kw

Polityka migracyjna UE nieskuteczna

numer 2483 - 15.11.2019
RAPORT Przymusowa relokacja imigrantów w UE tylko częściowo zmniejszyła presję migracyjną w Grecji oraz we Włoszech. Cały proces nie został zorganizowany we właściwy sposób – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO).

​Papierowy rozejm w Strefie Gazy

numer 2483 - 15.11.2019
BLISKI WSCHÓD Izraelska armia poinformowała wczoraj o zakończeniu dwudniowej operacji w Strefie Gazy związanej z ostrzałem rakietowym dokonanym we wtorek i w środę w stronę Izraela. Władze w Jerozolimie przekonują jednak, że nadal będą likwidować komórki terrorystyczne zagrażające bezpieczeństwu narodowemu.

​Kolejne ataki rakietowe na Izrael

numer 2482 - 14.11.2019
BLISKI WSCHÓD Środa była kolejnym dniem, w którym wystrzelono ze Strefy Gazy w kierunku Izraela serię pocisków rakietowych. Izraelskiej armii udało się zidentyfikować i uderzyć w oddział przygotowujący ataki.

Putin pomnoży „zagranicznych agentów”

numer 2481 - 13.11.2019
ROSJA Wzbudzająca kontrowersje ustawa o mediach i ochronie informacji, na podstawie której Kreml może uznać m.in. organizację czy instytut za „zagranicznego agenta” działającego na szkodę Rosji, będzie zaostrzona i zacznie obejmować także osoby fizyczne.

​Afryka hybrydowym celem Kremla

numer 2475 - 06.11.2019
DEZINFORMACJA Zwiększona aktywność Rosji w Afryce przybiera nie tylko formę zacieśnienia relacji z krajami Czarnego Lądu, lecz także intensyfikacji kampanii propagandowych. Amerykański dziennik „Washington Post” wskazuje, że na celowniku Kremla znalazły się m.in. takie kraje, jak DR Konga, Mozambik, Sudan czy Libia.

​Negocjacje w ukryciu

numer 2475 - 06.11.2019
MIŃSK Korespondencja rządu Białorusi z innymi instytucjami dotycząca prowadzonego od kilku miesięcy programu pogłębienia integracji z Rosją została utajniona – ostrzegają aktywiści kampanii Świeży Wiatr, domagający się transparentności przy zawieraniu umów z Moskwą, które ich zdaniem mogą zachwiać bezpieczeństwem Białorusi.

​Rosja nie ustaje w prowokacjach

numer 2471 - 30.10.2019
ESTONIA Ambasador Rosji w Tallinie został wezwany do estońskiego resortu spraw zagranicznych, gdzie wręczono mu notę protestacyjną w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej Estonii przez samolot pasażerski należący do rosyjskiego MSW.
Z informacji podawanych przez estońskie władze wynika, że rosyjska maszyna Tu-154

​Rząd bez formalnych koalicjantów

numer 2468 - 26.10.2019
OTTAWA Liberałowie będą rządzili jako rząd mniejszościowy. Nie ma mowy o koalicji, ale możliwa jest współpraca – zapowiedział szef Partii Liberalnej Kanady (LPC) i dotychczasowy premier Justin Trudeau. Dodał, że 20 listopada przedstawi skład swojego nowego gabinetu.

​Trump walczy z fake newsami

numer 2466 - 24.10.2019
WASZYNGTON Biały Dom nie przedłuży prenumeraty dzienników „Washington Post” i „New York Times” – poinformowała jego rzeczniczka Stephanie Grisham. Prezydent USA Donald Trump w telewizyjnym wywiadzie po raz kolejny zarzucił obu gazetom rozpowszechnianie fałszywych informacji (tzw. fake newsów).

​Intronizacja ogłoszona światu

numer 2465 - 23.10.2019
JAPONIA Ponad 2 tys. dostojników reprezentujących 180 państw świata, przemówienie wygłoszone z 6,5-metrowego cesarskiego tronu Takamikura i zapowiedź sumiennego wypełniania obowiązków na rzecz narodu – tak w skrócie można opisać wczorajszą uroczystość intronizacji Naruhito na 126. cesarza Japonii.

​Koniec sporu o eksport broni

numer 2461 - 18.10.2019
TULUZA Podczas szczytu z udziałem prezydenta Emmanuela Macrona i kanclerz Angeli Merkel Francja i Niemcy uzgodniły wspólne zasady dotyczące eksportu broni. Był to jeden z głównych tematów spornych między Paryżem a Berlinem.

​Czystki w czeczeńskich elitach

numer 2461 - 18.10.2019
GROZNY Od kilkunastu tygodni w Czeczenii trwają aresztowania wysoko postawionych przedstawicieli regionalnej administracji oraz członków ich rodzin. Przewożeni są do tajnych więzień, a następnie torturowani i zmuszani do podpisywania zeznań, w których przyznają się do rzekomej nielojalności wobec czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa.

​Putin testuje zdolności nuklearne

numer 2460 - 17.10.2019
MANEWRY Dziś w Rosji zakończą się trzydniowe ćwiczenia pod kryptonimem „Grom-19” z udziałem ok. 12 tys. żołnierzy. Głównym ćwiczącym są wojskowi reprezentujący siły jądrowe FR. W trakcie manewrów wystrzelono kilka typów rakiet, w tym międzykontynentalne pociski RS-24 Jars oraz Siniewa.

Ostatnie ostrzeżenie dla Erdoğana

numer 2459 - 16.10.2019
USA Podczas rozmowy telefonicznej prezydent Donald Trump wezwał tureckiego przywódcę Recepa Tayyipa Erdoğana do zaprzestania inwazji na Syrię i wstrzymania ognia na północy tego kraju. Biały Dom podjął także decyzję o nałożeniu sankcji na tureckich ministrów.

​Wspólna polityka kluczem do sukcesu

numer 2449 - 04.10.2019
CZECHY Wczoraj w Lánach zakończył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V-4) z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy. W trakcie drugiego dnia obrad liderzy V-4 dyskutowali na temat unijnej polityki otwartych drzwi w kontekście integracji Wspólnoty z krajami Bałkanów Zachodnich.

​Wojciechowski o rolniczych priorytetach w UE

numer 2447 - 02.10.2019
BRUKSELA Wczoraj po południu w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie Janusza Wojciechowskiego, polskiego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa. Po krótkim wystąpieniu Wojciechowski odpowiadał na pytania zadane przez europosłów.

Przełom ws. ekshumacji na Ukrainie

numer 2444 - 28.09.2019
KIJÓW Ukraina pozytywnie odpowiedziała na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów pochowanych na terytorium naszego kraju – poinformował wiceszef ukraińskiej dyplomacji Wasyl Bodnar.

Izrael bez rządu jedności

numer 2443 - 27.09.2019
JEROZOLIMA Izraelski prezydent Reuwen Riwlin powierzył misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi Benjaminowi Netanjahu. Polityk zaprosił do współpracy swojego rywala Benny›ego Gantza, lidera koalicji Niebiesko-Białych, jednak ten odmówił zasiadania w rządzie razem z Netanjahu.

Ewakuacja polskich turystów w Malezji

numer 2436 - 19.09.2019
Azja Południowo-Wschodnia Ze względu na pożar w kompleksie hotelowym Berjaya na malezyjskiej wyspie Tioman doszło wczoraj do ewakuacji 34 polskich turystów. Nikomu nic się nie stało. Turyści zostali przeniesieni do innego hotelu.

Ukraiński więzień polityczny dziękuje Polakom

numer 2436 - 19.09.2019
KIJÓW Pawło Hryb, były ukraiński więzień w Rosji, który został uwolniony w wyniku ostatniej wymiany między Rosją a Ukrainą, powiedział, że zawdzięcza swoją wolność m.in. wsparciu ze strony polskich władz. – Polska pomaga walczyć o ludzi, którzy zostali nielegalnie i bez przyczyn uwięzieni – wyjaśnia 21-letni mężczyzna.