Leszek Galarowicz

Pokonać plastikowego kandydata

numer 2672 - 01.07.2020
Pierwsza tura wyborów prezydenckich przyniosła niewątpliwy sukces urzędującego prezydenta. Poprawił wynik w porównaniu z I turą z 2015 r., choć był narażony na bezpardonowe ataki opozycji i sprzyjających jej mediów, zmagał się też z politycznym kryzysem związanym z pandemią. Jednakże przekroczenie progu 30 proc.

Kandydat szacunku i kandydat konfrontacji

numer 2671 - 30.06.2020
Przemówienia głównych kandydatów zaraz po prognozowanych wynikach wyborów ujawniły nie tylko różnice w ich formacie, lecz także prawdę o każdym z nich. Dowiodły, dlaczego jeden jest plastikowym, niespójnym kandydatem pięknych deklaracji i agresywnej retoryki, a drugi kandydatem autentycznym, który szanuje wszystkich.

Prawda według Trzaskowskiego

numer 2668 - 26.06.2020
Ksiądz Tischner mawiał: „Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda”. Po wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który oddalił zażalenie KW PiS dotyczące wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego, należałoby do tego dodać czwarty rodzaj prawdy – prawniczą prawdę, właściwie tożsamą z tą trzecią.

Zafiksowani na histerii i oburzeniu?

numer 2666 - 24.06.2020
Politycy opozycji wielce się oburzyli z powodu przemówienia Jadwigi Emilewicz na Jasnej Górze. Podnieśli larum, że „ewangelistka Emilewicz namawia do głosowania na Andrzeja Dudę”, „Emilewicz agituje z ambony”, wieszcząc zarazem „upadek wszystkich wartości”. Bardzo wątpliwe, że którykolwiek z nich wysłuchał przemówienia pani wicepremier.

Obym swoich dzieci nie musiał uczyć!

numer 2666 - 24.06.2020
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Od dawna nie był on tak wyczekiwany, jak teraz. Dotyczy to nie tylko przeciążonych i zmęczonych zdalnym nauczaniem uczniów, lecz także rodziców, którzy zamienili się w doradców dydaktycznych oraz nauczycieli, zmagających się z wyzwaniem przekazywania wiedzy na odległość.

Czas pełnej mobilizacji

numer 2662 - 19.06.2020
Jeszcze nie tak dawno część publicystów wieszczyła pewne zwycięstwo Andrzejowi Dudzie niezależnie od czasu i okoliczności, nawet w I turze. Dziś już to tak nie wygląda. Są nawet sondaże dające niewielką przewagę w II turze kandydatowi KO. Co się wydarzyło, że niemożliwe stało się możliwe?

Biedni, pokrzywdzeni manipulatorzy

numer 2654 - 09.06.2020
Najpierw obrażanie i prowokacje, potem lamenty i pozowanie na ofiary to strategia tych, którzy deklarują tolerancję, wszędzie dookoła widzą homofobię, a nie mają za grosz szacunku dla osób o odmiennych poglądach.

Szkoła na ostatniej prostej

numer 2649 - 03.06.2020
Po ostatniej konferencji ministra Dariusza Piontkowskiego wiemy, że do końca roku szkolnego większość uczniów nie wróci do szkoły. Będą zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych, konsultacje dla klas ósmych i maturzystów oraz innych chętnych, ale nie będzie powrotu do tradycyjnej edukacji.

Dzieci bardzo potrzebują wypoczynku

numer 2644 - 28.05.2020
Najmłodsze dzieci dostały możliwość powrotu do szkoły. Za chwilę rząd uwolni nas od kolejnych ograniczeń, tymczasem wciąż nie ma jasności, jak będą wyglądały zorganizowane formy wypoczynku dla najmłodszych. Tegoroczne wakacje będą zupełnie inne niż dotychczas, a przecież zamknięte w czterech ścianach dzieci jak nigdy potrzebują wakacyjnego odpoczynku.

Koszt odmrażania szkoły

numer 2643 - 27.05.2020
Po ponaddwumiesięcznej przerwie część uczniów z najmłodszych klas wróciła do szkoły na zajęcia o charakterze opiekuńczym ze szczyptą dydaktyki. Ósmoklasiści u progu egzaminu dostali możliwość konsultacji bezpośrednich, choć zajęcia online są w obecnej sytuacji optymalne. Dydaktyka, też w nauczaniu zintegrowanym, wciąż jest prowadzona na odległość.

Pedofilia równa i równiejsza?

numer 2639 - 22.05.2020
Film Sylwestra Latkowskiego to kolejny, po filmach Sekielskich, mocny głos w dyskusji na temat pedofilii. Tym razem autor prześwietlił środowisko celebrytów. Po reakcjach części z nich doskonale widać, że bardziej troszczą się o swój wizerunek niż pokrzywdzone dzieci.

Przedłużony finisz wymaga mobilizacji

numer 2632 - 14.05.2020
W biegach długodystansowych mówi się o „przedłużonym finiszu”, co nawiązuje do obecnej sytuacji, gdy do wyborów pozostało kilka tygodni. A jeszcze niedawno byliśmy tuż przed metą wyborczej rywalizacji, sondaże dawały wtedy urzędującemu prezydentowi zwycięstwo w pierwszej turze, część komentatorów jego elekcję traktowała niczym pewnik.

Podróż do „Miasta noży”

numer 2630 - 12.05.2020
To nie jest wycieczka dla grzecznych i mniej grzecznych dziewczynek, które marzą o księciu na białym koniu, do świata, w którym może je porwać przystojny mafioso.

Artysta „zaangażowany”

numer 2629 - 11.05.2020
W ślad za takimi dziełami, jak film „Polityka” Patryka Vegi czy wiersz Mateusza Damięckiego, podążył Kazik Staszewski, który nie po raz pierwszy zaangażował się politycznie. Tym razem popłynął drogą poprawności politycznej i swoim nowym singlem „wbił szpilę w Jarosława Kaczyńskiego”.

Debata bez debaty

numer 2627 - 08.05.2020
Debata wszystkich kandydatów, w tym tak egzotycznych jak Stanisław Żółtek czy Paweł Tanajno, kontra idea spotkania najbardziej liczących się kandydatów w wyścigu wyborczym – TVP wybrała wariant pierwszy. Niestety pomysł nie do końca się sprawdził. Publiczny nadawca chciał udzielić głosu wszystkim kandydatom, ale niektórych ta rola wyraźnie przerosła.

Pałac wart jest łez wrażliwca

numer 2625 - 06.05.2020
Trudno odmawiać komukolwiek prawa do wyrażania emocji na swój sposób, ale gdy czyni to publicznie kandydat na prezydenta w spocie wyborczym, do tego popłakuje nad konstytucją, należy zapytać o sens sceny niczym z taniego melodramatu.

Pod naporem teorii spiskowych

numer 2623 - 04.05.2020
Im dłużej trwa pandemia, tym więcej teorii spiskowych z nią związanych, prób manipulowania danymi i bagatelizowania zagrożenia. Wspólnym mianownikiem są tu rewelacje, jakoby media bez powodu straszyły ludzi, a rządom było na rękę ograniczanie wolności obywateli. Często filmy są okraszane wypowiedziami medyków, którzy swym autorytetem mają je uwiarygodnić.

Horror klasy… Z

numer 2619 - 28.04.2020
Muzyka pełna grozy, pacjenci wywożeni na noszach, opodal siedziby PiS przerażona rodzina z dziećmi, której pasażer przejeżdżającej limuzyny pokazuje środkowy palec, bo „sorry :), dla mnie wybory są ważniejsze”. Widzimy też skrzynki pocztowe i informację: „10 maja te skrzynki mają być urnami dla 30 milionów Polaków. (…) Niestety mogą to być nie tylko urny wyborcze”.

Eviva l’arte, życie nasze nic niewarte!

numer 2618 - 27.04.2020
„No nic, pandemia to pandemia. Zdrowie i życie ważniejsze niż jakieś tam teatrzyki i jacyś artyści” – Krystyna Janda skomentowała z sarkazmem fakt, że teatry mają zostać otwarte dopiero w czwartym etapie łagodzenia ograniczeń. Niby chciała zwrócić uwagę na trudny los w czasach pandemii ludzi sztuki, ale wyszło jakoś tak… jak zwykle.

Siostry, które spadły z nieba w skafandrach medycznych

numer 2614 - 22.04.2020
Dramatyczne doniesienia płynęły w ostatnich dniach z DPS-ów z różnych zakątków naszego kraju. Ekstremalnie trudna sytuacja dotknęła ośrodek w Bochni, w którym zarażeni byli pensjonariusze przewlekle chorzy psychicznie, ale też osoby z personelu. Kiedy zabrakło rąk do pracy, z pomocą ruszyły siostry ze zgromadzenia sióstr dominikanek.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama