Tomasz Sakiewicz

Prosta ocena

numer 2204 - 14.12.2018
Nie lubię upraszczać ocen moralnych ani wrzucać wszystkich do jednego worka. Uważam, że nawet najgorszy zbrodniarz może się nawrócić i prawa do tego nie wolno mu odbierać. Kiedy jednak ktoś uparcie tkwi w złu, to po prostu jest zły, bo tak chce – to jego wybór.

Sen o Krasnolandii

numer 2199 - 08.12.2018
Komu w dzieciństwie śniły się krasnoludki, ten długo nie może uwierzyć, że nie istnieją. Często kiedy małe dzieci przestają być małymi, pytają siebie: „Czy ja naprawdę widziałem krasnoludki?”. Jedni je widzieli, inni nie. Niektórym się śniły, tak jak Janowi w dzieciństwie. Przyśniły się mu kilka razy, ale potem ten sen już nie chciał wrócić.

Nieadekwatna kara

numer 2198 - 07.12.2018
Byłem absolutnie przekonany, że w sprawie Kaczyński–Wałęsa decyzja sądu będzie właśnie taka – Wałęsa będzie musiał przeprosić, lecz poza tym wyrok nie będzie dla niego specjalnie dotkliwy. Nastawienie sędzi było znane i sposób potraktowania Jarosława Kaczyńskiego świadczył, że chciała pokazać, iż gdyby mogła, toby wydała inny wyrok.

Europa i wolność słowa

numer 2194 - 03.12.2018
Rosnącą patologią w całej Unii jest ograniczanie wolności słowa i innych wolności obywatelskich. Fakt, że można piętnować prawicowe marsze jako faszystowskie przy jednoczesnej akceptacji najdziwniejszych form manifestacji lewactwa, nawet skrajnie obraźliwych dla ludzi wierzących, pokazuje, jak daleko zaszliśmy w akceptacji cenzury naszego życia.

Karczma krasnoludków

numer 2193 - 01.12.2018
Byłeś kiedyś w krainie krasnoludków? Jeżeli byłeś, to nigdy nie zapomnisz tej wizyty. Jaś był tylko przez chwilę, we śnie. Zdążył przejść bramę Krasnolandii, gdy się obudził. Bardzo chciał tam jeszcze wrócić. Nie było to łatwe. Każdego wieczora kładł się wcześniej do łóżka, byle sen pozwolił mu powędrować do tego cudownego miejsca.

Zgrzyt w dyplomacji

numer 2191 - 29.11.2018
Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, stała się sprawczynią medialnego zamieszania w stosunkach między sojuszniczymi krajami. Cała ta awanturka nie ma większego znaczenia dla polityki obydwu państw, może natomiast pogrzebać szanse Donalda Trumpa na reelekcje i Partii Republikańskiej na utrzymanie większości w Senacie.

Dlaczego Rosja jest coraz bardziej agresywna

numer 2189 - 27.11.2018
Niedzielny atak rosyjskiej floty na ukraińskie jednostki potwierdza to, co wiadomo od dawna. Od dziesięciu lat Rosja jest największym agresorem na świecie. Ludobójstwo w Czeczenii można było jeszcze ocenić jako próbę utrzymania zwartości Federacji Rosyjskiej. Dokonano tego za sprawą trwającej już kilkanaście lat okupacji, ale przede wszystkim dzięki przerażającej masakrze.

Wyprawa do Krasnolandii

numer 2187 - 24.11.2018
Jest takie miejsce na świecie, skąd biorą się krasnoludki. Krasnoludki żyją bardzo długo i są niemal wszędzie, ale mimo to bardzo trudno je spotkać. Prawdę mówiąc, widzą je tylko te dzieci, które potrafią uwierzyć w ich istnienie. O tym, że istnieją, pisano w niejednej bajce.

Był tylko „Bolek”

numer 2186 - 23.11.2018
 

 

Złote jajo

numer 2181 - 17.11.2018
Bartek nie pamiętał, jak znalazł się w stodole. Musiał tam wieczorem zasnąć. Poprzedniego dnia, zanim wsiadł do pociągu, którym co dzień wracał z pracy, wypił z kolegami trochę wina. Chyba trochę za dużo. Sen morzył go już podczas jazdy. Musiał potem od stacji jeszcze jakoś doczłapać do domu. Zamiast do ciepłego łóżeczka trafił do stodoły obok domu.

Wyciągnijcie z tego wnioski

numer 2180 - 16.11.2018
Miliony Polaków głosowały na Prawo i Sprawiedliwość, bo wierzyły, że coś się wreszcie zmieni. I rzeczywiście, skończono z masowym okradaniem państwa, a jednym z efektów tego jest nadwyżka budżetowa i likwidacja skrajnego ubóstwa. Mamy najwyższy w Europie wzrost gospodarczy. Polska staje się poważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i coraz skuteczniej walczy o równą pozycję w Europie.

Czarodziejska skrzynia

numer 2176 - 10.11.2018
Dziedzicowo to bardzo małe miasteczko. Tak małe, że nie znam nikogo, kto tam był. Przejeżdża przez nie kolej, ale zatrzymuje się bardzo rzadko. O Dziedzicowie mówi się, że lepiej tam nie zaglądać, bo nie wiadomo, co może spotkać odwiedzającego. Inni z kolei twierdzą, że dawno temu ukryto tam w zamku skarb, który można znaleźć po zachodzie słońca.

Egzamin patriotycznej dojrzałości

numer 2175 - 09.11.2018
Gdy piszę te słowa, nie wiem, jaka będzie decyzja sądu wobec marszu narodowców. Sam wychowałem się na tradycjach piłsudczykowskich. U narodowców nie podobała mi się krytyka idei Międzymorza, a nawet sojuszu z USA. Na szczęście nie dotyczy to większości. To jednak nie powinno mieć żadnego wpływu na ocenę ich prawa do wyrażania poglądów.

Różowe okulary

numer 2170 - 03.11.2018
Dzień pana Hilarego zaczynał się od poszukiwania okularów. Gubił je nieustannie, aż zgubił wreszcie całkiem. W uporządkowanym i spokojnym życiu tego starzejącego się mężczyzny to był największy nieporządek. Kiedy więc zupełnie okularów nie znalazł, poszedł je kupić do sklepu. Mrużył oczy, marszczył powieki, by tylko zobaczyć zamgloną drogę. Na drodze nic nigdy niezwykłego nie było.

Teraz Wasz głos waży podwójnie

numer 2169 - 02.11.2018


Pokój z zabawkami

numer 2165 - 27.10.2018
Skrzypienie starych drzwi wywołało ruch w pokoju. Jaś słyszał stukot drobnych nóżek, szuranie, jakąś dziwną krzątaninę…

PiS sporo wygrał, opozycja sporo przegrała

numer 2164 - 26.10.2018
Można kłócić się o skalę zwycięstwa PiS, ale bez wątpienia stan posiadania tej partii znacząco wzrósł. W liczbie mandatów do sejmików dwukrotnie, w liczbie sejmików sześciokrotnie. Sukces mógł być wprawdzie większy, ale wówczas władzy mogłoby się zakręcić w głowie i istniałoby ryzyko powtórki niektórych błędów. Czekają nas wybory najważniejsze – do parlamentu.

Polska, w której da się żyć

numer 2158 - 19.10.2018
Wybory 2015 r. były pokojową rewolucją. Polska zmieniła się bardzo i na lepsze. Miliardy złotych wyprowadzane do kieszeni złodziei trafiły do polskich rodzin. Odsłonięta granica wschodnia zaczęła być broniona przez polską i amerykańską armię. Zmniejszyło się uzależnienie od dostaw gazu z Rosji. Odzyskaliśmy sektor bankowy.

Jak dorastają ufoludki

numer 2153 - 13.10.2018
Ufoludki są na świecie. A w zasadzie są gdzieś we wszechświecie, na odległych planetach, takich jak Ziemia, tyle tylko że zupełnie od Ziemi innych. Każdy wam powie, jak ufoludki wyglądają: są małe i zielone, no i mają na głowie czułki sterczące nad uszami, tak jak sterczą na dachach anteny.

Prowokacje i podniety

numer 2152 - 12.10.2018
Opublikowanie przez niemiecko-szwajcarski portal Onet nagrań rozmów z udziałem premiera Morawieckiego, tuż przed wyborami, jest dosyć czytelnym ruchem politycznym. Chodzi o obniżenie oceny premiera. Przyczynić się do tego ma fakt, że zna on kilka brzydkich słów. Jednak nie za bardzo to działa, czego dowodzą wciąż wysokie notowania PiS.