Piotr Łuczuk

O czym rozmawiać, gdy trzeba milczeć?

numer 2681 - 11.07.2020
Dziś nie będzie o polityce, bo nie można (znów cisza wyborcza). A nawet gdyby było można, to… ileż można?! I tu pojawia się problem. Przez ostatnie miesiące żyliśmy w sumie dwoma tematami: polityką i koronawirusem. Polityka jednak miała taką moc, że po kilku tygodniach o pandemii też mówiliśmy już wyłącznie przez pryzmat partyjnych szyldów.

Klucz do wysokiej frekwencji

numer 2675 - 04.07.2020
Frekwencja – to hasło powracające niczym bumerang przy każdych wyborach. To właśnie od tego, czy jest wysoka, bardzo często zależą wyborczy sukces albo wyborcza porażka poszczególnych kandydatów i partii. Jak to możliwe, że każdy kandydat na prezydenta zapowiada, że będzie przekonywał nieprzekonanych i walczył o ich głosy. Nie ma się co dziwić. Gra idzie o spory kawałek tortu.

Cisza… przed burzą. Aż dudni w uszach

numer 2669 - 27.06.2020
W trakcie każdej kampanii wyborczej nadchodzi moment, w którym misternie opracowywane przez sztaby strategie można już co najwyżej schować do kieszeni. Najbardziej ekscytujący moment każdego politycznego starcia poprzedza… cisza. A może by ją tak trochę przedłużyć?

Dobre…, dobre, bardzo dobre!

numer 2663 - 20.06.2020
Tak się jakoś dziwnie składa, że publikacja tego felietonu zbiega się z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku. Przypadek? Nie sądzę! Muszę się do czegoś przyznać… Nigdy nie miałem większych problemów z doborem odpowiedniego utworu do Niecodziennej Listy Przebojów, aż do teraz.

Na sprzedawcę parasolek nikt nie patrzy

numer 2657 - 13.06.2020
Kampania wyborcza ma to do siebie, że czasami obfituje w mniej lub bardziej zaskakujące zwroty akcji. Tych ostatnich po Rafale Trzaskowskim nikt raczej się już nie spodziewał. Nikt, z wyjątkiem Marii Koterbskiej, która przewidziała wszystko już w 1960 r.!

Są takie czasy, w których uczymy się żyć… od nowa

numer 2652 - 06.06.2020
Co nam zostanie po pandemii? Mam nadzieję, że choć odrobina refleksji zamiast tony hurraoptymizmu. W czasie najsilniejszych restrykcji powtarzaliśmy, że koronawirus zmienił całe nasze życie… Że teraz już nic nie będzie „tak samo”.

Trójkowy zawrót głowy! Queen przewidział tę aferę

numer 2646 - 30.05.2020
Czy afera wokół radiowej Trójki będzie jednym z największych medialnych skandali ostatnich lat? Czas pokaże… Jedno jest pewne – całą sytuację przewidział zespół Queen. Nie wierzycie? Wystarczy tylko posłuchać, a w zasadzie wczytać się w tekst jednego z ich przebojów.

Zmiennicy… z ulicy i zagranicy

numer 2640 - 23.05.2020
Trzeba przyznać, że „haratanie w gałę” uskuteczniane w czasach, gdy w kraju nad Wisłą Platformą Obywatelską sterował Donald Tusk, nie poszło w las… Przy pierwszej możliwej okazji w meczu o prezydenturę dokonano zmiany na boisku.

Niby nic, a tak to się zaczęło…

numer 2634 - 16.05.2020
Co to jest: grupa ponadprzeciętnych indywidualistów piszących co tydzień teksty, których nie puściłaby na swoich łamach żadna gazeta? Odpowiedź jest prosta: redakcja „Niecodziennej Gazety Polskiej”. A dziś jesteśmy podekscytowani szczególnie, bo świętujemy 100. wydanie naszego magazynu. I nagle zrobiło się sentymentalnie – oczywiście w niecodziennym stylu…

Szczękościsk – czyli dentysta na wagę złota

numer 2628 - 09.05.2020
Mówią, że darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby… Chyba że ktoś jest dentystą – wtedy raczej nie ma wyboru. Ot, takie skrzywienie zawodowe. A skoro właśnie o dentystach mowa, nigdy nie przypuszczałem, że mogą oni stanowić towar deficytowy! Jasne, słyszałem o przypadkach omijania dentysty szerokim łukiem (bynajmniej nie ortodontycznym) i unikania go przez całe lata.

Przyroda, przyroda – każdej chwili szkoda!

numer 2622 - 02.05.2020
Ale się porobiło! Wiem, wiem – nie powinno się rozpoczynać zdania od „ale”. Przepraszam za to moje panie polonistki – od podstawówki po liceum…, ale w felietonie to chyba jednak ujdzie mi na sucho. Bo jak tu zacząć inaczej tekst o tym, że wielu Polakom dopiero pandemia koronawirusa uświadomiła, że mamy w naszym kraju parki, a nawet lasy!

Pisać każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej.

numer 2617 - 25.04.2020
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie… reżysera!

„Maski coraz inne, coraz mylne się nakłada”

numer 2611 - 18.04.2020
Zgodnie z decyzją ministra zdrowia od czwartku 16 marca wszyscy mamy obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Co ciekawe, pierwotnie maski wykorzystywane były głównie w celach obrzędowych lub wręcz magicznych. Sięgano po nie również na polu walki i na deskach starożytnych teatrów.

Wielkanocne jaja! A nam raczej nie do śmiechu…

numer 2606 - 11.04.2020
Tegoroczne Święta Wielkanocne są bez wątpienia wyjątkowe. Surowe obostrzenia dotyczące naszego codziennego życia, w tym także uczestnictwa w obrzędach liturgicznych, bez wątpienia dawały o sobie znać w ostatnich dniach. W mediach społecznościowych można było dostrzec poruszenie wywołane konstatacją, że nie będzie można pójść do kościoła z wielkanocną święconką.

Artysta z Polski przewidział pandemię koronawirusa! Ostrzegał o niej już w… 1995 r.

numer 2600 - 04.04.2020
Ten tekst początkowo miał być o czymś zupełnie innym… No, może niezupełnie innym, bo w dzisiejszych czasach wszystko podporządkowane jest jednemu tematowi – pandemii koronawirusa. Przeglądając jednak listę utworów pretendujących do „Niecodziennej Listy Przebojów”, trafiłem na piosenkę, która przeraziła mnie nie na żarty.

#zostańwdomu Korona Ci z głowy nie spadnie

numer 2594 - 28.03.2020
Pandemia koronawirusa zmieniła w naszym życiu dosłownie wszystko. Zmianie uległy nasze relacje z bliskimi, zupełnie inaczej planujemy zakupy i w przypadku wielu osób zmienił się tryb pracy. Po pierwszych tygodniach wzmożonej izolacji w ramach #zostańwdomu wiemy jedno – nie będzie łatwo.

Nie bądź lamusem #zostanwdomu i… walcz z koronawirusem!

numer 2588 - 21.03.2020
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie i sieje panikę w wielu krajach. A nie… panikę to siejemy my sami. Kto nie słyszał przynajmniej jednej plotki o rzekomym odcinaniu Warszawy, wojskach na ulicy, a nawet zamykaniu wszystkiego, co tylko da się zamknąć?

Już nawet nie czarny koń. To... tygrys tej kampanii!

numer 2582 - 14.03.2020
Dziwna jest ta kampania wyborcza i trochę wieje nudą. Na szczęście są momenty, w których wszystko nabiera wyraźnych rumieńców. A jedną z takich chwil był medialny show żony Władysława Kosiniaka-Kamysza, pseudonim Tygrys. Kto nie widział, niech natychmiast zobaczy – taki hit może się w tej kampanii już nie powtórzyć.

Ja myję. Ty myjesz. My myjemy…

numer 2576 - 07.03.2020
Nie jest żadną tajemnicą, że politycy różnych opcji często (albo prawie zawsze) nie zgadzają się ze sobą. Wydawać by się mogło, że tak prozaiczna czynność jak mycie rąk to kwestia, która mimo wszystko raczej powinna łączyć, a nie dzielić strony politycznego sporu. Nic bardziej mylnego! A przynajmniej, jeśli chodzi o Senat.

Budka nadaje SOS: T.u.s.k.u.M.u.s.i.s.z.

numer 2570 - 29.02.2020
A jednak wraca! Co prawda nie na białym rumaku i w lśniącej zbroi, lecz w szalupie ratunkowej, bo wiadomo – tonący brzytwy się chwyta. Donald Tusk – bo o nim mowa – otrzymał właśnie od Borysa Budki sygnał alarmowy i wszystko wskazuje na to, że w tej kampanii wyborczej jeszcze o nim usłyszymy, a może nawet go zobaczymy.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama