Olga Alehno

Hanna Shen w tajwańskiej telewizji

numer 2070 - 07.07.2018
Korespondentka „Codziennej” Hanna Shen wystąpiła w jednym z najpopularniejszych programów publicystycznych na Tajwanie. W jego studiu pojawiają się zarówno tajwańscy komentatorzy i politycy, w tym prezydenci, jak i goście z zagranicy – politycy z USA i chińscy dysydenci. Program jest popularny na wyspie, a także wśród tajwańskiej społeczności za granicą.

Oko Kremla podgląda Łotwę

numer 2058 - 23.06.2018
Łotwa aktywnie przygotowuje się na możliwe ataki propagandowe ze strony Rosji, podobne do tych, które miały miejsce przed wyborami w krajach Europy Zachodniej i USA. W obchodzącym stulecie kraju 13. wybory parlamentarne mają się odbyć 6 października br.

O czym milczy komunistyczny Pekin

numer 2052 - 16.06.2018
Współpracować powinniśmy z każdym. Ale każdego, z kim chcemy współpracować, musimy dobrze poznać. Poznać jego sposób działania. O tym możemy się dowiedzieć z obserwacji, jak ten ktoś zachowuje się w innych krajach. To nam powie, czego możemy oczekiwać i jak możemy się przygotować.

Ostatni moment, by odtajnić archiwa KGB

numer 2038 - 30.05.2018
Przed upadkiem ZSRS na Łotwie znajdowało się ok. 4300 agentów KGB. Większość z nich ma teraz ponad 60 lat. Pytałam niektórych z nich, czy próbowano ich zaangażować ponownie? Wszyscy odpowiedzieli, że nie. Wierzę im. Większym zagrożeniem dla kraju niż oni jest to, że po odtajnieniu archiwów KGB wielu łotewskich artysktów i ludzi nauki straci swój prestiż.

Łukaszenka rusyfikuje małych Polaków

numer 2008 - 23.04.2018
Mińsk przez lata ograniczał nauczanie w języku polskim w państwowym systemie edukacji. Jednak w tym roku po raz pierwszy zdecydował się na zatwierdzenie tej dyskryminacyjnej polityki na poziomie prawnym. We wrześniu br. ma zostać zmieniony status polskich szkół wybudowanych w Grodnie i Wołkowysku za pieniądze Warszawy na szkoły polsko-rosyjskie.

Tropem Wilczym w stolicy Żołnierzy Wyklętych

numer 1968 - 06.03.2018
„To nasz obowiązek”, „Jesteśmy im to winni” – te słowa powtarzały się najczęściej w ustach uczestników czwartej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Wilnie. Mówili o tym profesorowie, samorządowcy, harcerze, a nawet strzelcy, którzy w niedzielny mroźny dzień przyszli do wileńskiego parku Zakret, aby pobiec w hołdzie Niezłomnym.

Dyktator wrócił do starego

numer 1937 - 29.01.2018
Mimo próby normalizacji relacji z Mińskiem, podjętej przez Zachód w latach 2015–2017, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka właśnie zablokował w kraju dostęp do najpopularniejszego białoruskiego niezależnego portalu wiadomościowego Charter97.org, od 2011 r. działającego z Polski i finansowanego przez MSZ RP.

Rząd w Barcelonie zawiesił niepodległość

numer 1849 - 11.10.2017
KATALONIA Biznes ucieka przed separatystycznymi nastrojami

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się wczoraj do katalońskiego parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości. Jednocześnie jednak zaproponował, by lokalny parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości, żeby móc rozpocząć rozmowy z Madrytem ws. warunków „rozwodu”.
Joanna Kowalkowska

Zamach w metrze

numer 1691 - 04.04.2017
Wczoraj po południu w Petersburgu między dwiema stacjami metra doszło do eksplozji. Według wstępnych danych co najmniej 10 osób zginęło, a 50 zostało rannych. Prokuratura Generalna RF uznała to za zamach.

Akt terroru i prowokacja Rosji

numer 1687 - 30.03.2017
W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy ostrzelali z granatników siedzibę konsulatu RP w Łucku w zachodniej Ukrainie. Na szczęście nikt z pracowników placówki nie ucierpiał w ataku, jednak zniszczona została fasada budynku. Przedstawiciele polskich i ukraińskich władz nie mają wątpliwości, że wydarzenia w Łucku są prowokacją, za którą prawdopodobnie stoi Rosja.

Nieudany zamach w Turcji

numer 1473 - 18.07.2016
Zaledwie dzień po zamachu we francuskiej Nicei uwagę świata przykuła nieudana próba wojskowego zamachu stanu w Turcji. Z kolei w niedzielę w stolicy Armenii grupa uzbrojonych opozycjonistów zajęła budynek policji i domagała się dymisji prezydenta kraju. W

Francjo, obudź się!

numer 1472 - 16.07.2016
Od soboty do poniedziałku we Francji trwać będzie żałoba narodowa po czwartkowym zamachu w Nicei. 31-letni francuski obywatel pochodzenia tunezyjskiego wjechał ciężarówką w tłum ludzi, którzy przyszli oglądać sztuczne ognie z okazji święta narodowego – rocznicy zdobycia Bastylii. Śmierć poniosły co najmniej 84 osoby, ponad 100 zostało rannych, w tym 50 dzieci.

Niemiecka dyktatura w Europie

numer 1456 - 28.06.2016
Kraje członkowskie de facto bez własnej armii i służb specjalnych, wspólne prawo karne i podatkowe, obowiązek przyjęcia wspólnej waluty, stałe kwoty imigracyjne – jak ujawnił wczoraj dziennikarz TVP Info Michał Rachoń – takie propozycje przedstawili szefowie dyplomacji Niemiec i Francji pozostałym krajom Unii Europejskiej.

Chińczycy przestraszyli się naszej korespondentki

numer 1450 - 21.06.2016
Kancelaria Premiera nie dopuściła wczoraj do udziału w spotkaniu premier Beaty Szydło i prezydenta Chin Xi Jinpinga z dziennikarzami reporterki „Codziennej” Hanny Shen. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powodem były naciski strony chińskiej. Nasza korespondentka w Azji wielokrotnie krytycznie oceniała łamanie praw człowieka przez komunistyczne władze w Pekinie.

Katalonia chce skorzystać z Brexitu

numer 1441 - 10.06.2016
Zawirowania spowodowane Brexitem zwiększą niepodległościowe aspiracje Katalończyków. Prezydent Katalonii Carles Puigdemont, który wspiera wyjście Wielkiej Brytanii z UE, już się niepokoi przed brytyjskim głosowaniem. Polityk, zatrudniając Rosjan, prowadzi intensywną „ofensywę dyplomatyczną” m.in. w Polsce.

Zamknięcie bałkańskiego szlaku dla imigrantów

numer 1431 - 30.05.2016
W greckiej Idomeni przy granicy z Macedonią zakończyła się ewakuacja 8 tys. imigrantów z Bliskiego Wschodu. Ludzie ci od kilku miesięcy koczowali przy granicy grecko-macedońskiej w nielegalnym miasteczku namiotowym, próbując przedostać się na macedońską stronę i dalej na zachód Europy. Desperacja, przemoc, odór i brak perspektyw – to uderzyło reportera „Codziennej”, odwiedzającego to miejsce.

Polski Dobry Brat z odznaczeniem od Ukraińców

numer 1420 - 16.05.2016
KIJÓW Współwłaściciel polskiego ośrodka rehabilitacyjnego Dobry Brat w Osieku Mariusz Markowski został odznaczony przez ministerstwo obrony narodowej Ukrainy „za znaczący osobisty wkład w organizację i świadczenie specjalistycznej opieki lekarskiej ukraińskim wojskowym”. Czytelnicy „Codziennej” znają historię Polaków pomagających Ukraińcom z reportaży naszych dziennikarzy.

Okrutne morderstwo w imię Allaha

Numer 1363 - 08.03.2016

Krytyk Putina nie żyje

Numer 1317 - 14.01.2016
ROSJA Wczoraj w swoim mieszkaniu w Moskwie został znaleziony martwy współautor głośniej publikacji „Korporacja zabójców. Rosja, KGB i prezydent Putin”, publicysta Władimir Pribyłowski. Miał 59 lat.

Umknęli śmierci, w Polsce odzyskują nadzieję

Numer 1303 - 24.12.2015
Valera, walcząc o swój kraj, stracił rękę, Taras o mało nie zginął od wybuchu pocisku moździerzowego, żaden neurochirurg nie podjął się operacji usunięcia pocisku, który utkwił w mózgu Saszy, więc chłopak do dziś chodzi z kulką w głowie. Co ich łączy? Nie poddają się. Ale i mają wokół siebie wielu ludzi dobrej woli. Polaków, którzy podjęli się ich leczenia i rehabilitacji.