Jacek Liziniewicz

Arcybiskup Paetz spoczął w rodzinnym grobowcu

numer 2486 - 19.11.2019
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom arcybiskup Juliusz Paetz nie spoczął wczoraj w poznańskiej katedrze, ale na cmentarzu na poznańskiej Starołęce. – W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Kontrowersje wokół pogrzebu abp. Paetza

numer 2485 - 18.11.2019
Juliusz Paetz, jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci Kościoła, ma spocząć w katedrze poznańskiej. Ta standardowa decyzja budzi liczne sprzeciwy, bo duchowny po skandalu obyczajowym miał nałożony przez Stolicę Apostolską zakaz udzielania sakramentów świętych.

PiS nie pozwoli na harce

numer 2484 - 16.11.2019
Wiele niepokoju wywołała informacja, że opozycja przejęła sejmową komisję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Posłowie PiS zasiadający w tym gremium przekonują jednak, że nie ma się czym przejmować, a skład zespołu zostanie jeszcze poszerzony. – Będziemy bronili interesu wszystkich Polaków – twierdzi wiceprzewodnicząca komisji Anna Paluch.

Parlamentarzyści podzielili komisje

numer 2483 - 15.11.2019
Wczoraj pracę rozpoczęła większość stałych komisji sejmowych. W ramach podziału większość komisji przypadła Prawu i Sprawiedliwości, ale nie wszystkie. Politycy opozycji pokierują m.in. komisją rodziny oraz komisją środowiska.

Duda na razie sam

numer 2482 - 14.11.2019
Trwają partyjne przepychanki o to, kto ma być kandydatem na prezydenta. Zapowiada się, że grudzień i styczeń miną politykom opozycji na wewnętrznych walkach o władzę. W przedbiegach wczoraj wycofał się za to rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

​Totalność już nie w modzie

numer 2481 - 13.11.2019
Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów – powiedział kiedyś Albert Einstein. Dlatego postawę opozycji wysyłającej sygnały, że jest w stanie popierać niektóre projekty rządu i nie spierać się na miny, należy brać za powrót do normalności. Wreszcie wychodzimy z logiki anty-PiS‑u.

Kornik zagraża milionowi hektarów lasów w Polsce

numer 2481 - 13.11.2019
ŚRODOWISKO Dyrektor Lasów Państwowych Andrzej Konieczny powołał specjalny zespół, który ma zaplanować działania leśników w reakcji na gradację kornika w całej Polsce. Susza i zmieniający się klimat mogą wymusić działania na obszarze sięgającym 1 mln ha, czyli blisko jednej siódmej drzewostanów będących pod zarządem LP.

Odpowiedź na ostatnie pytanie

numer 2480 - 12.11.2019
Dzisiaj pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Od 13 października, gdy okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało samodzielnej większości w Senacie, trwało poszukiwanie osób, które mogłyby wesprzeć PiS. Nazwiska osób, które udałoby się skusić do poparcia prawicy, są najpilniej strzeżoną tajemnicą.

W Żyrardowie bez zmian

numer 2478 - 09.11.2019
Po wizycie w Żyrardowie posła Macieja Małeckiego i dyrektora Jacka Pawłowicza jest już oczywiste, że ulica Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil nie zniknie z Żyrardowa. Prezydent miasta, który nie wykonał uchwały radnych, sam zgłosił wniosek do wojewody, aby sprawdził prawidłowość decyzji. Podobnie uczynili również politycy PiS.

Kompleksowa obsługa w historycznych wnętrzach

numer 2477 - 08.11.2019
Kompleks dawnej Gazowni Warszawskiej to jedno z bardziej urokliwych, ale jednocześnie tajemniczych miejsc Warszawy. Budynki przemysłowe z XIX i początku XX w. nie są na co dzień otwarte dla szerszej publiczności. Teraz jednak PGNiG – właściciel terenu, chce to zmienić i otworzyć je dla warszawiaków.

Dziś poznamy rząd

numer 2477 - 08.11.2019
Przez ostatnie dwa tygodnie trwała karuzela stanowisk w rządzie. Dzisiaj ostatecznie ma zostać zaakceptowany skład nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Nazwiska do wczoraj trzymane były w ścisłej tajemnicy. Bardzo prawdopodobne jest powstanie nowych resortów.

Antoni Macierewicz zainauguruje nowy Sejm

numer 2475 - 06.11.2019
Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji otworzy były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Analogiczna funkcja w Senacie przypadnie Barbarze Borys-Damięckiej. Pierwsze posiedzenie obu izb odbędzie się 12 listopada.

Opozycyjna strata czasu

numer 2475 - 06.11.2019
Opozycja nadal nie wie, kogo wystawić w wyborczym wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Czas w tym wypadku działa zdecydowanie na jej niekorzyść.

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie

numer 2472 - 31.10.2019
Ostatni rok zabrał nam kolejne znane postacie życia publicznego. Śmierć wielu z nich była wydarzeniem politycznym, które szokowało i o którym pisało się tygodniami. W dniu Wszystkich Świętych warto wspomnieć zmarłych w ostatnich 12 miesiącach, w tym ludzi związanych z naszym środowiskiem.


​Będzie się działo w Święto Niepodległości

numer 2471 - 30.10.2019
PAMIĘĆ 11 listopada będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się piknik patriotyczny, ale także tradycyjnie organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. W tysiącu miejscach na świecie na sześciu kontynentach zorganizowana będzie akcja „Niepodległa do hymnu”.

​Kap, kap, kapią platformiane łzy!

numer 2471 - 30.10.2019
Artur W., kolega posła Marcina Kierwińskiego i burmistrz dzielnicy Włochy, według relacji funkcjonariuszy popłakał się, gdy został złapany na przyjęciu łapówki w wysokości 200 tys. zł. Trudno jednoznacznie powiedzieć, nad czym ronił łzy warszawski polityk PO.

Tragiczny pożar w Inowrocławiu

numer 2470 - 29.10.2019
ŚMIERĆ Wczoraj po południu w starej kamienicy przy ulicy Orłowskiej wybuchł tragiczny w skutkach pożar, w którym zginęły cztery osoby – 31-letnia kobieta i trójka jej dzieci w wieku 3 miesięcy, czterech i pięciu lat.

​Futrzarze zapowiadają protesty jak w Holandii

numer 2469 - 28.10.2019
ŚRODOWISKO Piątkowa informacja „Gazety Polskiej Codziennie” o tym, że PiS ma zamiar wrócić do ustawy o ochronie zwierząt i skończyć z przemysłem futrzarskim, wywołała falę komentarzy. Oburzeni są oczywiście hodowcy i związani z nimi dziennikarze.

PiS z sercem dla bezbronnych

numer 2467 - 25.10.2019
Jeśli chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, to jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt. Kwestia serca dla zwierząt, litości dla zwierząt. Każdy porządny człowiek powinien coś takiego w sobie mieć – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. To oznacza, że formacja rządząca jest za rezygnacją z hodowli zwierząt na futra.

Potwory rozreklamują segregowanie śmieci

numer 2466 - 24.10.2019
Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio, Zmieszko – pięć potworków o takich imionach będzie przekonywać dzieci do segregacji odpadów na pięć frakcji w najnowszej kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska.