Krzysztof Wołodźko

Sprawiedliwość społeczna

numer 2238 - 26.01.2019
Premier Mateusz Morawiecki nie bierze jeńców na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Na konferencji prasowej stwierdził, że największe korporacje międzynarodowe unikają uczciwego płacenia podatków. Z tym zgodzi się wielu. Ale szef rządu dodał: „To niezgodne z poczuciem sprawiedliwości społecznej”. Termin „sprawiedliwość społeczna” nie cieszy się u nas, co zrozumiałe po PRL, najlepszą opinią.

Czerwony alert dla polskiej psychiatrii

numer 2237 - 25.01.2019
Jeśli chcemy wyciągnąć jakąkolwiek lekcję z tragedii, które ostatnio wydarzyły się w Polsce, nie pozwólmy sprowadzić ich do międzypartyjnych wojen. Są one przede wszystkim sygnałem systemowych kłopotów, które dotykają choćby polską psychiatrię.

Miłośnicy tolerancji?

numer 2236 - 24.01.2019
„Postawy zwolenników partii opozycyjnych wobec zwolenników PiS są bardziej negatywne niż postawy zwolenników PiS wobec zwolenników opozycji – wyborcy partii opozycyjnych żywią bardziej negatywne uczucia, w większym stopniu dehumanizują i mają mniejsze zaufanie do swoich oponentów politycznych niż zwolennicy partii rządzącej”.

Ochroniarskie róbta, co chceta

numer 2234 - 22.01.2019
Jeśli spojrzeć szerzej na wydarzenia ostatnich tygodni, to widać w nich znacznie więcej niż bieżącą politykę – bolesne skutki dziadowskiego ładu społeczno-gospodarczego, na jakim zbudowano III RP. Tragedia w Koszalinie ujawniła szeroką gamę nieprawidłowości w escaperoomowym biznesie jak Polska długa i szeroka. A tragedia w Gdańsku? Latem 2017 r.

Nieodrobiona lekcja rozsądnego etatyzmu

numer 2230 - 17.01.2019
Wystąpienia różnych grup zawodowych, które nasiliły się w ostatnim czasie, potwierdzają starą regułę społeczną, że ludzie skłonni są do protestów nie wtedy, kiedy jest coraz gorzej, ale wtedy, gdy w kraju robi się lepiej. A to z tej prostej przyczyny, że również chcą zakosztować dobrodziejstw wzrostu. Tymczasem widzą, że ich zarobki stoją w miejscu, gdy innym się poprawia.

Niejeden morał z Nord Streamu 2

numer 2228 - 15.01.2019
To, co ważne dla Polski, dzieje się nie tylko w granicach naszego kraju. Duży rosyjski projekt geopolityczny i gospodarczy, czyli gazociąg Nord Stream 2, przez stronę niemiecką z uporem nazywany na ogół ściśle ekonomicznym, jest bardzo źle widziany przez Stany Zjednoczone.

Aktywność zawodowa i 500+

numer 2221 - 07.01.2019
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że program Rodzina 500+ pozytywnie wpłynął na aktywność zawodową Polek i Polaków. W większym stopniu dotyczy to kobiet. Skąd bierze się to zjawisko? Program 500+ umożliwił rodzicom choćby zapewnienie płatnej opieki nad dziećmi, a zatem zwiększyło możliwości poszukiwania przez nich pracy.

Gusta Polaków to rzecz poważna

numer 2218 - 03.01.2019
Blisko 8 mln widzów w szczytowym momencie oglądało w TVP2 zakopiański Sylwester Marzeń. Impreza, zorganizowana przez telewizję publiczną, okazała się dla widzów znacznie bardziej atrakcyjna niż oferta Polsatu i TVN. Choć formaty były podobne, czyli muzyka, którą lubimy, często mocno w stylu retro, TVP okazała się nie do pobicia.

Tęsknoty Polski małych miasteczek

numer 2217 - 02.01.2019
Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem ubywa nas w świecie wirtualnym, przybywa – w realnym. To chyba jedna z najlepszych wiadomości dotyczących polskiego życia społecznego: gdy tylko mamy czas i okazję, urodzinniamy się z chęcią. Nawet jeśli grozi to przejedzeniem i jego niezbyt przyjemnymi następstwami.

Nowe szaty Dziadka Mroza

numer 2210 - 21.12.2018
Raz po raz przed Bożym Narodzeniem pojawia się ktoś, komu tęskno do czasów Dziadka Mroza. Żeby było, wicie rozumicie, absolutnie bez jakichkolwiek nawiązań do tradycji chrześcijańskiej. Żeby było „światopoglądowo neutralnie” i poprawnie politycznie. A betlejemski żłóbek? No niechże będzie, byle bez Świętej Rodziny.

Komu posłuży ten dziwny sojusz w stolicy?

numer 2193 - 01.12.2018
Obrońcy konstytucji nie zaglądają w zaułki III RP. Nie widziałem nigdy płomiennej obrony warszawskich lokatorów przed mafią reprywatyzacyjną. Powody są oczywiste: Wałęsa, Frasyniuk, Schetyna, Tusk obronę demokracji rozumieją jako próbę odbudowy pozycji politycznej, ewentualnie jako obronę interesów dość wąskiego grona „wierchuszki” beneficjentów transformacji.

Dysonans poznawczy salonu

numer 2191 - 29.11.2018
Jeszcze dekadę temu na liberalnych salonach nie wypadało wspominać o imperialnej naturze Rosji, jak też krytykować już wówczas mocno nieświeżej tezy Francisa Fukuyamy o końcu historii. Szyderstwa ze słów Lecha Kaczyńskiego „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!” nie wynikały u liberalnego salonu z sympatii do Putina.

Ulice Warszawy, ulice Paryża

numer 2188 - 26.11.2018
Sądząc z zamieszek w Paryżu, Francuzi nie czytają „Gazety Wyborczej”. Gdyby czytali, nie zachowywaliby się przecież gorzej niż jacyś Wschodnioeuropejczycy znad Wisły, na których wciąż kręcą nosem arbitrzy elegancji III RP. Więcej, gdyby Francuzi czytali „GW”, świeciliby nam przykładem przylizanej europejskości, ku zadowoleniu redaktorów z Czerskiej, a tak świecą Macronowi żywym ulicznym ogniem.

Nie idzie o sądownictwo, lecz odsunięcie PiS od władzy

numer 2186 - 23.11.2018
 

 

Bardzo brakuje tanich mieszkań komunalnych

numer 2185 - 22.11.2018
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła niedawno raport dotyczący dziesięciu polskich miast, które najbardziej ucierpiały na przemianach gospodarczych po 1989 r. Są to Białystok, Biała Podlaska, Chełm, Łódź, Łomża, Siemianowice Śląskie, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Zgierz, Żory. Jak widać, to w przeważającej części miasta wschodniej Polski.

Uczcie się od „państwa PiS”

numer 2180 - 16.11.2018
Tuż po 11 listopada „Gazeta Wyborcza” wystrzeliła kolejną torpedę w stronę rządu. Przepraszam, tekst o byłym już szefie Komisji Nadzoru Finansowego Marku Chrzanowskim i Leszku Czarneckim, właścicielu Getin Noble Bank, miał być torpedą, a wyszedł kapiszon. Pal licho, że dziennikarzy śledczych z „Wyborczej” najpewniej zawiodła Wikipedia w sprawie Filipa Świtały.

Wielkie święto wolności

numer 2177 - 13.11.2018
Z rozbawieniem obserwuję reakcje specjalistów od „faszyzmu po polsku” po 11 listopada. Zza teatralnych gestów pełnych histerii wyziera rozczarowanie – oni naprawdę liczyli, że spełnią się najczarniejsze scenariusze dotyczące choćby stołecznego Marszu Niepodległości. Od dawna ćwiczyli sarkastyczny ton: „Już my znamy te wasze rodziny z dziećmi, to wszystko neofaszyści”.

Im wdzięczność i szacunek

numer 2176 - 10.11.2018
Nie ma wątpliwości – liberalnej i lewicowej opozycji zależy przede wszystkim na tym, żeby Święto Niepodległości odbiło się, niczym w krzywym zwierciadle, jak najbardziej niekorzystnymi komentarzami w zagranicznych mediach. O czymś podobnym marzy zapewne jawna i skryta rosyjska agentura.

Róbmy swoje

numer 2171 - 05.11.2018
Obywatele RP, KOD Mazowsze i Ogólnopolski Strajk Kobiet planują kontrmanifestację przeciw Marszowi Niepodległości. Można domniemywać, że obchody stulecia odzyskania niepodległości zapamiętamy jako czas konfliktu. Czy należy nad tym załamywać ręce?

Dialektyka lewicy

numer 2169 - 02.11.2018
„Kości tych, których skusiła zdradliwa pieśń pt. »Musicie być skuteczni, więc idźcie z SLD«, bieleją na skałach. Ani nie byli skuteczni, ani nie przetrwali”; „SLD jest jak koleś, od którego nie kupiłbyś używanego samochodu – choć jeśli jesteś cyniczny, to zawsze możesz załatwić z nim jakiś interes na boku. Ale my nie chcemy tak uprawiać polityki, nie chcemy zawierać brudnych deali.