Wespazjan Wielohorski

Sobór podzielił prawosławnych

numer 1450 - 21.06.2016
KRETA W poniedziałek oficjalnie rozpoczął obrady pierwszy od czasu schizmy, czyli rozłamu w chrześcijaństwie na Kościół wschodni i zachodni w 1054 r., Sobór Wszechprawosławny. W tym ważnym dla wschodniego chrześcijaństwa wydarzeniu nie bierze udziału Cerkiew rosyjska.

Politycy UE garną się do Putina

numer 1449 - 20.06.2016
W czasie zakończonego w sobotę Forum Ekonomicznego w Petersburgu kwestie gospodarczo-finansowe zeszły na dalszy plan. Za dyplomatyczne zwycięstwo Kreml uznał w szczególności przyjazd sekretarza generalnego ONZ-etu Ban Ki Muna, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera oraz premiera Włoch Mattea Renziego.

Łagier za zdradę tajemnic Cerkwi

numer 1447 - 17.06.2016
MOSKWA Rosyjski sąd skazał pracownika moskiewskiego patriarchatu na 12 lat pozbawienia wolności za ujawnienie obcemu wywiadowi tajemnic rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Skazany, który kilka lat temu został przez Patriarchat Moskiewski wysłany na placówkę do Kijowa, był oficerem rosyjskich tajnych służb.

Patriarcha Konstantynopola zirytował Moskwę

numer 1444 - 14.06.2016
Konflikt między Patriarchatem Moskiewskim a ekumenicznym patriarchą Konstantynopola stawia pod znakiem zapytania zaplanowany na czerwiec wszechprawosłany sobór na Krecie. Na przeszkodzie stoją polityczne ambicje rosyjskich duchownych i ich walka o rząd dusz na Ukrainie.

„Bratnia pomoc” Rosji dla Kazachów

numer 1439 - 08.06.2016
W najbliższych dniach, po starciach w kazachskim Aktobe, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ma odwiedzić Kazachstan i Turkmenistan – dowiedziały się rosyjskie media. Zachowanie Moskwy tymczasem wywołuje podejrzenia o prowadzenie podwójnej gry w celu destabilizacji regionu.

Islamiści czy „zielone ludziki”?

numer 1438 - 07.06.2016
W niedzielę i poniedziałek w kazachskim mieście Aktobe doszło do walk z uzbrojoną grupą terrorystów. Odpowiedzialność za akt terroru wzięła na siebie Armia Wyzwolenia Kazachstanu, pozycjonująca siebie jako „przeciwników dyktatury Nursułtana Nazarbajewa”.

Putin, Twitter i wojna informacyjna

numer 1436 - 04.06.2016
CENZURA W ostatnich dniach władze serwisu społecznościowego Twitter zablokowały na kilka godzin dostęp do satyrycznego profilu wyśmiewającego politykę prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wielkie koncerny chcą robić biznes z agresorem

numer 1434 - 02.06.2016
PETERSBURG Nie bacząc na sankcje, które Unia Europejska nałożyła na Rosję w związku z agresją na Ukrainę, europejskie koncerny zamierzają wysłać swoich przedstawicieli na Putinowskie forum ekonomiczne w Petersburgu.

Takiej broni jeszcze nie było

numer 1433 - 01.06.2016
USA W amerykańskich mediach pojawił się film przedstawiający testy najnowszej broni – działa elektromagnetycznego, które według ekspertów ma stanowić przełom w systemach uzbrojenia. Nowinka może pomóc m.in. w obronie krajów bałtyckich.

Wpadka rosyjskiego szpiega

numer 1430 - 28.05.2016
WŁOChY W Rzymie doszło do spektakularnego zatrzymania oficera portugalskiego wywiadu, który okazał się rosyjskim szpiegiem, oraz funkcjonariusza rosyjskich służb, któremu Portugalczyk przekazywał tajemnice NATO i UE. Służby ujawniły informacje o zatrzymaniu dopiero po kilku dniach.

Bohaterka wróciła do ojczyzny

numer 1429 - 27.05.2016
W środowe popołudnie ukraińska nawigatorka Nadia Sawczenko, po blisko dwóch latach spędzonych w rosyjskim więzieniu, wróciła na Ukrainę. Na lotnisku czekała na nią rodzina, znajomi oraz przedstawiciele władz w Kijowie, na czele z prezydentem Petro Poroszenką. – Odzyskamy Krym i Donbas, tak jak odzyskaliśmy naszą bohaterkę – powiedział prezydent Ukrainy. Wespazjan Wielohorski

Rosja ćwiczy w Naddniestrzu

numer 1422 - 18.05.2016
TYRASPOL W kontrolowanym przez Moskwę separatystycznym regionie Mołdawii, Naddniestrzu, rosyjskie oddziały prowadzą ćwiczenia, w których bierze udział 500 żołnierzy i ok. 100 pojazdów wojskowych.

Putin grzebie media nieprzychylne władzy

numer 1419 - 14.05.2016
MOSKWA MSW Rosji wszczęło śledztwo przeciwko holdingowi medialnemu RBK, należącemu do miliardera Michaiła Prochorowa. Oficjalnie sprawa ma dotyczyć rzekomych oszustw finansowych. Obserwatorzy są jednak zdania, że jest to zemsta za publikowanie przez RBK historii osób z otoczenia Władimira Putina.

Erdoğan: Niech nas Unia nie poucza

numer 1418 - 13.05.2016
ANKARA Unia Europejska uzależniła zniesienie wiz dla Turków od zmiany przez władze w Ankarze ustaw antyterrorystycznych. Turecki prezydent nazywał europejskie żądania „czarną komedią”.

Włosi chcą wyjść z Unii

numer 1415 - 10.05.2016
SONDAŻ Włosi, Francuzi i Niemcy są bardziej eurosceptyczni niż Polacy – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Ipsos-MORI. Prawie połowa ankietowanych w ośmiu dużych krajach Unii Europejskiej opowiedziała się za przeprowadzeniem referendum w sprawie pozostania w UE.

Pierwszy start rakiety z kosmodromu Wostocznyj

numer 1408 - 30.04.2016
KOSMOS Putin, dla którego inauguracja nowego rosyjskiego kosmodromu miała być propagandowym triumfem, wściekł się z powodu przesunięcia startu rakiety w wyniku problemów technicznych. Rakietę ostatecznie wystrzelono w czwartek z jednodniowym opóźnieniem.

Afera z udziałem Junckera

numer 1406 - 28.04.2016
KORUPCJA We wtorek przed sądem w Luksemburgu stanęli oskarżeni w sprawie afery LuxLeaks – największego, do czasu Panama Papers, wycieku dokumentów, w którego wyniku ujawniono schemat unikania podatków przez wielkie światowe korporacje.

Zwabić Łukaszenkę na stronę Zachodu

numer 1403 - 25.04.2016
MIŃSK Podczas corocznego orędzia wygłaszanego do parlamentu i narodu białoruskiego Aleksandr Łukaszenka przedstawił m.in. wizję stosunków międzynarodowych i pozycji Białorusi w Europie. Mińsk ponownie „puszcza oko” w stronę Warszawy.

USA wzmocnią siły kosmiczne

numer 1401 - 22.04.2016
GWIEZDNE WOJNY Amerykańskie siły zbrojne potrzebują satelitów, aby dowodzić żołnierzami, naprowadzać na cele bombowce czy kierować dronami. Przeprowadzone we wrześniu ub.r. ćwiczenia wykazały, że flota kosmiczna USA jest przerażająco podatna na ataki ewentualnego przeciwnika.

Fiasko rosyjskiego embarga

numer 1400 - 21.04.2016
SANKCJE Rosjanie przyznają, że embargo na zachodnie produkty żywnościowe, które miało stanowić odpowiedź na nałożone na Rosję sankcje, okazało się nieefektywne.