reklama


Jarosław Molga

​Strach przed kulturą

numer 1763 - 01.07.2017
Nie doszło do nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy warszawskiej Woli. Radni PO postanowili gremialnie nie przyjść na posiedzenie i sesja nie odbyła się z powodu braku kworum. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek radnych PiS‑u i niezależnej radnej, a tematem miała być sytuacja Wolskiego Centrum Kultury. – Radnym PO i burmistrzowi zabrakło odwagi – mówi Michał Prószyński, radny PiS‑u.

​Ludzie toną w ciszy

numer 1760 - 28.06.2017
Ponad 20 łodzi policyjnych, przeszkoleni funkcjonariusze, dodatkowe posterunki w pobliżu kąpielisk – to część środków, jakie mazowiecka policja będzie wykorzystywać w te wakacje, by strzec bezpieczeństwa nad wodą. Pojawiło się osiem czarnych punktów – oznakowanych niebezpiecznych miejsc, gdzie kąpać się nie wolno.

​PO i PSL chcą zachować kontrolę nad pieniędzmi

numer 1759 - 27.06.2017
Sejmik województwa mazowieckiego przyjął uchwałę nadającą nowy statut Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska. Wprowadzono w nim zasadę jednomyślności członków rady nadzorczej m.in. przy decyzjach o zmianie zarządu WFOŚ. Chodzi o zablokowanie działania nowej ustawy i utrzymanie wpływów w funduszu przez koalicję PO-PSL. Podobne uchwały przyjęły już sejmiki łódzki, śląski i małopolski.

​Pierwsze takie wakacje

numer 1757 - 24.06.2017
Zakończył się rok szkolny. To pierwsze wakacje przed wejściem w życie reformy edukacji. Dzisiejsi szóstoklasiści pójdą do siódmej klasy, a nie do gimnazjum. – Mazowsze jest gotowe na nowy rok szkolny – zapewniali wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i Aurelia Michałowska, kurator oświaty, podczas uroczystości zakończenia roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach.

​Szkoła w zawieszeniu

numer 1756 - 23.06.2017
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu od 1 stycznia 2018 r. miał przejść pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Choć już koniec roku szkolnego, nie wiadomo, czy do tego dojdzie. Resort informuje, że miasto nie dostarczyło kompletu dokumentów, więc szkoły przejąć nie może.

​Szansa w Wierzbicy

numer 1755 - 22.06.2017
Nie łatwo się tu dostać i nie z własnej woli. O tym, czy dana osoba ma trafić do ośrodka wychowawczego, musi zdecydować sąd. A jednak to właśnie tu kilkunastoletnie dziewczyny mają wreszcie szanse normalnie żyć. Szanse, której nie dostały w domu rodzinnym czy macierzystej szkole. Dostają ją w Wierzbicy.


​Prezydent bezradny

numer 1754 - 21.06.2017
Radomian i wszystkich przejeżdżających przez miasto na południowy wschód czeka lato z dziurą. Wyrwa w wiadukcie alei Wojska Polskiego zostanie załatana za 6 tygodni. Prezydent Witkowski apeluje, by dziury nie wiązać z polityką. Radom pognębi też inna dziura – inwestycyjna. Nie będzie dofinansowania budowy trasy N-S. W dokumentacji wniosku o dofinansowanie były bowiem błędy formalne.

​Wyższe kary dla kierowców?

numer 1753 - 20.06.2017
Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich chce wyższych kar za brak opłaty parkingowej. Urzędnicy uważają, że 50 zł to za mało. – Utrzymanie obecnej wysokości kary spowoduje, że wiele osób po prostu nie będzie płacić za parkowanie w specjalnych strefach – mówił nam Mikołaj Pieńkos z ZDM Warszawa.


​Mazowsze z gazem

numer 1752 - 19.06.2017
Polska Spółka Gazownictwa wybuduje jeszcze w tym roku stację gazową w Sokołowie Podlaskim. To element nowej strategii mającej likwidować białe plamy w dostępie do błękitnego paliwa. Na Mazowszu takich miejsc jest bardzo dużo właśnie we wschodnich rejonach województwa, a także na południu regionu. Inwestycje PSG obejmą 19 mazowieckich gmin do 2022 roku. Pierwsze miejscowości, np.

Chcą swojego województwa

numer 1750 - 16.06.2017
Koncepcję utworzenia województwa siedlecko-bialskopodlaskiego promuje poseł PiS-u z Białej Podlaskiej Adam Abramowicz. W skład nowej jednostki administracyjnej miałyby wejść powiaty z krańców Mazowsza, Lubelskiego i Podlaskiego. Tamtejsi samorządowcy przychylnie patrzą na ten projekt. Mają dosyć traktowania po macoszemu przez zarządy województw.

​Air Show będzie. Niesmak pozostał

numer 1749 - 14.06.2017
Przewodniczący rady miasta Dariusz Wójcik w specjalnym liście dziękuje szefowi MON‑u oraz parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości za działania na rzecz zorganizowania w tym roku Air Show w Radomiu. To epilog zamieszania, które od kilku tygodni postawiło pod znakiem zapytania organizację najbardziej rozpoznawalnej radomskiej imprezy. – Dobrze, że wszystko tak się zakończyło.

Rządy wójta w zawiasach

numer 1748 - 13.06.2017
Wójt Wiskitek, mimo że pod koniec kwietnia został skazany prawomocnym wyrokiem, nadal rządzi gminą. Zaskarżył decyzję komisarza wyborczego do sądu i najprawdopodobniej dotrwa do końca kadencji. Na Mazowszu jest więcej przypadków, w których działania samorządowców kolidują z prawem, a mimo to nie tracą oni mandatów.

​Inwestycyjne lato

numer 1747 - 12.06.2017
Ruszają dwie duże inwestycje drogowe: budowa tunelu drogowego pod stacją kolejową oraz III etap obwodnicy śródmieścia. Miasto w ubiegłym tygodniu podpisało z wykonawcami umowy na realizację przedsięwzięć. W sumie będzie to koszt kilkadziesięciu milionów zł. Prace ruszają teraz, bo Siedlce najpierw czekały na podpisanie z zarządem województwa umów na dofinansowanie ze środków unijnych.

​Poseł Szczerba gra na Woli

numer 1746 - 10.06.2017
Atmosfera w Wolskim Centrum Kultury staje się nie do zniesienia. Po ostatnim tekście w „GPC” na temat WCK poseł Szczerba zapowiedział, że znajdzie informatora prasy – mówią pracownicy placówki. Pytaliśmy posła, czy to prawda. – Nie znam tematu – powiedział nam Michał Szczerba. Pracownicy WCK rozważają udanie się po pomoc do wolskich radnych PiS-u,

​Air Show w korkociągu

numer 1744 - 08.06.2017
Pełnowymiarowe, ograniczone, w ogóle – to warianty tegorocznych pokazów lotniczych Air Show pojawiające się w mediach i oświadczeniach polityków. Radosław Witkowski, prezydent Radomia, wskazuje na wojsko jako winnego zawirowań z Air Show. Resort obrony twierdzi zaś, że jest gotowy do organizacji imprezy.

Samorząd nie wszystko może

numer 1743 - 07.06.2017
Wkraczam tam, gdzie widzę problem. Nie czepiam się przecinków – mówił wczoraj wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Komentował w ten sposób dane dotyczące zakwestionowanych uchwał samorządów na Mazowszu. Najwięcej, bo ponad 15 proc. uchylonych uchwał dotyczyło planowania przestrzennego. Apeluję do samorządów o większą staranność w tworzeniu prawa w tym obszarze – mówił Sipiera.

Korkowanie Ubera

numer 1742 - 06.06.2017
Około dwóch tysięcy taksówek zablokowało Warszawę w porannym szczycie komunikacyjnym. Taksówkarze protestowali przeciwko funkcjonowaniu na rynku przewoźników takich jak Uber. Rano w żółwim tempie taksówki wyjechały na ulice, także w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Taksówkarze wystosowali do rządu petycję, w której domagają się wprowadzenia jasnych zasad regulujących rynek przewozu osób.

​Miasto dużych mocy

numer 1741 - 05.06.2017


​Odcięci od świata

numer 1740 - 03.06.2017
Pakiety komunikacyjne to jedno z rozwiązań, jakie mają się pojawić w nowelizowanej ustawie o publicznym transporcie zbiorowym. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracowujące zmiany chce w ten sposób dać samorządom narzędzie do eliminowania tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie komunikacji publicznej nie ma lub jest szczątkowa.

Niezwykłe historie dzieci, które zasłużyły na medal

numer 1739 - 02.06.2017
Ośmiolatek, który przegania włamywacza drewnianym mieczem. Piętnastolatek, który własnym ciałem próbuje zatrzymać staczający się samochód z zamkniętym w środku dzieckiem, czy pięciolatka, która ratuje swoją siostrę, wzywając pomoc przez telefon. W dzień dziecka Mariusz Błaszczak odznaczył medalem Młodego Bohatera 21 dzieci, które były bohaterami takich wyjątkowych historii.

reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama