Jarosław Molga

​Wola Michała Szczerby

numer 1725 - 17.05.2017
W Wolskim Centrum Kultury napięta atmosfera. Według nieoficjalnych informacji zwolniona ma zostać dyrektor placówki Anna Podłucka. Faktyczną przyczyną odwołania jest konflikt między dyrektor a jej zastępczyniami, które od marca nie pracują już w WCK, ale w Urzędzie Dzielnicy Wola. – To osoby z ekipy Szczerby, a de facto to on „rządzi” na Woli – twierdzą nasi informatorzy.

​Fach w garści

numer 1724 - 16.05.2017
Absolwenci gimnazjów na Mazowszu coraz częściej wybierają technika i szkoły branżowe. Tak jak Bartek z Grodziska Mazowieckiego chcą za kilka lat mieć konkretny zawód i wtedy decydować, czy kontynuować naukę na studiach. Dobre szkoły zawodowe na Mazowszu znajdują się nie tylko w Warszawie.

Statystyka dogoni prawdę

numer 1719 - 10.05.2017
Rusza proces naboru projektów w ramach Pakietu dla średnich miast – poinformowało wczoraj Ministerstwo Rozwoju. To jeden z programów, które pośrednio lub wprost resort adresuje do samorządów Mazowsza. Resort przekonał Europejski Urząd Statystyczny i od stycznia unijne statystyki będą liczyły odrębnie region i Warszawę.

​Korupcja w imieniu gminy

numer 1718 - 09.05.2017
Wójt gminy Wiskitki Franciszek M. został prawomocnie skazany za korupcję. Tyle że wójt nie brał łapówek, ale je dawał. Za to, by pozytywnie zaopiniowano projekt gminnej kanalizacji i by uzyskać na ten cel unijną dotację. Teraz Wiskitki czekają najprawdopodobniej przedterminowe wybory. Do końca maja rada gminy ma czas na uchylenie wójtowi mandatu.

​Drogowa ofensywa czeka na marszałka

numer 1717 - 08.05.2017
W Siedlcach rozstrzygnięto przetargi na dwie priorytetowe inwestycje drogowe. Są gotowe projekty i zgody na budowę. Prace jednak nie ruszają, bo władze miasta czekają na podpisanie umowy z marszałkiem województwa na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Adam Struzik zapewnia, że stanie się to na dniach.

​O dwa wyroki za daleko

numer 1715 - 05.05.2017
Proces, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny na wniosek mieszkańca stolicy zakwestionował zgodność z prawem wymogu podawania numeru rejestracyjnego w parkomatach, nie był pierwszą potyczką sądową w tej sprawie. Trzy lata temu WSA rozpatrywał już problem w kontekście danych osobowych. ZDM twierdził, że nie zbiera takich danych, a sąd tego stanowiska nie podzielił.

​O szpitalu bez długów

numer 1714 - 04.05.2017
W szpitalu w Węgrowie odbywają się już pierwsze operacje w nowo wybudowanym bloku operacyjnym. Inwestycja o wartości 12 mln zł została finansowana ze środków własnych szpitala. Placówka od 18 lat nie ma długów.

​W oczekiwaniu na ciepło

numer 1713 - 02.05.2017
Enea Wytwarzanie w Kozienicach chce modernizować sieć ciepłowniczą w Radomiu oraz dostarczać do tej sieci energię, czyli ciepło dla mieszkańców. Wartość tych inwestycji to setki milionów złotych, przy czym najważniejsze byłoby zabezpieczenie polityki energetycznej miasta i zapewnienie radomianom cen ciepła na akceptowalnym poziomie.

​Afryka w sercu Mazowsza

numer 1712 - 29.04.2017
Słychać afrykańskie bębny. Tu musi być ta wioska. Zza drewnianego ogrodzenia widać, że obok siebie stoją domki z trzciny, okrągłe i prostokątne. Najwyraźniej zbudowane przez dwa obce sobie ludy. W tyle ekumeniczny kościółek, obok wąska gruntowa droga. Za nią zwarty busz mazowieckich sosen.

​Bankowa sprawa rodziny S.

numer 1709 - 26.04.2017
Wyłudzenie łącznie 800 tys. zł kredytów, przyjęcie łapówek na kwotę 140 tys., fałszowanie dokumentacji bankowej i utrudnianie śledztwa – to w skrócie treść aktu oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce przeciwko kilku osobom, w tym prezes banku Czesławy S. i jej synowi Andrzejowi S.

​Prezydencki mandat zmierza do sądu

numer 1708 - 25.04.2017
Radni Radomia nie chcieli w poniedziałek decydować, czy na wniosek wojewody wygasić mandat prezydenta Radosława Witkowskiego. – Rada raczej już się tą sprawą nie zajmie. Liczymy, że zajmie się nią sąd i wyda sprawiedliwy wyrok – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący rady miasta. Wszystko wskazuje więc na to, że Witkowski, choć grozi mu batalia sądowa, doczeka końca kadencji.

​Metro ugrzęzło na Woli

numer 1705 - 21.04.2017
Generalny inspektor nadzoru budowlanego cofnął pozwolenie na budowę stacji II linii metra. Ma wątpliwości co do własności niektórych działek na terenie inwestycji. – Owe niesprecyzowane wątpliwości blokują największą inwestycję samorządową w tej części Europy – mówi wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Wojewoda mazowiecki uspokaja, dziś ma się spotkać z władzami Warszawy.

​Parkomaty nie mogą służyć do inwigilacji

numer 1703 - 19.04.2017
Na razie zasady wnoszenia opłat za parkowanie pozostają bez zmian – mówi Paweł Olek z ZDM w Warszawie. W ostatni czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego na klawiaturze parkometru jest niezgodny z prawem.

Szpitale przewlekle chore

numer 1702 - 18.04.2017
Suma nadwykonań mazowieckich szpitali za lata 2010–2015 to ok. 4 mld zł. Do dziś placówki nie odzyskały z NFZ-etu wszystkich środków należnych z tego tytułu. By leczyć, musiały się zadłużać.

Megazłote za megawaty

numer 1700 - 14.04.2017
Chcemy kompromisu – deklarują władze obu samorządów. Jednak spór o przyłączenie trzech sołectw gminy Rzekuń do Ostrołęki trwa. Rzekuń zaskarżył uchwałę miasta o poszerzeniu granic i będzie skarżył decyzję wojewody o uchyleniu gminnego referendum w tej sprawie. Chodzi o to, który samorząd bezpośrednio zyska na nowej elektrowni.

​Im wszystkim należy się nasza pamięć

numer 1697 - 11.04.2017
Pamięć, modlitwa, refleksja – w tych słowach można zawrzeć przebieg i nastrój radomskich obchodów katastrofy smoleńskiej. Wzięli w nich udział mieszkańcy, władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych, wojska i kilku lokalnych stowarzyszeń.

Zważ, zanim polatasz

numer 1696 - 10.04.2017
Zaczyna się „sezon na drony”. Latanie nimi staje się coraz powszechniejszą rozrywką. Tymczasem co roku dochodzi do kilkunastu incydentów grożących tragedią – drony w pobliżu lotnisk mogą spowodować katastrofę. W Warszawie zamykano już z ich powodu port Chopina. Niewiele osób wie, że dronami ważącymi więcej niż 0,6 kg w ogóle nie wolno latać w miastach. Grozi za to odpowiedzialność karna.

Chryzantemy 1: to jeszcze nie koniec

numer 1693 - 06.04.2017
Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie budowy i odbioru bloku socjalnego przy ul. Chryzantemy 1. Kazimierz Gocławski, który składał zawiadomienie, będzie się dziś od tej decyzji odwoływał. Miasto nadal nie widzi potrzeby zmian w stanie bloku. W tym roku nie powstanie ogrodzenie placyku zabaw ani altana śmietnikowa.

Zdrowie zamiast tabelek

numer 1692 - 05.04.2017
Łóżek do likwidacji będzie mniej. Rozmowy będą kontynuowane – poinformował radomski ratusz po spotkaniu prezydenta miasta z wicemarszałek Mazowsza. Parlamentarzyści PiS-u na specjalnej konferencji prasowej domagali się zmiany decyzji o restrukturyzacji placówki. – To decyzja polityczna. Pokazuje różnicę w podejściu do bezpieczeństwa zdrowotnego.

Rok bez kolei

numer 1691 - 04.04.2017
Dwa razy więcej pociągów na linii Warszawa–Grodzisk Mazowiecki oraz sześć odremontowanych stacji i jedna nowa. Tunel pod torami w Pruszkowie. To dobre wiadomości. Złe to te, że mieszkańcy miejscowości przy linii grodziskiej będę musieli na rok zrezygnować z kolei i przesiąść się do samochodowej komunikacji zastępczej.