nkk

Drewnianymi balami w kierowców

numer 2557 - 14.02.2020
W momencie, gdy na Pradze-Północ aktywiści walczą o to, aby w związku z planowaną budową muru przeciwpowodziowego pod topór nie poszło blisko 500 drzew na Wybrzeżu Helskim, na Mokotowie postanowiono chronić drzewa i zieleń przed kierowcami, którzy rozjeżdżają tereny zielone. Ratusz wykorzysta do tego drewniane słupki.

Przygotowując się do beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego

numer 2556 - 13.02.2020
Jak zapowiedział kard. Kazimierz Nycz, 7 czerwca ma się odbyć beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Archidiecezja warszawska organizuje cykl siedmiu spotkań przygotowujących do tego wydarzenia. Najbliższe zostało zaplanowane na czwartek 20 lutego na godz. 18 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

​Odnaleziono sprzęt wart blisko 1 mln zł

numer 2555 - 12.02.2020
Jak poinformowała stołeczna policja, funkcjonariusze wydziału kryminalnego w Piasecznie odzyskali mienie, którego wartość szacowana jest na prawie 1 mln zł. Policjantom zajmującym się sprawą udało się ustalić, że w jednej z hal magazynowych mieszczących się na terenie gminy Lesznowola najprawdopodobniej znajdują się skradzione pojazdy. Przypuszczenia śledczych okazały się trafne.

Lepszy wgląd w sytuację pogodową

numer 2555 - 12.02.2020
W ub.r. mieszkańcom Ciechanowa została udostępniona aplikacja do monitorowania jakości powietrza. Jest ona stale rozbudowywana. W mieście zamontowano dwa nowe czujniki do badania jakości powietrza. Ponadto w dotychczasowej aplikacji prezentującej wyniki pomiarów pojawiły się nowe funkcje. Chodzi o obraz satelitarny chmur przemieszczających się nad Polską oraz radar opadów.

​Ciąg dalszy rozmów o Wybrzeżu Helskim

numer 2555 - 12.02.2020
Wciąż trwają rozmowy o tym, jak powinna być realizowana budowa muru przeciwpowodziowego na Wybrzeżu Helskim. Po poniedziałkowym spotkaniu przedstawicieli ratusza i inicjatywy #STOPwycince500drzew wciąż nie ma ostatecznego rozwiązania w tej sprawie, dlatego rozmowy będą kontynuowane dziś i jutro.

​Co Mazowszanie robią na L4?

numer 2554 - 11.02.2020
W ciągu całego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zwolnień lekarskich. W ubiegłym roku na Mazowszu wykryto ponad dwa tysiące przypadków nieprawidłowego wykorzystania L4, co spowodowało, że mazowieckie oddziały ZUS cofnęły zasiłki na łączną kwotę blisko 4 mln zł. Jest to suma większa o 1,2 mln zł niż w 2018 r. Co powinniśmy robić na zwolnieniu lekarskim?

Uwaga, zmiany w komunikacji

numer 2553 - 10.02.2020
Uczniowie na Mazowszu rozpoczęli ferie. W związku z tym w stolicy na ten czas zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany obowiązują od 10 do 21 lutego, ale mają dotyczyć głównie tzw. linii szkolnych.

​Nowe trasy kolejowe – głos ma społeczeństwo

numer 2553 - 10.02.2020
Już dziś ruszają konsultacje społeczne dotyczące przebiegu linii kolejowych do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać pod Baranowem. W Strategicznym Studium Lokalizacyjnym sprawdziliśmy, jakich zmian możemy się spodziewać na Mazowszu. Jedną z istotniejszych linii, które będą przebiegały przez teren naszego województwa, jest nowa linia 85.

Zdolni, zdyscyplinowani... i stoją za próbą zamachu

numer 2552 - 08.02.2020
Jak informowaliśmy w tym tygodniu, uczniowie jednej z warszawskich szkół średnich planowali dokonanie zamachu na terenie jednej z placówek oświatowych. Działania czterech nastolatków w wieku 15–17 lat na jednym z forów internetowych, dotyczące przygotowywania się do zamachu, były obserwowane przez policję, co pozwoliło na uniknięcie tragedii.

Kulturalny flesz

numer 2552 - 08.02.2020
RODZINNE
372 lata od nadania praw miejskich Pradze

​Nie chcą zmian na Mazowszu

numer 2551 - 07.02.2020
W ubiegłym miesiącu województwo mazowieckie obiegła wiadomość o pomyśle zmian granic naszego województwa. Chodziło o sołectwo Seredzice w gminie Iłża w powiecie radomskim, które miałoby zostać przyłączone do gminy Mirzec w powiecie starachowickim.

​Mówią „nie” cięciom kursów

numer 2551 - 07.02.2020
Trwa dyskusja na temat wprowadzanych przez ZTM zmian dotyczących częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej. Nad sprawą pochyliły się władze dzielnicy Wola. Jak podkreślają, ZTM zmniejsza częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów. „Rzadziej kursują przede wszystkim autobusy linii 190, z której korzystają mieszkańcy dojeżdżający do Urzędu Dzielnicy Wola lub dużych centrów handlowych.

​Wojewoda: Nie musimy obawiać się koronawirusa

numer 2544 - 30.01.2020
Wszyscy na całym świecie śledzą informacje dotyczące koronawirusa, który powoli dociera do Europy. Pojawiają się informacje, że w Warszawie ludzie masowo wykupują maseczki ochronne. Jednak wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł uspokaja, że nie powinniśmy się obawiać chińskiego wirusa.

​Trwają poszukiwania matki noworodka znalezionego w sortowni śmieci

numer 2544 - 30.01.2020
Masywne obrażenia głowy były przyczyną zgonu noworodka, którego zwłoki znaleziono w połowie grudnia 2019 r. w sortowni odpadów Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (PGK) w Płońsku.

​Co z terminalem na radomskim lotnisku?

numer 2543 - 29.01.2020
W ciągu kilku najbliższych dni Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze powtórzy aukcję elektroniczną związaną z przetargiem na budowę terminala na modernizowanym lotnisku w Radomiu. O tym, że procedura musi zostać przeprowadzona, ponownie zadecydowała Krajowa Izba Odwoławcza, po tym jak od wyników pierwszej aukcji odwołała się jedna z firm biorących udział w przetargu – Budimex.

Chcą bronić dzieci przed meningokokami

numer 2543 - 29.01.2020
Zakażenie meningokokowe jest bardzo groźną chorobą zakaźną, która może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy nawet sepsy. Najczęściej dotyczy ona dzieci od 3. miesiąca do 1. roku życia. Dlatego, jak podkreślają pediatrzy, bardzo ważne jest, aby szczepić dzieci przeciwko meningokokom.

​Czy Trzaskowski uszczupli czas poświęcany Warszawie?

numer 2542 - 28.01.2020
Od wielu miesięcy w przestrzeni publicznej pojawiają się opinie, że Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, nie podchodzi z wielkim entuzjazmem do sprawowanej przez siebie funkcji i widziałby się w zupełnie innym miejscu, chociaż właśnie rozpoczął cykl spotkań w dzielnicach „Spotkajmy się w Warszawie”.

Kolejny pożar w Pionkach

numer 2542 - 28.01.2020
Upłynął zaledwie tydzień od ogromnego pożaru na terenie byłych zakładów Pronit w Pionkach pod Radomiem, w miejscu, w którym po firmie Bomax pozostało składowisko odpadów sztucznych, a już doszło do kolejnego. W nocy z niedzieli na poniedziałek również na terenie składowiska odpadów sztucznych wybuchł pożar. Tym razem o zdecydowanie mniejszej skali niż ten sprzed tygodnia.

​Chcą przebudować ul. Sokratesa

numer 2542 - 28.01.2020
Zarząd Dróg Miejskich przedstawił projekt przebudowy ul. Sokratesa w Warszawie. Najważniejsze zmiany to zwężenie do jednego pasa z wyznaczeniem pasa zieleni oraz miejscami do parkowania, pojawią się też tzw. azyle dla autobusów, aby zatrzymując się, nie przeszkadzały w ruchu ulicznym. Przejścia dla pieszych mają być wyniesione i ma powstać dodatkowe przejście na wysokości ul. Sokratesa 13.

Chętnie budują na Mazowszu

numer 2541 - 27.01.2020
Jak podał Urząd Statystyczny w Warszawie, w ubiegłym roku na terenie województwa mazowieckiego oddano do użytku 43 103 mieszkania. Połowę z nich wybudowano w Warszawie. Porównując te dane ze statystykami z 2018 r., można zauważyć, że liczba wybudowanych lokali mieszkalnych na Mazowszu była wyższa o 5 proc., a w Warszawie spadła o 8 proc.