Paweł Tunia

Parchimowicz zeznawał przed komisją ds. VAT

numer 2282 - 20.03.2019
PRZESŁUCHANIE Zeznający przed komisją ds. VAT Krzysztof Parchimowicz informował niedawno, że jego doświadczenie w sprawach z zakresu przestępczości gospodarczej nie jest duże, a jego wiedza na ten temat kończy się na latach 90. ubiegłego wieku. Mimo to zdecydował się wydać w 2009 r. notatkę, która mogła złagodzić odpowiedzialność przestępców podatkowych.

Biskupi mocno potępiają wykorzystywanie małoletnich

numer 2281 - 19.03.2019
Trzeba bronić pokrzywdzonych, i to oni mają pierwszeństwo. I to jest to, o czym mówił Ojciec Święty, przede wszystkim ochrona dzieci – zaznaczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas ubiegłotygodniowej pielgrzymki pokutnej kapłanów archidiecezji krakowskiej do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

​Apel o wykonanie wyroku polskiego sądu

numer 2280 - 18.03.2019
PRAWO Byli więźniowe niemieckich obozów koncentracyjnych zwracają się do europosłów z apelem o interwencję w unijnych instytucjach. Chodzi o nakazanie niemieckiej stacji ZDF wykonania wyroku polskiego sądu, który zobowiązał stację do przeproszenia byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery za sformułowanie „polskie obozy zagłady”.

​Ambasador USA demaskuje kłamstwa „Gazety Wyborczej”

numer 2279 - 16.03.2019
OBRONNOŚĆ Tezom artykułu „Gazety Wyborczej” o rzekomym niepowodzeniu rządu w przekonaniu USA do budowy stałej bazy na terenie naszego kraju zaprzeczyła amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher. Napisała na Twitterze, że „robimy duże postępy w rozmowach dotyczących zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

​Wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy” zatrzymany

numer 2278 - 15.03.2019
PRAWO Na polecenie prokuratora 13 i 14 marca 2019 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery osoby. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej na szkodę mas upadłości. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Wśród zatrzymanych jest Michał L. – wydawca tygodników „Do Rzeczy” i „Wprost”.

ZNP atakuje Broniarzem

numer 2276 - 13.03.2019
Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz chce złożyć pozew przeciwko „Gazecie Polskiej” za okładkę najnowszego numeru tygodnika. Broniarz z karabinem w ręku stoi przed tablicą, a kilkoro uczniów patrzy w jego kierunku. ZNP konsekwentnie zmierza do przeprowadzenia strajku nauczycieli w szkołach.

Prawnicy walczą o swój dom

numer 2275 - 12.03.2019
Nieruchomość Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Piasecznie ma odbyć się licytacja nieruchomości, na której znajduje się wybudowany jeszcze przed wojną dom dla pracowników sądowych, utracony przez to środowisko po wojnie. – Chcemy wstrzymania licytacji – mówi „Codziennej” prawnik Alicja Sobkow-Haber, która skierowała dwa pisma w sprawie nieruchomości do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Chciałbym, by nauczyciele dyplomowani zarabiali 6 tys. zł

numer 2273 - 09.03.2019
Mam nadzieję, że gdy przedstawimy nasze plany i to, co realizujemy, większość nauczycieli zrezygnuje ze strajków, zwłaszcza w czasie egzaminów. Postaramy się rozwiązać ten problem – mówił premier Mateusz Morawiecki w czwartek wieczorem w TVN24, wypowiadając się na temat planowanego strajku nauczycieli. – Życzyłbym sobie tego, aby udało nam się dogadać – dodał szef rządu.


Strajk nauczycieli zagraża egzaminom

numer 2272 - 08.03.2019
OŚWIATA Planowany na kwiecień strajk w oświacie wywołuje obawy uczniów, ich rodziców oraz resortu edukacji. Na kwiecień zaplanowano bowiem wiele egzaminów na różnych szczeblach edukacji. – Dotyczy to miliona uczniów, ponad 700 tys. przystąpi do egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty, a 300 tys.

Stop nienawiści wobec prawych urzędników

numer 2271 - 07.03.2019
Po stronie krakowskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która broni dzieci przed deprawacją, stanęły kluby „Gazety Polskiej” w całej Polsce. – Identyfikujemy się z poglądami pani kurator jako środowisko i będziemy starali się jej bronić ze wszystkich sił – powiedział „Codziennej” Ryszard Kapuściński, prezes klubów.

​Pokutę i nawrócenie czas zacząć

numer 2270 - 06.03.2019
KOŚCIÓŁ Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia. Wiernym zaleca się post, modlitwę i jałmużnę. W kościołach głowy wiernych posypywane są popiołem na znak pokuty. Właśnie od tego aktu pochodzi nazwa święta.

8 kwietnia związkowcy planują strajk

numer 2269 - 05.03.2019
Związkowcy oświatowi domagają się podwyżek. Propozycje resortu edukacji ich nie zadowalają, dlatego grożą strajkami. Niepewną sytuacją w oświacie zaniepokojeni są rodzice, którzy kierują apel do nauczycieli z prośbą, aby ich działania nie utrudniły przeprowadzenia zbliżających się egzaminów, w tym m.in. maturalnych.


Budżet gotowy na finansowanie „nowej piątki”

numer 2268 - 02.03.2019
PAŃSTWO Deficyt budżetowy trzymamy w ryzach – podkreśliła wczoraj rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, zapewniając, że pieniądze na program rządowy zaprezentowany w sobotę przez Jarosława Kaczyńskiego są zagwarantowane.

Ani jednej jedynki dla Nowoczesnej

numer 2267 - 01.03.2019
Brak pierwszego miejsca na liście tak naprawdę świadczy o małej sile negocjacyjnej pani Katarzyny Lubnauer i słabej pozycji politycznej Nowoczesnej w Koalicji Europejskiej – uważa specjalista od marketingu politycznego prof. Norbert Maliszewski. Politycy Koalicji Europejskiej ustalili, że partii Katarzyny Lubnauer nie przypadnie żadna jedynka na listach.

Eksperci spotkają się w sprawie pałacu Saskiego

numer 2266 - 28.02.2019
WARSZAWA Wczoraj w Senacie marszałek Stanisław Karczewski spotkał się z prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim, w sprawie planów odbudowy pałacu Saskiego w stolicy. – Rozmowa przebiegała w bardzo dobrej atmosferze – podkreślił po spotkaniu marszałek. W przyszłym tygodniu spotkają się eksperci.

Koledzy też rzucą legitymacją

numer 2266 - 28.02.2019
PSL było zawsze partią stojącą blisko rodziny i Kościoła, miało oblicze chrześcijańsko-narodowe, a teraz nagle je zmienia. Tak się nie da – mówi „Codziennej” lider zespołu Bayer Full i członek Polskiego Stronnictwa Ludowego Sławomir Świerzyński.

Niemcy chcą zablokować pozwy za „polskie obozy zagłady”

numer 2263 - 25.02.2019
Niemcy wcale nie zamierzają kapitulować wobec polskich żądań prostowania fałszywych określeń typu „polskie obozy zagłady” stosowanych w ich mediach. Niemiecka gazeta zwróciła się do Sądu Krajowego w Münster o taką wykładnię przepisów prawa, która całkowicie zablokuje polskiej stronie drogę sądowego dochodzenia roszczeń w tych sprawach.

Chcą usunąć krzyże ze szkół

numer 2262 - 23.02.2019
Politycy PO działający w Koalicji Obywatelskiej i lewicy wspólnymi siłami dążą do usunięcia krzyży ze szkół i chcą ograniczenia liczby religii w placówkach edukacyjnych. – Zamiast rozwiązywać problemy, radni z Platformy i lewicy chcą toczyć wojny ideologiczne – mówi „Codziennej” poseł Dariusz Piontkowski.

Więcej dla niepełnosprawnych

numer 2261 - 22.02.2019
SPOŁECZEŃSTWO Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zaprezentował we wczorajszym komunikacie dane dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych w bieżącym roku. Wzrosną m.in. świadczenia dla tej grupy, a zakłady aktywności zawodowej zaoferują większe wsparcie na rehabilitację zawodową.

Kolejne głosy w obronie Polski

numer 2260 - 21.02.2019
KONFLIKT Antypolska i kłamliwa wypowiedź p.o. szefa izraelskiego MSZ Israela Katza o rzekomo wyssanym z mlekiem matki antysemityzmie Polaków spotyka się z kolejnymi, zdecydowanymi reakcjami w samym Izraelu oraz ze strony polityków USA. – Katz i rząd izraelski muszą przeprosić – pisze w swoim wtorkowym felietonie Eldad Beck, felietonista izraelskiej gazety „Israel Hayom”.