Ryszard Czarnecki

Wrocław uczci Żołnierzy Wyklętych

Numer 228 - 09.06.2012
Radni Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu złożyli dwa projekty uchwał w związku z nadaniem jednemu z rond lub skwerów w stolicy Dolnego Śląska imienia Żołnierzy Wyklętych. PiS, jak również stowarzyszenia kombatanckie i niepodległościowe, w tym Klub „Gazety Polskiej”, chcą uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia z lat 1944–1963.

Złodzieje Euro 2012

Numer 228 - 09.06.2012
Będę trzymał kciuki za biało-czerwonych, choć wiem, że w blasku ewentualnych sukcesów ogrzać się chcą politycy, którzy na co dzień robią wiele, aby Polska nie wygrywała międzynarodowej rywalizacji w polityce czy gospodarce. Cieszę się, że wokół mnie jest tyle biało-czerwonych flag, dumnie dzierżonych przez dziesiątki tysięcy Polaków, głównie zresztą młodych.

Rapallo i Tusk

Numer 223 - 02.06.2012
Uśmiechnięty Tusk odebrał w Niemczech Nagrodę im. Walthera Rathenaua. Laudację wygłosiła Angela Merkel. Nagrodę tę dostaje się za zasługi na rzecz pogłębienia integracji europejskiej.

Wielki kraj – mały rząd

Numer 222 - 01.06.2012
Nawet w dobie globalizacji i pogłębiania integracji europejskiej Polska może nie tylko marzyć, ale realnie myśleć o tym, żeby być wielkim krajem i wpływowym państwem. Jest to jednak zadanie już dla następnego rządu. Obecny robi wiele, aby Polska była mała.

Tusk, czyli Palikot

Numer 217 - 26.05.2012
Znakomity, jak zawsze, Andrzej Krauze jeden z najwybitniejszych rysowników polskich paru ostatnich dekad, opublikował właśnie swoją najnowszą, genialną w swojej prostocie recenzję z działalności rządu PO-PSL. Na rysunku polityk rozparty na fotelu (premierowskim?) mówi do innego, zgiętego w pokornym ukłonie: „Wcale tego nie zauważyliśmy, kiedy z rządu miłości zamieniliśmy się w rząd nienawiści.

Dzięki, Johnie McCainie

Numer 211 - 19.05.2012
Już wiem, na kogo powinni głosować w USA w listopadowych wyborach prezydenckich nasi rodacy: na Republikanów. Ostatnie oświadczenie senatora McCaina, ich kandydata na prezydenta w 2008 r., dotyczące wyjaśnienia sprawy smoleńskiej jest dla mnie decydującym argumentem.

Przegrany europoker Tuska

Numer 210 - 18.05.2012
W kraju oblężenie Sejmu i ujawnienie faktu, że Palikot jest koalicjantem PO, a za granicą dotkliwe porażki sojuszników Tuska we Francji i w Niemczech – doprawdy poprzednie siedem dni to czarny tydzień w politycznym żywocie premiera III RP. Zapewne nieostatni. Warto jednak baczniej zwrócić uwagę na to, co wydarzyło się poza Polską – bo konsekwencje tego Rzeczpospolita zapewne odczuje.

Obywatelskie gwizdy

Numer 199 - 05.05.2012
Gwizdanie na władzę to prawo człowieka, a przede wszystkim obywatela. Z tego prawa Polacy korzystają coraz częściej. W tym tygodniu np.

Liliput regionu

Numer 199 - 05.05.2012
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė z rozbrajającą szczerością stwierdziła, że nie miała po co jechać na szczyt Polska-kraje bałtyckie do Warszawy, bo tam nie zapadają decyzje… Niestety, powiedziała prawdę. Polska traci bowiem na znaczeniu w przerażającym tempie. Polityczny kapitał na arenie międzynarodowej, ciężko wypracowany przez śp.

Drzewiecki, Tusk, Chińczycy

Numer 195 - 28.04.2012
Dowcip rodem z PRL-u mówił o polsko-sowieckiej wymianie handlowej: my im węgiel, oni nam 1000 tys. par butów… do podzelowania. Dziś premier nie nazywa się Babiuch, ale Tusk, i z Chinami handlujemy na nieco innych zasadach.

Donald Jaruzelski

Numer 189 - 21.04.2012
Dostałem SMS-a od ojca stewardesy, która zginęła pod Smoleńskiem: „Co miał na myśli DT, mówiąc, że żarty się skończyły? Oby nam, rodzinom, nigdy nie było do śmiechu. Tylko Graś, Palikot etc. widzieli w katastrofie potencjał humorystyczny”. Niestety, panu DT, czyli Donaldowi Tuskowi, nie chodzi o zaprzestanie szyderstw ze Smoleńska. Chodzi mu o zamknięcie ust opozycji.

Taki sam czort

Numer 183 - 14.04.2012
Słuchając wczoraj Tuska w Sejmie, miałem poczucie, że przeniesiono mnie w czasie. Lider PO przypominał, jako żywo, I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę: te same niemal tyrady, ta sama nienawiść do opozycji, ta sama pseudomoralna pseudoargumentacja. I jeszcze jedno podobieństwo, już nie tylko do Gomułki, ale i do Bieruta – identyczna obrona interesów Rosji.

Zmartwychwstał

Numer 178 - 07.04.2012
Nie wierzyli, że Ten, który umarł, może ożyć. No bo jak to możliwe? Przeciw Niemu byli wszyscy możni – obce, wielkie państwo, lokalne elity, „autorytety”, ówczesny salon, a i niemała część społeczeństwa. Przecież lud wybrał Barabasza, a nie Jego. A jednak niemożliwe stało się możliwe. Chrystus zmartwychwstał. I zmartwychwstaje co roku, budząc nadzieję tych, którzy najbardziej jej potrzebują.

Polska–Rosja: Jeden zero

Numer 172 - 31.03.2012
Mecz odbył się na neutralnym gruncie. W Brukseli. Nie był to mecz piłkarski. Chodziło o coś znacznie ważniejszego, panie premierze Tusk. Chodziło o pamięć, szacunek dla tych, którzy zginęli, ich godność. Jako współorganizator publicznego wysłuchania w Parlamencie Europejskim w Brukseli stwierdzam z całą odpowiedzialnością, że w tym tygodniu ten mecz wygraliśmy.

Ucieczka Tuska

Numer 166 - 24.03.2012
Polskim producentom wyrobów mięsnych nie opłaca się kupować polskiej wieprzowiny! Niemiecka jest tańsza, sprowadzają więc ją z RFN-u. Resort zdrowia wprowadził przepisy, które utrudniają szpitalom kupowanie leków. Najwybitniejszego współczesnego polskiego poetę skazuje się, bo skrytykował nie tych, co trzeba. Wolność słowa? Tak, w III RP istnieje – dla wybranych.

Polska w realu, rząd w wirtualu

Numer 160 - 17.03.2012
W środę – demonstracja Prawa i Sprawiedliwości z udziałem „Solidarności”. W czwartek przed Sejmem demonstrują pszczelarze. W piątek przed parlamentem – ludzie w obronie likwidowanych przez rząd Tuska sądów rejonowych. Jeszcze niedawno lekarze, farmaceuci, służby mundurowe, ludzie w obronie TV Trwam. Widziałem nawet petycję tych, którzy sprzeciwiają się elektrowniom wiatrowym.

Tusk – kukiełka w rękach Merkel

Numer 156 - 13.03.2012
Na scenie aktor. Światła reflektorów. Duża publiczność. Napięcie wiszące w powietrzu. Cisza. Napięcie rośnie. Wreszcie ulga. Sufler ratuje sytuację. Wprawne teatralne ucho wychwytuje kobiecy szept zza kulis. Aktor – w miarę podpowiedzi – zaczyna wygłaszać swoją (?) kwestię. Cóż, to metafora. Scena teatralna to przenośnia. Chodzi o scenę polityczną.

Bokser Tusk i polska ulica

Numer 154 - 10.03.2012
Mamy na ringu boksera, który co prawda jeszcze prowadzi na punkty, ale po zaliczeniu paru nokautów boi się już walczyć i wie, że czeka go ostateczny cios.

Dwie katastrofy, jedno pytanie

Numer 150 - 06.03.2012
Prezydent USA zaoferował Polsce pomoc w wyjaśnieniu przyczyn ostatniej katastrofy kolejowej. Władze III RP ofertę przyjęły. Słusznie.

Wygra słabszy Putin

Numer 148 - 03.03.2012
Już jutro „wybory” w Rosji. Cudzysłów jest tu konieczny. Zmieniając znane powiedzenie Henry’ego Forda sprzed blisko wieku, że Amerykanie mogą sobie zażyczyć samochodu w każdym kolorze, byle był czarny, dziś Rosjanie mogą wybrać kogo tylko zapragną, jeśli tylko ten ktoś nazywa się Putin.