Krzysztof Wołodźko

PiS w wielkim mieście

numer 2168 - 31.10.2018
Niewykluczone, że Prawo i Sprawiedliwość cierpi na starą przypadłość prawicowych partii w Polsce. Ma utrudniony kontakt z inteligencją jako warstwą opiniotwórczą. Z jednej strony to problem barier społecznych i kulturowych, z drugiej – wynik zbyt lekceważącego podejścia do kultury jako przestrzeni, w której kształtują się opinie metapolityczne.

Nie bierzmy sobie do serca powyborczych mapek

numer 2166 - 29.10.2018
Mapa Polski po wyborach samorządowych rozbudza wyobraźnię. Kraj przełamany kolorami powyborczych infografik nieledwie na pół, z propisowską wyspą Dolnego Śląska, wygląda jak jeszcze jeden symbol naszych podziałów. Ale byłoby niedobrze, gdyby politycy partii rządzącej nazbyt przejęli się tym powyborczym widokiem.

Niesentymentalny powrót kolei

numer 2164 - 26.10.2018
Duża część obrazów z mojego dzieciństwa to ciągnąca torami majestatyczna lokomotywa z dwoma wagonami. „Śremka” kursowała do połowy lat 90. XX w. na trasie Czempiń–Śrem

Kto wygrał, kto przegrał

numer 2162 - 24.10.2018
Gdyby wierzyć niektórym publicystom, także tym prawicowym, PiS spotkała w trakcie niedzielnych wyborów wielka tragedia. Być może jest w tym jakiś kompleks wobec dużych miast i ich mieszkańców – nie wszystkim po prawej stronie musi być w smak, że rządząca partia trafia przede wszystkim do mieszkańców wsi i prowincji.

III RP – mord założycielski

numer 2159 - 20.10.2018
Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki można rozważać jako mord założycielski, potrzebny do ufundowania III RP. Niektórzy zaśmieją się szyderczo, że to zbyt mocna hipoteza. Warto uświadomić sobie, że ład III Rzeczypospolitej zbudowano nie tylko na pojednaniu postkomunistów z częścią poopozycyjnych środowisk, ale też na radykalnym darwinizmie społecznym.

Zmierzch Trzeciego Rzymu

numer 2157 - 18.10.2018
 „Pierwszy Rzym upadł na skutek herezji, drugi Rzym – Konstantynopol – na skutek zdrady prawdziwej wiary, trzecim Rzymem jest Moskwa, a czwartego już nie będzie”. XV-wieczna formuła mnicha prawosławnego Filoteusza z Pskowa ustanowiła doktrynę Trzeciego Rzymu. Rosja przez wieki wykorzystywała ją dla religijnego i ideologicznego uzasadnienia swojego imperializmu.

Majątek narodowy

numer 2152 - 12.10.2018
Stało się – rząd Mateusza Morawieckiego odkupił Polskie Koleje Linowe i zapowiedział inwestycje w spółce. Teza, że kapitał nie ma narodowości, zyskała zwolenników zarówno wśród internacjonalistycznej lewicy, jak i wśród ultraliberałów. W początkach III RP modernizację gospodarki utożsamiono z lawinową wyprzedażą majątku narodowego przez kapitał zagraniczny.

Standardy zatrudnienia do rewizji

numer 2144 - 03.10.2018
Utrzymujący się wzrost gospodarczy i wciąż spadające bezrobocie to bardzo dobra wiadomość – przede wszystkim dla polskiego społeczeństwa. Leszek Balcerowicz wije się w mediach jak piskorz, bo całkiem niedawno z niereformowalną miną człowieka, co wszelkie rozumy zjadł, wieszczył Polsce katastrofę ekonomiczną za rządów PiS. Ale nie popadajmy w hurraoptymizm.

Zdjęcie warte więcej niż setki analiz

numer 2142 - 01.10.2018
„Hegel powiada gdzieś, że wszystkie historyczne fakty i postacie powtarzają się, rzec można, dwukrotnie. Zapomniał dodać: za pierwszym razem jako tragedia, za drugim jako farsa” – to chyba jedyna myśl Karola Marksa, którą szczerze lubi cytować także prawica.

Brońmy tego, co w Kościele dobre

numer 2138 - 26.09.2018
Medialna promocja filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego trwa w najlepsze. Zapowiada się jesień z pastiszem na Kościół na ekranach kin. A w mediach? Wysyp antykościelnych tematów, które – niestety – mają swoje źródło w realnych problemach. Choćby sprawa w stowarzyszeniu Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę, a którego niekwestionowanym liderem i twarzą był przez lata ks.

Tropiciele wydumanego zła

numer 2130 - 16.09.2018
Do wiwisekcji animacji Barbary Pieli, zatytułowanej „Jak powstaje #Ruda Konstytucja” i pokazanej w programie „Minęła 20” (TVP Info), wzięli się zgodnie Dominika Wielowieyska, Konrad Piasecki i Michał Szułdrzyński. Podobno jej autorka przerobiła „Farmazona” na Żyda z niemieckiej przedwojennej propagandy.

I znów powiało hipokryzją

numer 2129 - 15.09.2018
Opozycja jakby blekotu się najadła – co dzień śmieszy, tumani, przestrasza. Gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł płacę minimalną, nasi arcyliberałowie okrutnie zatroskali się o rodziców samotnie wychowujących dziecko, którzy w wyniku podniesienia owego minimum przekroczyliby próg uprawniający do otrzymywania świadczenia z tytułu programu Rodzina 500+.

Przełamywanie neoliberalnych dogmatów służy ludziom

numer 2127 - 13.09.2018
„Trudniej służyć społeczeństwu niż potężnym lobbies” – mówił niedawno Jarosław Kaczyński. Minimalne wynagrodzenie w 2019 r. wyniesie 2250 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł brutto – to oficjalna informacja rządowa. Pamiętam nie tak dawne przecież czasy, gdy Prawo i Sprawiedliwość wprowadzało trzynastozłotową stawkę godzinową. Był to radykalny krok.

A komu szkodzi „polska wieś spokojna”?

numer 2123 - 08.09.2018
„Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna” – zwykle te frazy z „Wesela” Wyspiańskiego liberalna inteligencja przytacza z kpiną, szydząc z tęsknoty „prostaczków” do spokojnego życia i kpiąc z rzekomego polskiego bezkrytycznego umiłowania zaściankowości. Rzut oka na Europę Zachodnią wskazuje, że jest tam rzeczywiście o wiele bardziej światowo.

Pytanie bez odpowiedzi

numer 2119 - 04.09.2018
„Gdzie byli przeciwnicy obecnej władzy, niby broniący obecnej konstytucji, wtedy, kiedy nie było pomocy dla żadnej rodziny, kiedy bezrobocie było na poziomie ponad 10 proc.?” – zapytał Andrzej Duda 31 sierpnia w Gdańsku. Pytanie mocne, choć retoryczne. Można wątpić, czy jego adresaci cokolwiek z niego zrozumieli i czy mieliby ochotę na nie odpowiadać.

Przed pierwszym dzwonkiem. O szkole trochę pod prąd

numer 2116 - 31.08.2018
Szkoła to jeden z najmniej wdzięcznych tematów w debacie publicznej. Pytania o dzisiejsze relacje między szkołą, uczniem a rodzicami wzbudzają znaczne emocje. A to świadczy, że są potrzebne, ponieważ wskazują na realne wyzwania związane z edukacją.


Państwo fasadowe i realne

numer 2111 - 25.08.2018
Marek M. jest dla ruchu lokatorskiego symbolem wszystkiego, co najgorsze w stołecznej reprywatyzacji. A także, jak się wydawało, symbolem kompletnej bezkarności pewnego typu warszawskich biznesmenów. Marek M. był jednym z negatywnych bohaterów głośnej książki „Wszystkich nas nie spalicie” autorstwa Piotra Ciszewskiego.

Wciąż ważny sierpień

numer 2110 - 24.08.2018
Najgorsze, co mogłoby się przydarzyć pierwszej Solidarności, to zamknięcie w korowodzie wspomnień i okolicznościowych celebracji. Szczęśliwie młodsze pokolenia próbują na nowo przemyśleć to kluczowe dla naszych przemian zjawisko, odżegnując się zarówno od wyświechtanych laurek, jak i ostentacyjnej dyskredytacji.

Senny koszmar totalsów

numer 2108 - 22.08.2018
Z billboardów rozwieszonych w kraju przez totalną opozycję straszy twarz Jarosława Kaczyńskiego, wykrzywiona w grymasie złości. Nie znajduję lepszej ilustracji fobii zestrachanych utratą władzy totalnych niż ta grafika. W gruncie rzeczy niewiele ona mówi o prezesie Prawa i Sprawiedliwości – ale o nich wszystko.

Pamięć i wolność

numer 2106 - 20.08.2018
Powstanie Warszawskie jak w soczewce pokazuje najtrudniejsze aspekty polskości; przeplatają się w nim heroizm i beznadzieja, wola życia i walki zmaga się z nieubłaganą rzeczywistością. Kłamstwa silnych przeważają nad prawdą słabych. A jednak spośród pożogi wyłania się wciąż to samo pragnienie wolności: politycznej, wspólnotowej, osobistej.