p. woz.

​Polak bardziej eko niż obywatel UE

numer 2529 - 13.01.2020
EKOLOGIA Statystyczny Polak zużywa rocznie niecałe 160 kg opakowań, to mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej, gdzie średnie zużycie wynosi 180 kg – wynika z opracowania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Niestety panujące trendy sprzyjają wzrostowi popytu na opakowania.

Ruszają małe ubojnie

numer 2528 - 11.01.2020
PRZETWÓRSTWO Już w przyszłym miesiącu w gospodarstwach rolnych będą mogły ruszyć małe ubojnie zwierząt – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wyprodukowane mięso będzie też mogło trafić do obrotu handlowego. To rozwiązanie oczekiwane przez wielu hodowców.

Dowód osobisty nie jest dokumentem dla wypożyczalni

numer 2528 - 11.01.2020
dane osobowe Oficjalnie dopiero 13 stycznia, ale w praktyce już dzisiaj rozpoczyna się sezon ferii zimowych, co dla wielu osób oznacza wyjazd na narty. W niektórych wypożyczalniach sprzętu zimowego, w których pojawili się już pierwsi klienci, wciąż żąda się pozostawienia w zastaw dokumentów. To bardzo niebezpieczne.

​Kaufland wchodzi do Tesco

numer 2524 - 07.01.2020
HANDEL DETALICZNY 1 lutego 2020 r. niemiecki Kaufland przejmie trzy polskie sklepy należące do brytyjskiej sieci Tesco, która od kilku lat zmaga się w naszym kraju z coraz gorszymi wynikami sprzedażowymi i finansowymi. Niemal pewne jest pozbywanie się kolejnych sklepów przez Brytyjczyków.

Cześć średnich firm już przystąpiło do PPK

numer 2522 - 03.01.2020
SYSTEM EMERYTALNY Na starcie drugiej tury wdrażania pracowniczych planów kapitałowych PZU miało już podpisane kilkaset umów o zarządzanie programem z firmami zatrudniającymi od 50 do 250 pracowników. W najbliższym półroczu PPK ma objąć ok. 20 tys. przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 2 mln pracowników.

​Walczymy z nielegalnym hazardem

numer 2519 - 30.12.2019
PODSUMOWANIE 2019 był kolejnym rokiem, w którym udało nam się utrzymać wzrost wpływów podatkowych. Rok do roku są one większe. Jesteśmy też coraz skuteczniejsi w walce z zorganizowaną przestępczością – powiedział Piotr Walczak, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

​Francuzi strajkują w obronie wieku emerytalnego

numer 2519 - 30.12.2019
PROTESTY W wielu miastach Francji odbyły się w sobotę manifestacje przeciw reformie systemu emerytalnego. Dotychczasowe negocjacje między rządem a przedstawicielami organizacji pracowniczych i pracodawców nie przynoszą rezultatów.

LOTOS ma już pół tysiąca stacji paliw w Polsce

numer 2513 - 20.12.2019
Grupa LOTOS poprzez swoją spółkę LOTOS Paliwa uruchomiła pięćsetną stację paliw w Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP) w Pawlikach. To stawia koncern na trzecim miejscu pod względem liczby stacji paliw w Polsce. Firma jest również wiceliderem w segmencie MOP w Polsce.

​Będą kary za brak zgłoszenia auta

numer 2508 - 14.12.2019
PRZEPISY Od nowego roku osobom, które w ciągu 30 dni nie zgłoszą nabycia lub sprzedaży auta albo nie zarejestrują samochodu sprowadzonego z zagranicy, mogą grozić kary pieniężne. Dotychczasowe statystyki pokazują, że niezgłaszanie auta jest powszechne.

Branża transportowa w Polsce u progu nowych wyzwań

numer 2508 - 14.12.2019
Od lat branża transportowo-logistyczna jest jednym z najważniejszych silników napędowych polskiej gospodarki. Obecnie staje u progu rewolucyjnych zmian w jej otoczeniu, które znacząco wpłyną na reguły gry. Wykorzystując szanse, które otwierają się przed branżą, wciąż może rozwijać się w zadowalającym, choć nieco niższym niż dotychczas tempie 4–5 proc.

Orlen podliczył Rosjan

numer 2507 - 13.12.2019
odszkodowanie PKN Orlen wystąpił do rosyjskich dostawców ropy naftowej o odszkodowania związane z zanieczyszczonym surowcem, który w kwietniu tego roku spowodował zamknięcie na 46 dni rurociągu „Przyjaźń”. Standardowe dostawy surowca do Polski odbywające się trzema nitkami magistrali wróciły dopiero w lipcu br.

​Ponad stu przewoźników nie polata nad UE

numer 2506 - 12.12.2019
LOTNICTWO Komisja Europejska zaktualizowała unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego, który obejmuje linie niespełniające międzynarodowych norm bezpieczeństwa. W tej chwili na liście jest 115 przewoźników, na których KE nałożyła zakaz wykonywania lotów.

​Zapłacimy kaucję za plastikowe butelki

numer 2505 - 11.12.2019
EKOLOGIA W ciągu pół roku rząd przedstawi ustawę wprowadzającą kaucję za jednorazowe butelki plastikowe. Podobne rozwiązania działają już w 10 krajach Europy, przyczyniając się do wzrostu współczynnika zwrotów opakowań. W opinii ekspertów oprócz systemu kaucyjnego należy egzekwować również tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta.

Piwo coraz bardziej passé

numer 2504 - 10.12.2019
ALKOHOLE Amerykanie spożywają coraz mniej alkoholu. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim spadek popularności piwa. Miejsce chmielowego napoju zajmują za to trunki alternatywne. Podobne trendy można zaobserwować również nad Wisłą.

Segregacja klientów w niemieckiej hurtowni dobiegła końca

numer 2503 - 09.12.2019
HANDEL Wprowadzenie oddzielnych kas dla Polaków w jednym z niemieckich sklepów spotkało się z oburzeniem klientów i interwencją ambasady RP w Berlinie. Kierownictwo firmy wycofało się z pomysłu, tłumacząc dziwny zabieg chęcią poprawy skuteczności obsługi. Po działaniach, które przypominały najgorsze czasy, niesmak wśród naszych rodaków jednak pozostał.

​Orlen produkuje coraz więcej prądu

numer 2500 - 05.12.2019
PRZEMYSŁ PKN Orlen, największy w Polsce producent paliw, staje się również coraz poważniejszym graczem na polskim rynku energetycznym. Otwarcie nowych elektrowni sprawiło, że grupa puka do czołówki największych polskich wytwórców energii elektrycznej.

​Szampan w USA będzie droższy

numer 2500 - 05.12.2019
HANDEL Administracja Stanów Zjednoczonych zapowiedziała nałożenie odwetowych ceł w związku z wprowadzeniem przez Francję podatku od obrotów amerykańskich koncernów cyfrowych. – Dyskryminujący podatek jest niezgodny z obowiązującymi zasadami – podkreślają przedstawiciele USA. – On przywróci podatkową sprawiedliwość – odpowiadają Francuzi.

​Wydolność systemu będzie rosnąć

numer 2499 - 04.12.2019
EMERYTURY Wydłużanie się średniego dalszego trwania życia po przejściu na emeryturę jest główną przyczyną prognozowanego spadku tzw. stopy zastąpienia – wskazuje dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS. W swoim komentarzu zauważa jednak, że siła nabywcza przyszłej emerytury będzie większa.

Korporacje wciąż mogą uciekać z podatkami

numer 2497 - 02.12.2019
FISKUS Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą się porozumieć w sprawie przepisów o obowiązku ujawniania przez korporacje informacji o podatkach, co pozwala na dalsze trwanie agresywnej optymalizacji podatkowej prowadzonej przez największe koncerny.

Polska dostosuje normy PEM do europejskich standardów

numer 2495 - 29.11.2019
Normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) mają zostać podniesione nawet stukrotnie. Budzi to wiele emocji wśród zdezorientowanej opinii społecznej. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do sieci, a bez podjęcia odpowiednich działań grozi nam odcięcie od niej, a z drugiej – boimy się o własne zdrowie. Czy te obawy są racjonalne?