Magdalena Fijołek

Dziewczyny kochają diamenty… z wzajemnością

numer 2057 - 22.06.2018
O tym, że diament to najlepszy przyjaciel kobiety, śpiewała sama Marilyn Monroe. Wchodząca dziś na ekrany komedia ­„Ocean’s 8” z Sandrą Bullock w roli głównej nie tylko potwierdza tę starą jak świat prawdę, ale gwarantuje też widzowi co najmniej tyle samo zabawy, ile dawały poprzednie części serii „Ocean’s”.

Pieśń o Ojczyźnie

numer 2056 - 21.06.2018
Barwne ludowe stroje, bogate instrumentarium i perełki polskiej pieśni patriotycznej odśpiewane w niekonwencjonalnych aranżacjach przez znakomity chór, a to wszystko nagrodzone owacją na stojąco – tak upłynął poniedziałkowy koncert „Pieśń o Ojczyźnie” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zorganizowany przez „Gazetę Polską Codziennie” z okazji stulecia polskiej niepodległoś

Nic o nas bez nas

numer 2055 - 20.06.2018
W stołecznym Teatrze Polskim zakończyło się wczoraj dwudniowe sympozjum wieńczące Ogólnopolską Konferencję Kultury, czyli wielomiesięczną debatę nad kondycją i możliwościami poprawy funkcjonowania środowisk twórczych. Znaczący głos w sprawie – w myśl zasady „nic o nas bez nas” – zabrali sami artyści.

Nie boimy się być sobą

numer 2051 - 15.06.2018
W Opolu zdobyły aż trzy laury – nagrodę jury, publiczności i ZAiKS, a ich folkowe covery popularnych hitów zdobywają w sieci rekordową oglądalność. O fenomenie zespołu Tulia rozmawiamy z jego członkiniami: Tulią Biczak, Dominiką Siepką, Patrycją Nowicką i Joanną Sinkiewicz.

Kiedy folk spotyka się z popem

numer 2049 - 13.06.2018
MUZYKA Miliony wyświetleń w serwisie YouTube, trzy najważniejsze nagrody na festiwalu w Opolu i sympatia publiczności. Aż tyle – w zaledwie pół roku – udało się osiągnąć zespołowi Tulia. Na czym polega fenomen czwórki dziewcząt śpiewających popowe przeboje w folkowym wydaniu?

Mistrzostwa polskiej piosenki

numer 2048 - 12.06.2018
OPOLE Ach, cóż to był za festiwal! Cztery dni pełne znakomitej muzyki w wykonaniu zarówno legend polskiej piosenki, jak i jej wschodzących gwiazd – a to wszystko dosłownie na moment przed mundialem. Lepszej rozgrzewki przed mistrzostwami niż miniona 55. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu polscy widzowie wymarzyć sobie chyba nie mogli.

Hołd dla swingu

numer 2044 - 07.06.2018
Kiedy wirtuoz i znakomity aranżer dobiera ekipę marzeń, rodzi się arcydzieło. Tak się stało w wypadku mieszkającego w Polsce amerykańskiego trębacza Gary’ego Guthmana i wydanego niedawno dwupłytowego albumu „Salute to Swing!”, na którym – zgodnie z tytułem – znajdziemy perły tego gatunku.

Czas rozdać folkowe Oskary

numer 2043 - 06.06.2018
TRADYCJA Dziś o godz. 12 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawanej wybitnym reprezentantom ludowych środowisk twórczych. Tego samego dnia o godz. 19 odbędą się także „Koncert laureatów” i „Wieczór tańca”.

Od imperatora do potwora

numer 2042 - 05.06.2018
Wyprodukowane przez niego filmy nominowano do Oscara ponad 300 razy, 80 razy zostały nagrodzone przez Amerykańską Akademię Filmową. Dziś to samo środowisko stanowczo odcina się od Harveya Weinsteina, nad którym zebrały się ciemne chmury – oskarżonemu o gwałt producentowi grozi więzienie i… horror o nim samym.

Wakacje z duchami

numer 2039 - 01.06.2018
Zagadkowe śledztwo sceptycznego wobec zjawisk paranormalnych badacza zamienia się w jego osobistą podróż w głąb własnej przeszłości. Brzmi banalnie? Proszę się nie dać zwieść – oparty na sztuce teatralnej „Przebudzenie dusz” to jeden z najciekawszych filmów grozy, jakie powstały. Od dziś w kinach.

Czesi też nie chcą skandalisty

numer 2038 - 30.05.2018
Jak pokazuje afera w czeskim Brnie, gdzie w weekend doszło do przerwania spektaklu „Nasza przemoc i wasza przemoc” Olivera Frljicia przez konserwatywnych aktywistów, nie tylko Polacy mają dosyć skandalizującego reżysera. Tymczasem to nie koniec prowokacji – kolejny show Frljicia już w czerwcu zagości na deskach Teatru Powszechnego.

Piewca prowincji i poeta ekranu

numer 2037 - 29.05.2018
„W pustyni i w puszczy” i „Lato leśnych ludzi” to najbardziej znane tytuły wyreżyserowane przez Władysława Ślesickiego. Podczas rozpoczętego w niedzielę 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostanie pokazanych aż 11 filmów twórcy nazywanego piewcą prowincji i poetą ekranu.

O Polsce śpiewająco

numer 2034 - 25.05.2018
FESTIWAL Już dziś w Jezioranach k. Olsztyna odbędzie się XI Wojewódzki Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej, w którym dzieci i młodzież zmierzą się z repertuarem o charakterze patriotycznym.

​Między golem a Opolem

numer 2032 - 23.05.2018
FESTIWAL Trwają ostatnie przygotowania do 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, który potrwa od 8 do 12 czerwca. Oprócz festiwalowego jubileuszu i 100-lecia polskiej niepodległości znaczącym motywem tegorocznej edycji będzie piłka nożna – nie tylko z powodu zbliżającego się mundialu.

​Zanim śmiech was nie rozłączy

numer 2031 - 22.05.2018
KINO XVII-wieczny francuski zamek, idealnie skrojone kreacje i scenariusz zaplanowany co do minuty. Co może pójść nie tak? Brzmi przecież jak przepis na perfekcyjne wesele, które… bardzo łatwo zepsuć. I dobrze, bo im gorzej na ekranie, tym śmieszniej na widowni. W kinach francuska komedia „Nasze najlepsze wesele”.

Solidarnością i miłosierdziem

numer 2029 - 19.05.2018
ROCZNIK „Na sprawy polityczne patrzeć z perspektywy ostatecznej” – takie przesłanie przyświecało 15 lat temu inicjatorom „Teologii Politycznej”. Czy dyskusja nad związkami solidarności i miłosierdzia wpisuje się w ten trend? O tym przekonamy się, sięgając po jubileuszowy 10. rocznik wydany przez „TP”.

​Jedyna taka noc

numer 2028 - 18.05.2018
DZIEDZICTWO Już w ten weekend w całej Polsce niedostępne na co dzień przestrzenie staną przed zwiedzającymi otworem, a chętni będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach. Wszystko za sprawą Nocy Muzeów, która z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastów. Co w tym roku przygotowali organizatorzy?

​„Tully” cię utuli!

numer 2025 - 15.05.2018
KINO Na ekrany weszła właśnie „Tully”. Ta słodko-gorzka opowieść to nic innego jak filmowa psychoterapia lecząca współczesnego widza – zwłaszcza płci pięknej – z przekonania, że musi być chodzącym ideałem. Rzecz warta uwagi, zwłaszcza że w roli „terapeutki” występuje zjawiskowa Charlize Theron.


Historia jest bardzo filmowa

numer 2023 - 12.05.2018
Za nami pierwszy pokaz „Kamerdynera”, nowego filmu Filipa Bajona, który tragiczną historię o ludobójstwie na ludności kaszubskiej w Piaśnicy łączy z pełnym pasji romansem. Aberracja w relacjach męsko-damskich jest mniej groźna niż aberracja w historii – mówi „Codziennej” reżyser.

Seweryn i Ogrodnik znów w duecie

numer 2022 - 11.05.2018
SERIAL Prawdopodobnie jeszcze w tym roku użytkownicy platformy streamingowej Showmax zobaczą opowiadający o Polsce lat 80. serial „Rojst” z Andrzejem Sewerynem i Dawidem Ogrodnikiem w rolach głównych. To nie pierwszy raz, kiedy serialowy gigant inwestuje w polskich twórców.