Krzysztof Wołodźko

Ich jedyna nadzieja

numer 2077 - 16.07.2018
Na Stanisława Gawłowskiego, byłego sekretarza Platformy Obywatelskiej, pod aresztem śledczym w Szczecinie czekali żona i koledzy z ugrupowania. To prawo małżonki – być przy mężu. Dziwi jednak, że działacze PO tak ochoczo pchają się przed obiektywy kamer, gdy serdecznie witają partyjnego kompana.

Polityka pamięci, polityka wdzięczności

numer 2071 - 09.07.2018
„Rachunek wdzięczności PGNiG”, czyli projekt PGNiG skierowany wcześniej do powstańców warszawskich, a obecnie dla górników z kopalni Wujek, to niesamowita sprawa. Tego typu inicjatywy są wzorcowe: łączą pamięć z sensownymi celami społecznymi. A przez to wrastają w życie codzienne i nie zmieniają historii w zakurzone muzealnictwo.

Klęska liberalnej inteligencji to wygrana całej Polski

numer 2052 - 16.06.2018
Liberalna opozycja stara się przekonać opinię publiczną, że rządy PiS równają się marnotrawieniu środków publicznych. Ale dwie ekipy Platformy Obywatelskiej nie wprowadziły nawet ćwierci tych prorodzinnych rozwiązań, na jakie zdecydowało się Prawo i Sprawiedliwość.

Trzaskowski i lewica. Kto zagra na kandydata PO?

numer 2044 - 07.06.2018
„Krytyka Polityczna” nienachalnie, acz stanowczo promuje Rafała Trzaskowskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy. A w tym samym czasie TVP Warszawa staje się najważniejszym lokalnym medium, na które może liczyć ruch lokatorski.

Kompromis na horyzoncie?

numer 2034 - 25.05.2018
Protest sejmowy opiekunów osób niepełnosprawnych wszedł w fazę impasu. Wszelkie racje zostały już wypowiedziane. W trakcie protestów społecznych zawsze padają mocne słowa, pojawiają się gniew, złość, trudności komunikacyjne, wiele niewiadomych co do możliwości kompromisu. W czwartek protestujący zaproponowali, by wypłata 500-złotowego dodatku weszła od przyszłego roku.

Polityka na kółkach

numer 2028 - 18.05.2018
Z pewnością ani rządząca partia, ani liberalna opozycja nie spodziewały się, że przez kolejne tygodnie istotnym uczestnikiem polskiej polityki będzie garstka protestujących w Sejmie opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami. To jeden z najciekawszych protestów w dziejach III RP.

Przyjaciel niepełnosprawnych

numer 2026 - 16.05.2018
Jeana Vaniera, założyciela Arki i ruchu Wiara i Światło, spotkałem tylko raz w życiu, w Krakowie, na przełomie tysiącleci. Już wówczas był żywą legendą w wielu chrześcijańskich wspólnotach ukierunkowanych na wsparcie i przyjaźń z osobami niepełnosprawnymi. Ja sam jako licealista i student w latach 90.

Wielki dług w małym mieście

numer 2022 - 11.05.2018
Mieszkańcy małych miast częściej niż inni trafiają na listy dłużników – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Bezwzględna statystyka potwierdza dość powszechne przekonanie o społeczno-gospodarczym upośledzeniu polskiej prowincji.

III Rzeczypospolitej problemy z myśleniem

numer 2014 - 30.04.2018
Opozycja ma problem – czeka na katastrofę polityczną PiS‑u. I doczekać się nie może. Wieszczy katastrofę gospodarczą – a krach nie nadchodzi. Nie należy się jednak spodziewać, że liberalna opozycja cokolwiek z tego zrozumie. Przeszkadza jej w tym własne zaplecze polityczne.

Złodziejska optymalizacja

numer 2012 - 27.04.2018
Przeczytałem niedawno na blogu Zbigniewa Kuźmiuka, że Polska na agresywnej optymalizacji podatkowej ze strony firm z udziałem kapitału zagranicznego traci rocznie 11 mld euro. W przeliczeniu na złote daje to blisko 46 mld rocznie. Ogromna kwota, potężna wyrwa w budżecie państwa.

Szamotanina PO-lszewizmu

numer 2008 - 23.04.2018


Pierwszy śledczy transformacji. Rzecz o Jacku Tittenbrunie

numer 2005 - 19.04.2018
Zmarły kilka dni temu prof. Jacek Tittenbrun, poznański socjolog, pozostawił po sobie fundamentalne dzieło o polskich przemianach gospodarczych. Jego czterotomowa praca „Z deszczu pod rynnę. Meandry polskiej prywatyzacji” to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć tajniki III Rzeczypospolitej.

Fundament sukcesu PiS-u

numer 2000 - 13.04.2018
Ostatnie sondażowe zawirowania pokazują, że w polityce nie obowiązuje nic takiego jak dług wdzięczności społeczeństwa wobec polityków. Musi się z tym liczyć również partia rządząca, która jakby ostatnio zapomina o źródłach swojej popularności.

IV RP jest za progiem. Inna, niż myślimy

numer 1988 - 29.03.2018
Dzisiejsze biadania nad podziałami w Polsce i radykalizacją poglądów mają w sobie coś ze strachu przed przemianami społecznymi. Przez trzy dekady III RP przyzwyczailiśmy się do panującego status quo. Dziś wszyscy wielcy aktorzy sceny publicznej, często kompletnie różni, mają poczucie, że coś się zmienia.

Zwijanie państwa? To wciąż się zdarza

numer 1981 - 21.03.2018
Walka z zanieczyszczeniem powietrza będzie się toczyła głównie na papierze, jeśli w poszczególnych regionach kraju komunikacja publiczna nadal będzie się rozpadała, a największy wpływ na planowanie przestrzenne zyskają deweloperzy. PiS nie powinien popełniać błędów elity III RP.

Apokalipsy nie stwierdzono

numer 1975 - 14.03.2018
Wbrew katastroficznym wizjom liberałów niedziela niehandlowa okazała się wdzięcznym tematem do internetowych żartów i memów, a nie problemem społecznym i gospodarczym. Niedzielne ograniczenie handlu najpewniej przyjmie się w Polsce bez większych problemów.

Jak się nie dać postprawdzie?

numer 1970 - 08.03.2018
„Czas postprawdy” Ralpha Keyesa to lektura obowiązkowa dla wszystkich świadomych uczestników debaty publicznej. I tych, którzy właściwie nie opuszczają Twittera i Facebooka, i dla tych, którzy wciąż wolą telewizję, radio, papierową gazetę. Autor zabiera nas w podróż po świecie medialnych oszustw nazywanych dziś postprawdą.

Pracownik najemny: bez niego ani rusz

numer 1965 - 02.03.2018
Jeszcze niedawno wydawało się, że brak rąk do pracy to ostatnia rzecz, o jaką będziemy musieli się martwić w skali mikro- i makrogospodarczej. Dziś już widać, że jedziemy na rezerwie. I nagle uświadamiamy sobie, że dobry pracownik to osoba wykwalifikowana, czyli znająca swoją wartość. A jego brak powoduje poważne problemy w funkcjonowaniu firmy.

Historia jak kamień, historia jak chleb

numer 1958 - 22.02.2018
Przez dekady III RP bardzo często słyszałem ze strony liczącej się lewicy i mainstreamowych liberałów, że Polacy powinni się oduczyć myślenia o rzeczywistości za pomocą symboli, że polityka historyczna jest passé, że nowoczesne państwa nie walczą o przyszłość, opierając się na historii. Ale to nie była i nie jest prawda.

Chcemy lepszej Polski? Inwestujmy w prowincję

numer 1954 - 17.02.2018
PiS w sprawach społeczno-gospodarczych stoi przed rzadko spotykaną szansą. Ponieważ i tak nie dogaduje się z liberalnym mainstreamem, nic nie straci jako ambasador polskiej prowincji. Więcej jeszcze: może zyskać wdzięczność elektoratu przez dekady przyzwyczajonego do tego, że nikt się o niego faktycznie nie troszczy.