reklama


Wojciech Zdrojkowski

Brytyjczycy nie ufają rządzącym ws. pandemii

numer 2649 - 03.06.2020
W ostatnich tygodniach zaufanie obywateli do brytyjskiego rządu jako źródła miarodajnych danych na temat pandemii koronawirusa drastycznie spadło. Ponad połowa Brytyjczyków nie uważa już informacji z Pałacu Westminsterskiego za wiarygodne. Spadło też zaufanie do mediów ws. COVID-19.

Duchowni tracą cierpliwość wobec rządu

numer 2648 - 02.06.2020
Do rządu w Londynie kierowane są liczne wezwania z prośbami o szybsze otwarcie miejsc kultu w Anglii. Katoliccy kardynałowie uważają, że władze państwowe niesprawiedliwie traktują kościoły w porównaniu z innymi instytucjami, podczas gdy kapłani Kościoła anglikańskiego krytykują własnych hierarchów za niewystarczające działania.

​Spór o środki za odwołane loty

numer 2647 - 01.06.2020

DUBLIN Irlandzki Ryanair jest najbardziej krytykowany wśród 10 największych linii lotniczych na Wyspach Brytyjskich za opieszałość dotyczącą zwrotu pieniędzy za loty odwołane w związku z pandemią koronawirusa. Niedoszli pasażerowie skarżą się na częste zmiany zasad refundacji. W niektórych przypadkach klienci są informowani, że będą musieli poczekać nawet rok.

Koronawirus wzbudził wiarę w Irlandczykach

numer 2646 - 30.05.2020
Nowe badania przeprowadzone w Republice Irlandii oraz w Irlandii Północnej wykazały, że pandemia COVID-19 ma pozytywny wpływ na religijność. Duchowni mówią o zaskoczeniu liczbą ludzi łączących się z nimi internetowo podczas nabożeństw.


Nadzieja na szybsze otwarcie kościołów

numer 2639 - 22.05.2020
Według planów rządu w Londynie życie religijne w przestrzeni publicznej ma powrócić dopiero podczas realizacji trzeciego etapu osłabienia narodowej kwarantanny. Mimo to według katolickich duchownych władze zaczynają rozumieć znaczenie wiary dla kraju.

​Szpitale miejscem jednej piątej zakażeń

numer 2637 - 20.05.2020

LONDYN W Anglii aż 20 proc. osób chorych na COVID-19 zaraziło się w szpitalach, gdy przebywało w tych placówkach z powodu innych chorób. Lekarze jako przyczynę podają brak właściwego sprzętu ochronnego oraz testów dla personelu szpitalnego.

Droższe bilety w walce z COVID-19

numer 2625 - 06.05.2020
Podwyżki cen biletów w transporcie publicznym w celu zmniejszenia liczby pasażerów – takie rozwiązanie w ramach zapobiegania rozprzestrzenienia się SARS-CoV-2 zaproponował czołowy brytyjski think tank.

Kwarantanna po brytyjsku

numer 2621 - 30.04.2020
Wyspiarze dzielą się na trzy grupy pod względem sposobu radzenia sobie z restrykcjami wprowadzonymi przez władze w związku z narodową kwarantanną. Jedni akceptują taką sytuację, drudzy nie potrafią się w niej odnaleźć, a reszta, głównie młode osoby, sprzeciwiają się obostrzeniom.

Duchowni potępiają pazerność bogaczy

numer 2620 - 29.04.2020
WIELKA BRYTANIA Firmom zarejestrowanym w rajach podatkowych należy odmówić państwowej pomocy finansowej, przewidzianej dla przedsiębiorców – uważa grupa duchownych w Wielkiej Brytanii. Proponuje też wprowadzenie wysokiego podatku dla spółek czerpiących zyski z pandemii.

​Zakaz lotów nie dla bogaczy

numer 2614 - 22.04.2020
WIELKA BRYTANIA Mimo kwarantanny narodowej, która zmusiła miliony zwykłych obywateli do samoizolacji, setki prywatnych odrzutowców regularnie lądują w Wielkiej Brytanii. Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) deklaruje, że nie monitoruje sytuacji.

Królowa z narodem w trudnych chwilach

numer 2602 - 07.04.2020
Podziękowania dla rodaków za poświęcenie i odniesienie do ciężkich czasów z drugiej wojny światowej – te wątki znalazły się w niedzielnym, historycznym, nadzwyczajnym orędziu królowej Elżbiety II. Miało ono zmotywować i podnieść na duchu Brytyjczyków w czasach pandemii.

Londyn zmienia strategię walki z COVID-19

numer 2589 - 23.03.2020
WIELKA BRYTANIA Lokale gastronomiczne, siłownie i teatry zostały zamknięte, a rząd w Londynie obiecał wesprzeć pracodawców – pokryje część wynagrodzeń osób, które nie będą mogły pracować w dniach zmagań z koronawirusem. Zaapelowano też do Brytyjczyków, aby nie kupowali masowo żywności.

Pierwszy miesiąc od rozstania

numer 2570 - 29.02.2020
Mija miesiąc od momentu, w którym Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską i weszła w tzw. okres przejściowy. Ambasada RP w Londynie stara się informować Polaków o zmianach prawnych związanych z ich dalszym pobytem na Wyspach, a sami Polacy podzielili się w swoich opiniach na temat brexitu. Brexit wszedł w życie 31 stycznia br., zaś 1 lutego rozpoczął się tzw.

Harry i Meghan podzielili Brytyjczyków

numer 2555 - 12.02.2020
Największy skandal w rodzinie Windsorów, wywołany wycofaniem się Harry’ego i Meghan z obowiązków królewskich, na krótko przez wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podzielił Brytyjczyków. – To duży błąd ze strony księcia Harry’ego. Jego miejsce było przy królowej i ojcu, który w przyszłości będzie brytyjskim królem – mówią jedni.

Wyspy nadal azylowym rajem dla imigrantów

numer 2538 - 23.01.2020
LONDYN Mimo stanowczych zapowiedzi władz, że Wielka Brytania odeśle wszystkich migrantów nielegalnie trafiających do kraju, zaledwie 15 proc. z tych, którzy niezgodnie z prawem przekroczyli kanał La Manche, zostało odesłanych z powrotem.

Brytyjczycy narazili bezpieczeństwo UE

numer 2533 - 17.01.2020
LONDYN Z obawy przed utratą reputacji Wielka Brytania nie przekazała krajom Unii Europejskiej szczegółów dotyczących 75 tys. wyroków skazujących wydanych przez brytyjskie sądy na unijnych obywateli. Zagrożono w ten sposób bezpieczeństwu całej Wspólnoty.

Dziewięć błędów lekarskich na tydzień

numer 2435 - 18.09.2019
WIELKA BRYTANIA Operowanie niewłaściwych części ciała, pozostawianie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjentów – to tylko niektóre przykłady z ponad 600 błędów popełnionych w brytyjskich szpitalach przez lekarzy w okresie między kwietniem ub.r. a lipcem br. – wynika z danych, uzyskanych przez brytyjską agencję informacyjną Press Association (PA).

Imigranci szturmują kanał La Manche

numer 2432 - 14.09.2019
Co najmniej 86 osób podjęło 10 września próbę przeprawienia się przez kanał La Manche. Wielu z imigrantów wylądowało w małych łódkach na brytyjskich plażach, zanim zatrzymała ich policja. To jak dotąd największa liczba osób przechwyconych przez tamtejsze władze w ciągu 24 godzin.

Obowiązek wspierania ideologii LGBT

numer 2405 - 16.08.2019
Kierowca autobusu w Anglii został zawieszony za to, że odmówił prowadzenia pojazdu z tęczowymi kolorami promującymi ideologię LGBT. Firma autobusowa, dla której pracuje mężczyzna, została powiadomiona przez pasażerkę i rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.

Niepełnosprawna kobieta zmuszona do aborcji

numer 2362 - 26.06.2019
LONDYN Brytyjski sąd upoważnił lekarzy do przeprowadzenia aborcji u kobiety ze zdiagnozowanymi trudnościami w uczeniu się, pomimo sprzeciwu jej i matki. Sędzia uważa, że ta decyzja leży w interesie kobiety.

reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama