Tomasz Sakiewicz

Łóżko pełne czarów

numer 2444 - 28.09.2019
Robert nigdy łatwo nie zasypiał. Poduszki uwierały go w głowę, a plecy bolały. Zawsze tłumaczył mamie, że to przez kanciaste łóżko. Pochodziło ono prosto z wielkiego sklepu, w którym sprzedawano niemal same kanciaste meble. A jak Robert nie zasypiał w porę, to potem nie mógł się dobudzić i wstać do szkoły.

Amerykańska kropka nad i

numer 2443 - 27.09.2019
Podpisana w Nowym Jorku przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa deklaracja w sprawie pogłębienia współpracy militarnej obu państw ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju, ale też całej wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego.

Co widzi kataryniarz

numer 2438 - 21.09.2019
Kataryniarz jest tak samo ważny w Paryżu, jak bagietki albo aromatyczna kawa. Bez kawy Paryż nie pachnie sobą, bez bagietek nie smakuje, jak powinien, a bez muzyki z katarynki brakuje melodii, które są tu od zawsze. Jakiś czas temu wielka krzywda stała się Paryżowi, bo ludzie założyli na uszy słuchawki i każdy zaczął słuchać własnej muzyki.

Ludożercy w narożniku

numer 2437 - 20.09.2019
Po piątce Kaczyńskiego pewnie trudno było wymyślić równie wielki program, choćby ze względu na koszty. Tym bardziej że PiS chce spełnić inny wielki cel gospodarczy: zrównoważony budżet.
Tym razem świadczenia zaproponowane przez PiS jednak nie wygenerują aż takich wydatków budżetu.
Efekt wyższej płacy minimalnej

​Putinowska Rosja i nieukarane zło

numer 2437 - 20.09.2019
Podważanie przez Rosję oczywistych faktów, jak tego, że zawarła pakt z Hitlerem dotyczący podziału Europy, a wcześniej po cichu dogadywała się nawet w sprawie prześladowania Żydów, a wszystko to zostało zwieńczone zbrojną napaścią na Polskę, wynika z tego, że po II wojnie światowej Rosja została zaliczona do ofiar, a nie agresorów. Nieukarane zło mści się dzisiaj.

Na skrzydłach F-35

numer 2431 - 13.09.2019
Zakup amerykańskich myśliwców wielozadaniowych piątej generacji jest nie tylko decyzją polityczną, strategiczną, lecz także cywilizacyjną. Nie ma tej klasy maszyn masowo produkowanych, które Polska mogłaby bezpiecznie kupić. Jeśli zatem chcemy mieć najlepszy na świecie sprzęt, zdolny bronić naszego nieba, samolot F-35 był jedynym wyborem.

Niedocenione przemówienie

numer 2425 - 06.09.2019
Od kilku dni trwa przedziwna kampania pomniejszania wagi przemówienia wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, choć było ono nie mniej ważne niż przemówienia prezydentów Polski i Niemiec. To, o czym mówił, ma dziś kluczowe znaczenie dla sporu cywilizacyjnego, który przebiega w poprzek Polski, Europy, USA i całego zachodniego świata.

​Historia i szambo

numer 2419 - 30.08.2019
Spotkanie głów państw Warszawie, w tym prezydenta USA, z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej ma znaczenie historyczne. Tym razem naprawdę znaleźliśmy się w obozie zwycięzców. Cywilizowany świat musi uznać, że jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi. Ciekawe, że wizytę w Polsce Donalda Trumpa solidarnie próbują zakłócić postkomuniści, liberałowie i narodowcy.

Magiczny gramofon

numer 2414 - 24.08.2019
Nasze babcie, a może nawet prababcie, jako dzieci słuchały muzyki na gramofonach nakręcanych korbką. Chwytały korbkę, kręciły kilka razy, a potem wkładały wielką czarną płytę, która trzeszcząc, wydawała niepowtarzalne dźwięki. Kiedy babcie dorosły, płyty nadal były, ale słuchano je już bez używania korby.

​Test na cenzurę

numer 2413 - 23.08.2019
W najbliższą środę w tygodniku „Gazeta Polska” ukaże się nowa nalepka. Nie ujawniamy jej treści ani żadnej grafiki. Nie chcemy dawać łatwego pretekstu do zablokowania jej w sądzie. Jedyne, o czym zapewniamy, to to, że zło może być zdenerwowane jeszcze bardziej niż przy poprzedniej.

Zmarł wielki przyjaciel Republiki

numer 2411 - 21.08.2019
Dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Jerzego Wiśniewskiego, prezesa Rafako i PBG. Poznałem go w 2014 r., kiedy Telewizja Republika potrzebowała pomocy finansowej i, prawdę mówiąc, bez jego pomocy pewnie by nie przetrwała. Sam był ofiarą polityki

Szkolny sen

numer 2406 - 17.08.2019
Janek lubił się uczyć, ale szkoły nie znosił. Przez pierwszych piętnaście minut lekcji nawet słuchał, co mówi nauczycielka, potem jednak miał wrażenie, jakby gdzieś odpływał, czasem nawet przysypiał. Było mu głupio, bo pani naprawdę się starała i chciała, żeby dzieci lubiły się uczyć. Ale nuda jest nudą i nic na to nie mógł poradzić.

​Polska znowu staje się niezwykła

numer 2405 - 16.08.2019
W 1920 r. Polska była na ustach całego cywilizowanego świata. Rajd bolszewików pod Warszawę mógł zmienić całkowicie historię Europy. Gdyby upadła Polska, Europę objęłaby czerwona zaraza, komuniści byli silni w Niemczech, we Francji i Włoszech. Wsparci zwycięskimi hordami z Rosji mogli opanować niemal cały kontynent. A nawet gdyby im się to nie udało, Europa spłynęłaby krwią.

Powrót robota Bartka

numer 2401 - 10.08.2019
Robot Bartek przylatywał co noc do Piotrusia. Ciche silniki umożliwiały mu niemal bezszelestne wślizgiwanie się przez okno sypialni. Jeżeli Piotruś jeszcze nie spał, robot opowiadał mu kolejną bajkę. Tak jak to było, kiedy jeszcze mieszkał z chłopcem. Zdarzało się często, że przylatywał, gdy Piotruś już zasnął.

Tomasz Sakiewicz

numer 2400 - 09.08.2019
Stanowcze oświadczenia polskich biskupów w sprawie narzucania ideologii LGBT pokazują, że sprawy zaszły już bardzo daleko. Wszyscy katolicy czy ludzie innych wyznań, wierzący i niewierzący, muszą wybrać, w jakim chcą żyć świecie. Czy ma to być nowy twór społeczny, w którym istnieje kilkanaście płci?

Mój przyjaciel robot

numer 2395 - 03.08.2019
Robot Bartek był najlepszym przyjacielem domu. Sprzątał, gotował, prał, a nawet czytał dziecku bajki na dobranoc. Zrobiono go z białego plastiku, ale na głowie, piersiach i nogach świeciło się wiele kolorowych lampek. Kiedy zajmował się praniem, wszystkie świeciły na niebiesko. W czasie gotowania były czerwone. Jak tylko brał się do sprzątania, robiły się pomarańczowe.

​Sojusz czerwonych i tęczowych

numer 2394 - 02.08.2019
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, Izba Wydawców Prasy, bardzo wielu znamienitych ludzi wyraża oburzenie z powodu próby ocenzurowania „Gazety Polskiej”, dodajmy, próby zupełnie nielegalnej. Jednak ostatnio dochodzi też do innych aktów ograniczenia wolności wypowiedzi – np. z kanału YouTube usunięto program Pawła Lisickiego na temat homoseksualizmu.

Uśmiechnięta Madonna

numer 2389 - 27.07.2019
Pani w niebieskiej szacie stała w białym domku pośród drzew. Kiedy Janek szedł do przedszkola, mijał tę figurę i dziwił się, że zawsze się do niego uśmiecha. Babcia czasem kazała mu stanąć przed kapliczką i powtarzać modlitwę. Janek nigdy nie był w stanie dokończyć tych słów. Albo nie pamiętał, albo zobaczył nagle coś tak ciekawego, że od razu myślał o czymś innym.

Granica, za którą jest już totalitaryzm

numer 2388 - 26.07.2019
Jeszcze dziesięć lat temu nikt nie mógł sobie wyobrazić, że w Polsce można profanować obraz Matki Boskiej, że można wyrzucić kogoś z pracy za krytykę lewackich ideologii, że można prześladować ludzi, którzy cytują Pismo Święte, na przykład fragmenty dotyczące homoseksualizmu.

Mały

numer 2383 - 20.07.2019
Z serii „Bajki dla Kostka i Mateusza”