Tomasz Sakiewicz

Powrót Anioła

numer 2330 - 18.05.2019
Mały Jaś codziennie wieczorem składał ręce do snu. Nie lubił się za bardzo modlić i ledwo pamiętał słowa, ale mama zawsze przed zaśnięciem pilnowała, żeby choć zrobił znak krzyża. Wreszcie po kilku latach starań mamy zapamiętał jedną modlitwę. Tę o Aniele. Inne pewnie były bardzo mądre i ważne, ale ta jedna się rymowała i była jakoś najbardziej zrozumiała.

​Kto chciał pomóc Kościołowi

numer 2329 - 17.05.2019
Gdy w 1993 r. „Gazeta Polska” rozpoczęła drukowanie archiwów służby bezpieczeństwa, wiedzieliśmy, że ma to kluczowe znaczenie dla życia politycznego w Polsce.

Śpiewający Kopciuszek

numer 2324 - 11.05.2019
Zosia wyjechała na wakacje do cioci nad morze. Po raz pierwszy była bez rodziców. Nie było jej tam dobrze. Ciocia miała swoje córki, które były rozpieszczone do granic. Nie musiały sprzątać, mama wszystko za nie robiła, a one cały dzień stały przed lustrem i tylko się stroiły. Teraz miały jeszcze dodatkowe zajęcie. W mieście ogłoszono festiwal młodych talentów.

​Wykończyliśmy Niemcom szparagi

numer 2323 - 10.05.2019
Okazuje się, że program 500+ ma cechy militarne. Doprowadził do tak ogromnych strat w gospodarce niemieckiej, jakich nie spowodowałoby niejedno dywanowe bombardowanie. Polacy zamiast jechać za Odrę i za pół darmo kopać szparagi, rodzą dzieci. Po urodzeniu dostają tyle, że na saksy nie opłaca się już jechać.

Zupa bez końca

numer 2314 - 27.04.2019
Staś zawsze marudził przy jedzeniu. Za każdym razem, kiedy mama stawiała obiad na stole, dochodziło do awantury. A to ziemniaki za miękkie, mięso za twarde, a kluski słone. Mama chłopca cierpliwie mu gotowała, licząc, że kiedyś zje cały obiad. Cieszyła się, kiedy z talerza zniknęła choćby połowa jedzenia.

A teraz bierzemy się za Europę

numer 2313 - 26.04.2019
Konferencja ruchów obywatelskich w Budapeszcie to początek budowania masowego ruchu społecznego w Unii Europejskiej, organizacji o charakterze konserwatywnym i patriotycznym. Początek tej współpracy sięga roku 2011, kiedy 10 tys. osób, zorganizowanych przez kluby „Gazety Polskiej”, pojechało na Węgry wesprzeć rodzący się tam bunt przeciwko eurototalitaryzmowi.

Wygrana

numer 2309 - 20.04.2019
„Żołnierze tedy, gdy go ukrzyżowali, wzięli szaty jego (i podzielili na cztery części dla każdego po jednej) i tunikę. A tunika nie była szyta, ale od góry całodziana. Mówili tedy jeden do drugiego: Nie krajmy jej, ale rzućmy o nią los, czyją ma być: – aby się wypełniło Pismo, które mówi: Podzielili między siebie szaty moje, a o suknię moją rzucili los (Ps 21, 19).

Ukraina stanęła na rozdrożu

numer 2308 - 19.04.2019
Nie wiemy, jak będzie wyglądała Ukraina po wyborach prezydenckich, które odbywają się w naszą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Nawet taka stabilizacja, jaka tam panowała z wojną na wschodzie, może się skończyć. Ukraina może wpaść ponownie w strefę wpływów rosyjskich lub stać się jeszcze większym źródłem zamieszania. Jedno i drugie jest dla Polski niebezpieczne.

Bajko, wróć do nas

numer 2303 - 13.04.2019
Dawno, dawno temu, w królestwie Prostomatów król Włodzimierz Obły postanowił zakazać bajek. Jego doradcy policzyli, ile ludzie tracą czasu na czytanie o wróżkach, krasnalach i czarodziejach.

​Albo służba, albo rynek

numer 2302 - 12.04.2019
Z coraz większym zgorszeniem przyglądam się grupie strajkujących nauczycieli. Do tej pory rzeczywiście myślałem, że większości z nich chodzi tylko o sprawy socjalne.

Biedny bogacz

numer 2297 - 06.04.2019
Pojawił się na naszej ulicy na wiosnę. Siedział cały dzień na ławce ubrany w stare zniszczone ciuchy. Obok ławki stawiał kapelusz. Przechodzący koło niego ludzie rzucali czasem jakiś grosik. Na ogół go jednak omijali. Zarówno ci, którzy wrzucali coś do kapelusza, jak i ci, którzy udawali, że nie mają pieniędzy, starali się unikać jego wzroku.

​Nieoczekiwani pomocnicy Platformy

numer 2296 - 05.04.2019
Znalazłem ostatnio wypowiedź Grzegorza Brauna postulującego przywrócenie w Polsce monarchii. To nie lapsus słowny, lecz konsekwentna linia polityczna. Braun zdaje się, podobnie jak Korwin-Mikke, jest przeciwnikiem demokracji jako takiej. Poglądy normalnie kwalifikujące do wariatkowa chyba nie przeszkadzają zwolennikom tej ultranarodowej koalicji.

Słoń z klasą

numer 2291 - 30.03.2019
Kiedy tylko pojawił się w klasie, od razu wszyscy wiedzieli, że będzie z nim kłopot. Do leśnej szkoły chodziły takie zwierzęta, jak lisy, zające, bobry, sowy i bociany. Każdy był na tyle duży, żeby zająć swoje miejsce w ławce, i na tyle mały, by nie zajmować miejsca innym. Słoni tam do tej pory nie było.

Brytyjczycy zapamiętają tę lekcję

numer 2290 - 29.03.2019
Stan negocjacji ws. brexitu jest opłakany. Jeszcze gorzej wygląda przygotowanie do opuszczenia UE przez brytyjskie państwo. Rząd i parlament po prostu nie mają realnego scenariusza. Te problemy jednak nie wynikają tylko z polityki Londynu. Europa zachowuje się wobec rozwodzących się z nią Brytyjczyków jak porzucona żona. Chce dać im tak w kość, żeby popamiętali.

Roztrzepany anioł

numer 2285 - 23.03.2019
Wiadomo, skąd się biorą dzieci. To znaczy sprawa jest niemal pewna, choć różnie o tym opowiadają. Są tacy, co twierdzą, że dzieci są przynoszone przez bociany. Może i to prawda, ale dzieci przychodzą na świat również w zimie, kiedy bocianów nie ma, więc musi być też inne źródło transportu. Inni opowiadają, że dzieci rodzą się w kapuście.

​Orbán ograł eurochadeków

numer 2284 - 22.03.2019
Chadecka grupa w europarlamencie (EPL) zawiesiła Fidesz w prawach członka. Wydaje się, że najbardziej z tej decyzji zadowolony jest premier Węgier i szef Fideszu Viktor Orbán. Orbán korzystał z ochrony, jaką dawało mu uczestnictwo w EPL.

Gdzie król chodzi piechotą

numer 2279 - 16.03.2019
Stary król, władca Złotostanu, wezwał swoich najbliższych współpracowników. Król lubił spać długo, a jeszcze noc wydłużało mu to, że często zmieniał sypialnie. Szedł na przykład położyć się w sypialni z wielkim baldachimem, a budził się w komnacie pierzynowej. Łatwo można się domyślić, że cała była wyłożona pierzynami. Nierzadko też przechodził do sypialni hamakowej.

​Budujemy zręby nowej Unii

numer 2278 - 15.03.2019
Tegoroczny, siódmy już Wielki Wyjazd na Węgry środowisk klubów „Gazety Polskiej” przebiega w niezwykłej atmosferze politycznej. Za dosłownie kilka tygodni odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które – wszystko na to wskazuje – przesądzą o przyszłym kształcie Unii Europejskiej. Propozycja, o której mówią zarówno Polacy, jak i Węgrzy, to wizja Unii respektującej tożsamość narodów.

Nasionko

numer 2273 - 09.03.2019
To opowieść z czasów, kiedy nie było telewizji ani samochodów, a ludzie do oświetlenia domu używali świec.

Szansa dla Polaków i Węgrów

numer 2272 - 08.03.2019
Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego są szansą na poprowadzenie poważnej rozgrywki w UE zarówno przez Orbána, jak i Kaczyńskiego. Obecny układ sił w Europie najpewniej zostanie poważnie zachwiany. PiS zwiększy swoją reprezentację, Włochy, Austria wprowadzą zupełnie innych europosłów, inna będzie reprezentacja Francji, a nawet Niemiec.