Ryszard Czarnecki

„NIE” dla uchodźców – i co dalej?

numer 1391 - 11.04.2016
Warto wreszcie jasno zakreślić nasz stosunek do jednego z największych wyzwań, jakie stoją przed Europą. I nie chodzi tu o Europę współczesną czy choćby ostatniej dekady, ale w ogóle Stary Kontynent w ciągu ostatnich 100 lat.

Wybory pod Andami

numer 1397 - 18.04.2016
Żołnierze z karabinami maszynowymi na każdej kondygnacji budynku uniwersytetu. Odwołane niedzielne msze święte. Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach, restauracjach, a nawet w hotelach. Stan wojenny? Zamach terrorystyczny? Nie. Wybory w Peru.

Polscy Strzelcy Konni: „Ani z soli, ani z roli, jeno z tego, co ich boli”

numer 1420 - 16.05.2016
Pisałem w „Codziennej” o polskich ułanach, a ostatnio o naszych szwoleżerach. Tym razem będzie o konnych pułkach strzelców. Mój Boże, jakież oni mieli żurawiejki! I dziś, po blisko wieku, wpadają w ucho bardziej niż pseudoprzeboje jakichś szarpidrutów.

Unia, Ukraina, wino i pieniądze

numer 1426 - 23.05.2016
Dopiero co przyjechałem do Polski z Ukrainy. Nie, tym razem nie byłem w stolicy – choć przecież w Kijowie tylko w czasie majdanu, od końca listopada do drugiej połowy lutego, „meldowałem się” aż sześć razy. Teraz byłem niedaleko granicy z Polską. Ziemia lwowska, ziemia samborska. Bo na naszego wschodniego sąsiada warto patrzeć nie tylko przez pryzmat stolicy.

Katar – zapach gazu i pieniędzy

numer 1431 - 30.05.2016
Piszę te słowa w Katarze, w kraju fascynującym nie tylko ze względu na swoje bogactwo i rozmach inwestycyjny, ale również z powodu przeobrażeń, jakie dokonały się w nim w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. A jednocześnie kraju krytykowanym za np. niemal niewolniczą pracę zatrudnianych tam setek tysięcy robotników z innych, głównie muzułmańskich krajów.

Sportowa dobra zmiana

numer 1437 - 06.06.2016

Kalinowscy w Cuzco, czyli „moje” Peru

numer 1449 - 20.06.2016
Właśnie wróciłem z Peru. Byłem tam służbowo, w związku z wyborami prezydenckimi w tym wielkim kraju, parokrotnie większym od naszego. Pewien znany polityk zajmujący ważne międzynarodowe stanowisko (nie był to Donald Tusk) radził mi przed wyjazdem: napij się pisco sour, to stawia na nogi.

Życie po Brexicie

numer 1455 - 27.06.2016
Stał się najgorszy z możliwych scenariuszy: Premier Jej Królewskiej Mości David Cameron, który dotąd wygrywał wszystko, co miał do wygrania – wybory na lidera partii (był najmłodszym kandydatem), wybory parlamentarne i wreszcie referendum w Szkocji – tym razem przelicytował.

Namibia: zjeść krokodyla, zobaczyć Krzyż Południa

numer 1461 - 04.07.2016
Windhuk, stolica ponaddwumilionowej Namibii, kraju przeszło 2,5 razy większego niż Polska. Szpital, w którym cudzoziemcom zabraniają robić zdjęcia. Potworny tłok, głównie kobiety z dziećmi i starsze panie, jakby mężczyźni w tym kraju nie chorowali. Dwie wielkie hale, jak stare dworce PKS-u w Polsce, stanowią poczekalnię z drewnianymi ławkami.

Zgiełk Tel Awiwu, cisza Nazaretu i „polski” kibuc w tle

numer 1613 - 02.01.2017
Z izraelskich posterunków na granicy z Libanem jadę drogą między miejscowościami Zefhat a Ushalav. Po lewej jeszcze miasto Ha-Sharon.

Europa dwóch prędkości to prezent dla Rosji

numer 1690 - 03.04.2017
Od zakończenia szczytu Unii Europejskiej w Rzymie minął przeszło tydzień. Deklaracja Rzymska obowiązuje, ale próba sił w Europie między „starą” a „nową” Unią jest faktem. Tak zresztą, jak turbulencje między poszczególnymi, a zwłaszcza dużymi i bogatymi krajami „piętnastki”.

Verhofstadt na wojnie z Polską

numer 1696 - 10.04.2017
Ostatnia wypowiedź byłego premiera Belgii (w latach 1999–2008) i obecnego przewodniczącego frakcji liberałów i demokratów ALDE w Parlamencie Europejskim Guya Verhofstadta na temat naszego kraju jest z jednej strony naturalnym w jego wykonaniu antypolskim zaklęciem, z drugiej jednak – daje przedsmak prawdziwej wojny ideologicznej, która rozegra się w najbliższych miesiącach i latach na Starym Konty

Polska ofensywa

numer 1905 - 18.12.2017
Grudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli w ostatni piątek był debiutem nowego premiera Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Oczywiście szef rządu w Warszawie nie jest na europejskich salonach postacią anonimową, bo przez przeszło dwa lata regularnie uczestniczył w Ecofin, czyli strukturze grupującej ministrów finansów krajów członkowskich UE. 

Nowa Komisja Europejska: ofensywa kobiet i lewicy

numer 2445 - 30.09.2019
W poprzednim artykule omawiającym nowy skład Komisji Europejskiej zaprezentowałem sylwetki części komisarzy z naszego regionu Europy („Nowa Unia w nowej Komisji Europejskiej”, „Gazeta Polska Codziennie” z 23 września). Cóż, śpieszmy się kochać kandydatów na komisarzy, tak szybko odchodzą…

Rośnie pozycja międzynarodowa Polski

numer 2444 - 28.09.2019
To był fascynujący tydzień, jeśli chodzi o międzynarodową pozycję Polski. Prezydenci Rzeczypospolitej i USA podpisali umowę o zwiększeniu do 5,5 tys. liczby żołnierzy amerykańskich nad Wisłą i Odrą, co jest kolejnym krokiem do odstraszania Rosji i zwiększania naszego bezpieczeństwa.

„Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej

numer 2439 - 23.09.2019
W czasie gdy będą Państwo czytali ten tekst, kandydaci na komisarzy z 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej kończą pisemnie odpowiadać na pięć pytań zadanych przez ich „branżowe” komisje. Za tydzień rozpoczną się przesłuchania przyszłych członków Komisji Europejskiej, które potrwają do 8 października.

​Pilecki wygrywa w Strasburgu

numer 2438 - 21.09.2019
Walczyliśmy o to 12 lat! Polscy europosłowie wraz z eurodeputowanymi z krajów bałtyckich czwartą z rzędu (!) kadencję Parlamentu Europejskiego zabiegali o zdecydowane potępienie totalitaryzmu komunistycznego i Związku Sowieckiego. W 2009 r.

Dumny pragmatyk na Bliskim Wschodzie

numer 2433 - 16.09.2019
Ankara. Półfinałowy mecz mistrzostw Europy w siatkówce kobiet. Na trybunach 9 tys. Turków i garstka Polaków. W czwartym secie Polki walczą o zwycięstwo, mecz jest wyrównany. Spiker „organizuje” publiczność: „Pokażmy, jak się gwiżdże na naród polski”. Cytat dosłowny. Wyłapał to turkolog, polski dyplomata.

​Brukselska gra o Komisję

numer 2432 - 14.09.2019
Poszły konie po unijnym betonie… Poznaliśmy proponowany przez niemiecką przewodniczącą skład KE. Co teraz? Do 16 września każda komisja w europarlamencie ma przedłożyć pięć pytań do kandydatów na komisarzy. Potencjalni unijni komisarze mają czas na udzielenie pisemnych odpowiedzi do 26 września. Mają też przedstawić deklaracje finansowe.

Nowa Komisja w Brukseli

numer 2429 - 11.09.2019
Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła proponowany skład unijnej egzekutywy. Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie jest to skład ostateczny KE – zależy on bowiem od woli Parlamentu Europejskiego. A europarlament co pięć lat stara się pokazać swoją siłę i wpływać na skład Komisji w przesłuchaniach, odrzucając jednego czy dwóch kandydatów na komisarzy.