Ryszard Czarnecki

Rząd się bije w cudze piersi

Numer 340 - 19.10.2012
Gdyby nie było PZPN u, rząd musiałby go wymyślić. Można by było bowiem, przynajmniej propagandowo, zwalić kompromitację z meczem Polska–Anglia na organizację znienawidzonego Grzegorza Laty. Minister sprawiedliwości zauważył w związku z tym, po roku urzędowania, że istnieje w Polsce federacja futbolowa. Cóż, przecież aresztowano tylko pół tysiąca przedstawicieli tego związku…

Pseudoopozycja kocha PO

Numer 336 - 15.10.2012
Spadające notowania rządu i Tuska osobiście są szansą nie tylko dla prawdziwej opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Gdy Jarosław Kaczyński i ruch społeczno-polityczny skupiony wokół niego tworzy program i merytoryczne zaplecze dla nowego rządu, to w tym samym czasie pseudoopozycja przebiera nogami, żeby do tego słabnącego rządu wejść.

Tusk w narożniku

Numer 329 - 06.10.2012
Premier przypomina boksera, który dostał serię ciosów, zatacza się i marzy już tylko o jednym: dotrwać do przerwy. Tusk był ostatnio parę razy liczony. Po aferze z taśmami PSL-u udawał, że ten cios go nie trafił.

Matka Solidarności

Numer 323 - 29.09.2012
Dwa i pół roku po pierwszym mieliśmy drugi pogrzeb Anny Walentynowicz, matki Solidarności. Rosjanie pomylili ciała – i zapewne nie był to wyjątkowy przypadek. Schyliliśmy głowy przed trumną kobiety tak skromnej, uczciwej i przepełnionej troską o innych, że może być wzorem nie tylko działacza związkowego, ale po prostu człowieka. Jarosław Kaczyński nazwał ją „Człowiekiem z granitu”.

Nawrócenie księdza

Numer 317 - 22.09.2012
Ks. Henryk Błaszczyk, przed rokiem gwiazda TVN24 (!) i tygodnika „Polityka” (!), mówiący wtedy, że „ekshumacja jest szaleństwem”, zmienił zdanie i przeprasza. To dobrze. Kiedyś szkodził, niemądre i brzydkie słowa wspierał autorytetem Kościoła, występując w mediach w koloratce, teraz przyznaje się do tego, że błądził. Cieszymy się z tego.

Platforma kontra Platforma

Numer 305 - 08.09.2012
Zaraz, zaraz, ja już kiedyś to widziałem! Jasne, rok 2003–2004, równia pochyła rządów SLD, Miller walczy z Kwaśniewskim z dziką wzajemnością. Teraz wypisz, wymaluj to samo. Walka wewnątrzfrakcyjna w PO przybiera na sile, a nawet wchodzi na najwyższe obroty. W drugiej połówce ostatnich rządów lewicy dla panów M. i K. bardziej od opozycji ważne były porachunki w Sojuszu.

Józef Szaniawski – niepokorny lwowiak

Numer 303 - 06.09.2012
Poruszyła mnie bardzo wiadomość o śmierci Józefa Szaniawskiego. Rzeczypospolitej ubył jeden z Jej dzielnych obrońców. Józef Piłsudski, ukochany bohater Józefa, o którym zresztą napisał książkę, mawiał, że Polska jest jak obwarzanek: to, co najlepsze, jest na obrzeżach. No, właśnie.

Międzynarodowe dziwo, czyli państwo Tusków

Numer 302 - 05.09.2012
Kanclerz Angela Merkel jest bezdzietna także w swoim drugim małżeństwie. Załóżmy jednak, że ma syna, który zostaje zatrudniony „po znajomości” w prywatnej firmie, która okazuje się piramidą finansową i naraża na straty tysiące Niemców biednych i bogatych. Zaś jej właściciel, choć ścigany przez niemieckie sądy, funkcjonuje w najlepsze, korzystając z parasola ochronnego rządzącej partii CDU.

Zabawa w państwo

Numer 299 - 01.09.2012
Dzieci w Polsce bawią się w chowanego. Władza w Polsce bawi się w państwo. Debata w sprawie Amber Gold w Sejmie pokazała, że rządzący tylko ściemniają, że zależy im na kraju. Koalicję PO-PSL państwo polskie i jego kondycja nie obchodzi. Oni państwo polskie traktują jak cytrynę do wyciśnięcia: mocno, szybko i obficie. Już nawet nie dbają o pozory. Robią to otwarcie na oczach publiczności.

Złoty parasol

Numer 288 - 20.08.2012
Zaprzyjaźniona z władzami firma Amber Gold ma zmienić nazwę na Umbrella Gold, czyli Złoty Parasol. To dowcip, ale jakże przystający do rzeczywistości. Spółka Marcina P., którego prezydent Gdańska (z PO) nazwał „współczesnym Wałęsą”, funkcjonowała przez lata, bo ktoś trzymał nad nią parasol, chroniący ją przed prokuraturą, służbami specjalnymi i mediami.

Potrzeba tabu

Numer 287 - 18.08.2012
Brytyjscy politycy partii rządzącej i opozycji wraz z najważniejszymi mediami zgodnie ustalają, co jest najistotniejsze z punktu widzenia interesu ich kraju, a co zagraża jego bezpieczeństwu. Uzgadnia się, które tematy są tabu – i o nich się nie mówi, nie pisze, nie nagłaśnia. Konserwatyści z lewicą mogą w Izbie Gmin spierać się nawet najostrzej, ale pewnych tematów nie poruszą.

Merkel, Tusk i... bąk

Numer 283 - 13.08.2012
Premier Tusk lubi oglądać transmisje sportowe, ja wolę czytać książki „lub czasopisma”. Oto np. z okładki ostatniego numeru prestiżowego brytyjskiego tygodnika „The Economist” patrzy na mnie zatroskana kanclerz Merkel. Nad nią napis: „Kuszona Angela?”. Na tym fotomontażu szefowa niemieckiego rządu czyta teczkę z napisem: „Ściśle tajne. Jak zerwać z euro”.

Braterska solidarność?

Numer 280 - 09.08.2012
Szef rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu nazywa się Wojciech Dąbrowski. Spółką zależną od ARP jest Eurolot. Nowy prezes Eurolotu nazywa się... Mariusz Dąbrowski. Pewien polityk opozycyjny na konferencji prasowej przed dwoma tygodniami stwierdził, że jest to przykład nepotyzmu, bo obaj panowie są... braćmi. I co się stało? Afera w rządzie? Burza w mediach? A skąd, nic z tych rzeczy.

Kali Tusk i afery

Numer 276 - 04.08.2012
Premier Tusk chce wytępić układy i synekury u koalicjanta. Zapomniał o własnej rodzinie (syn) i własnej partii (tysiące posad na szczeblu centralnym i lokalnym). Przydałaby mu się nowa wizytówka: Kali Tusk, kacyk III RP. Tym razem jednak nie o krowy chodzi – jak „W pustyni i puszczy” – ale o trupy w szafie.

Gospodarcza ekspansja Rosji

Numer 275 - 03.08.2012
Nowy-stary prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu na Forum Ekonomicznym w St. Petersburgu ogłosił „realizację programu transformacji kraju na wielką skalę”. Zasugerował w nim kontynuowanie gospodarczej ekspansji swojego kraju, ekspansji, która może zagrozić interesom Polski. Ryszard Czarnecki, Jerzy Bielewicz

„Oswajanie” kryzysu

Numer 270 - 28.07.2012
Prezes NBP Marek Belka zamówił raport o perspektywach finansowych Polski w najbliższych latach. Konkluzja owego raportu jest dramatyczna: w 2013 r. nastąpi największy odpływ zagranicznego kapitału finansowego w naszym kraju w ostatnim ćwierćwieczu. Spowoduje to olbrzymi problem z domknięciem budżetu państwa. To dla kraju fatalna wiadomość.

„Sumy Tuskowe”, czyli Bruksela karze rząd PO-PSL

Numer 269 - 27.07.2012
Rząd PO-PSL porusza się na europejskim gruncie jak dziecko we mgle. W swoim braku profesjonalizmu jest do bólu konsekwentny: idzie od porażki do porażki.

Teatr Donalda

Numer 264 - 21.07.2012
Premier Tusk rządzi Polską – na szczęście nie wszystkimi Polakami – już od pięciu lat wyłącznie dzięki poparciu PSL-u. Kiedy trzeba głosów partii Pawlaka, wtedy PSL jest OK. Gdy na wierzch wychodzi część, zapewne niewielka, afer związanych z rządem i spółkami skarbu państwa – to wtedy PSL jest już „be”. Ale to wszystko polityczny teatr.

Pinokiów tłum

Numer 258 - 14.07.2012
Gdyby tak polityków III RP obsadzić w roli bohaterów z bajek? Jakaż to byłaby metafora! Można by wręcz ogłosić casting. Czarownica? Może Ewa Kopacz? A może Beata Sawicka, przepraszam, Beata S.? To bajka o Czerwonym Kapturku? Wilk, czyli PO zjada biedną, naiwną Babcię, czyli np. Waldemara Pawlaka. No, w takim razie Czerwony Kapturek to byłby PiS?

Podwójne standardy

Numer 252 - 07.07.2012
III RP jest krajem podwójnych standardów. Państwo Donalda Tuska oczywiście nie jest jedynym krajem, gdzie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W wielu państwach gromko krytykuje się np. łamanie praw człowieka w innych krajach – ale już nie u siebie.

-->