Wespazjan Wielohorski

Ukraiński parlament odpowiedział Sejmowi

numer 1519 - 10.09.2016
KIJÓW Rada Najwyższa krytykuje polski parlament za uchwałę ustanawiającą Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Jednocześnie wzywa do dialogu historyków w tej sprawie.
W czwartek ukraiński parlament przyjął oświadczenie, będące odpowiedzią na uchwałę polskiego Sejmu z 22 lipca, dotyczącą rzezi wołyńskiej.

Pożegnanie z uzbeckim dyktatorem

numer 1514 - 05.09.2016
AZJA ŚRODKOWA W sobotę w Samarkandzie odbył się pogrzeb prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa, który rządził krajem nieprzerwanie od 1990 r.

Wyciekły dokumenty fundacji Sorosa

numer 1499 - 18.08.2016
Hakerzy z DC Leaks opublikowali ponad 2,5 tys. dokumentów należących do sieci fundacji założonych przez kontrowersyjnego miliardera George’a Sorosa. Mają one świadczyć o wspieraniu przez niego polityki proimigranckiej, działalności środowisk LGBT i próbie wejścia na rynek Ukrainy.

To już koniec proeuropejskiej Turcji

numer 1494 - 11.08.2016
Podczas wtorkowego spotkania w Petersburgu przywódcy Turcji i Rosji rozmawiali o wznowieniu wzajemnej dyplomacji oraz o współpracy gospodarczej obu państw. Polityczne przyciągnięcie Ankary przez Kreml oznacza, że Turcja na dobre odsuwa się od Unii Europejskiej.

Terroryści chcieli wysadzić w powietrze Lwów

numer 1493 - 10.08.2016
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) aresztowała pięć osób, które próbowały podłożyć ładunki wybuchowe na trzech strategicznych, międzynarodowych szlakach kolejowych w regionie Lwowa. Przy zatrzymanych znaleziono gigantyczną ilość broni, w tym granatniki, karabiny i amunicję. Tymczasem władze w Kijowie ostrzegają przed nową ofensywą Rosji w Donbasie.

Putin buduje militarne imperium

numer 1491 - 08.08.2016
Dziś do stolicy Azerbejdżanu przybywają przywódcy Rosji i Iranu: Władimir Putin oraz Hassan Rouhani. Mają rozmawiać na temat zacieśnienia współpracy w wielu dziedzinach, m.in. w handlu, energetyce i obronności. Według wstępnych ustaleń, Kreml chce położyć na stół ponad 2 mld euro, by zyskać lojalność krajów w regionie.

Burza po wypowiedzi Trumpa o Krymie

numer 1486 - 02.08.2016
KIJÓW Ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow uważa, że kandydujący w wyborach prezydenckich w USA Donald Trump jest niebezpieczny dla Ukrainy.

Terroryści z Rosji testują broń na Ukrainie

numer 1483 - 29.07.2016
KIJÓW Jak poinformował sekretarz generalny Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandr Turczynow, oddziały powiązane z prorosyjskimi terrorystami wykorzystują okupowane tereny Donbasu do testowania nowych rodzajów broni.

Są metody na „samotnych wilków”

numer 1481 - 27.07.2016
BEZPIECZEŃSTWO Po atakach terrorystycznych w Nicei i Würzburgu Unia Europejska zainteresowała się izraelskimi technologiami monitorowania mediów społecznościowych w celu wyławiania „samotnych wilków” na podstawie ich aktywności w sieci.

Stan wyjątkowy w Turcji

numer 1477 - 22.07.2016
ANKARA Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wprowadził w kraju stan wyjątkowy, który ma obowiązywać przez trzy miesiące. Według tureckiego lidera krok ten jest podyktowany koniecznością neutralizacji zagrożeń związanych z próbą nieudanego zamachu stanu.

Ataki terrorystyczne w Erywaniu i Ałma Acie

numer 1474 - 19.07.2016
KAUKAZ–AZJA ŚRODKOWA W ciągu dwóch dni w Armenii i Kazachstanie zaatakowano jednostki policji. Są zabici i ranni. Aresztowano 200 armeńskich opozycjonistów, którym zarzuca się powiązania z terrorystami. Dla Kazachów zaś był to już drugi zamach w ciągu tego lata.

Koniec epoki „strażników republiki”

numer 1473 - 18.07.2016
GENEZA KONFLIKTU Armia turecka odgrywała w państwie szczególną rolę od czasu proklamowania republiki w 1923 r. Kemal Atatürk, który po klęsce Turcji w I wojnie światowej przeciwstawił się rozbiorowi kraju i wygrał wojnę o niepodległość, w przekształcaniu państwa na modłę zachodnią oparł się na siłach zbrojnych. Niepowodzenie weekendowego puczu może oznaczać koniec jego idei.

Schwytano kolejnych rosyjskich dywersantów

numer 1472 - 16.07.2016
DONBAS Na ukraińskich portalach opublikowano film z przesłuchania wziętego do niewoli rosyjskiego oficera, który dowodził grupą dywersyjną w obwodzie ługańskim. Rosjaninowi grozi 15 lat więzienia za prowadzenie działań terrorystycznych na terytorium Ukrainy.

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl odwiedzą Białoruś

numer 1468 - 12.07.2016
Podczas uroczystości z okazji 25-lecia utworzenia archidiecezji mińsko-mohylewskiej arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn stwierdził, że Białoruś może odegrać rolę pośrednika między Kościołem katolickim a rosyjską Cerkwią. W

Dyplomatyczny sukces Kijowa

numer 1462 - 05.07.2016
UKRAINA Nasza aktywna dyplomacja na arenie europejskiej przyniosła efekty. Bruksela pokazała solidarność z Ukrainą i przedłużyła po raz kolejny nałożone na Rosję sankcje – skomentował decyzję Rady Europejskiej prezydent Petro Poroszenko. W niedzielę potwierdzono także spotkanie podczas szczytu NATO w Warszawie głowy Ukrainy z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Skazani za ujawnienie afery

numer 1460 - 02.07.2016
Sąd w Luksemburgu wydał wyrok w sprawie afery LuxLeaks, czyli wycieku dokumentów, w którego wyniku ujawniono schemat unikania podatków przez światowe korporacje. Współtwórcą luksemburskiego raju podatkowego miał być obecny przewodniczący KE, a wcześniej premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Wpadła rosyjska mafia w Katalonii

numer 1458 - 30.06.2016
HISZPANIA Podczas przeprowadzonej we wtorek operacji hiszpańskiej policji skierowanej przeciw działającej w Katalonii rosyjskiej mafii zatrzymano sześciu obywateli Rosji. Według hiszpańskiej prasy przestępcy mieli powiązania z politykami z kremlowskiej partii Jedna Rosja.

Dyplomaci z USA na celowniku Rosji

numer 1457 - 29.06.2016
SKANDAL Jak informuje amerykański dziennik „Washington Post”, rosyjski wywiad i tajne służby FR od dłuższego czasu prześladują dyplomatów z USA, zarówno w Moskwie, jak i w innych europejskich stolicach. Przedstawiciele władz Kremla odrzucają jednak oskarżenia o stosowanie tego typu praktyk.

Kreml chce monopolu na prawosławie

numer 1455 - 27.06.2016
CERKIEW Dziś kończy się Wszechprawosławny Sobór na Krecie. Brali w nim udział zwierzchnicy 10 z 14 kościołów lokalnych. Zabrakło przedstawicieli Cerkwi gruzińskiej, bułgarskiej, antiocheńskiej i rosyjskiej. Jednak ze słów rzecznika soborowego sekretariatu, abp. Hioba, wynika, że ustalenia soboru będą obowiązywały wszystkich.

Rosja osiągnęła sportowe dno

numer 1453 - 24.06.2016
Po haniebnej postawie reprezentacji Rosji na Mistrzostwach Europy we Francji nawet najbardziej zagorzali kibice, czyli przedstawiciele władz Kremla i przyjaciele prezydenta Władimira Putina, nie szczędzą gorzkich słów pod adresem piłkarzy. Zawodnikom najbardziej oberwało się po ostatnim grupowym meczu, przegranym z Walią 0:3.