Dawid Wildstein

„Tu już Ukrainy nie będzie”

Numer 759 - 11.03.2014
W Eupatorii na Krymie panuje prorosyjskie nastawienie… wśród rosyjskich mieszkańców miasta. Pozostali – Tatarzy i Ukraińcy – są terroryzowani i zastraszani przez paramilitarne oddziały żołnierzy nieposiadających jakichkolwiek oznaczeń przynależności państwowej.

Majdan wdzięczny Polakom

Numer 757 - 08.03.2014
„No, bo oba nasze narody mają wspólnego wroga, nie? Nam chce zabrać Krym, wam zabił prezydenta” – mówi Paweł z majdanu. Stoi obok wielkiego namiotu rozbitego na Hreszczatyku tuż obok pierwszej z barykad. Namiot ten jest udekorowany dwoma wielkimi transparentami. Na jednym hasło: „Rewolucja”. Na drugim: „Dość rosyjskiego terroru. Polski prezydent zabity w 2010 roku”.

Potrzeba rusofobii

Numer 757 - 08.03.2014
Jeden z największych filozofów politycznych XX w. Carl Schmitt stwierdził, że pierwotną opozycją, konieczną do zaistnienia polityczności – czyli myślenia o wspólnocie, jej interesach, możliwościach i sposobach przetrwania – jest opozycja wróg- przyjaciel. Jeśli wspólnota nie jest w stanie jej określić, ginie jej polityczność. Dobrze rozumiał to Lech Kaczyński. I w tym tkwi jego wielkość.

Kijowianie wierzą w Zachód

Numer 756 - 07.03.2014
Rewolucja w stolicy Ukrainy się skończyła, ale nie znaczy to, że majdan się rozszedł. W centrum Kijowa wciąż stoją namioty, a ulice patroluje nowa policja – uzbrojeni członkowie samoobrony majdanu. Nie rozebrano barykad, zostały one jednak przystrojone kwiatami na cześć poległych bojowników. Majdan już nie walczy z Janukowyczem.

Smutne zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego

Numer 754 - 05.03.2014
Tusk mówi Lechem Kaczyńskim. Sikorski mówi Lechem Kaczyńskim. Nawet Adam Michnik mówi Lechem Kaczyńskim. Czy Komorowski. Smutne zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego zza grobu.

Pijany Protasiewicz w służbie Niemiec

Numer 750 - 28.02.2014
Protasiewicz po pijaku zwyzywał Niemców od nazistów. To może teraz ktoś zrobi z nagrania ze słaniającym się Protasiewiczem spot pt. „On pójdzie na wybory, a ty?”.

Stadium wrzenia na Krymie

Numer 749 - 27.02.2014
W Kijowie ogłoszono listę kandydatów składającą się z polityków i działaczy majdanu, którzy mieliby wejść w skład nowego ukraińskiego rządu. Nazwiska nowych ministrów musi zatwierdzić majdan. Tymczasem niepokojące wydarzenia na Krymie są jednym z głównych problemów, którym będzie musiał stawić czoło nowy gabinet ministrów.

Tusk za Putinem

Numer 748 - 26.02.2014
Sytuacja na Ukrainie się zaognia. Mnożą się doniesienia o tendencjach separatystycznych na Krymie. Wielu analityków straszy wizją rozpadu Ukrainy. Warto mieć świadomość, przy okazji tego typu informacji, że jedną z najważniejszych broni propagandy rosyjskiej jest sprawianie wrażenia, że Moskwa jest wszechpotężna. Jedno jest pewne – Ukrainę czekają ciężkie czasy.

Majdan – porażka Rosji, zwycięstwo Polski

Numer 747 - 25.02.2014
Szoguni i kolonizatorzy. Tak najkrócej można określić wyznawców antymajdanowej propagandy w Polsce. Ponieważ za ich przekonaniami (dumnie i na wyrost nazywanymi „realizmem”) stoją tak naprawdę dwie absurdalne tezy. Przekonanie, że Ukrainiec jest rodzajem upośledzonego Murzyna, który do niczego nie dojdzie i nic nie jest w stanie sam zrobić, jeśli jego biały (polski) pan mu nie pomoże.

Reżim Janukowycza morduje majdan

Numer 744 - 21.02.2014
Dramat w Kijowie. Wczoraj wczesnym rankiem siły rządowe wciągnęły obrońców placu Niepodległości w zasadzkę. Pozorując wycofanie się, sprowokowały demonstrujących do wyjścia poza barykady na ul. Instytuckiej. Tam stłoczeni ludzie zostali ostrzelani przez snajperów. Padły ofiary. Oficjalnie ofiar jest w tym momencie ok. 60, jednak ich liczba na pewno wzrośnie.

Janukowycz: Obrońcy majdanu to terroryści

Numer 743 - 20.02.2014
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła wczoraj rozpoczęcie akcji antyterrorystycznej obejmującej całą Ukrainę. W związku z tym służby związane z prezydentem Wiktorem Janukowyczem mają już formalne prawo do zastosowania wszelkich środków wobec protestujących.

Rewolucja ratuje Kijów

Numer 725 - 30.01.2014

Pomyłki Łysiaka, czyli co z tym majdanem?

Numer 724 - 29.01.2014
POLEMIKA UKRAIŃSKA REWOLUCJA Waldemar Łysiak uznał za stosowne napisać tekst o ukraińskich protestach przeciwko reżimowi Wiktora Janukowycza. Mogliśmy z niego się dowiedzieć wielu ciekawostek. Otóż kijowski majdan to zbiorowisko genetycznie ułomnych mutantów, marzących tylko o zabijaniu Polaków. Wielbiących Banderę i nazizm. Trzeba trzymać się od nich z daleka. Niech Janukowycz wygra.

Impresje z wojny domowej

Numer 721 - 25.01.2014
REPORTAŻ PROTESTY NA UKRAINIE Pietia był kiedyś biznesmenem z Tarnopola. Miał firmę zatrudniającą kilkanaście osób. Duży dom. Jeszcze nie tak dawno temu, dwa miesiące. Dziś Pietia ma nowy dom. Jest komendantem jednej z grup operujących na pierwszej linii frontu rozciągającego się w poprzek ulicy Hruszewskiego. Dawid Wildstein

Snajperzy polują na obrońców majdanu

Numer 720 - 24.01.2014
UKRAINA KRAJ W STANIE WRZENIA Majdan jest w stanie najwyższej gotowości. Protestujący wciąż wzmacniają barykady. Wysoko postawiony przedstawiciel ochrony protestujących w rozmowie z „Codzienną” informuje, że w razie próby rozpędzenia majdanu przez siły prezydenta Wiktora Janukowycza za pomocą ostrej amunicji przygotowana jest już lista obrońców, którzy dostaną broń palną do obrony barykad.

Ukraina na granicy wojny domowej

Numer 719 - 23.01.2014
KIJÓW PIERWSZE OFIARY ŚMIERTELNE Pięć potwierdzonych ofiar śmiertelnych, ale prawdopodobnie jest ich więcej. W rozmowie z „Codzienną” wiceszef ochrony majdanu ostrzega, że w budynkach otaczających plac jest rozlokowanych przynajmniej kilkunastu snajperów. Porywani są działacze opozycji. Ewakuowane budynki. Dawid Wildstein korespondencja z Kijowa

Żakowski wstydzi się Michnika

Numer 712 - 15.01.2014
Standardowa taktyka salonu, czyli przemilczenie każdej niewygodnej książki, w wypadku „Resortowych dzieci” nie bardzo się sprawdza. Powód? Cóż, przemilczeć książkę, która rozejdzie się w nakładzie zapewne ponad 130 tys. egzemplarzy? Tego nawet „Gazeta Wyborcza” nie potrafi. Dlatego reakcje środowiska wokół niej skupionego stają się coraz bardziej histeryczne.

Piąta kolumna Europy

Numer 707 - 09.01.2014
DAWID WILDSTEIN

Kto się przezywa…

Numer 699 - 28.12.2013
Dawid Wildstein

Platformerska armia: urzędnicy

Numer 696 - 23.12.2013
Dawid Wildstein