2550 - 06.02.2020
Stołeczna policja podsumowała 2019 r. Okazuje się, że piesi stanowią aż 60 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych na stołecznych ulicach. Jakie inne wnioski płyną z przygotowanego zestawienia?
Z raportu wynika, że liczba wypadków w mieście spadła poniżej tysiąca (925). W porównaniu z rokiem ubiegłym było ich o 173 mniej. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych.

Billboardy sprawy nie załatwią

numer 2548 - 04.02.2020
W Grodzisku Mazowieckim pojawiły się billboardy, na których widnieją pytania dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. – Wszystko pięknie, szkoda tylko, że nie w każdym bloku są dostępne wszystkie kosze do segregacji – mówi nami jedna z mieszkanek. „Obniżcie ceny, to się bardziej przyłożymy” – to jeden z internetowych komentarzy odnoszący się do informacyjnej kampanii miasta.


​Czarne chmury nad „Słoneczną Jedyneczką”

numer 2547 - 03.02.2020
Radni, ze wsparciem burmistrza Sierpca, zdecydowali o likwidacji Przedszkola nr 1 „Słoneczna Jedyneczka”. Mimo protestów i sprzeciwu rodziców uchwała w tej sprawie została przyjęta większością głosów na ostatniej sesji rady miasta.

​Nowenna w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego

numer 2544 - 30.01.2020
2 lutego w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się pierwsza wielka nowenna za chorych.

​Ostatnie betonowanie mostu

numer 2542 - 28.01.2020
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że kończy się betonowanie mostu łączącego Wilanów z Wawrem. W ruch poszła 650-tonowa maszyna MSS. Prace trwają po wawerskiej stronie mostu. Robotnicy już kończą prace nad północną nitką przeprawy przez Wisłę.

​Bezwzględna segregacja

numer 2539 - 24.01.2020
Od lutego tego roku mieszkańców Płocka czeka drastyczny wzrost opłat za odbiór śmieci. Za niesegregowane odpady płocczanie zapłacą trzykrotnie, za segregowane zaś dwa razy więcej. Wszyscy mieszkańcy zostaną również objęci bezwzględnym obowiązkiem segregowania odpadów.

Przetarg na obwodnicę ogłoszony

numer 2536 - 21.01.2020
Stało się! Rozpoczęła się procedura przetargowa na budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Na tę inwestycję gmina czeka już od ponad 20 lat.

Mieszkańcy walczą o autobusy

numer 2532 - 16.01.2020
Ruszyły konsultacje w sprawie zmian komunikacji na Woli. Propozycje korekt tras obejmują 26 linii autobusowych. Chodzi o organizację komunikacji po otwarciu nowo wybudowanych stacji metra. Pierwsze ze spotkań już się odbyło, pozostało ich jeszcze pięć.

Praska Wisłostrada do przebudowy

numer 2530 - 14.01.2020
Praska Wisłostrada zostanie przebudowana. Drogowcy kilka dni temu podpisali umowę na przebudowę Wybrzeża Szczecińskiego i Wybrzeża Helskiego od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Prace mają potrwać dwa lata.

​Będzie gdzie zatankować prąd do auta

numer 2528 - 11.01.2020
Wszystko wskazuje na to, że w Płocku powstaną kolejne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Czy większa liczba dostępnych stacji sprawi, że płocczanie chętniej przesiądą się do aut elektrycznych?

​Budżet powiatu grodziskiego przyjęty jednogłośnie

numer 2524 - 07.01.2020
Wiadomo już, jak będzie wyglądał budżet powiatu grodziskiego na ten rok. Radni jednogłośnie zdecydowali o przyjęciu uchwały budżetowej. Na co przeznaczone zostanie najwięcej środków?

​Stołecznych kierowców czekają rewolucyjne zmiany

numer 2523 - 04.01.2020
W nowym roku zapowiada się rewolucja w strefie płatnego parkowania w stolicy, m.in. system e-kontroli. To jednak nie koniec zmian.

​Drugie życie choinek

numer 2520 - 31.12.2019
Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Przy zakupie dbamy o to, by drzewko było jak najładniejsze i najbardziej okazałe. Jednak co zrobić z choinką po świętach? Coraz więcej osób chce dać drzewkom drugie życie.


​Szamba do kontroli

numer 2519 - 30.12.2019
Władze Grodziska Mazowieckiego przypominają mieszkańcom o obowiązku regularnego opróżniania przydomowego szamba. Za niedopełnienie tego obowiązku urzędnicy zapowiadają surowe kary. W specjalnym komunikacie do mieszkańców grodziski magistrat przypomina o obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz konieczności opróżniania zbiorników.

​Więcej parkingów „Parkuj i Jedź”

numer 2518 - 28.12.2019
Będą nowe parkingi „Parkuj i Jedź”. Powstaną nie tylko w Warszawie, lecz także w podwarszawskich gminach. Samorządy pozyskały dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W sumie będzie to kilkaset nowych miejsc postojowych. Według władz Warszawy odciążą stolicę.