Hanna Shen

Cierpliwość się wyczerpała

numer 1679 - 21.03.2017
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson odbył właśnie swoją pierwszą podróż do Azji. Nowy szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził sojuszników Waszyngtonu – Japonię i Koreę Południową, ale również Chiny, którym wcześniej prezydent USA Donald Trump nie szczędził ostrych słów.

Lewica chce przejąć władzę w Korei Południowej

numer 1673 - 14.03.2017
Trybunał konstytucyjny w Korei Płd. utrzymał w mocy decyzję o impeachmencie prezydent Park Geun-hye zamieszanej w skandal korupcyjny.

​Dzień Kobiet w państwie wymuszającym aborcje

numer 1670 - 10.03.2017
ChRL Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie zorganizowała przyjęcie z okazji Dnia Kobiet. Wśród gości przedstawicielstwa dyplomatycznego kraju, który nadal praktykuje zmuszanie do aborcji i sterylizacji, znalazła się m.in. była pierwsza dama RP Anna Komorowska. Według raportu Departamentu Stanu USA z ub.r. w Państwie Środka w ciągu roku dokonano aż 23 mln aborcji.

Obrady komunistów w czasie społecznego niepokoju

numer 1668 - 08.03.2017
Niższy wzrost gospodarczy, mniejsze wydatki na armię i likwidacja nadmiernych mocy produkcyjnych w górnictwie i hutnictwie – ogłoszono na odbywającej się właśnie sesji parlamentu Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). To zapowiedzi mogące zwiększyć niezadowolenie społeczne, które według premiera Li Keqianga już jest „głębokie” i „poważne”.

​Chińska cenzura boi się „Codziennej”

numer 1666 - 06.03.2017
PEKIN Według chińskiej policji internetowej artykuły „Codziennej” zawierają niebezpieczne treści. Chińska cenzura natychmiast zablokowała konto osoby na chińskim komunikatorze WeChat za otrzymanie naszych tekstów krytycznych wobec rządzących w Pekinie komunistów.

Ideologiczna czystość na chińskich uczelniach

numer 1665 - 04.03.2017
Po zwiększeniu represji wobec chińskich chrześcijan i broniących ich prawników oraz nasileniu kontroli w internecie i mediach Komunistyczna Partia Chin sprawdza tzw. ideologiczną czystość na wielu uczelniach w Państwie Środka.

Dyktator zabił brata bronią chemiczną

numer 1659 - 25.02.2017
Według malezyjskiej policji do zamordowania Kim Dzong Nama, przyrodniego brata przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, użyto toksycznej substancji VX, zakwalifikowanej jako broń masowego rażenia (BMR). Władze w Pjongjangu od dawna produkują tego typu środki, które następnie testują na więźniach, chrześcijanach i osobach niepełnosprawnych.

Sojusz USA z Japonią niezagrożony

numer 1648 - 13.02.2017
W weekend z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywał premier Japonii Shinzō Abe. W czasie rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem politycy poruszyli m.in. temat przeciwdziałania zagrożeniom w Azji związanym z działaniami sił zbrojnych Chin i Korei Północnej.

Nowe otwarcie w relacjach USA z azjatyckimi sojusznikami

numer 1636 - 30.01.2017
Po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) sojusznicy USA w regionie Azji i Pacyfiku, m.in. Japonia i Tajwan, liczą na zawarcie z Waszyngtonem dwustronnych umów gospodarczo-handlowych. Eksperci wskazują, że administracja prezydenta Donalda Trumpa powinna także podpisać podobne porozumienie z Wietnamem.

Komunistyczny Pekin boi się Trumpa

numer 1631 - 24.01.2017
Donald Trump po raz kolejny rozzłościł Chiny – tym razem zapraszając na swoją inaugurację oficjalną delegację niepodległego Tajwanu. O jej niewpuszczenie do USA bezskutecznie zabiegały komunistyczne władze w Pekinie, które boją się prezydentury Trumpa i zapewniają o wyższości socjalizmu i marksizmu nad zachodnią demokracją.

Chiny grożą USA zemstą za Tajwan

numer 1620 - 11.01.2017
Pekin ma kolejny powód do niezadowolenia, jeśli chodzi o relacje Waszyngtonu z Tajpej. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w drodze do Ameryki Środkowej zatrzymała się w USA. W Houston spotkała się m.in. z senatorem Tedem Cruzem. W odpowiedzi chińskie władze grożą USA zemstą za niestosowanie się do zasad polityki jednych Chin, która neguje niezależność Tajwanu od komunistycznej ChRL.

Susu-harai, hanabi i noworoczny wschód słońca

numer 1612 - 31.12.2016
W sylwestrową noc najważniejszym wydarzeniem dla mieszkańców Tajpej, Pekinu czy Hongkongu są pokazy fajerwerków. Nie może być inaczej, skoro pierwszy znany pokaz sztucznych ogni zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach w XII w. Z kolei dla Japończyków Nowy Rok to bardziej rodzinne święto i czas zadumy.

Historyczna wizyta premiera Japonii w Pearl Harbor

numer 1611 - 30.12.2016
We wtorek Shinzō Abe jako pierwszy urzędujący premier Japonii złożył hołd ofiarom japońskiego ataku na Pearl Harbor w 1941 r. Przy okazji tego wydarzenia ustępujący prezydent Barack Obama i amerykańskie media podkreślali wagę sojuszu USA z Japonią. Wizytę w Pearl Harbor negatywnie odebrał Pekin.

Chrześcijanie twórcami tajwańskiej konstytucji

numer 1606 - 23.12.2016
Dzień 25 grudnia to święto konstytucji Republiki Chińskiej (na Tajwanie). Dokument ten wszedł w życie w Boże Narodzenie 1947 r., a jego głównym twórcą był katolik. Od tego czasu Tajwan bardzo się zmienił i coraz częściej pojawiają się głosy, że wyspa zasługuje na nową ustawę zasadniczą. Również tym razem głównym promotorem idei odnowienia konstytucji Tajwanu jest chrześcijanin.

Putin ostudził nadzieję Tokio na przełom

numer 1602 - 19.12.2016
Pod koniec ub. tygodnia odbyła się dwudniowa wizyta w Japonii prezydenta Rosji Władimira Putina. Mimo że zawarto podczas niej liczne umowy gospodarcze, nie osiągnięto przełomu w kwestii sporu wokół Wysp Kurylskich.

Wojna Trumpa z Pekinem „o jedne Chiny”

numer 1598 - 14.12.2016
AZJA Donald Trump rozwścieczył Chińską Republikę Ludową (ChRL), gdy przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Prezydent elekt nie poprzestał na tym i w wywiadzie dla stacji Fox New zakwestionował politykę „jednych Chin”.

Parlamentarzyści bezlitośni dla prezydent Park

numer 1596 - 12.12.2016
W piątek parlament Korei Południowej zdecydował o odsunięciu od władzy prezydent Park Geun-hye. Jeśli Trybunał Konstytucyjny potwierdzi zgodność impeachmentu z prawem, wówczas konieczne będzie rozpisanie przedterminowych wyborów. Ewentualna wygrana kandydata lewicy może oznaczać zwrot Seulu ku Pekinowi i zwiększone kontakty dyplomatyczne z Koreą Północną.

Przełomowa rozmowa z tajwańskim sojusznikiem

numer 1590 - 05.12.2016
W piątek prezydent elekt USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Była to pierwsza od 1979 r., czyli od momentu zerwania przez Waszyngton stosunków dyplomatycznych z Tajpej, rozmowa polityków obu krajów na tak wysokim szczeblu.

Kontrowersyjny film o Polsce w tajwańskiej TV

numer 1581 - 24.11.2016
DYPLOMACJA Tajwańska telewizja wyemitowała materiał poświęcony Polsce, w którym jednostronnie przedstawiła obecną sytuację w kraju. Jako eksperta zaproszono posła PO Marcina Święcickiego, który w materiale mówi o „chcącym wszystko kontrolować” PiS-ie. Materiał Tajwańczyków promuje polskie przedstawicielstwo na Tajwanie.

Trump rozwiał tokijskie obawy

numer 1577 - 19.11.2016
W czwartek prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się w Nowym Jorku z japońskim premierem Shinzō Abe. Była to pierwsza po ubiegłotygodniowych wyborach prezydenckich osobista rozmowa Trumpa z przywódcą obcego państwa. Po półtoragodzinnej dyskusji premier Japonii opisał spotkanie z Trumpem jako przebiegające w przyjaznej atmosferze.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama