Ryszard Czarnecki

My, pieruńskie Poznaniaki

Numer 1326 - 25.01.2016
„Poszli nasi w bój bez broni” – pisał Wincenty Pol i te słowa stały się dla ludzi bezmyślnych lub obdarzonych złą wolą dowodem (!) na to, że Polacy w swojej historii lekkomyślnie rzucali się do walki. Budowano nawet na tym tezę o bezsensie polskich powstań. Jakby jeden wiersz mógł zastąpić pogłębione historyczne analizy.

Bosy prezydent patrzy na Moskwę

Numer 1356 - 29.02.2016
Yoweri Museweni przyjmuje mnie boso. To nie rasistowski żart. To fakt. Rządzący od 30 lat władca Ugandy, tego 32-milionowego państwa, przyjmuje mnie w pawilonie bez szyb i drzwi (sorry, taki mamy klimat). Wokół pawilonu swobodnie spacerują ptaki. Jeden z nich wsadza łeb do środka, jakby chciał podsłuchać, o czym mówimy.

Kampania wyborcza w USA – sześć odsłon

Numer 1362 - 07.03.2016
To Indie, a nie USA są największą demokracją świata. Ale nawet czyniąc taką korektę, doskonale wiemy, że nie tyle sama kampania wyborcza w Stanach, ile jej polityczny rezultat będzie miał wpływ globalny, w tym na Europę, a szczególnie na nasz region. W tym kontekście musimy cały czas spoglądać za wielką wodę.

Wielkie ambicje wielkiego kraju

Numer 1374 - 21.03.2016
Poza orężem militarnym, gospodarką czy dyplomacją istnieje również, używana przez mądre kraje, soft power. Jak się jej używa, pokazały niedawno Indie. Ten drugi pod względem liczebności naród świata, a jednocześnie pierwsza demokracja globu, zorganizowała w Nowym Delhi World Culture Festival.

Ta sama taktyka, podobny cel

numer 1381 - 30.03.2016

Czarny Chrystus i polscy misjonarze

numer 1385 - 04.04.2016
Miasteczko Matugga leży kilkanaście kilometrów od Kampali, stolicy Ugandy i przez wielu odbierane jest jako część tej aglomeracji. Dokoła toczy się życie, samochody trąbią, motocykle objuczone towarami albo i ludźmi przemykają między autami, ale parafia św. Franciszka z Asyżu jest oazą spokoju.

„NIE” dla uchodźców – i co dalej?

numer 1391 - 11.04.2016
Warto wreszcie jasno zakreślić nasz stosunek do jednego z największych wyzwań, jakie stoją przed Europą. I nie chodzi tu o Europę współczesną czy choćby ostatniej dekady, ale w ogóle Stary Kontynent w ciągu ostatnich 100 lat.

Wybory pod Andami

numer 1397 - 18.04.2016
Żołnierze z karabinami maszynowymi na każdej kondygnacji budynku uniwersytetu. Odwołane niedzielne msze święte. Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach, restauracjach, a nawet w hotelach. Stan wojenny? Zamach terrorystyczny? Nie. Wybory w Peru.

Polscy Strzelcy Konni: „Ani z soli, ani z roli, jeno z tego, co ich boli”

numer 1420 - 16.05.2016
Pisałem w „Codziennej” o polskich ułanach, a ostatnio o naszych szwoleżerach. Tym razem będzie o konnych pułkach strzelców. Mój Boże, jakież oni mieli żurawiejki! I dziś, po blisko wieku, wpadają w ucho bardziej niż pseudoprzeboje jakichś szarpidrutów.

Unia, Ukraina, wino i pieniądze

numer 1426 - 23.05.2016
Dopiero co przyjechałem do Polski z Ukrainy. Nie, tym razem nie byłem w stolicy – choć przecież w Kijowie tylko w czasie majdanu, od końca listopada do drugiej połowy lutego, „meldowałem się” aż sześć razy. Teraz byłem niedaleko granicy z Polską. Ziemia lwowska, ziemia samborska. Bo na naszego wschodniego sąsiada warto patrzeć nie tylko przez pryzmat stolicy.

Katar – zapach gazu i pieniędzy

numer 1431 - 30.05.2016
Piszę te słowa w Katarze, w kraju fascynującym nie tylko ze względu na swoje bogactwo i rozmach inwestycyjny, ale również z powodu przeobrażeń, jakie dokonały się w nim w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. A jednocześnie kraju krytykowanym za np. niemal niewolniczą pracę zatrudnianych tam setek tysięcy robotników z innych, głównie muzułmańskich krajów.

Sportowa dobra zmiana

numer 1437 - 06.06.2016

Kalinowscy w Cuzco, czyli „moje” Peru

numer 1449 - 20.06.2016
Właśnie wróciłem z Peru. Byłem tam służbowo, w związku z wyborami prezydenckimi w tym wielkim kraju, parokrotnie większym od naszego. Pewien znany polityk zajmujący ważne międzynarodowe stanowisko (nie był to Donald Tusk) radził mi przed wyjazdem: napij się pisco sour, to stawia na nogi.

Życie po Brexicie

numer 1455 - 27.06.2016
Stał się najgorszy z możliwych scenariuszy: Premier Jej Królewskiej Mości David Cameron, który dotąd wygrywał wszystko, co miał do wygrania – wybory na lidera partii (był najmłodszym kandydatem), wybory parlamentarne i wreszcie referendum w Szkocji – tym razem przelicytował.

Namibia: zjeść krokodyla, zobaczyć Krzyż Południa

numer 1461 - 04.07.2016
Windhuk, stolica ponaddwumilionowej Namibii, kraju przeszło 2,5 razy większego niż Polska. Szpital, w którym cudzoziemcom zabraniają robić zdjęcia. Potworny tłok, głównie kobiety z dziećmi i starsze panie, jakby mężczyźni w tym kraju nie chorowali. Dwie wielkie hale, jak stare dworce PKS-u w Polsce, stanowią poczekalnię z drewnianymi ławkami.

Zgiełk Tel Awiwu, cisza Nazaretu i „polski” kibuc w tle

numer 1613 - 02.01.2017
Z izraelskich posterunków na granicy z Libanem jadę drogą między miejscowościami Zefhat a Ushalav. Po lewej jeszcze miasto Ha-Sharon.

Europa dwóch prędkości to prezent dla Rosji

numer 1690 - 03.04.2017
Od zakończenia szczytu Unii Europejskiej w Rzymie minął przeszło tydzień. Deklaracja Rzymska obowiązuje, ale próba sił w Europie między „starą” a „nową” Unią jest faktem. Tak zresztą, jak turbulencje między poszczególnymi, a zwłaszcza dużymi i bogatymi krajami „piętnastki”.

Verhofstadt na wojnie z Polską

numer 1696 - 10.04.2017
Ostatnia wypowiedź byłego premiera Belgii (w latach 1999–2008) i obecnego przewodniczącego frakcji liberałów i demokratów ALDE w Parlamencie Europejskim Guya Verhofstadta na temat naszego kraju jest z jednej strony naturalnym w jego wykonaniu antypolskim zaklęciem, z drugiej jednak – daje przedsmak prawdziwej wojny ideologicznej, która rozegra się w najbliższych miesiącach i latach na Starym Konty

Polska ofensywa

numer 1905 - 18.12.2017
Grudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli w ostatni piątek był debiutem nowego premiera Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Oczywiście szef rządu w Warszawie nie jest na europejskich salonach postacią anonimową, bo przez przeszło dwa lata regularnie uczestniczył w Ecofin, czyli strukturze grupującej ministrów finansów krajów członkowskich UE. 

Nowa Komisja Europejska: ofensywa kobiet i lewicy

numer 2445 - 30.09.2019
W poprzednim artykule omawiającym nowy skład Komisji Europejskiej zaprezentowałem sylwetki części komisarzy z naszego regionu Europy („Nowa Unia w nowej Komisji Europejskiej”, „Gazeta Polska Codziennie” z 23 września). Cóż, śpieszmy się kochać kandydatów na komisarzy, tak szybko odchodzą…