Hanna Shen

Nowy cesarz, nowa era

numer 2328 - 16.05.2019
Od 1 maja Japonia ma nowego cesarza. Jego panowanie rozpoczyna także nową erę – szczęścia i harmonii. Dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni intronizacja nowego władcy to czas świętowania. Są jednak tacy, którzy martwią się, że z tego powodu mają... za dużo wakacji.

Trzy reżimy

numer 2283 - 21.03.2019
Zapytany w programie Głosu Ameryki (chińskie wydanie), co obecnie może spędzać sen z powiek chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, chiński pisarz i komentator polityczny Chen Pokong stwierdził, że na razie nie wojna handlowa czy głębszy konflikt z USA, lecz to, co dzieje się wokół Wenezueli i Iranu – krajów, które są sojusznikami komunistycznych władz w Państwie Środka.

Amerykańsko-chińskie potyczki

numer 2247 - 06.02.2019
Ostry atak na politykę Chin – m.in. na Nowy Jedwabny Szlak – na szczycie APEC w listopadzie ubiegłego roku nie zapowiadał, że Donaldowi Trumpowi i Xi Jinpingowi na szczycie G-20 w Buenos Aires uda się osiągnąć rozejm. A jednak w Argentynie wynegocjowano 90-dniowe porozumienie.

Tak minął miesiąc w Azji

numer 2235 - 23.01.2019
Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Medialna wojna chińsko-amerykańska

numer 2137 - 25.09.2018
Amerykański departament sprawiedliwości miał zażądać zarejestrowania przedstawicieli chińskich mediów w USA jako zagranicznych agentów. Jednocześnie w Chinach cenzura w mediach wzrasta. Nowe przepisy mają zakazać emisji wiadomości zagranicznych agencji i mediów w czasie największej oglądalności w chińskiej telewizji.

Maria Skłodowska-Curie odzyska polską tożsamość

numer 2132 - 19.09.2018
Tajwańskie ministerstwo edukacji chce, aby Maria Skłodowska-Curie występowała w materiałach używanych w szkołach na wyspie pod swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, a nie jak dotąd jako Madame Curie.

Świat o chińskim zagrożeniu

numer 2130 - 16.09.2018
W ostatnich dniach pojawiło się wiele wypowiedzi zwracających uwagę na różnego rodzaju zagrożenia ze strony Chin. Szef Banku Anglii mówi o groźbie zdestabilizowania przez Chiny światowego systemu finansowego. Przedstawiciele Pentagonu wskazują na niebezpieczeństwo militarne związane z Nowym Jedwabnym Szlakiem.

Grabież organów tematem kampanii wyborczej

numer 2125 - 11.09.2018
Na Tajwanie trwa kampania wyborcza przed listopadowymi wyborami lokalnymi. Na zwycięzcę w wyborach w stolicy kraju jest typowany burmistrz tego miasta Ko Wen-je. Polityk musi się jednak tłumaczyć, do jakiego stopnia, pracując jako lekarz, był zaangażowany w handel organami pochodzącymi od więźniów sumienia w Chinach.

Napięcia w trójkącie Pjongjang–Seul–Waszyngton

numer 2122 - 07.09.2018
Po wizycie południowokoreańskiej delegacji w Korei Północnej Seul zapewnia o zaangażowaniu Kim Dzong Una w proces denuklearyzacji. W te deklaracje coraz mniej wierzy prezydent Donald Trump. USA nie są także zadowolone z „polityki miłości” lewicowego rządu Korei Południowej wobec Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD).


Chiny i Rosja wzmacniają militarne partnerstwo

numer 2117 - 01.09.2018
W największych od 1981 r. rosyjskich manewrach wojskowych pod kryptonimem „Wostok-18”, które odbędą się w połowie września, weźmie udział chińska armia. Według Pekinu chodzi o wzmocnienie militarnego partnerstwa pomiędzy oboma krajami, a także o możliwość sprawdzenia zdolności wojsk ChRL.

Chińczycy nieoficjalnie po stronie Trumpa

numer 2112 - 27.08.2018
Negocjacje handlowe, które odbyły się w ubiegłym tygodniu pomiędzy USA a Chinami, zakończyły się fiaskiem. W konflikcie amerykańsko-chińskim wśród samych Chińczyków pojawia się coraz silniejsza krytyka polityki prezydenta ChRL Xi Jinpinga, a jednocześnie zrozumienie, a nawet poparcie dla poczynań lidera USA Donalda Trumpa.

Tajwan chwali, Chiny się skarżą

numer 2103 - 16.08.2018
Podpisana w poniedziałek przez prezydenta Trumpa ustawa o budżecie Pentagonu zwiększająca wydatki USA na siły zbrojne do kwoty 716 mld dol. została ze względu na zapisy dotyczące Tajwanu bardzo dobrze przyjęta na wyspie. Tymczasem według Chin ustawa „szkodzi rozwojowi zaufania i współpracy pomiędzy Chinami i USA”.

Nowy Jedwabny Szlak na cenzurowanym. USA oferują partnerstwo zamiast dominacji

numer 2098 - 09.08.2018
Kilka dni przed swoją podróżą do Azji sekretarz stanu USA Mike Pompeo przedstawił zarys ekonomicznego planu Waszyngtonu dla krajów regionu Indo-Pacyfiku. Projekt ten ma być alternatywą dla chińskiej inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku, na którą Azja patrzy z coraz większą nieufnością.

Chiński wywiad poluje w USA

numer 2095 - 06.08.2018
Pod koniec lipca br. dyrektor FBI Christopher Wray ostrzegł, że z perspektywy kontrwywiadu aktywność chińskich szpiegów jest największym zagrożeniem dla USA. Potwierdzają to ujawnione w ostatnich dniach informacje o działaniach chińskiego wywiadu wobec amerykańskiej senator oraz amerykańskiego biznesu.

Chiny odbierają Tajwanowi igrzyska

numer 2088 - 28.07.2018
Odebranie tajwańskiemu miastu Taichung prawa do organizacji w 2019 r. Igrzysk Młodzieży Azji Wschodniej to kolejny krok ze strony Chin, który ma doprowadzić do izolacji Tajwanu na arenie międzynarodowej.

Na Tajwanie chwalą Polskę za ustawę o SN

numer 2075 - 13.07.2018
Podczas gdy Unia Europejska krytykuje Polskę za reformę sądownictwa, nasz kraj jest chwalony w tajwańskich mediach za nową ustawę o Sądzie Najwyższym. Tajwańczycy podkreślają, że zmiany pozwolą usunąć z polskiego wymiaru sprawiedliwości osoby związane z dawnym reżimem komunistycznym. Komplementowany jest także polski rząd za zdecydowaną obronę ustawy na forum UE.

Chiński szpieg działał również w Polsce

numer 2060 - 26.06.2018
SZTOKHOLM Tybetańczyk został skazany w Szwecji za szpiegostwo na rzecz Chin. Sprawa ma polski wątek, ponieważ mężczyzna został zatrzymany w czasie powrotu z Warszawy, gdzie przekazywał zgromadzone informacje oficerowi wywiadu z ambasady ChRL w Polsce. Z placówki pobierał też wynagrodzenie.

Długa droga dyplomacji

numer 2050 - 14.06.2018
Wtorkowy szczyt Kim Dzong Un–Donald Trump w Singapurze przyniósł co prawda potwierdzenie ze strony Korei Północnej, że jest gotowa do denuklearyzacji, ale na konkrety trzeba poczekać do następnych negocjacji między Waszyngtonem a Pjongjangiem. Ponadto w tle swoją politykę nadal rozgrywa główny sponsor reżimu Kima – Chiny.

Zakazana rocznica masakry

numer 2041 - 04.06.2018
Przypadająca dziś rocznica masakry na pl. Tiananmen to data, którą komunistyczne władze Chin chcą wymazać z pamięci zarówno Chińczyków, jak i całego świata. Rodzinom ofiar nie pozwala się na godne upamiętnienie ich bliskich. 29 lat po tej zbrodni nie ma mowy o pociągnięciu do odpowiedzialności osób, które do niej dopuściły.

Festyn w rocznicę masakry

numer 2039 - 01.06.2018
W poniedziałek, w 29. rocznicę masakry studentów dokonanej przez komunistyczne władze na placu Tiananmen, na Politechnice Warszawskiej odbędzie się chiński festyn. Uczelnia tłumaczy zbieżność dat przypadkiem.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama