Krzysztof Wołodźko

​Premier bantustanu

numer 2356 - 18.06.2019
„Brakowało kilkadziesiąt miliardów w budżecie, a państwo tego nie analizowali?” – zwrócił się do Donalda Tuska Marcin Horała, szef sejmowej komisji ds. VAT. Padła odpowiedź: „Nie byłem analitykiem ministra finansów, tylko byłem premierem polskiego rządu”.

Wiarygodny kontrahent wyborcy

numer 2352 - 13.06.2019
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2020 r. płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 2450 zł. „To wzrost o 700 zł od początku naszych rządów” – stwierdził premier. Lewicowo-liberalni publicyści lubią snuć wizje „modelowego wyborcy PiS”: zawziętego, nietolerancyjnego prostaka z Polski B, za którego o wszystkim decyduje proboszcz.

Święto sytych i zachwyconych transformacją

numer 2351 - 12.06.2019
Warto przeczytać, jak krytyczną ocenę obchodom 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności wystawili niektórzy ludzie ze środowisk lewicowo-liberalnych. Ale raczej nikt w ich obozie ideowo-politycznym nie weźmie serio tego, co napisali.

Opozycji syndrom Zeliga

numer 2349 - 10.06.2019
Na początku lat 80. Woody Allen nakręcił komedię „Zelig”. Jej główny bohater błyskawicznie upodabniał się do otoczenia, w którym akurat przebywał. Gdy przyglądam się dziś opozycji, widzę niemal tę samą przypadłość, czyli syndrom Zeliga.

​Wierni logice częściowej demokracji

numer 2346 - 06.06.2019
„Gazeta Wyborcza” donosi, że 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku niemagister Aleksander Kwaśniewski dostał rzęsiste brawa od liberalnej opozycji, która wciąż lubi się chwalić swoimi posolidarnościowymi korzeniami.

Święto krnąbrności, nie kompromisu

numer 2344 - 04.06.2019
Pełniący obowiązki elit III RP szybko nauczyli się, jak wykorzystywać polskie pragnienie wolności i demokracji do własnych celów. Nie inaczej jest z 4 czerwca 1989 r. Dlatego datę tę można świętować jedynie jako symbol polskiej krnąbrności, a nie kompromisu z komunistami.
 

Cena totalnego strachu

numer 2342 - 01.06.2019
Politycy opozycji zapowiadają, że ruszą przed wyborami na wieś. Zadzwoniłem już do rodziców w wielkopolskiej wsi i ostrzegłem. Poprosiłem, żeby dali znać w okolicy, że jedzie opozycja. Trzeba chować zboże, bydło, samogon, zegarki i rowery. Pilnować kur, kaczek, gęsi. Ściągać pranie, ryglować piwniczki i najszybciej jak się da zwozić siano z pola.

​Zrozumieć „gorszą” Polskę

numer 2340 - 30.05.2019
Pozwolą mi Państwo na bardziej szczery ton? Czytam często swoje życie przez własne rodzinne korzenie. Moi rodzice studiowali w Poznaniu na UAM w latach 70. Są typową lewicową inteligencją, która od lat czyta jednak prawicowe media. Ich rozczarowanie do środowisk lewicowo-liberalnych jest duże.

Człowiek i android. Pomyślmy pesymistycznie

numer 2339 - 29.05.2019
Wizje narastającej automatyzacji pracy nie są już tylko fantastyką naukową, balansującą między naiwną utopią a ponurą dystopią. Podobnie nie jest już czczym fantazmatem nowy typ relacji – między człowiekiem a androidami, czy szerzej: wysoce zaawansowaną sztuczną inteligencją. I nie wiadomo, czy ludzkość sobie poradzi z tym nadmiarem postępu.
 

Wielkie zwycięstwo polskiej demokracji

numer 2338 - 28.05.2019
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do europarlamentu. Stało się tak wbrew szczuciu na rządzącą partię przez opiniotwórcze media zaprzyjaźnione z Koalicją Europejską. Ale wybory wygrała też polska demokracja – na najbardziej elementarnym poziomie. Wielu Polaków i Polek wyrwało się z prywatności, poszło w niedzielę na wybory, żeby zawalczyć o to, co dla nich cenne.

Bezradność Muppetów

numer 2337 - 27.05.2019
Nie wiedziałem, śmiać się czy płakać, gdy Grzegorz Schetyna próbował ugrać najmarniejszy nawet kapitalik polityczny na zagrożeniu powodziowym na południu Polski. Zabrał się za to z gracją szwedzkiego kucharza z „Muppetów”. Najpierw bezskutecznie czepiał się premiera i ministrów, którzy wykonywali swoje obowiązki. Później kręcił filmiki na zalanych/podmytych terenach.

Świadectwo wspaniałości III RP

numer 2336 - 25.05.2019
Demokracja, konstytucja, raz jeszcze: demokracja i konstytucja. Znamy to dobrze. Znamy opowieści o wspaniałościach III RP na pamięć. Padają z ust ludzi bardzo zadowolonych z tego, jaką Polskę zostawili po sobie w 2015 r. Słuchałem ostatnio zeznań przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji.

Rosyjskie gry w Austrii i nie tylko

numer 2332 - 21.05.2019
Były już wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache chętnie dał się skorumpować Rosjance podającej się za krewną rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa. Obiecał jej intratne państwowe kontrakty i snuł rozważania, jak ominąć w tym celu prawo swojego kraju. Austriacka afera z wątkiem rosyjskim to oczywiście skandal na międzynarodową skalę. Ale czy naprawdę mamy powody do zdziwienia?

Studium władzy Putina

numer 2330 - 18.05.2019
Na 16. Millennium Docs Against Gravity Film Festival można obejrzeć najnowszy film rosyjskiego dokumentalisty Witalija Manskiego, zatytułowany „Świadkowie Putina”. To nie jest fabuła, ale film dokumentalny, oparty na wielu nigdy wcześniej niepublikowanych materiałach poświęconych prezydentowi Rosji. Manski na przełomie lat 1999–2000 był jednym z zaufanych ludzi byłego podpułkownika KGB.

​Trudne realia w relacjach z Izraelem

numer 2328 - 16.05.2019
Czas to sobie jasno powiedzieć. To żydowscy radykałowie własnymi rękoma usiłują rozmontować dobre relacje między Polską a Izraelem. To jeden ze smutnych wniosków, jaki nasuwa się po ataku w Tel Awiwie na Marka Magierowskiego, ambasadora RP w Izraelu.

​Miłość nie przez ciało i krew

numer 2324 - 11.05.2019
Redaktorzy tabloidów bardzo nie lubią, gdy ich media nazywać brukowcami. Krytykowani przekonują, że pełnią one ważne funkcje społeczne i że „tak już dziś jest”. Prawda jest jednak taka, że chodzi o słupki sprzedaży i klikalność. Tylko to się już liczy dla pewnego typu środków przekazu.

Kosmopolityzm z kompleksami

numer 2322 - 09.05.2019
Tak jak należało sądzić, wybór Leszka Jażdżewskiego na przedmówcę Donalda Tuska nie był przypadkiem. Z całą pewnością – nie w sensie ideologicznym. A jego mowa nie była wstępem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Raczej zapowiedzią, że idzie nowe, choć o dość dobrze znanych już rysach.

Czerwony sztandar nad Koalicją Europejską

numer 2319 - 06.05.2019
Do tej pory mogło się wydawać, że największy atak na Kościół w Polsce przyjdzie ze strony zdeklarowanej nowej lewicy. Wygląda jednak na to, że w miniony weekend na Uniwersytecie Warszawskim Leszek Jażdżewski z „Liberté” nie tylko ukradł show Donaldowi Tuskowi, ale wszedł też w buty Sławomira Sierakowskiego z „Krytyki Politycznej”.

​Fakty i fikcje Koalicji Europejskiej

numer 2318 - 04.05.2019
Polityka to przedziwna mieszanina faktów i fikcji. W wypadku Koalicji Europejskiej te proporcje są przynajmniej jak 1:10. Na kilka tygodni przed wyborami do europarlamentu jedyną kartą przetargową tej dziwacznej zbieraniny postprawicy, czerwonych i zielonych postkomunistów oraz niszowej lewicy jest Donald Tusk.

Demokracja i kapitalizm. Na co nam rady pracownicze?

numer 2317 - 02.05.2019
Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi zaprasza rząd premiera Morawieckiego do dyskusji o nowelizacji ustawy o radach pracowniczych. Był to projekt bardzo bliski śp. Zbigniewowi Romaszewskiemu. Niestety rady pracownicze są dziś w dużym kryzysie.