Krzysztof Wołodźko

Rosyjskie gry w Austrii i nie tylko

numer 2332 - 21.05.2019
Były już wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache chętnie dał się skorumpować Rosjance podającej się za krewną rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa. Obiecał jej intratne państwowe kontrakty i snuł rozważania, jak ominąć w tym celu prawo swojego kraju. Austriacka afera z wątkiem rosyjskim to oczywiście skandal na międzynarodową skalę. Ale czy naprawdę mamy powody do zdziwienia?

Studium władzy Putina

numer 2330 - 18.05.2019
Na 16. Millennium Docs Against Gravity Film Festival można obejrzeć najnowszy film rosyjskiego dokumentalisty Witalija Manskiego, zatytułowany „Świadkowie Putina”. To nie jest fabuła, ale film dokumentalny, oparty na wielu nigdy wcześniej niepublikowanych materiałach poświęconych prezydentowi Rosji. Manski na przełomie lat 1999–2000 był jednym z zaufanych ludzi byłego podpułkownika KGB.

​Trudne realia w relacjach z Izraelem

numer 2328 - 16.05.2019
Czas to sobie jasno powiedzieć. To żydowscy radykałowie własnymi rękoma usiłują rozmontować dobre relacje między Polską a Izraelem. To jeden ze smutnych wniosków, jaki nasuwa się po ataku w Tel Awiwie na Marka Magierowskiego, ambasadora RP w Izraelu.

​Miłość nie przez ciało i krew

numer 2324 - 11.05.2019
Redaktorzy tabloidów bardzo nie lubią, gdy ich media nazywać brukowcami. Krytykowani przekonują, że pełnią one ważne funkcje społeczne i że „tak już dziś jest”. Prawda jest jednak taka, że chodzi o słupki sprzedaży i klikalność. Tylko to się już liczy dla pewnego typu środków przekazu.

Kosmopolityzm z kompleksami

numer 2322 - 09.05.2019
Tak jak należało sądzić, wybór Leszka Jażdżewskiego na przedmówcę Donalda Tuska nie był przypadkiem. Z całą pewnością – nie w sensie ideologicznym. A jego mowa nie była wstępem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Raczej zapowiedzią, że idzie nowe, choć o dość dobrze znanych już rysach.

Czerwony sztandar nad Koalicją Europejską

numer 2319 - 06.05.2019
Do tej pory mogło się wydawać, że największy atak na Kościół w Polsce przyjdzie ze strony zdeklarowanej nowej lewicy. Wygląda jednak na to, że w miniony weekend na Uniwersytecie Warszawskim Leszek Jażdżewski z „Liberté” nie tylko ukradł show Donaldowi Tuskowi, ale wszedł też w buty Sławomira Sierakowskiego z „Krytyki Politycznej”.

​Fakty i fikcje Koalicji Europejskiej

numer 2318 - 04.05.2019
Polityka to przedziwna mieszanina faktów i fikcji. W wypadku Koalicji Europejskiej te proporcje są przynajmniej jak 1:10. Na kilka tygodni przed wyborami do europarlamentu jedyną kartą przetargową tej dziwacznej zbieraniny postprawicy, czerwonych i zielonych postkomunistów oraz niszowej lewicy jest Donald Tusk.

Demokracja i kapitalizm. Na co nam rady pracownicze?

numer 2317 - 02.05.2019
Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi zaprasza rząd premiera Morawieckiego do dyskusji o nowelizacji ustawy o radach pracowniczych. Był to projekt bardzo bliski śp. Zbigniewowi Romaszewskiemu. Niestety rady pracownicze są dziś w dużym kryzysie.

Kto jak rozumie dobro Polaków

numer 2316 - 30.04.2019
Rząd przeznaczy 110 mln zł na opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób niepełnosprawnych. To program dla opiekunów i opiekunek osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z niepełnosprawnościami. Liberalne media nie zrobią z tego newsa dnia: co im po wiadomościach, którymi nie da się uderzyć w PiS?

Pogadajmy o Piłsudskim. Z Muzeum Historii Polski

numer 2315 - 29.04.2019
We współczesnym świecie trzeba umieć rozmawiać o postaciach z pomników, jeśli chcemy, by były żywe. „Piłsudski (nie) znany. Historia i popkultura” pod redakcją Mikołaja Mirowskiego nie tylko przedstawia nam Marszałka, ale pokazuje, jak mądrze można się o niego spierać.

Ostudźmy emocje, rozmawiajmy

numer 2314 - 27.04.2019
Polska tradycja uczy, że nie znęcamy się nad przeciwnikiem. Zawieszenie sporu powinno ostudzić emocje. Także wśród przeciwników strajkujących. W ostatnich tygodniach wiele gorzkich słów padło pod adresem nauczycieli. Ale są to nasi współdomownicy, współdomownicy polskiej wspólnoty. Owszem, nie jest to grupa zawodowa bez słabości.

Czy Wiosna rozkwitnie politycznie?

numer 2313 - 26.04.2019
Robert Biedroń jest starym politycznym wyjadaczem, na tyle dobrym, że świetnie wie, że lepiej sprawiać wrażenie zupełnie nowego zawodnika. To, przynajmniej na początku, daje sondażowe bonusy. I w jakimś stopniu liderowi Wiosny właśnie się to udało – choć pod jego sztandar ruszył spory zaciąg znanych już z przeróżnych politycznych układów postaci.

Dzielić się z ubogimi i tymi, co źle się mają

numer 2310 - 23.04.2019
Jedną ze starych katolickich tradycji, wciąż w Polsce kultywowanych, są wielkanocne śniadania dla osób bezdomnych i samotnych. Dla bardzo wielu ludzi są jak promyk nadziei. To prawdziwy dar ludzkiej życzliwości w świąteczny czas – dobry obyczaj spotyka się z nim z religijnym nakazem i duchową potrzebą.

Dzwon na trwogę

numer 2308 - 19.04.2019
„Piękno zbawi świat” – przypomniały mi się te mało przecież ortodoksyjne słowa Fiodora Dostojewskiego, gdy w ostatnich dniach patrzyłem na zdjęcia katedry Notre Dame. Choć marmur, kamienie i drewno nie cierpią, miałem poczucie, jakby ogień je parzył.

Kpina z państwa

numer 2304 - 15.04.2019
Najciemniej pod latarnią? Senat zatrudnia sprzątaczki w ramach usług zewnętrznych, czyli outsourcingu. Choć powinno to być dziesięć osób, to jest ich tylko osiem. Wbrew zawartej umowie i obowiązującemu prawu połowa z nich jest na umowie śmieciowej, mimo że pracują jak na etacie. Podobno sprzątaczki otrzymały zakaz jazdy windą z senatorami.

Polityczny i poetycki. Kaczmarski (nie)obecny

numer 2302 - 12.04.2019
Hardy, mądry, chory na ciele i popękany na duszy, uwielbiany i samotny, wciąż pamiętany, ale chyba coraz rzadziej przypominany. Czy dziś milczałby jak Jan Krzysztof Kelus, czy krzyczałby na nas wszystkich? 10 kwietnia 2004 r. zmarł Jacek Kaczmarski.

Lizusostwo nie zastąpi debaty o UE

numer 2300 - 10.04.2019
Śpiewka o polexicie na stałe weszła do repertuaru opozycji. Jest cyniczna, ale służy liderom Koalicji Europejskiej do pozycjonowania się jako siła proeuropejska. Niestety, paraliżuje debatę o kondycji Unii Europejskiej i korzeniach eurosceptycyzmu. W debacie o Unii nigdy nie należy zapominać o czynniku rosyjskim.

​Rodziny wielodzietne pamiętają

numer 2297 - 06.04.2019
Przez dekady III RP rodziny wielodzietne należały do najbardziej zagrożonych ubóstwem, także skrajnym. Politycy chętnie mówili, że zarówno polskie rodziny, jak i dzietność są ich oczkiem w głowie. Ale analizy społeczno-gospodarcze nie pozostawiały złudzeń: wielodzietnym było najgorzej.

Na nic medialna nagonka

numer 2294 - 03.04.2019
Marcowe badania Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że nowa piątka PiS cieszy się ogromnym poparciem wśród Polaków. I to zarówno jako cały pakiet, jak i poszczególne propozycje. Zerowy PIT dla pracujących do 26. roku życia popiera 73 proc. respondentów, a trzynastą emeryturę aż 84 proc. ankietowanych.

Dobre kadry państwowe kosztują

numer 2291 - 30.03.2019
Jest taki stary PRL-owski dowcip, opowiadany chyba nie tylko przez robotników: oni udają, że nam płacą, my udajemy, że pracujemy. Przypomina mi się ten żart, ilekroć słyszę narzekania, że budżetówka ma za dobrze. Widzę to inaczej. Nie jest problemem to, że w budżetówce ludzie na wysokich stanowiskach zarabiają dużo – jeśli są warci tych pieniędzy.


-->