Ryszard Czarnecki

Rośnie pozycja międzynarodowa Polski

numer 2444 - 28.09.2019
To był fascynujący tydzień, jeśli chodzi o międzynarodową pozycję Polski. Prezydenci Rzeczypospolitej i USA podpisali umowę o zwiększeniu do 5,5 tys. liczby żołnierzy amerykańskich nad Wisłą i Odrą, co jest kolejnym krokiem do odstraszania Rosji i zwiększania naszego bezpieczeństwa.

„Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej

numer 2439 - 23.09.2019
W czasie gdy będą Państwo czytali ten tekst, kandydaci na komisarzy z 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej kończą pisemnie odpowiadać na pięć pytań zadanych przez ich „branżowe” komisje. Za tydzień rozpoczną się przesłuchania przyszłych członków Komisji Europejskiej, które potrwają do 8 października.

​Pilecki wygrywa w Strasburgu

numer 2438 - 21.09.2019
Walczyliśmy o to 12 lat! Polscy europosłowie wraz z eurodeputowanymi z krajów bałtyckich czwartą z rzędu (!) kadencję Parlamentu Europejskiego zabiegali o zdecydowane potępienie totalitaryzmu komunistycznego i Związku Sowieckiego. W 2009 r.

Dumny pragmatyk na Bliskim Wschodzie

numer 2433 - 16.09.2019
Ankara. Półfinałowy mecz mistrzostw Europy w siatkówce kobiet. Na trybunach 9 tys. Turków i garstka Polaków. W czwartym secie Polki walczą o zwycięstwo, mecz jest wyrównany. Spiker „organizuje” publiczność: „Pokażmy, jak się gwiżdże na naród polski”. Cytat dosłowny. Wyłapał to turkolog, polski dyplomata.

​Brukselska gra o Komisję

numer 2432 - 14.09.2019
Poszły konie po unijnym betonie… Poznaliśmy proponowany przez niemiecką przewodniczącą skład KE. Co teraz? Do 16 września każda komisja w europarlamencie ma przedłożyć pięć pytań do kandydatów na komisarzy. Potencjalni unijni komisarze mają czas na udzielenie pisemnych odpowiedzi do 26 września. Mają też przedstawić deklaracje finansowe.

Nowa Komisja w Brukseli

numer 2429 - 11.09.2019
Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła proponowany skład unijnej egzekutywy. Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie jest to skład ostateczny KE – zależy on bowiem od woli Parlamentu Europejskiego. A europarlament co pięć lat stara się pokazać swoją siłę i wpływać na skład Komisji w przesłuchaniach, odrzucając jednego czy dwóch kandydatów na komisarzy.

Europarlament i instrumenty polityki międzynarodowej

numer 2427 - 09.09.2019
We wrześniu, jak pisałem w „Gazecie Polskiej Codziennie” przed tygodniem („Polacy w grze: wybór delegacji Parlamentu Europejskiego”, „GPC” z 2 września 2019 r.), nastąpią decyzje PE odnośnie do ukonstytuowania składu i kierownictwa delegacji europarlamentu, czyli struktur zajmujących się kontaktami z krajami trzecimi na wszystkich kontynentach.

​Pentagon, cięcia, Polska...

numer 2426 - 07.09.2019
Zapowiadane cięcia w budżecie najważniejszego państwa świata, czyli Stanów Zjednoczonych, są ważną wiadomością, bo globalizacja polega na tym, że jeśli ktoś w Ameryce kichnie, to w różnych częściach świata mają katar. Korekta budżetu Pentagonu powinna być w Polsce czytana uważnie, ale bez przesadnego niepokoju.

Polacy w grze – wybór delegacji Parlamentu Europejskiego

numer 2421 - 02.09.2019
W tym tygodniu Parlament Europejski wraca do pracy po kanikule trwającej od trzeciej dekady lipca. Zwyczajowo europarlamentarne wakacje trwają dłużej lub znacznie dłużej niż te polskiego parlamentu.

Floryda i totalsi

numer 2420 - 31.08.2019
Prezydent USA w ostatniej chwili odwołał wizytę w naszym kraju. Szkoda? Oczywiście. Chodzi zarówno o szczególnie ważną w ostatnim czasie politykę historyczną – bo głos Donalda Trumpa potwierdzający prawdę o polskiej historii, który zabrzmiał już parokrotnie, przydałby się i teraz. Również trzeba by postawić kropkę nad i, jeśli chodzi o pewne decyzje militarne i gospodarcze.

Bruksela przed wyborami do KE: ostatnie rozgrywki

numer 2415 - 26.08.2019
Zaaferowani kampanią wyborczą zapominamy, przynajmniej niektórzy z nas, że przed 13 października, we wrześniu w Brukseli i Strasburgu zapadną strategiczne decyzje w sprawie unijnych personaliów.

Blok senacki a sejmowy próg 5 proc.

numer 2414 - 24.08.2019
Rozgrywka o Senat nie zdecyduje, kto będzie rządził Polską, bo to Sejm RP głosuje nad powołaniem (odwołaniem zresztą też) rządu. Jednak gdyby po raz pierwszy od czasu wprowadzenia nowej, większościowej formuły wyborów do Senatu zdarzyło się, że większość senacka będzie inna niż ta w Sejmie, byłoby to utrudnieniem dla rządzących.

Światowa siatkówka, czyli polska dominacja...

numer 2407 - 19.08.2019
Wielu z nas zastanawia się, jak to jest, że polscy siatkarze dwa razy z rzędu zdobywają tytuł mistrza świata (jako jedyny sport zespołowy w historii Polski!), a nasze kluby piłkarskie odpadają z europejskich pucharów już w… sierpniu. Jak to możliwe? Czyżbyśmy mieli w naszym narodzie „siatkarski gen”, a nie mamy smykałki do futbolu?

​Katowice: silna Polska

numer 2406 - 17.08.2019
Dziesiątki tysięcy ludzi z Górnego Śląska, ale i z sąsiednich województw pociągami i samochodami podróżowały w Święto Wojska Polskiego do Katowic. Gdy jechałem do centrum, mijałem ludzką rzekę, wielu z biało-czerwonymi chorągiewkami. To znajomy widok. Skąd? Z pielgrzymek do Polski papieża rodaka. Defilada w górnośląskiej stolicy była największa od 97 lat.

Odwilż na Wschodzie?

numer 2402 - 12.08.2019
Od razu wyjaśnię, żeby nie było nieporozumień: tytułowy Wschód to nie Rosja, tylko nasi sąsiedzi, których państwa znajdują się między nami a Federacją Rosyjską, czyli Ukraina i Litwa. A termin „odwilż”, który po raz pierwszy w języku politycznym został użyty bodaj w 1956 r.

Polska, Litwa, przełom...

numer 2401 - 10.08.2019
Odwilż na Litwie – tak można by streścić relacje między polską mniejszością a władzami naszego północno-wschodniego sąsiada. Poprzednie rządy prowadziły wobec tamtejszych Polaków, stanowiących ledwie 7 proc. ludności tego państwa, politykę nacjonalistyczną. Najbardziej cieszyli się z tego z jednej strony litewscy szowiniści, a z drugiej oczywiście Rosja.

Waszyngton coraz ważniejszy nad Dnieprem

numer 2396 - 05.08.2019
Rajmund Jarosz, właściciel uzdrowisk Truskawiec i Horyniec na Kresach Południowo-Wschodnich, prezes Związku Uzdrowisk Polskich, pełniący jednocześnie przez 29 lat (sic!) funkcje najpierw burmistrza, potem prezydenta Drohobycza (zmarł w 1937 r.), patrzy gdzieś wysoko z nieba i może się cieszy, że jego Truskawiec położony u stóp Karpat, 8 km od Drohobycza i 100 km od Lw

​Od słów do czynów

numer 2395 - 03.08.2019
Niegdyś bardzo krytyczny wobec Polski minister sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas, dziś szef MSZ, powiedział w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego: „Wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce”. I dodał, że jego rodacy w polskiej stolicy „dokonali szczególnie okrutnej rzezi niewinnych ludzi”.

„Zielonymi” nazywają partię Zełenskiego – a zieleń to kolor nadziei

numer 2390 - 29.07.2019
Przemierzając Kijów podczas oficjalnej misji obserwacji wyborów parlamentarnych w tym kraju, myślałem o naszym rodaku Władysławie Dionizym Horodeckim. Ten urodzony w roku powstania styczniowego na Podolu wybitny polski architekt jest twórcą wielu fantastycznych budowli na dwóch kontynentach.

​Brexit i polskie interesy

numer 2389 - 27.07.2019
Stało się! Niegdyś ekscentryczny burmistrz Londynu, ale skuteczny, skoro wygrywał dwa razy, a jeszcze wcześniej rozrywkowy student Oxfordu został premierem rządu Jej Królewskiej Mości. To oznacza gwarancję brexitu – skoro Boris Johnson mówi: „wyjdziemy albo zginę”. Przypomina to słowa Jana Rokity: „Nicea albo śmierć”.