Ryszard Czarnecki

​Zmartwychwstanie dla prześladowanych

numer 2309 - 20.04.2019
Przedwczoraj w Parlamencie Europejskim przemawiałem w obronie praw chrześcijan w Chinach. Debata dotyczyła mniejszości religijnych i etnicznych w ChRL. Jeden z posłów z Polski (lider jednej z list Koalicji Europejskiej) mówił głównie o Ujgurach, wyznających islam. Ja wolałem skupić się na naszych braciach w wierze, którzy są żywym świadectwem obecności Jezusa Chrystusa.

Europejskie ruchome piaski

numer 2304 - 15.04.2019
Europa jest jak ruchome piaski – niby to stały ląd, ale przecież i ruchomy. Brexit niby jest, ale jakby go nie było. Integracja europejska niby postępuje, ale tendencje odśrodkowe są jeszcze bardziej widoczne. Sojusz euroatlantycki istnieje i podejmuje decyzje, ale niemiecko-francuskie propozycje utworzenia europejskiej armii pachną na milę NATO bis.

Frans, lewica, ingerencja...

numer 2303 - 13.04.2019
Sprawdziłem w Brukseli: pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, przyjeżdżając do Polski poprzeć lewicową Wiosnę, nie wziął urlopu. Jako komisarz KE powinien być bezstronny, ale cnotę bezstronności stracił dawno, jeśli ją w ogóle kiedykolwiek miał.

Niemcy: krajobraz przed wyborczą, europejską bitwą

numer 2298 - 08.04.2019
Tydzień temu w „GPC” z 1 kwietnia 2019 r. w artykule „Francja. Krajobraz przed wyborami” opisałem wyścig do Parlamentu Europejskiego w drugim co do siły demograficznej i gospodarczej państwie UE (uwzględniając brexit). Dziś pora na omówienie kampanii w państwie nr 1, czyli Niemczech.

​Brytania zostaje w Unii – na razie

numer 2297 - 06.04.2019
Francuska minister spraw europejskich Nathalie Loiseau nadała swojemu kotu imię Brexit. To złośliwość podobna do tej, z jaką Francuzki, mówiąc, czym różnią się od Angielek, stwierdzają, że niczym, poza tym że ważą 10 kg mniej.

Francja: krajobraz przed wyborami

numer 2292 - 01.04.2019
Dawno już sytuacja polityczna w Republice Francuskiej nie była tak pasjonująca, jak obecnie. Obserwujemy całkowite przewartościowanie sceny politycznej w państwie będącym numerem 2 w Unii Europejskiej.

​Islamskie gangi – nie u nas

numer 2291 - 30.03.2019
W ciągu paru dni Polacy dowiedzieli się o dwóch faktach, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Najpierw usłyszeliśmy, że 15 maja Trybunał Sprawiedliwości UE ma ogłosić werdykt w sprawie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom odnośnie do nieprzyjmowania imigrantów spoza Europy. Tuż po tym o muzułmańskich gangach, które terroryzują Berlin. Wbrew zaprzeczeniom obie te informacje należy łączyć.

Polityczne scenariusze po wyborach europejskich

numer 2286 - 25.03.2019
Wyniki wyborów w kolejnych krajach i to zarówno starej Unii, jak i nowej Unii wskazują, że coraz więcej narodów na Starym Kontynencie ma dosyć unijnego establishmentu i chce uważniej patrzeć na ręce unijnym instytucjom.

​Władimir Putin na koniu z łękami

numer 2285 - 23.03.2019
W czwartkowym numerze „The New York Times” był ciekawy rysunek. Prezydent Rosji przedstawiony jako gimnastyk-akrobata, który ćwiczy na przyrządach zwanych końmi z łękami. Przyrządy są trzy. Na pierwszym widać napis „NATO”, na drugim „Krym”, na trzecim zaś „Syria”.

Serbia po polsku – jak nam daleko, jak blisko…

numer 2280 - 18.03.2019
W Belgradzie od niedawna jest ulica naszego dzielnego Zawiszy Czarnego. Polski rycerz właśnie na terytorium Serbii, w miejscowości Golubac, poległ w walce z Turkami. W ostatnim czasie więcej się o nim mówi u naszych słowiańskich braci, pewnie nie bez kozery...

​Niewygodny Pilecki i Wyklęci

numer 2279 - 16.03.2019
Wczoraj minęła 71. rocznica komunistycznej zbrodni sądowej – wydania wyroku śmierci na Witolda Pileckiego, bohatera ruchu oporu, najpierw przeciwko Niemcom, a potem Sowietom. Dwa tygodnie temu obchodziliśmy święto Niezłomnych. Przemawiając wtedy w Pruszkowie i w Kobyłce, zaznaczyłem, że powinniśmy o Nich pamiętać cały rok, a nie tylko w tym jednym dniu.

Niemiecka polityka społeczna – „nowe rozdanie”?

numer 2274 - 11.03.2019
W kontekście piątki Kaczyńskiego oraz zeszłorocznej piątki Morawieckiego warto zainteresować się tym, jakie plany dotyczące polityki społecznej mają nasi najbliżsi sąsiedzi na Zachodzie – Niemcy.

Mówię oczywiście o formacjach mających realne instrumenty realizacji swojej polityki, czyli na przykład współrządzącej Republiką Federalną partii socjaldemokratycznej – SPD.

Piąta kolumna?

numer 2273 - 09.03.2019
Co przedstawiciele PO zrobili dla Polski na forum UE w ostatnich latach? Dwa przykłady z brzegu. Brexit staje się faktem – rozdzielono 73 mandaty po Brytyjczykach i tylko jeden z nich przypadnie Polsce.

Serbia wybiera Europę, a nie Rosję!

numer 2269 - 04.03.2019
Belgrad, Serbia. Ostatnie dni lutego 2019 r. Pięcioosobowa delegacja Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, w której jestem jedynym Polakiem, przyjeżdża na Bałkany Zachodnie (także do Kosowa), aby rozmawiać m.in. o stanie przygotowań państwa, które wejdzie do Unii Europejskiej jako pierwsze lub jako jedno z pierwszych.

My wszyscy z nich...

numer 2268 - 02.03.2019
O Żołnierzach Wyklętych, których należy nazywać Żołnierzami Niezłomnymi, powinniśmy pamiętać nie tylko 1 marca, ale przez cały rok. To dobrze, że z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i środowisk kombatanckich ustanowiono ten dzień.

Krajobraz po konferencji bliskowschodniej

numer 2263 - 25.02.2019
Krajobraz po bitwie? Nie, po szczycie bliskowschodnim w Warszawie. Rzecz w tym, że podobieństwa są liczne. Byleby na konto tegoż warszawskiego szczytu nie zrzucać wypowiedzi niemających z nim nic wspólnego.

Najtrudniejsze wybory – europejskie

numer 2262 - 23.02.2019
W ostatnią niedzielę maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Niestety jesteśmy jednym z trzech krajów UE o największej absencji (obok Litwy i Słowacji). I fakt ten komentuje się w Brukseli. Sprawa wyższej frekwencji jest więc nie tylko ważna dla zwycięstwa PiS, ale też istotna dla prestiżu Polski w Europie.

Nie tylko skandal – także błąd

numer 2258 - 19.02.2019
To oczywiste, że premier Morawiecki wolał spotkać się z Polakami na Mazowszu niż w Jerozolimie z przedstawicielami rządu, którego p.o. szef MSZ mówi, że Polacy „antysemityzm wyssali z mlekiem matki”. Reakcja polskiego rządu musiała być natychmiastowa i stanowcza – i taka jest.

Obrady w atmosferze „końca wieku”

numer 2257 - 18.02.2019
Kiedy oczy Europy i w dużej mierze świata skierowane były na Warszawę (szczyt bliskowschodni), Monachium (55. Konferencja Bezpieczeństwa) oraz Brukselę (Rada NATO na szczeblu szefów MON), to w cieniu tych wydarzeń odbyła się lutowa sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Europarlament dwoi się i troi przed wyborami zapowiedzianymi na koniec maja 2019 r.
 

Po co ta konferencja?

numer 2256 - 16.02.2019
Po co nam szczyt bliskowschodni w Warszawie? Towarzyszące mu wypowiedzi strony amerykańskiej czy izraelskiej wzburzyły Polaków i trudno się temu dziwić. Sekretarz stanu USA mówiący o roszczeniach wobec Polski, których jego kraj zrzekł się w 1960 r. (!).

-->