Tomasz Sakiewicz

Testament Tadeusza Kościuszki

numer 2669 - 27.06.2020
Tadeusz Kościuszko, bohater narodów polskiego i amerykańskiego, pozostawił po sobie testament, w którym przekazywał swój znaczny majątek na wyzwolenie i kształcenie niewolników w USA. Ważniejszy jest jednak jego testament duchowy, wynikający z całej działalności: nie ma wolnych narodów bez wolnych ludzi.

​Nie zmarnujmy naszej szansy

numer 2668 - 26.06.2020
Dzisiaj ostatni dzień kampanii wyborczej. Każdy z nas stoi przed pytaniem, jakiej Polski chce, jaką Polskę wybiera. W istocie bowiem wybieramy pomiędzy Polską nadziei a Polską beznadziei.

Jak Trzaskowski ściągnął Amerykanów

numer 2662 - 19.06.2020
Nie jest tajemnicą, że siły popierające Rafała Trzaskowskiego nie są zachwycone osłabianiem Niemiec i wzmacnianiem roli USA w Polsce. Kiedy prezydent Andrzej Duda ogłasza kolejne etapy umacniania naszego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, politycy PO muszą udawać radość. Jednocześnie upierają się przy utopijnym pomyśle bezpieczeństwa europejskiego.

Rycerz

numer 2657 - 13.06.2020
Tato, jak zostać rycerzem? – Piotruś dopytywał swojego ojca.
– Czy trzeba mieć ładną zbroję i miecz?

Wyprowadzono kozę

numer 2656 - 12.06.2020
Pewnie większość z Państwa zna stary żydowski dowcip o rabinie, biednym człowieku z przeludnionym mieszkaniem i kozą. Jak ktoś nie zna, to w skrócie przypominam: biedny Żyd poszedł do rabina poradzić się, co ma zrobić, bo mieszka w jednym pokoju z liczną rodziną. Rabin po namyśle poradził mu, żeby kupił kozę.

Szczęście

numer 2652 - 06.06.2020
Janek był przekonany o swoim pechu. Kiedy szedł ulicą, trafiał na jedyną leżącą na chodniku skórkę od banana. Oczywiście nieraz się na niej poślizgnął. Przejeżdżający obok samochód potrafił ochlapać go jako jedynego wodą, w czasie gdy na innych nie spadła nawet kropla. Ale jak pech, to pech.

​Trzy razy 4 czerwca

numer 2651 - 05.06.2020
4 czerwca 1989 r. Polska, polskie społeczeństwo odrzuciło komunizm. Te wybory nie były w pełni demokratyczne – narzucał je układ, który zapewniał dominację komunistów w nowym Sejmie, a mimo to wola społeczeństwa złamała go i unieważniła umowy okrągłostołowe.

300 miliardów Morawieckiego

numer 2645 - 29.05.2020
Pamiętamy 300 mld Tuska obiecywane w 2011 r. z Unii Europejskiej. Donald Tusk obiecywał pieniądze, które i tak Polska powinna była dostać ze względu na podział środków unijnych. Co ciekawe, mimo że te środki nam się należały, z uwagi na słabość aparatu państwowego wiele z nich nie dotarło.

​Kandydat idealny

numer 2639 - 22.05.2020
W polskiej polityce wszystko zmienia się teraz szybciej, więc brakuje czasu na solidne analizy. Dlatego często trzeba się kierować raczej intuicją niż danymi. A tymczasem obraz nowej konfiguracji na scenie politycznej staje się coraz ciekawszy. Rafał Trzaskowski tuż po starcie w wielu badaniach wysforował się na drugie miejsce.

​Haniebny atak na ministrów

numer 2633 - 15.05.2020
Opozycja wzięła sobie na celownik dwóch ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Jeden to Łukasz Szumowski, drugi – Jacek Sasin. Można powiedzieć – to naturalne, że opozycja zawsze atakuje rządzących. Jednak powody tych napaści uważam za głęboko niemoralne.

​Totalnie antydemokratyczna opozycja

numer 2627 - 08.05.2020
W Polsce przez prawie pięć lat rządów PiS mówiliśmy o opozycji totalnej, czyli negującej każde działanie władzy, nawet jeśli było ono sensowne, nawet jeśli służyło państwu i nawet jeśli poparcie go mogło przysporzyć opozycji zysków medialnych.

STRASZEK

numer 2617 - 25.04.2020
Janek zawsze bał się wchodzić do babcinego pokoju. Przynajmniej kiedy babci tam nie było. Stare meble, dużo kwiatów na parapetach oraz na podłodze i wreszcie mnóstwo zdjęć i obrazów na ścianach. Ale nie to go tak straszyło. Kiedy babcia wychodziła z pokoju, coś za drzwiami ciągle skrzypiało i trzeszczało. Janek miał wrażenie, że ktoś tam naprawdę jest, tylko go nie widać.

​Samobójcze iluzje

numer 2616 - 24.04.2020
Opozycja łudzi się, że jest w stanie przejąć władzę, naruszając kruchą większość w Sejmie, wyłuskując kilku posłów Porozumienia. To absolutna iluzja, bo w tym Sejmie żadna inna większość niż w oparciu o PiS nie może powstać; chyba że ktoś uważa, iż Konfederacja z Biedroniem zawrze koalicję, a do tego dojdą jeszcze jacyś posłowie PiS albo od Gowina.

Ta cholerna demokracja!

numer 2610 - 17.04.2020
Wygląda na to, że największym problemem opozycji nie są ani epidemia, ani kryzys gospodarczy nią wywołany, ani nawet Jarosław Kaczyński. Największym i najgorszym problemem całej opozycji jest istnienie demokracji. W przypadku Konfederacji jej lider zapatrzony w Putina przynajmniej oficjalnie przyznaje, że żadnej demokracji nie chce, plując, gdy musi o niej mówić. Gorzej jest w przypadku PO.

Pozostaliśmy wierni Polsce

numer 2605 - 10.04.2020
Ten dzień zapamiętali wszyscy Polacy. Nasz w miarę bezpieczny świat rozleciał się wraz ze śmiercią Prezydenta i towarzyszącej mu delegacji. Szok, przerażenie i duszący żal za tymi, których znaliśmy, ceniliśmy, a często się z nimi przyjaźniliśmy. Takie uczucia targały mną i wieloma moimi kolegami.

Polska wyjdzie z tego mniej poharatana

numer 2605 - 10.04.2020
Polska jak na razie odnotowuje mniej zakażeń i zdecydowanie mniej zgonów niż porównywalne wielkością kraje Unii. Nie jest to efekt lepszej służby zdrowia, bo mimo wielkiego poświęcenia lekarzy i pozostałego personelu medycznego ciągle nie nadrobiliśmy dystansu do przeciętnej unijnej.

​Im chodzi tylko o awanturę

numer 2599 - 03.04.2020
Opozycja z wyborów prezydenckich, sporu o ich termin, uczyniła w tej chwili swój główny oręż polityczny. Okazuje się, że demokracja już nie jest tyle warta, żeby choć trochę dla niej poświęcić. W pełni rozumiem troskę o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli.

Warcholstwo w najczystszej postaci

numer 2593 - 27.03.2020
To, co zafundowała nam Platforma Obywatelska do spółki z Konfederacją, to przykład warcholstwa w najczystszej postaci. W imię partykularnych interesów politycznych tych partii, mimo nadzwyczajnych okoliczności wynikających z epidemii koronawirusa, wymuszono procedowanie obrad Sejmu w zwykłym trybie, czyli przy bezpośrednim uczestnictwie w posiedzeniu.

Ocalmy miejsca pracy

numer 2587 - 20.03.2020


Mamy szansę ograniczyć tempo zakażeń

numer 2583 - 16.03.2020
Bez odpowiedzialnego społeczeństwa, bez poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie, zdrowie najbliższych, sąsiadów i wszystkich, z którymi się stykamy, żadne działania rządu, samorządów, administracji nie są w stanie powstrzymać epidemii – ostrzega minister zdrowia Łukasz Szumowski w najnowszej „Gazecie Polskiej”. Tygodnik w środę w kioskach.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama