​WOJCIECH JAKÓBIK

Podłączmy kraje bałtyckie do UE

numer 1953 - 16.02.2018
Dziś drugi dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Jest porozumienie o działaniach mających urentownić funkcjonowanie tam PKN Orlen. Chodzi o rafinerię Możejki, która uzyskała niższe taryfy transportowe od Kolei Litewskich i deklarację odbudowy trakcji, co obniży koszty dostaw jej produktów na Łotwę.

W tej sprawie z Niemcami się nie dogadamy

numer 1950 - 13.02.2018
Rząd wielkiej koalicji w Niemczech to kontynuacja dotychczasowej polityki zagranicznej i gospodarczej. Zmieniają się politycy, ale linia wyznaczona przez koalicyjne partie – nie. W zakresie polityki energetycznej od lat konsekwentnie stanowi ona, że Nord Stream 2 to przedsięwzięcie czysto biznesowe i politycy nie powinni się mieszać do niego.

Prawdziwe chmury nad Nord Streamem 2

numer 1892 - 02.12.2017Gaz będzie tańszy

numer 1885 - 24.11.2017
Nowa umowa na dostawy gazu skroplonego z USA wywołała wielkie emocje. W jej kontekście mówiono głównie o zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa dostaw i uniezależnieniu się od Rosji. Tymczasem dużo ważniejsza w tej umowie jest nowa formuła cenowa, zasygnalizowana przez PGNiG i ministra energii.

Jak uciąć łeb tej hydrze

numer 1809 - 25.08.2017
Tak zwane Państwo Islamskie to nadal bardzo sprawnie funkcjonująca organizacja terrorystyczna bazująca na kadrach partii Baas Saddama Husajna. Zarabia ona w sposób bezprawny na tym, że na świecie są chętni na jej dobra. Oprócz sprzedaży surowców energetycznych, tj. głównie ropy i w mniejszym stopniu gazu, terroryści z IS handlują ludźmi, organami i podrabianymi produktami luksusowymi.

Złe wieści dla energetyki węglowej

numer 1663 - 02.03.2017
Polska została przegłosowana w Parlamencie Europejskim i nie udało się jej zatrzymać reformy systemu handlu emisjami – EU Emissions Trading System. Przyjęte rozwiązania mają służyć 40-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii do 2030 r. Sprawi to, że koszty dla naszego przemysłu będą rosły.