Grzegorz Broński

Incydenty przy urnie – sądy wydają wyroki

numer 2235 - 23.01.2019
Niewłaściwe karty, głosy ważne uznane za nieważne, źle przeprowadzone losowanie, w urnie więcej kart niż wydano. W kilkunastu miejscowościach na terenie Polski konieczne będzie ponowne przeprowadzenie wyborów radnych. To skutek wyroków sądów, które rozpatrywały protesty wyborcze. Niektórymi incydentami zainteresowała się także prokuratura.

Sędzia Łączewski straci immunitet i usłyszy zarzuty?

numer 2234 - 22.01.2019
Sędzia Wojciech Łączewski twierdził, że ktoś włamał się na jego twitterowe konto. Prokuratura w Krakowie powołała biegłych, a ci wykluczyli taką możliwość. Dlatego wszczęto śledztwo w sprawie m.in. składania fałszywych zeznań. Trwało długo, ale jedna decyzja już zapadła: sporządzono wniosek o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Łączewskiego.

Poseł Lenz uderzył, ale zarzutów nie usłyszy

numer 2233 - 21.01.2019
Nagranie z sejmowego monitoringu jest jednoznaczne – poseł PO Tomasz Lenz uderzył posła PiS Józefa Leśniaka. Do bulwersującej sytuacji doszło na sali plenarnej. Pomimo to polityk Platformy Obywatelskiej nie poniesie odpowiedzialności karnej. Najpierw prokuratura umorzyła postępowanie, a teraz sąd odrzucił zażalenie Leśniaka.


Stefan W. był w nocy przed Pałacem Prezydenckim?

numer 2232 - 19.01.2019
Po opuszczeniu więzienia Stefan W. pojechał do Warszawy i był przed Pałacem Prezydenckim – Prokuratura Okręgowa w Gdańsku potwierdziła, że sprawdza ten wątek. Równocześnie trwa dyskusja pomiędzy prawnikami, czy kara pięciu i pół roku pozbawienia wolności dla sprawcy czterech napadów na banki nie była zbyt łagodna.

Stefan W. mógł zaatakować każdego polityka

numer 2231 - 18.01.2019
Stefan W. zabił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na oczach setek osób, istnieją też nagrania, gdy uderzał nożem. Podczas prokuratorskiego śledztwa konieczne będzie m.in. psychiatryczne badanie podejrzanego. Jego matka twierdzi, że syn od dłuższego czasu planował zrobić coś spektakularnego. Początkowo zamierzał pojechać do Warszawy, ale ostatecznie zrezygnował z tego planu.

Koledzy nie chcą osądzić sędziego...

numer 2230 - 17.01.2019
Złodziej złapany na gorącym uczynku i z trefnym towarem w kieszeni błyskawicznie usłyszałby wyrok skazujący. Chyba że się jest znanym sędzią. Od wpadki Roberta W. wkrótce miną dwa lata, a nawet nie ruszył jego proces!

Tęczowy Poznań już jest. Teraz Warszawa?

numer 2206 - 17.12.2018
Niektórzy komentują dosadnie: „skoro tak wybrali, mają, co chcieli”. Chodzi o mieszkańców Warszawy i działania ekipy Rafała Trzaskowskiego. Najpierw ordynarny numer z przegłosowaniem przez radnych PO obniżki bonifikat, a w weekend kuriozalna akcja z „tramwajem różnorodności”. A ten zepsuł się już po pierwszych kilometrach... Niestety, to chyba dopiero początek tęczowej propagandy w stolicy.

Daty i fakty o działaniach KNF ws. afery SKOK Wołomin

numer 2204 - 14.12.2018
AFERA Postawienie zarzutów byłemu szefostwu Komisji Nadzoru Finansowego ws. nieprawidłowego nadzoru nad SKOK Wołomin wywołało nerwową reakcję polityków opozycji. Niektórzy wręcz twierdzą, że chodziło o przykrycie sprawy Marka Ch. i jego rozmowy z bankierem Leszkiem Czarneckim. Zareagowała Prokuratura Krajowa – podano kalendarium wydarzeń i podejmowanych decyzji.

Protest dotarł na sale rozpraw

numer 2202 - 12.12.2018
W poniedziałek i wtorek w niektórych sądach pojawił się problem: sprawy spadały z wokandy. To skutek brania zwolnień lekarskich przez urzędników. W ten sposób protestują oni przeciwko niskim pensjom. Nierzadko zarabiają mniej niż... pracownicy supermarketów. – To masakra.

Długa kolejka do Izby Dyscyplinarnej

numer 2200 - 10.12.2018
Zapowiedź powołania Izby Dyscyplinarnej SN wywołała wręcz histeryczną reakcję przeciwników reformy sądownictwa. Nie zdołali oni jednak zablokować pomysłu, a w zeszłym tygodniu odbyła się pierwsza rozprawa, która dotyczyła prokuratora kierującego samochodem w stanie nietrzeźwości.

Polacy chcą, by majątki sędziów były jawne

numer 2199 - 08.12.2018
BADANIA Sędziowie nie ukrywają niezadowolenia, że ich oświadczenia majątkowe są jawne. Niektórzy przedstawiciele Temidy nadal korzystają z możliwości utajnienia dokumentów, zazwyczaj powołując się na względy bezpieczeństwa. Czy jednak ci, którzy pokazali, co posiadają, padli ofiarą jakichkolwiek nadzwyczajnych wydarzeń?

Pozwem w „GP”. Bo sędziowie się obrazili na premiera

numer 2197 - 06.12.2018
Kilkudziesięciu sędziów z Krakowa pozwało „Gazetę Polską” i żądają sprostowania słów premiera Mateusza Morawieckiego, które padły w autoryzowanym wywiadzie. Precedensowy proces będzie się toczył przed warszawskim sądem. Ustaliśmy, kto orzeknie w tej sprawie. To sędzia Agnieszka Derejczyk, dobrze znana w środowisku dziennikarskim.

Negocjacje trwały krótko

numer 2192 - 30.11.2018
To Platforma Obywatelska chciała, abym był jedynką w wyborach do sejmiku wojewódzkiego – mówi śląski radny, wicemarszałek sejmiku wojewódzkiego Wojciech Kałuża, były już działacz Nowoczesnej, który podpisał porozumienie z PiS i padł ofiarą koszmarnego hejtu. Co o tym myśli? Jak wyglądały rozmowy z politykami PiS? Dlaczego podjął taką decyzję?

Żurek ma propozycję, Sakiewicz już odpowiedział

numer 2189 - 27.11.2018
Sędziowie z Krakowa poczuli się obrażeni słowami wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim i pozwali... „Gazetę Polską”. Żądają od redakcji sprostowania autoryzowanej wypowiedzi! – Trzeba by do tego powołać specjalny trybunał – ironizuje Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jednak proces będzie „na serio”.
 

Ponad trzy miliony poszło na ich odprawy. Kiedy je zwrócą?

numer 2188 - 26.11.2018
SĘDZIOWIE Po nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym grupa sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, wróci do orzekania. Wcześniej jednak pobrali liczone w dziesiątkach tysięcy złotych odprawy. Teraz powinni je zwrócić. Zapewniają, że tak zrobią, ale nie stanie się to szybko. Rzekomo obecne prawo na to nie pozwala.

Sędziowie szykują prasie groźny precedens

numer 2188 - 26.11.2018
Sędziowie żądają od redakcji „Gazety Polskiej” sprostowania słów… premiera, które padły w autoryzowanym wywiadzie. Będzie to więc precedensowy proces. Nigdy wcześniej grupa kilkudziesięciu sędziów nie pozywała dziennikarzy. Same roszczenia są zdumiewające. – Haniebna forma cenzury – komentuje redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz.

Panama, Seszele, Belize... ABW sprawdza finanse FOD

numer 2187 - 24.11.2018
Wirtualne biura w Wielkiej Brytanii, spółki z Seszeli, Belize i Panamy pojawiły się w łańcuszku przekazywania funduszy dla Silk Road, firmy Bartosza Kramka, a stamtąd transferowane były do Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej – oto sensacyjne ustalenia Krajowej Administracji Skarbowej. W konsekwencji prokuratura wszczęła śledztwo, a ABW rozpoczęła działania.

Tajemnica śmierci twórcy ATM prawie rozwiązana

numer 2185 - 22.11.2018
Do końca zbliża się śledztwo prokuratury, która wyjaśnia okoliczności tragicznej śmierci pilota i twórcy firmy ATM Tadeusza Czichona, który w maju zginął w katastrofie awionetki. Postępowanie prawdopodobnie zostanie umorzone – ustaliła „Codzienna”. Wszystko bowiem wskazuje, że doszło do nieszczęśliwego wypadku, a silnik samolotu był według biegłego sprawny.


Giertych przesłuchany. Jako świadek

numer 2184 - 21.11.2018
Od miesięcy trwa postępowanie rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej adwokatury, które ma związek z medialnymi wypowiedziami mec. Romana Giertycha. Ciągle jednak brakuje decyzji. „Codzienna” ustaliła, że pełnomocnik Donalda Tuska, Stanisława Gawłowskiego, a ostatnio Leszka Czarneckiego został przesłuchany w postępowaniu prowadzonym przez swoistego „prokuratora” adwokatury.

Budka wykpi się przeprosinami? Bo kary (na razie) brak...

numer 2183 - 20.11.2018
Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka w przeddzień wyborczej niedzieli opublikował na swoim profilu wpis ze spotem kandydata na prezydenta Warszawy. Tym samym mógł złamać ciszę wyborczą. Nawet przyznał się do wpadki i przeprosił, ale konsekwencji dotychczas nie poniósł. – Nie dostałem mandatu – przyznał w rozmowie z „GPC” polityk PO. Policja ciągle analizuje sprawę.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama