Krzysztof Wołodźko

Westerplatte i nowy KOD kulturowy

numer 2380 - 17.07.2019
Komitet Obrony Plutokracji, znany jako Komitet Obrony Demokracji, postanowił niedawno zamanifestować w Gdańsku ws. Westerplatte, które opozycja traktuje jako kolejne pole bitwy z Prawem i Sprawiedliwością. Media mówiły o kilkudziesięciu osobach, ale to chyba przez grzeczność, bo na zdjęciach doliczyłem się może 20.

Potrójna parodia

numer 2378 - 15.07.2019
Tak najkrócej da się podsumować tzw. program wyborczy Platformy Obywatelskiej. Po pierwsze: parodia programu Prawa i Sprawiedliwości. Po drugie: parodia efektywnego programu społecznego, po trzecie: parodia kapitalistycznego rozwoju. W pierwszej sprawie: widać wyraźnie, że liberałowie bardzo nie chcą wprost podważyć zasad polityki rodzinnej, które ustanowiło PiS.

Podwójny błąd redaktora Wrońskiego

numer 2375 - 11.07.2019
Paweł Wroński na łamach „Gazety Wyborczej” stwierdza, że program PiS to „obiecać wszystko, byle rządzić”. Upewniłem się raz i drugi: korekta na Czerskiej nie wyłapała błędu. Przecież red. Wrońskiemu musiało chodzić o PO i głośne zapewnienia Grzegorza Schetyny et consortes, że jak tylko liberalno-postkomunistyczna opozycja wróci do władzy, to da ludziom więcej niż PiS.

Anty-PiS w potrzasku

numer 2372 - 08.07.2019
Dziś jedyną kartą przetargową Platformy Obywatelskiej i przyległości jest wyłącznie to, że są anty-PiS‑em. To wciąż dość, żeby zebrać dwadzieścia kilka procent sondażowego poparcia. I o wiele za mało, żeby zagrozić Prawu i Sprawiedliwości. Poza byciem anty-PiS‑em Platforma jest dziś niczym.

Zatrute źródła III RP

numer 2368 - 03.07.2019
Przeczytałem właśnie, z dawno nieodczuwaną tak silną fascynacją lekturą, poszerzone wydanie „Pana od poezji” Joanny Siedleckiej. To oczywiście rzecz o Zbigniewie Herbercie. W znacznej mierze także o tym, jak w latach 90., choć i wcześniej, liberalno-lewicowy salon dorabiał mu gębę. Dyskredytował Pana Cogito, któremu nie podobał się brak dekomunizacji.

Najsłabsi za długo czekają

numer 2361 - 25.06.2019
Od wielu lat trwają w Polsce prace nad Narodowym Planem dla Chorób Rzadkich. Jego najnowsza wersja trafiła właśnie do konsultacji społecznych. To krok naprzód, ale do skoordynowanej opieki wciąż daleko. Najwyższy czas naprawić ten poważny błąd, charakterystyczny dla III RP.


Rzecznik niewielkiej części obywateli

numer 2360 - 24.06.2019
Nie sposób odmówić racji Tomaszowi Terlikowskiemu, który na łamach „Codziennej” stwierdził, że medialny lincz na Jakubie A. nie jest sposobem na sprawiedliwość w społeczeństwie, które wciąż czerpie z katolickiej antropologii, opartej na Objawieniu. Sądzę jednak, że kłopot z powszechną niechęcią do stanowiska Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, ma konkretne źródła.

​Ciekawe, jak zagłosuje opozycja

numer 2359 - 22.06.2019
Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej. Jeszcze w lipcu ma nad nią głosować parlament. Bardzo mnie ciekawi, jak rozłożą się głosy za i przeciw. Czy opozycja zachowa się przyzwoicie i poprze rządowy projekt, czy znów przedstawi się społeczeństwu jako siła trącąca najgorszymi zapaszkami III RP. Zostawmy tymczasem politycznych bankrutów z liberalnej opozycji.

​Premier bantustanu

numer 2356 - 18.06.2019
„Brakowało kilkadziesiąt miliardów w budżecie, a państwo tego nie analizowali?” – zwrócił się do Donalda Tuska Marcin Horała, szef sejmowej komisji ds. VAT. Padła odpowiedź: „Nie byłem analitykiem ministra finansów, tylko byłem premierem polskiego rządu”.

Wiarygodny kontrahent wyborcy

numer 2352 - 13.06.2019
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2020 r. płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 2450 zł. „To wzrost o 700 zł od początku naszych rządów” – stwierdził premier. Lewicowo-liberalni publicyści lubią snuć wizje „modelowego wyborcy PiS”: zawziętego, nietolerancyjnego prostaka z Polski B, za którego o wszystkim decyduje proboszcz.

Święto sytych i zachwyconych transformacją

numer 2351 - 12.06.2019
Warto przeczytać, jak krytyczną ocenę obchodom 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności wystawili niektórzy ludzie ze środowisk lewicowo-liberalnych. Ale raczej nikt w ich obozie ideowo-politycznym nie weźmie serio tego, co napisali.

Opozycji syndrom Zeliga

numer 2349 - 10.06.2019
Na początku lat 80. Woody Allen nakręcił komedię „Zelig”. Jej główny bohater błyskawicznie upodabniał się do otoczenia, w którym akurat przebywał. Gdy przyglądam się dziś opozycji, widzę niemal tę samą przypadłość, czyli syndrom Zeliga.

​Wierni logice częściowej demokracji

numer 2346 - 06.06.2019
„Gazeta Wyborcza” donosi, że 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku niemagister Aleksander Kwaśniewski dostał rzęsiste brawa od liberalnej opozycji, która wciąż lubi się chwalić swoimi posolidarnościowymi korzeniami.

Święto krnąbrności, nie kompromisu

numer 2344 - 04.06.2019
Pełniący obowiązki elit III RP szybko nauczyli się, jak wykorzystywać polskie pragnienie wolności i demokracji do własnych celów. Nie inaczej jest z 4 czerwca 1989 r. Dlatego datę tę można świętować jedynie jako symbol polskiej krnąbrności, a nie kompromisu z komunistami.
 

Cena totalnego strachu

numer 2342 - 01.06.2019
Politycy opozycji zapowiadają, że ruszą przed wyborami na wieś. Zadzwoniłem już do rodziców w wielkopolskiej wsi i ostrzegłem. Poprosiłem, żeby dali znać w okolicy, że jedzie opozycja. Trzeba chować zboże, bydło, samogon, zegarki i rowery. Pilnować kur, kaczek, gęsi. Ściągać pranie, ryglować piwniczki i najszybciej jak się da zwozić siano z pola.

​Zrozumieć „gorszą” Polskę

numer 2340 - 30.05.2019
Pozwolą mi Państwo na bardziej szczery ton? Czytam często swoje życie przez własne rodzinne korzenie. Moi rodzice studiowali w Poznaniu na UAM w latach 70. Są typową lewicową inteligencją, która od lat czyta jednak prawicowe media. Ich rozczarowanie do środowisk lewicowo-liberalnych jest duże.

Człowiek i android. Pomyślmy pesymistycznie

numer 2339 - 29.05.2019
Wizje narastającej automatyzacji pracy nie są już tylko fantastyką naukową, balansującą między naiwną utopią a ponurą dystopią. Podobnie nie jest już czczym fantazmatem nowy typ relacji – między człowiekiem a androidami, czy szerzej: wysoce zaawansowaną sztuczną inteligencją. I nie wiadomo, czy ludzkość sobie poradzi z tym nadmiarem postępu.
 

Wielkie zwycięstwo polskiej demokracji

numer 2338 - 28.05.2019
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do europarlamentu. Stało się tak wbrew szczuciu na rządzącą partię przez opiniotwórcze media zaprzyjaźnione z Koalicją Europejską. Ale wybory wygrała też polska demokracja – na najbardziej elementarnym poziomie. Wielu Polaków i Polek wyrwało się z prywatności, poszło w niedzielę na wybory, żeby zawalczyć o to, co dla nich cenne.

Bezradność Muppetów

numer 2337 - 27.05.2019
Nie wiedziałem, śmiać się czy płakać, gdy Grzegorz Schetyna próbował ugrać najmarniejszy nawet kapitalik polityczny na zagrożeniu powodziowym na południu Polski. Zabrał się za to z gracją szwedzkiego kucharza z „Muppetów”. Najpierw bezskutecznie czepiał się premiera i ministrów, którzy wykonywali swoje obowiązki. Później kręcił filmiki na zalanych/podmytych terenach.

Świadectwo wspaniałości III RP

numer 2336 - 25.05.2019
Demokracja, konstytucja, raz jeszcze: demokracja i konstytucja. Znamy to dobrze. Znamy opowieści o wspaniałościach III RP na pamięć. Padają z ust ludzi bardzo zadowolonych z tego, jaką Polskę zostawili po sobie w 2015 r. Słuchałem ostatnio zeznań przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama