Wojciech Mucha

Jak futrzarze skalp z PiS zdjęli

numer 2081 - 20.07.2018
Wycofując się z likwidacji hodowli zwierząt futerkowych, rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazał, że jest nie tylko niekonsekwentny. Dał także wyraz uległości wobec wszelakich lobbies, które przy użyciu szantażu i wpływów kształtują proces legislacyjny jak plastelinę.

Czekając na listy z Rosji

numer 2074 - 12.07.2018
Piszę ten tekst jeszcze przed rozstrzygnięciem środowego meczu Anglia–Chorwacja. Niezależnie jednak od tego, która z drużyn przeszła do finału kończącego się w najbliższą niedzielę mundialu w Rosji, pewne jest jedno – wbrew chęciom i staraniom Moskwy nie udało się uniknąć podtekstów politycznych.

Morawiecki powiedział, Sakiewicza pozwą?

numer 2073 - 11.07.2018
Polscy sędziowie nieraz dowiedli, że nie ma dla nich granic. Szczególnie absurdu. Oto sędziowie z krakowskiego sądu domagają się od „Gazety Polskiej” sprostowania słów premiera Morawieckiego. To nie żart. Premier w wywiadzie dla naszego tygodnika powiedział: „W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa.

Nic się nie stało i nie stanie

numer 2067 - 04.07.2018
Obawiam się, że choć po kompromitacji na mundialu nasza piłkarska reprezentacja schowała się w mysiej dziurze, niebawem znów usłyszymy ten nieszczęsny okrzyk oznajmiający, że nie ma sprawy. „Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało” – zabrzmi tym razem, gdy opadnie już medialny kurz wokół ujawnionej w poniedziałek skali nieprawidłowości podczas zawierania kontraktu z Gazpromem.

Na tyle, na ile możemy, to ich powstrzymamy

numer 2063 - 29.06.2018
W organach uczelni wyższych na wszelkich stanowiskach kierowniczych nie będą mogły się znaleźć osoby, które były tajnymi współpracownikami lub pracownikami SB. Nie mówimy o kłamcach lustracyjnych, ale o wszystkich osobach, które również przyznały się do współpracy.
Panie ministrze, jest Pan zadowolony ze sposobu, w jaki zakończono kwestię nowelizacji ustawy o IPN?

Ruski rok Bońka i spółki

numer 2060 - 26.06.2018
Balon oczekiwań pękł. Sporo dziś piszemy o katastrofalnej formie, którą zaprezentowała na mundialu nasza reprezentacja. Ale jest jeszcze coś. To bufonada, która ujawniła się u niektórych przedstawicieli świata piłki. Chodzi konkretnie o Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN.

Krótka ławka

numer 2058 - 23.06.2018
Tytułowy mebel jest symbolem rzekomych niedoborów kadrowych, które nie pozwalają rządowi realizować w pełni tego, co nam obiecał. Ile to razy słyszałem, że się nie da, bo „nie ma ludzi, ławka za krótka”. Albo: „ci, którzy zostali, blokują nas, a nie ma kim ich zastąpić”.

Prawda pod pudrem

numer 2054 - 19.06.2018
Media co chwila zajmują się podliczaniem wydatków polityków, a to na make‑up, a to na podróże czy restauracje. Czasami wydatki te wyglądają na zasadne, czasami nie. Zazwyczaj to jednak w skali państwa groszowe koszty, które jeśli coś już pokazują, to tendencję władzy do nadmiernego dbania o swój wizerunek czy nadużywania państwowej kasy.

Zostaje na wieczność

numer 2051 - 15.06.2018
Dla jednych to tylko kompromis, dla innych zwycięstwo. Niezależnie od tego, jak spojrzy się na zakończoną właśnie sprawę pomnika Katyńskiego nad rzeką Hudson, pewne jest, że pokazała ona siłę i zdolności dyplomatyczne amerykańskiej Polonii. I umiejętność współdziałania z dyplomatami.

Dziennikarstwo dziś i jutro

numer 2049 - 13.06.2018
Ileż to już tekstów wypisano na temat kondycji mediów w czasach tzw. postprawdy, kiedy wielość narracji przysłania rzeczywisty obraz wydarzeń? Kiedy na rzetelną informacje nakładają się partykularne interesy polityczne lub relacje biznesowe czy zwyczajna presja newsa. M.in. o tym dyskutowało w Warszawie grono dziennikarzy z całego świata.

Kontrowersja niejedno ma imię

numer 2048 - 12.06.2018
Jeśli nie wiadomo, jak komuś przywalić, zawsze można powiedzieć, że jest „kontrowersyjny”. W sumie nie za bardzo wiadomo, co to znaczy, więc zawsze pasuje. Ale i z tym bywa różnie. Bo kontrowersyjny pisarz lub artysta – to zazwyczaj rokuje dobrze.

Reżim w blasku tysięcy luksów

numer 2045 - 08.06.2018
Za tydzień rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Miliardy kibiców pochłoną sportowe emocje. Nie można jednak zapominać o tym, że turniej odbywa się w Rosji – jednym z najbardziej krwiożerczych krajów na świecie. Niestety podobnie jak w przypadku igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 r. przypominają o tym tylko nieliczni.

Trzaskowski znów odlatuje

numer 2043 - 06.06.2018
Nie mają lekkiego życia w Platformie Obywatelskiej. Kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego, kandydata tej partii na prezydenta Warszawy, musi przyprawiać ich o srogi ból głowy.

Wcale się nie skończył

numer 2041 - 04.06.2018
4 czerwca 1989 r. podobno skończył się komunizm. Podobno, bo jak było w rzeczywistości, pokazał 4 czerwca 1992 r., kiedy po zamachu stanu odwołano rząd Jana Olszewskiego.

Pet w kiblu, czyli spisek PiS i TVP

numer 2038 - 30.05.2018
To miał być spisek na miarę pożaru Reichstagu i największa pożoga od czasu spalenia Londynu w 1666 r., a na pewno od czasu, gdy się sfajczyła budka przed rosyjską ambasadą w Warszawie. Tymczasem jedyne co zostało ze stopionego przez ogień wychodka obok inowrocławskiej kamienicy, w której mieszka poseł Krzysztof Brejza, to kupa śmiechu. I smutna refleksja.

Centralny spór o lotnisko

numer 2034 - 25.05.2018
Media zagrzmiały – mieszkańcy Baranowa są przerażeni sąsiedztwem planowanego tam Centralnego Portu Komunikacyjnego. O co chodzi? W środę w Baranowie odbyło się spotkanie w sprawie planów budowy CPK. Pojawił się na nim pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild, który przedstawiał plany budowy tego jednego z największych tego typu obiektów w Europie.

W walce z V kolumną Kremla

numer 2033 - 24.05.2018
Zatrzymanie przez ABW Jekateriny C., której przypisuje się udział w prowadzeniu na terenie naszego kraju przygotowań pod działania o charakterze hybrydowym, to doskonała ilustracja do tego, co „Gazeta Polska” i Strefa Wolnego Słowa głoszą od lat na temat prorosyjskich propagandystów i agentów wpływu. Płaciliśmy za to (i płacimy) wysoką cenę.

Lew (i tygrys) bliżej orła

numer 2031 - 22.05.2018
Singapur – to brzmi egzotycznie. I tak jest w rzeczywistości. Większości z nas kraj kojarzy się z niskimi podatkami, wysokimi cenami i drakońskimi karami nawet za akceptowalne w Europie wykroczenia. O tym, że jest tu dużo ciekawiej, można się przekonać łatwiej niż do tej pory. Wszystko za sprawą Polskich Linii Lotniczych LOT.

V4 w Międzymorzu

numer 2025 - 15.05.2018


Przewietrzyć Kraków

numer 2022 - 11.05.2018
Sprawa jest jasna. „Wieczny” Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa od 2002 r., a więc czasów niemal tak zamierzchłych, jak legenda o smoku wawelskim, podjął rękawicę i będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Trudno jest na razie wyrokować, czy to dlatego, że Władysław Kosiniak-Kamysz nie zgodził się na namaszczenie jako następcę.