Tomasz Sakiewicz

Opowieści Kudłatka

numer 2377 - 13.07.2019
Z serii „Bajki dla Kostka i Mateusza”
 

​Dlaczego zarabiamy mniej niż Niemcy?

numer 2376 - 12.07.2019
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, jesteśmy przecież państwem, które doświadczyło 50 lat okupacji – najpierw hitlerowskiej, potem komunistycznej. Niemcy wprawdzie poważnie ucierpiały na wojnie, ale, o ile pominąć rządzoną przez komunistów NRD, nie były tyle lat okupowane co Polska. Dlaczego jednak tyle czasu trwa gonienie czołówki europejskiego gospodarczego peletonu?

Kapelusz magika

numer 2371 - 06.07.2019
Magików jest wielu na świecie. Potrafią różne rzeczy: znaleźć kartę w talii, wybraną w myślach przez kogoś innego, wyciągnąć królika z kapelusza, zamienić bukiet kwiatów w gołębia. Wszystko to są sztuczki, których uczą się całe życie.

Bronię marszałka Terleckiego

numer 2371 - 06.07.2019
Marszałek Ryszard Terlecki nie należy do polityków, których najczęściej chwalę, pewnie w paru sprawach mam zupełnie inne zdanie niż on. Co ważniejsze, jestem ideologicznym wrogiem palenia papierosów, więc tym łatwiej zabrać mi głos w sprawie ostatniej awantury wokół spotkania w Sejmie z amerykańskim koncernem tytoniowym.

​Posikiwanie

numer 2370 - 05.07.2019
Gdyby czerpać wiedzę wyłącznie z „Gazety Wyborczej”, TVN czy Onetu, to już w 2017 r. nastąpił całkowity krach finansów Polski, nie ma u nas żadnych inwestycji, a Polacy wyjeżdżają właśnie do pracy nawet do najbiedniejszych krajów UE. Oczywiście już dawno zablokowano unijne fundusze, a słońce wypaliło nawet chodniki.

Ząb myszki Marysi

numer 2365 - 29.06.2019
Marysia była zwykłą myszą – szarą i malutką. Tak jak inne przedstawicielki swojego gatunku lubiła żółty serek i chętnie chowała się w małej dziurce. Niczym się nie wyróżniała poza jedną rzeczą – zębem z przodu. Myszy mają z przodu u góry dwa ząbki, ale nie Marysia, ona miała w pyszczku tylko jeden ząb, za to wielki.

​Europa dała Putinowi palec

numer 2364 - 28.06.2019
To, że większość głosujących w Radzie Europy nie chce dalszych sankcji wobec Rosji, niestety nie powinno dziwić. Rosyjska propaganda jest o wiele bardziej skuteczna niż działania krajów, które chcą powstrzymać agresję Putina, a Rosja używa broni informacyjnej znacznie bardziej efektywnie niż konwencjonalnej.

Szept syreny

numer 2359 - 22.06.2019
Słyszeliście o morskich syrenach, pół kobietach, pół rybach? Każda z nich ma niezwykły dar: swoim śpiewem potrafi zwabić człowieka, tak że pójdzie za nią w odmęty mórz. Niejeden marynarz, zasłuchany w śpiew syreny, porzucał okręt, by płynąć na oślep. A co było potem?

​Siła polskiego Kościoła

numer 2358 - 21.06.2019
Masowy udział Polaków w procesjach Bożego Ciała – zarówno w małych miejscowościach, wsiach, jak i dużych miastach – oraz wzrost zaufania do Kościoła w ostatnich tygodniach, pokazują, że akcja niszczenia chrześcijaństwa, dyskredytowania autorytetu Kościoła, zupełnie się nie powiodła. Politycznie dla jej autorów zamieniła się w klęskę. Czy film braci Sekielskich nie wstrząsnął opinią publiczną?

Najważniejsze zadania

numer 2355 - 17.06.2019
XIV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” był wydarzeniem bez precedensu. Nie tylko dlatego, że wzięli w nim udział prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, nowy minister finansów Marian Banaś czy szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, a także wielu, wielu innych znamienitych gości, jak Antoni Macierewicz, który zawsze z nami był i nie opuścił żadnego zjazdu.

Szczęśliwa walizka

numer 2354 - 15.06.2019
Rodzice Joasi pakowali się w pośpiechu. Na wczasy mieli wyjechać już rano, ale okazało się, że to i owo trzeba jeszcze dokupić, wielu rzeczy niezbędnych nie da się znaleźć, a niektóre wymagały, po długim leżeniu na półce, wyprasowania albo wręcz odkurzenia. Na szczęście jechali samochodem, więc nie groziło im, że nie zdążą na czas.

​Spełniona prognoza Stratforu

numer 2353 - 14.06.2019
George Friedman, założyciel najsłynniejszego na świecie ośrodka analitycznego, w książce „Następne sto lat” z 2009 r. przewidywał wzrost imperialnej polityki Rosji, co wywoła większe zaangażowanie USA w Europie Środkowej, szczególnie w Polsce – jej podtytuł nawet brzmiał „Polska regionalnym mocarstwem”.

Zaczarowany dom

numer 2348 - 08.06.2019
Zbliżały się wakacje. Jaś i Zosia już szykowali się do wyjazdu. Tym razem rodzice nie zabierali ich ani nad morze, ani w góry. Mieli jechać do starego domu, który mama odziedziczyła po swoich rodzicach. Dom był niedaleko od miasta, ale otaczał go las. Rzadko w jego okolicy pojawiali się ludzie, stał tam od ponad stu lat i czekał na nowych lokatorów.

Wygrana bitwa, ale jeszcze nie wojna

numer 2347 - 07.06.2019
Zwycięstwo PiS w wyborach do PE było bezapelacyjne i chyba zaskakujące dla wszystkich stron. Widać wyraźnie, że Polacy nie chcą teraz żadnych zmian i to, co się dzieje, po prostu się im podoba.

Brudna kampania nie pomogła ani Schetynie, ani Moskwie

numer 2346 - 06.06.2019
Pisząc ten powyborczy komentarz, kierowałem się danymi exit poll. Jeżeli zjednoczona opozycja liczyła, że nagłośnienie sprawy pedofilii w Kościele coś pomoże, to się przeliczyła. Jej wynik jest gorszy niż ten, który pięć lat temu uzyskały partie tworzące dziś Koalicję Europejską. Podobnie wynik Konfederacji jest słabszy niż Korwin-Mikkego w 2014 r.

Dzień Dziecka pana prezesa

numer 2342 - 01.06.2019
Rada prezesów i dyrektorów siedziała w gabinecie od samego rana. Najważniejszy prezes rysował na tablicy słupki liczb i tłumaczył zawile, o co w nich chodzi. Dziesięciu panów w ciemnych garniturach, wszyscy pod krawatem, cierpliwie słuchało jego wykładu. Minęła pierwsza godzina, potem druga.

​Pogarda 2

numer 2341 - 31.05.2019
Kiedy Majka Dłużewska i Asia Lichocka realizowały dla „Gazety Polskiej” film „Pogarda” o tym, jak potraktowano rodziny smoleńskie i tych, którzy nie chcieli zapomnieć o tragedii, wydawało się, że mamy do czynienia jednak z incydentem. Atak informacyjny ze strony Rosji, wsparty przez ówczesną ekipę rządzącą, uruchomił najniższe instynkty zmanipulowanych ludzi.

Pamiętajmy o Piłsudskim, nie słuchajmy zdrajców

numer 2336 - 25.05.2019
Gdyby szukać męża stanu, któremu Polska zawdzięcza w ostatnich wiekach najwięcej, nie da się uczciwie wskazać na kogoś innego niż Józef Piłsudski. Bo choć niewolny od ludzkich błędów, wypominanych mu przez jego przeciwników, stworzył wizję polityki, która pozwoliła odbudować niepodległe państwo i dać siłę Polakom, by o tę niepodległość byli zdolni się upominać w następnych pokoleniach.

Prawdziwy rycerz

numer 2336 - 25.05.2019
Miasto Pokojowo słynęło z bogactwa i wiecznych zabaw. Ludzie spędzali czas na rozrywkach i bogaceniu się. Wielu tych, którzy się już wzbogacili, chciało jeszcze więcej. Wszyscy żyli od zabawy do zabawy. Każdy chciał mieszkać w Pokojowie, ale nie każdego było na to stać.

​Czy PO zalegalizuje pedofilię?

numer 2335 - 24.05.2019
Nie chcę generalizować i twierdzić, że pewna ilość osób skazanych za zbrodnię pedofilii związanych z Platformą Obywatelską świadczy o zamiarach tej partii. Dużo bardziej niepokoi mnie relatywizowanie tego przestępstwa przez działaczy PO. Pedofil w sutannie zły, a pedofil reżyser dobry. Tak robiono w przypadku Romana Polańskiego. Najbardziej niepokoi mnie jednak mataczenie w przypadku karty LGBT.