Wojciech Mucha

Pomóc uniknąć tragedii

Numer 1079 - 01.04.2015
Stowarzyszenie „Pokolenie” zorganizowało transport kilkudziesięciu komputerów, które trafiły do kilku szkół na Ukrainie – mówi Przemysław Miśkiewicz, szef stowarzyszenia, opisując wspólną akcję „Pokolenia” i fundacji Duchowy Wymiar Europy z Trójmiasta. Na Ukrainę trafi również konwój wspierany przez Strefę Wolnego Słowa.

Łgarstwa autora „Stulecia kłamców”

Numer 1260 - 03.11.2015
Waldemar Łysiak od dłuższego czasu pokazuje Polakom Ukrainę jako sztuczny, bandycki twór. W ubiegłym numerze tygodnika „Do Rzeczy” popełnił tekst, który bez zmiany przecinka (czego, jak wiemy, autor nie pozwala robić nikomu) mógłby ukazać się na stronach prowadzonych przez organa prasowe prorosyjskich terrorystów z Donbasu.

Czekając na Wolny Kurdystan

Numer 1325 - 23.01.2016
To może być przełomowy rok dla milionów Kurdów. Wojna na Bliskim Wschodzie i postępujący rozkład Iraku mogą paradoksalnie przynieść im szansę na utworzenie własnego państwa. Wolny Kurdystan to już nie tylko mrzonka, to wyzwanie. Także dla polskiego rządu.

Odkrywca, patriota i humanista

Numer 1330 - 29.01.2016
Cenili go Prus i Sienkiewicz. Na swojej drodze spotykał dzikie ludy i prezydentów państw. Wytyczał nowe szlaki i kreślił wizje, które przetrwały lata. Stefan Szolc-Rogoziński – zapomniany podróżnik. Jego śladami wyrusza dziś grupa Polaków.

Ptasznik na cokole

Numer 1334 - 03.02.2016

Holenderska amnezja, rosyjski sukces

numer 1390 - 09.04.2016
Wyniki referendum w Holandii to sygnał, że Unia Europejska nie jest już żadną wspólnotą, ale coraz bardziej rozkołysaną łajbą. Jego wyniki pokazują też siłę rosyjskich wpływów w Sojuszu. Sześć lat po tragedii smoleńskiej to sygnał także dla Polski.

Tylko pod tym znakiem

numer 1395 - 15.04.2016
Nieczęsto się zdarza, by z głębokiego mroku dziejów wołano do nas aż tak głośno. Biorąc pod uwagę okoliczności, 1050. rocznica chrztu Polski jest wydarzeniem o znaczeniu porównywalnym z tym, co działo się pół wieku temu, gdy wojna państwa z Kościołem przyjęła wymiar brutalnej rywalizacji. Znów warto z tego czerpać.

Quo vadis, Kukiz?

numer 1396 - 16.04.2016
Paweł Kukiz od dłuższego czasu szuka sobie miejsca na scenie politycznej. O ile do tej pory robił to, rozglądając się na boki, dziś szamocze się jak ryba wyrzucona na brzeg. Nic dziwnego, jego klub topnieje w oczach, a złośliwi mówią, że wkrótce z Kukiz’15 zostanie tylko Kukiz 1 – sam Paweł Kukiz.

Nadzieja wraca do Kijowa

numer 1430 - 28.05.2016
Nadija Sawczenko jest wolna. Wolna od rosyjskiego więzienia, upokorzeń i głodówek. Ale jej nagły powrót na Ukrainę to problem dla tamtejszych władz, społeczeństwa i dla niej samej. Jeśli gdzieś do dziś z okazji jej uwolnienia strzelają korki od szampana, to paradoksalnie tylko na Kremlu.

Atak papuciem i trzecią ręką

numer 1436 - 04.06.2016
„Jak się chce psa uderzyć, to kij zawsze się znajdzie”. To znane powiedzenie dość dobrze potwierdza się w politycznym piekiełku, gdzie aby przyłożyć konkurentowi, często z braku poważnego oręża, sięga się do zbrojowni absurdów i kłamstw. Takich jak trzecia ręka czy obuwie ochronne. U

Nie ma Wielkiej Brytanii, jest wolna amerykanka

numer 1454 - 25.06.2016
Piątek przywitał nas nową rzeczywistością. Decyzja Brytyjczyków o tym, że opuszczają Unię Europejską, stawia Polskę i Polaków przed koniecznością powtórnego zdefiniowania roli naszego kraju w wyraźnie wczoraj osłabionych strukturach europejskich. Wymusza na nas jednak także konieczność natychmiastowego stworzenia sobie alternatywy w relacjach międzynarodowych. Również z Wielką Brytanią.

Międzymorze może pomóc Unii

numer 1462 - 05.07.2016
Brexit, plany stworzenia na gruzach dotychczasowej Unii Europejskiej nowej hegemonii niemiecko-francuskiej, a przy tym wszystkim postulowana przez polskie środowisko niepodległościowe idea Międzymorza. Zmiany, które na naszych oczach targają Starym Kontynentem, każą stawiać pytania o to, jak powinna zachować się Polska i sami Polacy. Ż

Pasiasta kompromitacja

numer 1466 - 09.07.2016
„Grajże z nami o awans” – zachęcały rozklejone w całym Krakowie plakaty zapowiadające czwartkowy rewanżowy mecz Cracovii ze Shkëndiją Tetovo w I rundzie eliminacji Ligi Europejskiej. Po meczu pozostaje włodarzom klubu, piłkarzom i trenerowi odpowiedzieć w równie krakowskim stylu: „Idźże, idźże, bajoku”. Cracovia zakończyła swoją przygodę z europejskimi pucharami w kompromitującym stylu.

Prawda przeciw światu

numer 1467 - 11.07.2016
Afera wokół wystaw na Stadionie Narodowym, Adam Michnik zdradzający objawy psychozy, wreszcie szukanie dziury w całym i „Wiadomości”, które nie wiadomo po co okroiły słowa amerykańskiego prezydenta. Medialne podrygi wokół szczytu NATO pokazały, że polska wojna w piaskownicy ma się znakomicie.

Ściąć zatrute drzewo

numer 1475 - 20.07.2016
Uważni Czytelnicy niniejszego wydania „Codziennej” zapewne dostrzegą dwa cytaty poświęcone Europie, które zamieściliśmy: Oriany Fallaci na stronie 2. i Ernesta Renana nad niniejszym tekstem. Tak naprawdę dyskusja na temat szalejącego islamskiego terroryzmu i postępującego upadku zachodniej cywilizacji to dyskusja o tych kilkudziesięciu słowach. P

Małpa uczy Lisa, czyli rzecz o Powstaniu

numer 1481 - 27.07.2016

Rosyjskie fejki hybrydowe

numer 1773 - 13.07.2017
Fortel, propaganda, decepcja, blef, kamuflaż, mistyfikacja – te znane od tysięcy lat narzędzia manipulacji są dziś wykorzystywane w wojnie hybrydowej, której ofiarą może paść każdy z nas.
J

Rozbujać polską łódkę

numer 1781 - 22.07.2017
Obrona demokracji, wartości europejskich, porównania do kijowskiej „rewolucji godności”. Obrońcy III RP uderzają w najczulsze dla Polaków struny. To próba powtórki z 2007 r., kiedy udało się sztucznie wytworzyć w Polakach poczucie zagrożenia i potrzebę „świętego spokoju”.

Kijów – Warszawa. Całkiem inna sprawa

numer 1786 - 28.07.2017
Wydarzenia ostatniego tygodnia dały nam możliwość nie tylko przekonania się, o co toczy się gra, ale i jak jest prowadzona. Jednak próba porównywania protestów przeciw ustawom o sądach do rewolucji na kijowskim majdanie to z jednej strony celowa zagrywka polityczna, z drugiej absolutne niezrozumienie charakteru oraz genezy polskich i ukraińskich problemów.

Dwa lata dobrej zmiany

numer 1796 - 09.08.2017
W to, że Andrzej Duda zostanie prezydentem RP, nie wierzyło wiele osób. Pamiętamy choćby zadufane słowa Adama Michnika, że Bronisław Komorowski, by przegrać reelekcję, „musiałby przejechać po pijanemu na pasach ciężarną zakonnicę”. Szczęśliwie obyło się bez tego. 

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama