Krzysztof Wołodźko

Zakładnicy

numer 2280 - 18.03.2019
„Mamy w ręku potężny oręż, jakim jest promocja uczniów, jeśli go wykorzystamy to edukacji grozi kompletny kataklizm”. Pan Broniarz, lider ZNP, być może sądzi, że jego po-PRL-owski, od zawsze związany z postkomunistami związek zawodowy, wciąż wadzi się tylko z PiS. Ale powyższą wypowiedzią Sławomir Broniarz otwiera nowy front: konflikt z uczniami i ich rodzicami.

Inteligenci przegrali z PiS. Największa anomalia III RP

numer 2277 - 14.03.2019
Najciekawsze w dzisiejszej polityce jest to, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło znaczne zaufanie społeczne, choć ma na ogół słabsze notowania u opiniotwórczej inteligencji. I to nie tylko tej lewicowo-liberalnej.

Totalni nic nie rozumieją z polskiego Kansas

numer 2274 - 11.03.2019
Dwanaście lat temu ukazała się w Polsce głośna książka amerykańskiego historyka Thomasa Franka zatytułowana „Co z tym Kansas?”. Autor wyjaśniał w niej, dlaczego liberałowie w USA stracili zaufanie znacznej części Amerykanów, także spośród niższej klasy średniej, czyli lepiej zarabiających robotników, drobnych przedsiębiorców, ciężko pracujących ludzi z amerykańskich przedmieść.

Tanie hasełko reklamowe

numer 2271 - 07.03.2019
Opozycja lubi podśmiechiwać się ze znanego powiedzenia premier Beaty Szydło: „Wystarczy nie kraść”. To była – przypomnijmy – krótka i treściwa odpowiedź na pytanie, skąd wziąć w budżecie pieniądze na politykę prorodzinną. Właśnie się okazało, że luka w podatku VAT spadła w Polsce z blisko 15 proc. w 2017 r. do nieco ponad 7 proc. w 2018 r. To ponad 23 mld zł!

Mniejszości równe i równiejsze

numer 2269 - 04.03.2019
Polska ma politykę prorodzinną, zagwarantowaną przez kolejny rząd Prawa i Sprawiedliwości. Warszawa, stolica Polski, ma deklarację LGBT+, zapewnioną przez Rafała Trzaskowskiego. O innych obietnicach wyborczych prominentnego polityka Platformy Obywatelskiej, który został włodarzem stołecznego grodu, słychać coraz mniej.

Normalna polityka prorodzinna

numer 2267 - 01.03.2019
1 marca wchodzi kolejny prorodzinny program rządowy, czyli Mama 4+ dotyczący matczynych emerytur. Streszczać go Państwu nie będę – jest rzetelnie opisywany na naszych łamach. Ale warto powiedzieć parę słów natury ogólnej. Niemało osób, również wspierających PiS, z pewną konsternacją stwierdza, że rządząca partia robi w Polsce socjalną rewolucję.

Jak uzdrowić PKS? Nie chodzi tylko o pieniądze

numer 2266 - 28.02.2019
Nie ma pewności, że zaproponowany przez PiS sposób na odbudowę autobusowej komunikacji publicznej zadziała w stu procentach. Ale istotne jest to, że partia rządząca zrobiła z tej kwestii poważny temat publiczny.

Czarna rozpacz opozycji

numer 2263 - 25.02.2019
W weekend Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło opozycję i obsługujące ją media do czarnej rozpaczy. Już tylko jeden punkt rządowej „nowej piątki”, czyli 500+ dla pierwszego dziecka od lipca 2019 r., wzbudził popłoch.

Jan Olszewski. Szkic arcypolski

numer 2259 - 20.02.2019
Jan Olszewski był Polakiem dwóch tradycji, zbyt łatwo w naszych dziejach sobie przeciwstawianych. Z jednej strony był człowiekiem romantycznego patriotyzmu, z drugiej – pozytywistycznej pracy u podstaw.

Prawdziwe gwiazdy, żenujące małpy

numer 2257 - 18.02.2019
„Małpa może cię uderzyć, zranić, ale nie może cię obrazić” – słowa śp. premiera Olszewskiego przypomniały mi się, gdy przeczytałem okolicznościową produkcję, jaką wyrzucił z siebie pod adresem zmarłego premiera Lech Wałęsa. Z prawdziwą radością zobaczyłem za to Andrzeja Gwiazdę na oficjalnych zdjęciach z uroczystości pogrzebowych. Fotografię, na której wzruszeni ludzie ściskają mu rękę.

Nie tylko ja czekam na ustawę antylichwiarską

numer 2256 - 16.02.2019
 „Lichwa to niewolnictwo XXI w.” – stwierdził na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I zapowiedział realizację dawno przez Prawo i Sprawiedliwość planowanej ustawy antylichwiarskiej. Lichwa stanowiła w III RP pętlę na szyi dla niemałej grupy uboższych Polaków.

Premier zatroskany o ludzi

numer 2254 - 14.02.2019
4 lutego mieliśmy trzydziestą rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Zaledwie trzy dni później zmarł premier Jan Olszewski. To wielce wymowna w swojej symbolice koincydencja. Lech i Jarosław Kaczyńscy niejednokrotnie podkreślali, że Okrągły Stół traktowali jako manewr taktyczny.

Jedni gadają, inni robią. Wsparcie PiS dla głodnych dzieci

numer 2253 - 13.02.2019
Głodne dzieci w polskich domach to sprawa wstydliwa. I dla rodziców, i dla dzieci. Głód może mieć różne przyczyny – bieda, nałogi, nieodpowiedzialność opiekunów. Ale dzieci nie powinny płacić ceny za sprawy dorosłych. Dlatego dobre państwo to takie, które gwarantuje słabym pomoc w trudnych sytuacjach.
 

Trzaskowski woli obcy kapitał

numer 2252 - 12.02.2019
Warszawa ogłosiła wynik przetargu na nowe tramwaje. Nie zrobi ich bydgoska Pesa. Władze stolicy kupują je od południowokoreańskiego Hyundaia. „Mamy to! Przetarg na zakup 213 nowych tramwajów rozstrzygnięty! ” – ogłosił z triumfem prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. To rzeczywiście powód do triumfalnych okrzyków – wspieranie cudzego kapitału kosztem własnego.

Wiosna daleko za PiS

numer 2248 - 07.02.2019
Z lekkim rozbawieniem obserwuję zachwyty (także na prawicy) sondażowymi sukcesami Wiosny Roberta Biedronia. Przecież w ostatniej dekadzie mieliśmy już kilka lewicowo-liberalnych projektów, którym sondażownie na początku dawały spory bonus, a kończyło się to wszystko nie hukiem, lecz skamleniem, że zacytuję klasyka. I nie mówię tego złośliwie, jedynie wskazuję schemat.

Wiosna Biedronia

numer 2246 - 05.02.2019
Tuż po konwencji partii Wiosna, którą założył Robert Biedroń, popularny w mediach społecznościowych profil Żelazna Logika umieścił zrzut ekranu z Facebooka z krótkim komunikatem: „Strona Twój Ruch Bydgoszcz, którą lubisz, ma nową nazwę: Wiosna Biedronia Bydgoszcz”. Jak głosi przysłowie: mądrej głowie dość dwie słowie.

Kabaret jurajski

numer 2244 - 02.02.2019
Dinozaury… Kopacz zżarły – przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać. Pani Kopacz zrobiła jednak wiele, żeby sobie na ten rym zasłużyć. Rym niewinny w porównaniu z jej rozlicznymi politycznymi głupstwami, by nie rzec mocniej. Trudno niemal uwierzyć, jak bardzo karana jest w ostatnich latach pycha Platformy.

Kolej wraca do łask

numer 2242 - 31.01.2019
Przez wiele długich lat polską kolej traktowano jako relikt PRL-owskiej przeszłości, przeżytek, którego cywilizacyjna rola już się skończyła. Dziś dobrze już widać, że antykolejowe mity były jednymi z głupszych i bardziej społecznie szkodliwych.

Tylko śmiech i ziewanie

numer 2241 - 30.01.2019
Opublikowanie „taśm Kaczyńskiego” przez „Gazetę Wyborczą” może stanowić największy problem dla trzęsącej Warszawą od lat Platformy Obywatelskiej. Pokazało bowiem po raz kolejny, że PiS cofa się przed działaniem kojarzonym z nieczystymi zagraniami na styku polityki i biznesu. Albo, co również właśnie widzimy, karze za nie własnych ludzi.

PO na lewicowej minie

numer 2239 - 28.01.2019
„Będziemy bronić praw religii, rodziny i tradycyjnego obyczaju, bo tych wartości szczególnie potrzebuje współczesna Europa”. To passus z tzw. zobowiązania krakowskiego Platformy Obywatelskiej z 2003 r. Kiedyś była to przecież formacja, która uważała się za konserwatywno-liberalną. PO właśnie wpakowała się na niezłą lewicową minę.