Jarosław Molga

Czas na konsultacje

numer 2560 - 18.02.2020
Rusza pierwszy tydzień konsultacji rządowego programu budowy 100 obwodnic. Swoje uwagi można zgłaszać do 20 marca. Przypomnijmy, że w ramach programu na Mazowszu obwodnice mają odciążyć m.in. Ciechanów, Lipsko, Łąck i Ostrołękę. Projekt zakłada nie tylko budowę dróg, ale także towarzyszącej im infrastruktury, w tym bezpiecznych przejść dla pieszych.

​Kraków bliżej Warszawy

numer 2560 - 18.02.2020
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z nowym wykonawcą odcinka trasy S7. To fragment drogi ekspresowej od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do węzła Lesznowola, stanowiący drogę wylotową z Warszawy w stronę Krakowa. Poprzedni wykonawca nie realizował swoich zadań.

Resort zapewnia: będzie wystawa stała

numer 2559 - 17.02.2020
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wydanym komunikacie informuje, że nie ma powodów do niepokoju o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Zapewnia, że jest zdeterminowane, by otworzyć stałą ekspozycję. Do tej pory jej nie ma, choć gdy podpisywano akt erekcyjny, muzeum miało zostać otwarte na 100-lecie niepodległości. Dotychczas placówka nie ma nowego dyrektora.

Koronawirus pod kontrolą

numer 2558 - 15.02.2020
Ze względu na podejrzenie zakażenia koronawirusem na Mazowszu hospitalizowanych jest 10 osób – poinformował wojewódzki inspektor sanitarny. W całym regionie pod obserwacją epidemiologiczną znajdują się 84 osoby. Dotychczas nikt nie okazał się zarażony wirusem z Chin. Tak było również w przypadku ostatnich pacjentów, którzy zgłosili się do przychodni w Markach.

Pożyczki zamiast ślubu

numer 2558 - 15.02.2020
Oszukiwał kobiety poznane za pośrednictwem portali randkowych. Zamiast ślubu brał od nich pożyczki. W sumie w ten sposób zainkasował ok. 100 tys. zł. To kolejny oszust matrymonialny zatrzymany przez policjantów. Pół roku temu wpadł Konrad K. Wykorzystał on w ten sposób ponad 40 kobiet. Tacy oszuści nie zawsze działają sami.

Psychoanaliza telewizyjna

numer 2552 - 08.02.2020
Wojna o faworki czy utrata pracy za komentarze na temat koreańskiej gwiazdy estrady nieznanej u nas prawie nikomu. Prężące się muskuły na fotografii zrobionej samemu sobie na tle kafelków we własnej łazience. Co łączy te pozornie niezwiązane zdarzenia? Otóż osobowość telewizyjna. Coś, co trudno opisać i nawet w internecie nie ma jednoznacznej definicji.

Szybciej na południe

numer 2550 - 06.02.2020
Dwie nowe linie kolejowe przebiegające przez Radom mają powstać w ramach budowy sieci kolejowej wokół planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. PKP Polskie Linie Kolejowe opracują studium wykonalności dla budowy dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Piaseczna i Czachówka. Tym samym wąskie gardło w komunikacji kolejowej na południe od stolicy za kilka lat przestanie istnieć.

Mieli planować zamach

numer 2549 - 05.02.2020
Stołeczni policjanci zatrzymali czterech nastolatków, którzy mogli planować zamach terrorystyczny w jednej ze szkół na terenie Warszawy – poinformowała PAP. Wobec dwóch zatrzymanych sąd zastosował dozór kuratora oraz nakaz umieszczenia w schronisku dla nieletnich. Ta sprawa pokazuje, że opiekunowie powinni zwracać uwagę na to, czym ich dzieci się interesują.

Pokonać bezdomność

numer 2548 - 04.02.2020


Jeszcze przez najbliższy tydzień organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność na rzecz pomocy bezdomnym mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”. Oferty należy składać do 11 lutego do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Mazowsze to region z największą liczbą bezdomnych w Polsce.

Więcej pociągów, łatwiejszy dojazd

numer 2547 - 03.02.2020
Więcej pociągów, lepsza komunikacja kolejowa Warszawy z powiatami północno-wschodniego Mazowsza. Tak ma być w kilkuletniej perspektywie po wybudowaniu dodatkowych torów w kierunku Legionowa. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na opracowanie studium wykonalności takiej inwestycji. To kolejne przedsięwzięcie w ramach modernizacji linii kolejowych.

Punkty za szczepienia

numer 2546 - 01.02.2020
 


​Od podlewania drzew po angielski w żłobku

numer 2546 - 01.02.2020
W tegorocznej warszawskiej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono łącznie 2242 pomysły – 196 ogólnomiejskich i 2046 dzielnicowych. To o 76 projektów więcej niż w zeszłym roku. Najwięcej propozycji mieszkańcy zgłosili w dzielnicach: Bielany – 170, Białołęka – 160 oraz Mokotów – 152.

Był taki dzień zimowy...

numer 2545 - 31.01.2020
Emocje trwają do dziś, choć zdarzenie miało miejsce w środę. Spadł śnieg. Tym razem zaskoczył nie tylko drogowców. Kierowcy również zapomnieli, jak się jeździ po śliskich ulicach. Opady na tydzień przed feriami dały nadzieję, że zima w końcu przyjdzie. Długoterminowe prognozy do połowy marca wykluczają jednak taką możliwość. Brak śniegu cieszy samorządy.

​Metoda na fotowoltaikę

numer 2545 - 31.01.2020
W ostatnim czasie na terenie miasta i gminy Pilawa zaczęli pojawiać się oszuści, którzy powołują się na urzędników i oferują skorzystanie z dofinansowania montażu instalacji fotowoltaicznych – informuje portal Podlasie24.pl.To kolejna metoda oszustów. Przypomnijmy, że niedawno Mazowiecka Izba Skarbowa ostrzegała przed przestępcami podszywającymi się pod skarbówkę.

Wegańskie psy i elektryczne wydmuszki

numer 2540 - 25.01.2020
Nie wiem, jak zacząć. Bo co można napisać po odkryciu, że znany aktor rozmawiał z tabloidem, mając nadzieję, że będzie to rozmowa o sztuce? Po informacji, że katastrofa pożarów w Australii została wyolbrzymiona przez media, ale jak to ujęła jedna pani zwana polskim doktorem Dolitte: „to dobrze”?

Podpalacze znikają jak dym

numer 2540 - 25.01.2020
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ubiegłorocznych pożarów lasów w gminie Odrzywół. Podobnie jak wcześniej, również tym razem nie udało się wykryć sprawców. Z pożarami lasów gmina w powiecie przysuskim walczy od 4 lat. Podpalenia na Mazowszu to poważny problem. Obecnie zmagają się z nim mieszkańcy Kosowa Lackiego.

Babciu, bądź ostrożna!

numer 2539 - 24.01.2020
„Babciu, to nie Twój wnuczek… Bądź ostrożna” to kampania informacyjno-edukacyjna przygotowana przez warszawski ratusz, a skierowana do seniorów. Dotyczy problemu oszustw dokonywanych metodą na wnuczka, na policjanta lub innych o podobnym sposobie działania. W tej edycji w akcji mają pomóc lekarze, którzy po wizycie seniora będą wręczali mu teczkę z informacjami i praktycznymi poradami.

Na Woli i Pradze chcą parkomatów

numer 2538 - 23.01.2020
Kilkaset osób wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ i Woli. Zdecydowana większość uczestników popiera pomysł i oczekuje wprowadzenia płatnego parkowania w ich okolicy – głosi komunikat ratusza. Teraz decyzja o tym, czy strefa rzeczywiście się rozszerzy, należy do rady miasta.

​Bilety za miliard złotych

numer 2538 - 23.01.2020
Większe wpływy do budżetu, więcej biletów sprzedanych przez aplikacje mobilne i automaty w pojazdach, mniej gapowiczów – to najkrótsze podsumowanie dwunastu miesięcy 2019 r. w Warszawskim Transporcie Publicznym. Jak informuje w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego, w ubiegłym roku na bilety wydaliśmy prawie miliard złotych.

Otwierają część Górczewskiej

numer 2537 - 22.01.2020
W piątek, 24 stycznia, ok. godz. 12 budowniczowie wolskiego odcinka II linii metra przywrócą normalny ruch na ul. Górczewskiej, na zachód od al. Prymasa Tysiąclecia, w rejonie wybudowanej stacji Księcia Janusza. Połączenie z ul. Górczewską odzyskają ulice: Ciołka, Księcia Janusza oraz Jana Olbrachta – informuje warszawski ratusz.