Wojciech Zdrojkowski

Harry i Meghan podzielili Brytyjczyków

numer 2555 - 12.02.2020
Największy skandal w rodzinie Windsorów, wywołany wycofaniem się Harry’ego i Meghan z obowiązków królewskich, na krótko przez wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podzielił Brytyjczyków. – To duży błąd ze strony księcia Harry’ego. Jego miejsce było przy królowej i ojcu, który w przyszłości będzie brytyjskim królem – mówią jedni.

Wyspy nadal azylowym rajem dla imigrantów

numer 2538 - 23.01.2020
LONDYN Mimo stanowczych zapowiedzi władz, że Wielka Brytania odeśle wszystkich migrantów nielegalnie trafiających do kraju, zaledwie 15 proc. z tych, którzy niezgodnie z prawem przekroczyli kanał La Manche, zostało odesłanych z powrotem.

Brytyjczycy narazili bezpieczeństwo UE

numer 2533 - 17.01.2020
LONDYN Z obawy przed utratą reputacji Wielka Brytania nie przekazała krajom Unii Europejskiej szczegółów dotyczących 75 tys. wyroków skazujących wydanych przez brytyjskie sądy na unijnych obywateli. Zagrożono w ten sposób bezpieczeństwu całej Wspólnoty.

Dziewięć błędów lekarskich na tydzień

numer 2435 - 18.09.2019
WIELKA BRYTANIA Operowanie niewłaściwych części ciała, pozostawianie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjentów – to tylko niektóre przykłady z ponad 600 błędów popełnionych w brytyjskich szpitalach przez lekarzy w okresie między kwietniem ub.r. a lipcem br. – wynika z danych, uzyskanych przez brytyjską agencję informacyjną Press Association (PA).

Imigranci szturmują kanał La Manche

numer 2432 - 14.09.2019
Co najmniej 86 osób podjęło 10 września próbę przeprawienia się przez kanał La Manche. Wielu z imigrantów wylądowało w małych łódkach na brytyjskich plażach, zanim zatrzymała ich policja. To jak dotąd największa liczba osób przechwyconych przez tamtejsze władze w ciągu 24 godzin.

Obowiązek wspierania ideologii LGBT

numer 2405 - 16.08.2019
Kierowca autobusu w Anglii został zawieszony za to, że odmówił prowadzenia pojazdu z tęczowymi kolorami promującymi ideologię LGBT. Firma autobusowa, dla której pracuje mężczyzna, została powiadomiona przez pasażerkę i rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.

Niepełnosprawna kobieta zmuszona do aborcji

numer 2362 - 26.06.2019
LONDYN Brytyjski sąd upoważnił lekarzy do przeprowadzenia aborcji u kobiety ze zdiagnozowanymi trudnościami w uczeniu się, pomimo sprzeciwu jej i matki. Sędzia uważa, że ta decyzja leży w interesie kobiety.

​Dla muzułmanów chcieli ukryć krzyż

numer 2332 - 21.05.2019
WIELKA BRYTANIA Kontrowersje wywołała decyzja anglikańskiej wikariusz parafii w Darlington Lissy Scott, która zgodziła się ukryć krzyż i obraz Jezusa w chrześcijańskiej świątyni, aby muzułmanie mogli przyjść się pomodlić.

Brytyjska policja nie odstrasza przestępców

numer 2331 - 20.05.2019
Gdyby dziś cała brytyjska policja została porwana przez kosmitów, nikt by tego nie zauważył, ponieważ w rzeczywistości i tak nie jest w naszym życiu obecna i nie zapobiega przestępczości.
Jak by Pan ocenił obecny stan brytyjskiej policji?

Niedzielna msza już niekonieczna

numer 2263 - 25.02.2019
LONDYN Kościół Anglikański zdecydował, że już nie będzie obowiązku święcenia dnia świętego. Postanowienie to ogłoszono podczas zebrania Synodu Generalnego, czyli organu sprawującego władzę ustawodawczą. Na decyzję wpłynęła malejąca liczba kapłanów i kościelnych w kraju.


Żona dżihadysty chce wrócić na Wyspy

numer 2257 - 18.02.2019
Jedna z trzech uczennic, które wyjechały ze wschodniego Londynu w 2015 r., by wstąpić do terrorystycznej grupy tzw. Państwa Islamskiego (IS), chce wrócić do Wielkiej Brytanii.


Pogróżki pod adresem polskiej gazety

numer 2251 - 11.02.2019
„Brexit znaczy brexit. Wracajcie tam, skąd przyszliście” – taki list otrzymała redakcja polskojęzycznej gazety „East Midlands po Polsku” wydawanej w Nottingham. Dla dziennikarzy było to ­z­askoczeniem. – Sądziliśmy, że pierwotne napięcia społeczne wywołane wynikami referendum ws. brexitu w 2016 r. już spadły – mówi „Codziennej” redaktor „EMpP” Beata Polanowska.

Media społecznościowe bez cienia pozytywu

numer 2243 - 01.02.2019
W żadnym z licznych przeprowadzonych badań nie odnotowano pozytywnego wpływu mediów społecznościowych. Nawet odwrotnie, uczeni od ponad dziesięciolecia dowodzą, że media społecznościowe zwiększają lęk i depresję, szczególnie wśród nastolatków, i są bardzo silnie powiązane z mnożącą się liczbą samobójców.

Mogą zakazać działalności mediów społecznościowych

numer 2240 - 29.01.2019
Media społecznościowe mogą zostać zakazane w Wielkiej Brytanii, jeśli firmy, które je prowadzą, nie usuną szkodliwych treści. Taką zapowiedź ogłosił w mediach brytyjski minister ds. zdrowia i opieki społecznej Matt Hancock.

Kościoły katolickie zagrożone atakiem

numer 2231 - 18.01.2019
WIELKA BRYTANIA Co najmniej 15 kościołów katolickich w Anglii otrzymało listy z pogróżkami. W przynajmniej jednym grożono zamachem bombowym. – To przerażające. Nigdy w życiu nie przeżyłem czegoś podobnego – komentuje ksiądz Andrew Browne, proboszcz jednej z parafii. Kościoły otrzymały asystę policji na czas mszy.

Dyskryminowany jak... brytyjski senior

numer 2215 - 29.12.2018
LONDYN Dyskryminacja starszych to skandal na skalę narodową, którym powinny zająć się sądy – uważa profesor Martin Green, dyrektor generalny organizacji charytatywnej Care England, reprezentującej niezależne służby świadczące usługi opieki społecznej w Wielkiej Brytanii.


Londyn chce pomóc cierpiącym chrześcijanom

numer 2214 - 28.12.2018
Prześladowania chrześcijan na świecie, w szczególności w kilku krajach na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji, zostaną przeanalizowane w raporcie zleconym przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy’ego Hunta.


Antysemityzm zakorzeniony w brytyjskiej polityce

numer 2204 - 14.12.2018
Najnowszy sondaż przeprowadzony przez urzędników UE wykazał znaczne pogorszenie sytuacji społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich sześciu lat. Aż czterech z pięciu brytyjskich Żydów uważa, że antysemityzm jest problemem w życiu politycznym kraju. Prawie jedna trzecia myśli o emigracji w obawie o własne bezpieczeństwo.

Boże Narodzenie bez szopki

numer 2202 - 12.12.2018
Menedżerowie szkockiego centrum handlowego zadecydowali, że wśród świątecznych dekoracji w tym roku nie będzie bożonarodzeniowej szopki. Powodem takiej decyzji jest „religijna neutralność”, z której jest dumne kierownictwo domu handlowego.Unia Europejska w końcu wybuchnie

numer 2183 - 20.11.2018
Unia miała być luźnym sojuszem suwerennych państw. Gdyby tak było w rzeczywistości, nie mielibyśmy głosowania ws. brexitu, nie byłoby niepokoju w Grecji, nie byłoby niezadowolenia w Polsce. Tak długo, jak mamy Francję i Niemcy z nastawieniem, że to one są Unią i wszyscy inni muszą do nich się dostosować, będzie dużo niezadowolenia i to w końcu wybuchnie od środka.