Krzysztof Wołodźko

Pogadajmy o Piłsudskim. Z Muzeum Historii Polski

numer 2315 - 29.04.2019
We współczesnym świecie trzeba umieć rozmawiać o postaciach z pomników, jeśli chcemy, by były żywe. „Piłsudski (nie) znany. Historia i popkultura” pod redakcją Mikołaja Mirowskiego nie tylko przedstawia nam Marszałka, ale pokazuje, jak mądrze można się o niego spierać.

Ostudźmy emocje, rozmawiajmy

numer 2314 - 27.04.2019
Polska tradycja uczy, że nie znęcamy się nad przeciwnikiem. Zawieszenie sporu powinno ostudzić emocje. Także wśród przeciwników strajkujących. W ostatnich tygodniach wiele gorzkich słów padło pod adresem nauczycieli. Ale są to nasi współdomownicy, współdomownicy polskiej wspólnoty. Owszem, nie jest to grupa zawodowa bez słabości.

Czy Wiosna rozkwitnie politycznie?

numer 2313 - 26.04.2019
Robert Biedroń jest starym politycznym wyjadaczem, na tyle dobrym, że świetnie wie, że lepiej sprawiać wrażenie zupełnie nowego zawodnika. To, przynajmniej na początku, daje sondażowe bonusy. I w jakimś stopniu liderowi Wiosny właśnie się to udało – choć pod jego sztandar ruszył spory zaciąg znanych już z przeróżnych politycznych układów postaci.

Dzielić się z ubogimi i tymi, co źle się mają

numer 2310 - 23.04.2019
Jedną ze starych katolickich tradycji, wciąż w Polsce kultywowanych, są wielkanocne śniadania dla osób bezdomnych i samotnych. Dla bardzo wielu ludzi są jak promyk nadziei. To prawdziwy dar ludzkiej życzliwości w świąteczny czas – dobry obyczaj spotyka się z nim z religijnym nakazem i duchową potrzebą.

Dzwon na trwogę

numer 2308 - 19.04.2019
„Piękno zbawi świat” – przypomniały mi się te mało przecież ortodoksyjne słowa Fiodora Dostojewskiego, gdy w ostatnich dniach patrzyłem na zdjęcia katedry Notre Dame. Choć marmur, kamienie i drewno nie cierpią, miałem poczucie, jakby ogień je parzył.

Kpina z państwa

numer 2304 - 15.04.2019
Najciemniej pod latarnią? Senat zatrudnia sprzątaczki w ramach usług zewnętrznych, czyli outsourcingu. Choć powinno to być dziesięć osób, to jest ich tylko osiem. Wbrew zawartej umowie i obowiązującemu prawu połowa z nich jest na umowie śmieciowej, mimo że pracują jak na etacie. Podobno sprzątaczki otrzymały zakaz jazdy windą z senatorami.

Polityczny i poetycki. Kaczmarski (nie)obecny

numer 2302 - 12.04.2019
Hardy, mądry, chory na ciele i popękany na duszy, uwielbiany i samotny, wciąż pamiętany, ale chyba coraz rzadziej przypominany. Czy dziś milczałby jak Jan Krzysztof Kelus, czy krzyczałby na nas wszystkich? 10 kwietnia 2004 r. zmarł Jacek Kaczmarski.

Lizusostwo nie zastąpi debaty o UE

numer 2300 - 10.04.2019
Śpiewka o polexicie na stałe weszła do repertuaru opozycji. Jest cyniczna, ale służy liderom Koalicji Europejskiej do pozycjonowania się jako siła proeuropejska. Niestety, paraliżuje debatę o kondycji Unii Europejskiej i korzeniach eurosceptycyzmu. W debacie o Unii nigdy nie należy zapominać o czynniku rosyjskim.

​Rodziny wielodzietne pamiętają

numer 2297 - 06.04.2019
Przez dekady III RP rodziny wielodzietne należały do najbardziej zagrożonych ubóstwem, także skrajnym. Politycy chętnie mówili, że zarówno polskie rodziny, jak i dzietność są ich oczkiem w głowie. Ale analizy społeczno-gospodarcze nie pozostawiały złudzeń: wielodzietnym było najgorzej.

Na nic medialna nagonka

numer 2294 - 03.04.2019
Marcowe badania Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że nowa piątka PiS cieszy się ogromnym poparciem wśród Polaków. I to zarówno jako cały pakiet, jak i poszczególne propozycje. Zerowy PIT dla pracujących do 26. roku życia popiera 73 proc. respondentów, a trzynastą emeryturę aż 84 proc. ankietowanych.

Dobre kadry państwowe kosztują

numer 2291 - 30.03.2019
Jest taki stary PRL-owski dowcip, opowiadany chyba nie tylko przez robotników: oni udają, że nam płacą, my udajemy, że pracujemy. Przypomina mi się ten żart, ilekroć słyszę narzekania, że budżetówka ma za dobrze. Widzę to inaczej. Nie jest problemem to, że w budżetówce ludzie na wysokich stanowiskach zarabiają dużo – jeśli są warci tych pieniędzy.

Platforma kontra Polska B

numer 2290 - 29.03.2019
Platforma Obywatelska ostatnio dużo obiecuje w kwestiach społecznych. Ale to obietnice bez pokrycia, bo za liberalną opozycją od zawsze stały i stoją zachwycone balcerowiczowskim modelem transformacji grupy p.o. elit w III RP.

O czym naprawdę warto rozmawiać

numer 2289 - 28.03.2019
Cenię sobie opinie czytelników, także te krytyczne, dlatego z ciekawością przeczytałem dyskusję na portalu Niezależna.pl, która rozgorzała pod moim artykułem „Ciche konanie służby zdrowia”. Widać, że temat publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej rozpala nas do białości.

Ciche konanie służby zdrowia

numer 2286 - 25.03.2019
PiS poruszył lawinę: Polacy zobaczyli, że mogą oczekiwać od polityków także prowadzenia aktywnej polityki rodzinnej i społecznej. Niewykluczone, że niedługo to problem publicznej opieki zdrowotnej wybuchnie z całą siłą.

​O wsi nie tylko przed wyborami

numer 2285 - 23.03.2019
Lewicowi publicyści zastanawiają się ostatnio, czy lider AgroUnii Michał Kołodziejczak poprowadzi swoją organizację politycznie bardziej w prawo, czy bardziej w lewo. A „Krytyka Polityczna” przygotowuje specjalny numer poświęcony polskiej wsi, ponieważ, jak zauważa, to tamtejszy elektorat może zdecydować o wyniku wyborów do europarlamentu.

Przyjazne prawo dla przedsiębiorców

numer 2282 - 20.03.2019
W debacie publicznej tematy biznesowe zawsze są trochę z boku, bo to na polityce znamy się wszyscy. I to równie dobrze jak na piłce nożnej. A sprawy społeczno-gospodarcze i ekonomia? W III RP wolno się było na nich znać tylko Balcerowiczowi. Nie jest to tylko żartobliwa uwaga.

Zakładnicy

numer 2280 - 18.03.2019
„Mamy w ręku potężny oręż, jakim jest promocja uczniów, jeśli go wykorzystamy to edukacji grozi kompletny kataklizm”. Pan Broniarz, lider ZNP, być może sądzi, że jego po-PRL-owski, od zawsze związany z postkomunistami związek zawodowy, wciąż wadzi się tylko z PiS. Ale powyższą wypowiedzią Sławomir Broniarz otwiera nowy front: konflikt z uczniami i ich rodzicami.

Inteligenci przegrali z PiS. Największa anomalia III RP

numer 2277 - 14.03.2019
Najciekawsze w dzisiejszej polityce jest to, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło znaczne zaufanie społeczne, choć ma na ogół słabsze notowania u opiniotwórczej inteligencji. I to nie tylko tej lewicowo-liberalnej.

Totalni nic nie rozumieją z polskiego Kansas

numer 2274 - 11.03.2019
Dwanaście lat temu ukazała się w Polsce głośna książka amerykańskiego historyka Thomasa Franka zatytułowana „Co z tym Kansas?”. Autor wyjaśniał w niej, dlaczego liberałowie w USA stracili zaufanie znacznej części Amerykanów, także spośród niższej klasy średniej, czyli lepiej zarabiających robotników, drobnych przedsiębiorców, ciężko pracujących ludzi z amerykańskich przedmieść.

Tanie hasełko reklamowe

numer 2271 - 07.03.2019
Opozycja lubi podśmiechiwać się ze znanego powiedzenia premier Beaty Szydło: „Wystarczy nie kraść”. To była – przypomnijmy – krótka i treściwa odpowiedź na pytanie, skąd wziąć w budżecie pieniądze na politykę prorodzinną. Właśnie się okazało, że luka w podatku VAT spadła w Polsce z blisko 15 proc. w 2017 r. do nieco ponad 7 proc. w 2018 r. To ponad 23 mld zł!

-->