Dawid Wildstein

Gorsi od Platformy

Numer 841 - 18.06.2014
Niech Państwo wyobrażą sobie policjanta, który na widok złodzieja okradającego samochód woła: „Bardzo dobrze, to jest konieczne”. A następnie agresywnie reaguje na każdego, kto usiłuje przeszkodzić przestępcy, argumentując swoją postawę stwierdzeniem: „Nie chcę żyć w państwie, w którym każdy może łapać złodzieja”.

Antyfaszyści, liberałowie, wzywam was!

Numer 835 - 11.06.2014
Od dawna nie oglądałem TVN-u, nie czytałem „GW” i „Newsweeka”, nie słuchałem TOK FM. Przez co nie wiedziałem, jak wygląda prawdziwa Polska. Polska, w której oszaleli, toczący pianę z pyska fanatycy religijni, przebrani za lekarzy, chcą mordować kobiety...

Lekarze do Boga

Numer 834 - 10.06.2014
Człowiek, który stracił wiarę w Boga, jest w stanie uwierzyć we wszystko. To znana sentencja Chestertona. A ludzie, którzy wierzą w cokolwiek, są bardzo opłacalni dla władzy. Obecna awantura o deklarację wiary jest więc kolejną próbą zniszczenia przez władzę tych, którzy są w stanie stawić jej opór – chociażby w imię wiary. Katolicyzm stworzył spójną koncepcję szacunku do życia ludzkiego.

Żyjemy w Polsce Janukowycza

Numer 831 - 06.06.2014
Kilka dni temu miałem przyjemność porozmawiać z prof. Jadwigą Staniszkis. Jednym z tematów naszej pogawędki była rocznica 4 czerwca i sposób, w jaki obecne władze traktują to wydarzenie. Profesor stwierdziła – „4 czerwca Polska wybrała drogę, którą majdan obrałby, gdyby Janukowycz nie został obalony.

Na cmentarzu z Jaruzelem

Numer 826 - 31.05.2014
Przyszedłem na pogrzeb dyktatora, trzymając zdjęcie Emila Barchańskiego podpisane: „Zamordowany w 1982. Miał 17 lat. Ofiara Jaruzela”. Grała orkiestra, była asysta Wojska Polskiego. Żołnierze mieli naprawdę smutne miny.

Zablokować honorowy pogrzeb dyktatora

Numer 822 - 27.05.2014
Chciałoby się stanąć w milczeniu nad trumną zbrodniarza. Niech wszystko, co złego uczynił, odejdzie wraz z tym mordercą. Po co w ogóle go wspominać? Ale niestety się nie da. Ponieważ już jego kumple z roboty i przyjaciele zaczynają wrzeszczeć: to wielki Polak był! Już zaczynają swoje harce nad trumną zbrodniarza. Więc pozostaje nam tylko jedno – musimy wrzeszczeć głośniej od nich.

Putinowskie wojska kontra polscy faszyści

Numer 807 - 09.05.2014
9 maja 2014 r. rosyjskie wojska wkroczyły do Białegostoku, by – jak oznajmił na specjalnej konferencji prasowej Władimir Putin – chronić jego mieszkańców przed faszystowskimi praktykami polskiego rządu. Jednocześnie korzystając z braku jakiejkolwiek kontroli granicznej, uzbrojone grupy „zielonych ludzików” zaczęły przenikać z Kaliningradu na terytorium północno-wschodniej Polski.

Polskie halloween

Numer 804 - 06.05.2014
Konflikt ukraiński na wiele różnych sposobów wpłynął na polską scenę polityczną. Między innymi okazał się bodźcem do pojawienia się na niej stworów rodem z jakiegoś politycznego halloween. Z różnych zakamarków świata politycznego wyszły, wydawałoby się dawno umarłe, zombi i inne dziwactwa. Nazywające same siebie raz lewicą, raz prawicą.

Dynamit Jana Pawła II

Numer 795 - 23.04.2014
Palikot protestuje przeciw uczczeniu przez Sejm Jana Pawła II w dniu jego kanonizacji. Takie prowokacje wywołują oburzenie. Ale jeśli skupiamy się wyłącznie na nich, zniknie nam z oczu prawdziwe zagrożenie dla pamięci o naszym papieżu. A jest nim sposób, w jaki podpinają się pod dziedzictwo Jana Pawła II różni politycy obecnie rządzącej koalicji, w tym Tusk.

Nadzieja zamiast smutku

Numer 793 - 19.04.2014
Wydarzenia rozgrywające się na wschodzie Ukrainy mogą wydawać się nam przerażające. Nie widać, by Ukraina była w stanie skutecznie bronić się przed inwazją Moskwy. Mnożą się ponure doniesienia o okrutnych planach Putina. Faktycznie, w krótkiej perspektywie czasowej te dni sprawiają wrażenie strasznych. Ale zwłaszcza w takie dni powinniśmy zadumać się nad tym, co nie jest bezpośrednio widoczne.

Paskudna warszawska tęcza

Numer 790 - 16.04.2014
Tęcza na placu Zbawiciela znów generuje konflikty. A wystarczyłby jeden gest władz miasta, by problem tęczy rozwiązać. Wystarczyłoby przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami okolicy. Niech oni zadecydują, czy tęcza ma tam stać, czy nie. Ale ani artystka, twórczyni tęczy, ani władze nie bardzo chcą to zrobić. Dlaczego? Bo boją się wyniku takich konsultacji? Wątpię.

Biały różaniec

Numer 785 - 10.04.2014
Niech Państwo sobie wyobrażą, że wychodzą Państwo na ulicę domagać się sprawiedliwości i godnego życia. Nagle rozlegają się strzały. Snajperzy zabijają. Ludzie giną na Państwa oczach. To właśnie wydarzyło się na majdanie. Co by Państwo czuli? Strach? Niemoc? Ludzie z majdanu na pewno czuli te emocje. Ale nie uciekli. Więcej, dołączyli do nich kolejni. Ze zniczami.

Nie upartyjniajcie nam Smoleńska!

Numer 784 - 09.04.2014
Mimo upływu czterech lat stosunek polskiego rządu do tragedii smoleńskiej jest wciąż ten sam. Głównym wrogiem Donalda Tuska nie jest Putin, usiłujący na nowo podporządkować sobie całą Europę Środkową, tylko Jarosław Kaczyński. Dlatego zamiast ograniczać patologie państwa, jakie ujawnił Smoleńsk, wciąż usiłuje się je ukrywać, osłabiając Polskę.

Żydki i karaluchy „Krytyki”

Numer 781 - 05.04.2014
No i stało się. „Krytyka Polityczna” obraziła się na Żydów. Bo Żydzi okazali się strasznie niewdzięczni. Nie chcieli słuchać lewicowych mądrości „Krytyki”, nie chcieli ruszyć na barykady w walce o powszechny ateizm i prawa gejów. I nie chcą dołączyć się do obrażania Polski w imię Niemiec. No, a tego „Krytyka” nie wybacza.

Putinowscy lizusi

Numer 775 - 29.03.2014
PO domaga się ukarania Mariusza Błaszczaka przez sejmową komisję etyki za wypowiedź, w której zarzucił Sikorskiemu, że ten „układał się” z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Tymczasem jedynym błędem wypowiedzi Błaszczaka jest to, że jest ona zbyt łagodna. Nie tylko minister Sikorski, ale i nasz premier, a także cały obóz władzy układał się z Putinem i jego ludźmi.

Palikot ratuje Tuska

Numer 774 - 28.03.2014
Było naprawdę źle. Niepełnosprawne dzieci w sejmie. Ich zdeterminowani rodzice. Zamiast debaty telewizyjnej u Lisa z ustawioną widownią, dwukrotna bezpośrednia konfrontacja z realnym wyborcą. Podwójny nokaut zmusił Donalda Tuska do wycofania się. Na szczęście premier ma wciąż swoją Wunderwaffe. Palikota.

Państwo to Tusk

Numer 772 - 26.03.2014
„Państwo to ja”. Te słowa przypisuje się Ludwikowi XIV Burbonowi o przydomku „Król Słońce”. Człowiekowi, który rządził potężną Francją. Walczył z sąsiadami. Który doprowadził państwo do głębokiego kryzysu gospodarczego w okresie ostatnich kilkunastu lat swojego panowania. My w Polsce też mamy swojego Burbona. Co prawda nie jest „Królem Słońce”, ale „słońcem Peru”.

Stracona szansa Sikorskiego

Numer 770 - 24.03.2014
Radosław Sikorski pokrzyczał, poudawał żołnierzyka, tupnął kilka razy nogą w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale przyszedł czas na uspokojenie. Niemcy mają swoje biznesy w Rosji. Nie bez powodu dały zielone światło Moskwie w sprawie aneksji Krymu. Merkel zdyscyplinowała więc swojego człowieka. I wszystko wróciło do normy, Sikorski znów reprezentuje interesy sojuszu niemiecko-rosyjskiego.

Putin, człowiek Zachodu

Numer 768 - 21.03.2014

W obronie agenta

Numer 764 - 17.03.2014
Na wschodzie Ukrainy może dojść do ataku wojsk rosyjskich. Boję się o moich przyjaciół z majdanu. Ale boję się też tego, co stanie się w Polsce. Już widzę te korowody zwolenników Putina.