Hanna Shen

Festyn w rocznicę masakry

numer 2039 - 01.06.2018
W poniedziałek, w 29. rocznicę masakry studentów dokonanej przez komunistyczne władze na placu Tiananmen, na Politechnice Warszawskiej odbędzie się chiński festyn. Uczelnia tłumaczy zbieżność dat przypadkiem.

Kongres USA o chińskich zagrożeniach dla Europy

numer 2037 - 29.05.2018
W amerykańskim Kongresie miało miejsce przesłuchanie dotyczące chińskich wpływów w Europie. Wskazano na zagrożenia, które niesie Nowy Jedwabny Szlak jako narzędzie chińskiej strategii „nieograniczonej wojny”. Wśród instrumentów politycznych wpływów Pekinu wskazano na działalność w Europie instytutów Konfucjusza.

Chiny i USA bez porozumienia

numer 2034 - 25.05.2018
Rozmowy handlowe USA i Chin w Waszyngtonie zakończyły się wspólnym oświadczeniem, z którego niewiele wynika. Donald Trump wyraził niezadowolenie z przebiegu rozmów handlowych, a także z działań Pekinu ws. Korei Płn. Na linii USA–Chiny iskrzy również w kwestiach wojskowych.

Wraca twórca gospodarczego sukcesu Malezji

numer 2027 - 17.05.2018
Malezja ma nowego, najstarszego na świecie premiera, 92-letniego Mahathira Mohamada, który zapowiedział rozliczenie poprzednika z korupcji. Mahathir mówi także o niebezpieczeństwach chińskich inwestycji w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku i zapowiada renegocjacje umów z Pekinem.

USA i Chiny różni coraz więcej

numer 2020 - 09.05.2018
Amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe mające powstrzymać wojnę ekonomiczną między Pekinem a Waszyngtonem nie przyniosły żadnego porozumienia. Napięć między tymi dwoma krajami nie brakuje nie tylko na niwie gospodarczej, lecz także militarnej i w kwestii Tajwanu.

Nastroje w Chinach i USA po szczycie obu Korei

numer 2014 - 30.04.2018
Chiny nazwały szczyt dwóch Korei „ważnym krokiem ku zapewnieniu długoterminowego pokoju i stabilności”. Jednocześnie Pekin nie chce rezygnować ze swoich wpływów na Półwyspie Koreańskim. W USA eksperci wyrażają ostrożny optymizm przed następnym szczytem – spotkaniem Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem – który gdyby zakończył się sukcesem, byłby widziany jako porażka Pekinu.

Pekin próbuje oczarować Tokio

numer 2012 - 27.04.2018
W obliczu narastającego konfliktu z Waszyngtonem Pekinowi zaczęło szczególnie zależeć na poprawie relacji z Tokio. Dzień przed ubiegłotygodniowym spotkaniem premiera Japonii Shinzō Abe z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Mar-a Lago do Tokio przybył chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Pekin straszy Tajwańczyków manewrami

numer 2006 - 20.04.2018
W środę Chiny przeprowadziły manewry z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej, oddzielającej ChRL od Tajwanu. Tajpej określa ćwiczenia jako próbę zastraszenia mieszkańców wyspy, którą Pekin uważa za swoją zbuntowaną prowincję.

„Chińskie Davos” zakończone sugestią ugody z USA

numer 2000 - 13.04.2018
W wyniku twardej polityki prezydenta USA Donalda Trumpa w sporze handlowym z Pekinem Chińska Republika Ludowa sugeruje możliwość ustępstw. Na zakończonym w środę azjatyckim Forum Boao prezydent Chin zapowiedział większe otwarcie chińskiego rynku. Jednocześnie jednak głowa państwa Xi Jinping ponownie ostrzegł Tajwan przed dążeniami niepodległościowymi.

Napięcie w regionie przed oczekiwanymi rozmowami

numer 1991 - 03.04.2018
W niedzielę, na ponad miesiąc przed spotkaniem Trumpa z Kim Dzong Unem, rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej. W tym samym czasie Japonia ostrzega, że mimo zapewnień, iż Korea Północna jest gotowa do rozmów ws. denuklearyzacji, komunistyczny Pjongjang wydaje się przygotowywać do kolejnego testu nuklearnego.

USA z Tajwanem wbrew Chinom

numer 1985 - 26.03.2018
Podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawy o wzajemnych wizytach amerykańsko-tajwańskich wywołało ogromne niezadowolenie w Pekinie i groźby zarówno wobec Tajpeju, jak i Waszyngtonu. Chiny niepokoi także zmiana na stanowisku doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Kłamstwa o Polsce w telewizji na Tajwanie

numer 1980 - 20.03.2018
W jednej ze stacji telewizyjnych na Tajwanie ukazał się materiał szkalujący Polaków, w którym stwierdzono m.in., że w czasie II wojny światowej to Polska wydała rozkaz karania osób, które pomagały Żydom. Stacja odmawia wydania sprostowania i przeprosin.

Twarda kobieta na czele CIA

numer 1977 - 16.03.2018
Gina Haspel jest pierwszą kobietą, która staje na czele amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Haspel pracuje w CIA od ponad 30 lat i jest uważana za profesjonalistkę znaną ze stosowania ostrych metod operacyjnych.

Miliardy dla armii i agentury

numer 1972 - 10.03.2018
Na odbywającej się w Pekinie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) ogłoszono zwiększenie wydatków na obronność i aparat bezpieczeństwa. Oczekuje się również, że poza podjęciem decyzji o nieograniczonej czasowo prezydenturze Xi Jinpinga do polityki powróci z zadaniem naprawy relacji z USA poplecznik Xi – Wang Qishan.

Kim Dzong Un mięknie pod wpływem sankcji

numer 1971 - 09.03.2018
Kim Dzong Un chce rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Wkrótce dojdzie także do pierwszego od ponad 10 lat spotkania przywódców obu Korei. USA twierdzi, że jest to efekt sankcji nałożonych na Pjongjang, a także wspólnych manewrów Stanów Zjednoczonych z Koreą Płd.

Chiny grożą Tajwanowi wojną

numer 1967 - 05.03.2018
Pekin ostrzega, że nowa amerykańska ustawa o wzajemnych wizytach z Tajwanem może doprowadzić do wojny. Na Tajwanie ustawę przyjęto jako oznakę zacieśniającego się sojuszu z USA oraz sukces dyplomacji tajwańskiej i organizacji lobbujących w Stanach Zjednoczonych na rzecz wyspy.

Tajwan-Polska: łączy nas więcej, niż myślicie

numer 1964 - 01.03.2018
1 marca Polacy będą chylić czoła przed Żołnierzami Niezłomnymi. Dzień wcześniej Tajwańczycy upamiętnią ofiary terroru we własnym kraju. Wydawałoby się, że wiele nas dzieli – kultura, język, odległość. A jednak są takie doświadczenia w historii Tajwanu i Polski, które mogą nas bardzo zbliżyć.

Rządy Mao 2.0 w Chinach

numer 1963 - 28.02.2018
Zniesienie przepisu zakazującego prezydentowi Chin sprawowanie władzy przez więcej niż dwie kadencje oznacza, że obecny prezydent Xi Jinping może rządzić dożywotnio. Dzięki zgromadzonej władzy i prowadzonej polityce Xi staje się nową wersją komunistycznego dyktatora Mao Zedonga.

Waszyngton przeciwko chińskiej propagandzie

numer 1960 - 24.02.2018
W wyniku działań dezinformacyjnych Pekin przekonał wiele środowisk w USA, że Chiny nie są zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy politycy apelują o podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko chińskiej agenturze wpływu, obecnej m.in. na uczelniach.

Sojusz przeciwko Nowemu Jedwabnemu Szlakowi

numer 1957 - 21.02.2018
USA, Australia, Japonia i Indie budują sojusz, który ma m.in. stworzyć alternatywę dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku. Głosy niezadowolenia z rosnącej ekspansji Pekinu padają także z ust czołowych polityków Unii Europejskiej.

reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama