Ryszard Czarnecki

Polska siła – a nie izolacja

numer 2348 - 08.06.2019
„Izolacja Polski” to teza totalnej opozycji. Jak to wygląda w praktyce, zobaczyliśmy na uroczystościach w Londynie (rocznica operacji aliantów podczas II wojny światowej): premier Morawiecki ustawiony tuż przy Jej Królewskiej Mości. Do prezesa Kaczyńskiego przyjeżdżają politycy z różnych krajów i formacji politycznych, zabiegając o wspólną frakcję w PE.

Nowa-stara geografia polityczna Unii A.D. 2019

numer 2343 - 03.06.2019
Po wyborach europejskich mamy nową geografię polityczną Europy. Mówiąc ściślej, nową-starą. Gdyby chcieć podsumować te wybory jednym zdaniem, brzmiałoby ono następująco: największą klęskę ponieśli komuniści, tracąc niemal połowę mandatów, w czołówce utracjuszy są chadecy EPL (tam, gdzie PO i PSL), którzy stracili jedną czwartą aktywów oraz socjaliści (tam, gdzie SLD) – tak samo strata o 25 proc.

​Ruszyła gra o unijne stanowiska

numer 2342 - 01.06.2019
Po wyborach do europarlamentu gra przenosi się na boisko międzynarodowe. Do wyborów władz PE został miesiąc. Wybór Komisji Europejskiej nastąpi albo w połowie lipca albo jesienią. Stawką w tej grze jest pięć stanowisk: szefa PE, przewodniczącego KE, szefa Rady Europejskiej (wybór późną jesienią), wiceprzewodniczącego KE ds.

Triumf – tak, triumfalizm – nie

numer 2338 - 28.05.2019
PiS nie wygrało wyborów europejskich – aż do tej niedzieli! Potrafiliśmy dwukrotnie wygrać wybory prezydenckie, podobnie parlamentarne i samorządowe, ale wiktoria w elekcji do europarlamentu była zastrzeżona dla PO. Odnieśliśmy więc historyczny sukces. Tym większy, że – po raz pierwszy – wybory do PE odbywają się w tym samym roku co wybory do Sejmu.

Wcisnąć LGBTI do traktatów Unii Europejskiej

numer 2338 - 28.05.2019
Zachodnia lewica domaga się rewolucyjnej zmiany w traktatach europejskich i wprowadzenia tam – dotychczas zastrzeżonych dla państw członkowskich – kwestii dotyczących prawa do aborcji oraz przywilejów dla środowisk LGBTI. Ale po kolei…

Polska jest za wolnością

numer 2337 - 27.05.2019
Brawa dla polskiego rządu za konsekwencję! Rząd Rzeczypospolitej był, jest i będzie przeciw cenzurze w internecie. Dlatego jest przeciw dyrektywie unijnej o prawach autorskich – ACTA 2.0.

Każdy głos na miarę przyszłości Europy i Polski

numer 2331 - 20.05.2019
Jeszcze nigdy wybory do Parlamentu Europejskiego nie były tak ważne jak w 2019 r. Po raz pierwszy bowiem nie wiadomo, kto je wygra. Czy zwolennicy Europy Ojczyzn, Europy Narodów, szacunku dla tradycji i wartości, które były fundamentem Starego Kontynentu, czy też euroentuzjaści, którzy uważają, że historia Europy zaczęła się po II wojnie światowej?

​Angela Merkel i…

numer 2330 - 18.05.2019
Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że kończy swoją polityczną karierę. Nie cieszcie się, jedni, i nie martwcie, drudzy. Nie nastąpi to od razu ani za parę miesięcy, ale dopiero za… dwa i pół roku. Czemu Frau Bundeskanzlerin informuje o tym już teraz? Po pierwsze, by uspokoić jej krytyków, którzy martwili się, że będzie kandydowała po raz piąty.

Bój idzie łeb w łeb – potrzebna maksymalna mobilizacja

numer 2325 - 13.05.2019
Wybory europejskie są już na ostatniej prostej. Finisz potrwa najbliższe dwa tygodnie. Głosowanie w ostatnią niedzielę maja zamknie cztery już dekady bezpośrednich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

​W polskim Gdańsku

numer 2324 - 11.05.2019
Prezydent Gdańska nie podoba się państwowe Muzeum Westerplatte, które ma być ważnym elementem naszej polityki historycznej nastawionej na obronę dobrego imienia Polski. Na miejscu pani prezydent skupiłbym się na czymś innym – zadbałbym o to, aby w polskim Gdańsku nie organizować pokazów pruskiej (sic!) musztry, co zrobiono w rocznicę Konstytucji 3 maja!

Co jest, a co nie jest w naszym interesie narodowym

numer 2319 - 06.05.2019
Europa ma wejść w fazę spowolnienia gospodarczego. Widać to szczególnie po Niemczech, gdzie wzrost PKB per capita rocznie dotąd wynosił 1,5 proc., a więc był ponad trzy razy mniejszy niż w Polsce. Nasza gospodarka urosła o 5,1 proc.

​To Polacy decydują o Polsce

numer 2318 - 04.05.2019
Czy w Europie nastąpi nowa Wiosna Ludów, która pozytywnie zmieni oblicze UE? Czy nastąpi powrót do idei przyświecających Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, a potem EWG, powrót do wartości chrześcijańskich? I triumf idei Europy ojczyzn, Europy narodów?

Wojna cywilizacji i rola Polski

numer 2315 - 29.04.2019
To wszystko było jak metafora. W Wielkim Tygodniu pożar symbolu „Europy katedr” – paryskiej Notre Dame, a następnie w Wielką Sobotę tragiczne żniwo islamskich szwadronów śmierci na Cejlonie. Z jednej strony płonąca katedra „najstarszej córy Kościoła”, by użyć słów o Francji polskiego papieża Jana Pawła II, z drugiej kolejne ludobójstwo chrześcijan – bo przecież tak to należy nazwać.

​Oświata, patriotyzm, matury

numer 2314 - 27.04.2019
Piszę te słowa, gdy trwa oświatowy okrągły stół zwołany na Stadionie Narodowym, a więc w miejscu, gdzie reprezentacja Polski po raz pierwszy pokonała Niemcy i zawsze walczy o honor Biało-Czerwonych. To swoista metafora, ponieważ bój o kształt polskiej oświaty to walka o przyszłość narodu: dumnego albo samoredukującego się do roli kosmopolitów słuchających innych.

Niemcy na saksach

numer 2310 - 23.04.2019
Niemcy w Europie i na świecie kojarzą się z krajem, który na wielką skalę przyjmował i przyjmuje imigrantów, zarówno z innych krajów europejskich – zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej, Bałkanów i dawnego Związku Sowieckiego – jak i spoza Europy. To obraz prawdziwy, ale niepełny!

​Zmartwychwstanie dla prześladowanych

numer 2309 - 20.04.2019
Przedwczoraj w Parlamencie Europejskim przemawiałem w obronie praw chrześcijan w Chinach. Debata dotyczyła mniejszości religijnych i etnicznych w ChRL. Jeden z posłów z Polski (lider jednej z list Koalicji Europejskiej) mówił głównie o Ujgurach, wyznających islam. Ja wolałem skupić się na naszych braciach w wierze, którzy są żywym świadectwem obecności Jezusa Chrystusa.

Europejskie ruchome piaski

numer 2304 - 15.04.2019
Europa jest jak ruchome piaski – niby to stały ląd, ale przecież i ruchomy. Brexit niby jest, ale jakby go nie było. Integracja europejska niby postępuje, ale tendencje odśrodkowe są jeszcze bardziej widoczne. Sojusz euroatlantycki istnieje i podejmuje decyzje, ale niemiecko-francuskie propozycje utworzenia europejskiej armii pachną na milę NATO bis.

Frans, lewica, ingerencja...

numer 2303 - 13.04.2019
Sprawdziłem w Brukseli: pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, przyjeżdżając do Polski poprzeć lewicową Wiosnę, nie wziął urlopu. Jako komisarz KE powinien być bezstronny, ale cnotę bezstronności stracił dawno, jeśli ją w ogóle kiedykolwiek miał.

Niemcy: krajobraz przed wyborczą, europejską bitwą

numer 2298 - 08.04.2019
Tydzień temu w „GPC” z 1 kwietnia 2019 r. w artykule „Francja. Krajobraz przed wyborami” opisałem wyścig do Parlamentu Europejskiego w drugim co do siły demograficznej i gospodarczej państwie UE (uwzględniając brexit). Dziś pora na omówienie kampanii w państwie nr 1, czyli Niemczech.

​Brytania zostaje w Unii – na razie

numer 2297 - 06.04.2019
Francuska minister spraw europejskich Nathalie Loiseau nadała swojemu kotu imię Brexit. To złośliwość podobna do tej, z jaką Francuzki, mówiąc, czym różnią się od Angielek, stwierdzają, że niczym, poza tym że ważą 10 kg mniej.