Wespazjan Wielohorski

Władca Kremla wysłuchał poddanych

numer 1396 - 16.04.2016
W czwartek Władimir Putin po raz 14. uczestniczył w corocznej „Gorącej linii”, czyli transmitowanej przez największe państwowe telewizje telekonferencji, podczas której odpowiadał na „spontaniczne” pytania Rosjan.

Tajna armia prezydenta Rosji

numer 1394 - 14.04.2016
Prezydent Rosji tworzy zakonspirowane grupy bojowe wyszkolone w walce, wręcz gotowe do prowadzenia operacji w Europie – informuje niemiecki „Bild”. Autorem tych rewelacji jest ekspert od spraw Rosji i biograf Putina Boris Reitschuster, który dotarł do raportów wywiadu dotyczących rosyjskiej infiltracji.

Niemcy na celowniku islamistów

numer 1392 - 12.04.2016
BERLIN Państwo Islamskie ma zamiar przeprowadzić ataki w Niemczech, a zagrożenie jest „bardzo poważne”, powiedział w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV).

Mroczna przeszłość Associated Press

numer 1383 - 01.04.2016
Nowy polski rząd nie cieszy się sympatią korespondentów agencji Associated Press. W materiałach dotyczących Polski mówi się o przejęciu władzy przez „nacjonalistów”. Jak donosi brytyjski „Guardian”, te oskarżenia brzmią mało wiarygodnie w wykonaniu przedstawicieli AP, która współpracowała i współpracuje z totalitarnymi reżimami.

Teczka, której boi się Kreml

numer 1382 - 31.03.2016
Od kilku dni rosyjskie media spekulują na temat zawartości teczki, której podczas zeszłotygodniowej wizyty w Moskwie nie wypuszczał z ręki sekretarz stanu USA John Kerry. Mogły w niej się znajdować materiały kompromitujące rosyjskie władze.

Rosja zostaje w Syrii

numer 1380 - 29.03.2016
DAMASZEK Mimo głośniej zapowiedzi Władimira Putina o wycofaniu Rosji z udziału w wojnie domowej w Syrii, rosyjscy wojskowi pozostają w kraju. Ponadto nie ograniczają się do uderzeń z powietrza. Moskwa przyznała się wreszcie do obecności tam rosyjskich wojsk lądowych.

Roszady na stanowisku premiera

Numer 1377 - 24.03.2016
KIJÓW Po spodziewanej dymisji Arsenija Jaceniuka ze stanowiska premiera nowym szefem gabinetu miałby zostać przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hrojsman.

Pięć gatunków rosyjskich trolli

Numer 1365 - 10.03.2016
Celem ofensywy propagandowej Kremla, prowadzonej za pośrednictwem armii tzw. trolli internetowych, jest uzyskanie wpływu na opinię publiczną w krajach Zachodu – stwierdza brytyjska gazeta „Observer”. Medium publikuje analizę opartą na danych natowskiego Centrum Doskonalenia Komunikacji Strategicznej w Rydze.

Rok od zamordowania Niemcowa

Numer 1355 - 27.02.2016
ROSJA W sobotę rosyjscy opozycjoniści zbiorą się w centrum Moskwy, by uczcić pamięć zamordowanego lidera opozycyjnej partii PARNAS Borysa Niemcowa. Podobna manifestacja odbędzie się w Petersburgu. Tego dnia minie rok od zabójstwa, którego zleceniodawców dotąd nie udało się ustalić.

Rosyjskie służby infiltrują Europę

Numer 1354 - 26.02.2016
AMSTERDAM Rosja finansuje antyukraińską propagandę przed referendum w sprawie stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską, które odbędzie się w Holandii 6 kwietnia.

Rozczarowanie po historycznym spotkaniu

Numer 1344 - 15.02.2016
Hawana „Czujemy się zdradzeni” – stwierdzili po spotkaniu na Kubie papieża Franciszka i moskiewskiego patriarchy Cyryla ukraińscy grekokatolicy. Według zwierzchnika ukraińskich grekokatolików, patriarcha Cyryl „wzywa do pokoju” na Ukrainie, sam będąc stroną konfliktu.

Patriarcha Cyryl jako „zasób Kremla”

Numer 1341 - 11.02.2016
Rosyjskie media szeroko komentują zapowiedziane na jutro historyczne spotkanie na Kubie papieża Franciszka ze zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej (RCP) patriarchy Cyryla.

Brytyjczycy gotowi na wypadek ataku Rosji

Numer 1340 - 10.02.2016
LONDYN Jak informuje dziennik „The Telegraph”, Wielka Brytania przeprowadzi manewry pod kryptonimem „Shamal Storm”, w ramach których armia ma przerzucić gotowe do walki pododdziały i sprzęt wojskowy do Jordanii. Ćwiczenia mają być przygotowaniem do szybkiego rozwinięcia brytyjskich sił w Europie Wschodniej w wypadku wybuchu konfliktu między Rosją i NATO.

Sztokholm i Helsinki się zbroją

Numer 1337 - 06.02.2016
ZBROJENIA Pozostające dotychczas poza blokami militarnymi Finlandia i Szwecja, zaniepokojone agresywnymi działaniami Rosji, zamierzają wzmocnić swoje siły zbrojne i zacieśnić współpracę z NATO.

Na celowniku władcy Czeczenii

Numer 1335 - 04.02.2016
Przewodniczący opozycyjnej Partii Narodowej Wolności (PARNAS), były premier Michaił Kasjanow zażądał od FSB wszczęcia śledztwa przeciw prezydentowi Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi. Opozycja rosyjska podejrzewa, że Kasjanow może zostać kolejną krytyczną wobec Kremla ofiarą „nieznanych sprawców” z rosyjskiego Kaukazu.

Świńska grypa u granic Polski

Numer 1331 - 30.01.2016
ZDROWIE Według rosyjskiego ministerstwa zdrowia do 27 stycznia na terenie FR zanotowano ponad sto zgonów spowodowanych grypą. Cały czas napływają informacje o kolejnych ofiarach epidemii, która dotarła do granic z Polską.

Szlak jedwabny zaczyna się w Sławkowie

Numer 1329 - 28.01.2016
Rząd chiński pozytywnie ocenia uruchomienie nowego szlaku transportowego z Europy do Chin – oświadczyła rzeczniczka chińskiego MSZ-etu Hua Chunying. Zaproponowana trasa ma przebiegać przez Ukrainę, omijając Rosję, i być jednym z wariantów umożliwiających transport towarów w ramach strategicznego projektu nazywanego przez Chińczyków Nowym Jedwabnym Szlakiem.

Cięcia kosztów ominą wojskowych

Numer 1320 - 18.01.2016
Rosyjskie ministerstwo finansów przedstawiło projekt budżetu na rok 2016, w którym wydatki na obronę, oświatę, ochronę zdrowia oraz gospodarkę mieszkaniową i komunalną będą mniejsze niż w roku poprzednim. Wzrosnąć mają za to wydatki związane z obsługą długu publicznego.

Problemy Merkel z konstytucją

Numer 1317 - 14.01.2016
Decyzje rządu Angeli Merkel ws. wpuszczenia do kraju nieograniczonej liczby imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu mogą zostać zaskarżone do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.

Rosyjscy hakerzy atakują sieci energetyczne

Numer 1314 - 11.01.2016
UKRAINA Amerykańska firma iSight Partners, specjalizująca się w działaniach związanych z cyberbezpieczeństwem, twierdzi, że rosyjska grupa hakerów spowodowała awarię systemu energetycznego w zachodniej części Ukrainy.