reklama


Wojciech Kamiński

​Jest nadzieja dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

numer 1996 - 09.04.2018
SPOŁECZEŃSTWO Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje pakiet ustaw dotyczących pomocy dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dorosłymi dziećmi. Niestety prace nad przepisami się ślimaczą. – Jak długo mamy jeszcze czekać – pyta Jan Rędaszka, który wraz z żoną opiekuje się niepełnosprawnym synem Robertem.

​Nauczyciele czekają na prawdziwe podwyżki

numer 1993 - 05.04.2018
EDUKACJA Nauczyciele nie są zadowoleni z podwyżek. Związkowcy z oświatowej Solidarności domagają się rozmów z Ministerstwem Edukacji na temat wynagrodzeń. Nie wykluczają, że jeżeli do nich nie dojdzie, podejmą bardziej zdecydowane działania.

​E-zwolnienie na wakacje

numer 1988 - 29.03.2018
ZDROWIE Od początku wakacji lekarze mają wystawiać jedynie zwolnienia drogą elektroniczną. Pozwoli to ZUS‑owi na bardziej skuteczne kontrole osób będących na chorobowym. ZUS każdego roku traci na leserach setki milionów złotych.

​Siostro, przyjdź do szpitala

numer 1987 - 28.03.2018
ZDROWIE Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, w jaki sposób zachęcić absolwentki pielęgniarstwa do pracy w szpitalach. Zamierza wprowadzić dla nich specjalne stypendia. Obecnie ok. 30 proc. młodych osób, które skończyły studia pielęgniarskie, nie podejmuje pracy w służbie zdrowia.

Kolorowe świadectwo wiary

numer 1985 - 26.03.2018
Ta procesja z palmami to nie tylko tradycja, ale symbol waszej kurpiowskiej wiary – powiedział biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W Łysych na Kurpiach w Niedzielę Palmową od niemal 50 lat odbywają się konkursy palm. Poprzedzają je uroczystości religijne ze wspaniałą procesją.

Salomonowe rozwiązanie

numer 1984 - 24.03.2018
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za procedury związane z podawaniem pacjentom leków pochodzących z darowizn – dowiedziała się „Codzienna”. Do tej pory zdarzały się wypadki, że placówki odmawiały podawania specyfików, które nie były refundowane przez NFZ, bo Fundusz im za to nie zwracał pieniędzy.

Nie ma pieniędzy na niepełnosprawnych

numer 1979 - 19.03.2018
Niepełnosprawni w Otwocku czekają po kilka lat na przyjęcie do Warsztatów Terapii Zajęciowej. – Stworzyliśmy nowe miejsca, ale władze powiatu oferują finansowanie zaledwie na poziomie 10 proc. naszych potrzeb. Resztę mamy zdobyć sami – mówi Paweł Zawada, dyrektor WTZ-etu.

Żyć godnie

numer 1977 - 16.03.2018
Pan Jan Rędaszka i jego żona Marianna od niemal pół wieku walczą o zdrowie i godne warunki życia dla swojego niepełnosprawnego syna Roberta. Zaczęło się od nieprawidłowej diagnozy, leczenia w złym kierunku, w końcu doszło do przerwania terapii. Potem była tułaczka po urzędach i pukanie do drzwi najważniejszych osób w państwie.

Chorzy drugiej kategorii

numer 1972 - 10.03.2018
Mogliby normalnie żyć, pracować, nie obawiając się kolejnych ataków, jednak wielu z nich wciąż funkcjonuje w atmosferze zagrożenia. Boją się, że napad padaczkowy wydarzy się właśnie dziś, w najmniej odpowiedniej chwili.

Organizatorzy antysemickich czystek potępieni

numer 1970 - 08.03.2018
Wczoraj senacka komisja ustawodawcza jednogłośnie opowiedziała się w środę za tym, żeby Izba Wyższa przyjęła uchwałę ws. 50. rocznicy Marca ’68 o treści zgodnej z uchwałą przyjętą przez Sejm. Wkrótce ostateczne głosowanie w Senacie.

Lekarstwo na ból duszy

numer 1960 - 24.02.2018
ZDROWIE Depresja jest coraz powszechniejszym problemem. Każdego roku – tylko w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – lekarze udzielają porad około pół miliona pacjentom, u których rozpoznano depresję zasadniczą. Specjaliści podkreślają, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Ułatwienie dla dużej rodziny

numer 1924 - 13.01.2018
Polityka prorodzinna To nie tylko dobra wiadomość dla zapominalskich, ale przede wszystkim ułatwienie dla rodziców wychowujących przynajmniej troje dzieci. Idąc po zakupy czy wybierając się na ferie, nie muszą się martwić o to, czy zabrali ze sobą kartę dużej rodziny zapewniającą im zniżki. Mogą mieć ją w swoim mobilnym telefonie.

​Fundusz zapłaci za powikłanie

numer 1899 - 11.12.2017
ZDROWIE Nie chcemy zostawić rodziców, u których dziecka doszło do działania niepożądanego związanego z obowiązkowym szczepieniem – mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny. Dlatego powstanie fundusz, który w takich wypadkach będzie wypłacał specjalne świadczenia – maksymalnie do 70 tys. zł.

Kosztowna epidemia

numer 1878 - 16.11.2017
ZDROWIE Niewydolność serca zabija częściej niż rak
Niewydolność serca to już prawdziwa plaga. Choroba ta zabija co roku ok. 60 tys. osób. Co drugi pacjent z niewydolnością serca, który opuścił szpital, nie przeżywa nawet pięciu lat. 

Urzędnicy przekładają papiery, a chorzy umierają

numer 1869 - 04.11.2017
ZDROWIE Choć już we wrześniu minister zdrowia zdecydował o wpisaniu na listę leków refundowanych Ibrutinibu, nowoczesnego specyfiku na przewlekłą białaczkę limfocytową, to pacjenci wciąż czekają na wdrożenie go do terapii.

​Jak radiologia, to tylko w Warszawie

numer 1866 - 31.10.2017
ZDROWIE Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku przegrało konkurs NFZ-etu na świadczenie radioterapii, choć jego oferta była niższa o 10 proc. od konkurenta – Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Fundusz odpowiada, że przeważyły względy dotyczące jakości usług medycznych.

Udar mózgu nie wybiera

numer 1864 - 28.10.2017
Średnio co osiem minut jeden mieszkaniec Polski doznaje udaru mózgu. To trzecia przyczyna zgonów w kraju. Co roku udar zabiera 30 tys. osób. Ta choroba nie wybiera, dotyka osób w różnym wieku, także młodych. Może się pojawić niezauważona. 

​Skuteczniejsza walka z rakiem

numer 1863 - 27.10.2017
ZDROWIE To dobra wiadomość dla mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Od przyszłego miesiąca poszerzy się program lekowy dla pacjentów onkologicznych z przerostem gruczołu krokowego. Możliwe będzie zastosowanie nowoczesnych leków jeszcze przed włączeniem chemioterapii.  

Odszkodowanie za powikłanie

numer 1859 - 23.10.2017
ZDROWIE U twojego dziecka nastąpiły powikłania po szczepieniach? Będzie ono miało prawo do szczególnej opieki zdrowotnej, w tym hospitalizacji, a ty dostaniesz odszkodowanie do 70 tys. zł.

Morderczy kataklizm z zachodu

numer 1846 - 07.10.2017
Łamał drzewa jak zapałki, pozrywał dachy z budynków, rzucał je z taką łatwością, jakby były z tektury, przesuwał samochody niczym dziecko zabawki, rwał linie elektryczne oraz trakcje kolejowe. Choć orkan „Ksawery” szalał tylko kilka godzin, zdołał zabić dwoje ludzi. Rany odniosło niemal 40 osób.


reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama