Ryszard Czarnecki

Parlament Europejski: nowe rozdanie, stare numery

numer 2384 - 22.07.2019
W cieniu batalii o wybór nowego szefa Komisji Europejskiej, a także odrzucenia kandydatury Beaty Szydło na przewodniczącą Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) Parlamentu Europejskiego przeszła układanka dotycząca poszczególnych komisji PE.


Polska ma stałe interesy

numer 2383 - 20.07.2019


Nowa europejska układanka 2.0

numer 2378 - 15.07.2019
W tym tygodniu nastąpi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu (podczas drugiej sesji kadencji 2019–2024) głosowanie, na które czeka cała polityczna Europa. Chodzi o zatwierdzenie przez europarlament wyboru Niemki Ursuli Gertrudy von der Leyen (z domu Albrecht) na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

​Stara Unia kontra nowa Unia

numer 2377 - 13.07.2019
W przyszłym tygodniu Parlament Europejski rozstrzygnie, czy Ursula von der Leyen zostanie pierwszą w historii kobietą – przewodniczącą Komisji Europejskiej. Przeciwko kandydaturze Niemki są lewica i Zieloni. Rośnie więc waga 26 „szabel” europosłów PiS.

Unijna rozgrywka trwa

numer 2372 - 08.07.2019
Stało się! Polska zainicjowała akcję, która zablokowała kandydaturę Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. To polski rząd z premierem Mateuszem Morawieckim zbudował koalicję, która okazała się wystarczająco silna, aby to zrobić.

Historyczny tydzień dla UE

numer 2371 - 06.07.2019
Miniony tydzień przejdzie do politycznej historii Europy. Najpierw po raz pierwszy w historii EWG i UE państwa członkowskie odrzuciły personalne ustalenia podjęte, jak zawsze wcześniej, przez największe lub najbogatsze państwa Unii. Okazało się, że w Brukseli – głównie dzięki Polsce – zwyciężyła zasada „nic o nas bez nas”, trochę już w UE28 zapomniana.

Berlin z Paryżem reformują Unię

numer 2366 - 01.07.2019
Niemcy i Francja różnią się w sprawach nowej unijnej geografii personalnej po wyborach europejskich A.D. 2019 – i to różnią się w sposób spektakularny. A jednak dużo więcej łączy, niż dzieli Republikę Francuską z Republiką Federalną Niemiec. Świadczy o tym kontrolowany przeciek w ostatnich dniach do niemieckich mediów o wspólnym niemiecko-francuskim planie reformy Unii.

​Schizofrenia à la Zachód

numer 2365 - 29.06.2019
Jeśli człowiek w tym samym czasie podejmuje dwie całkowicie sprzeczne decyzje, uważa się go za niezrównoważonego, niepoważnego albo też wysyła do lekarza psychiatry, by zbadał się na okoliczność schizofrenii. Co jednak zrobić, jeśli kompletnie różne, wykluczające się decyzje, i to w sprawach strategicznych, podejmują wielkie państwa? Jak je określić?

Powtórka operacji „okropny Kościół” spaliła na panewce

numer 2360 - 24.06.2019
To, co w pewnej mierze udało się jesienią A.D. 2018 podczas wyborów samorządowych, zupełnie nie wyszło obozowi liberalno-lewicowemu (przez wielu nazywanemu wprost i bez ogródek „kosmopolitycznym”) wiosną A.D. 2019 podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

​Wybór szefa KE: jesień, nie lipiec!

numer 2359 - 22.06.2019
Przed szczytem UE Donald Tusk sugerował, że liderzy krajów członkowskich wybiorą na nim przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jak zwykle okazało się, że była to PO – Pusta Obietnica. Dla nikogo poza Tuskiem nie było to niespodzianką, np. wczorajszy „Financial Times” poświęcił szczytowi zaledwie wzmiankę. Jak widać, biznes wiedział, że na decyzje personalne UE trzeba poczekać.

Polityka nad modrym Dunajem

numer 2355 - 17.06.2019
O Austrii znów głośno. Podobnie było, gdy wybory do parlamentu w Wiedniu wygrała Austriacka Partia Ludowa kierowana przez najmłodszego szefa MSZ w Europie Sebastiana Kurza. Zaraz potem został on najmłodszym premierem. Miał wtedy 31 lat.

​Dobrze wykorzystaliśmy koniunkturę

numer 2354 - 15.06.2019
Z polityką międzynarodową jest jak z gospodarką: dobrą koniunkturę trzeba umieć wykorzystać. Tego właśnie mogą nam zazdrościć Europa i świat: znakomicie wykorzystujemy hossę w gospodarce, jak i w polityce zewnętrznej. Donald Trump nie dość, że nie wtrąca się w nasze sprawy wewnętrzne, to jeszcze chwali i podkreśla, że z naszą demokracją jest OK.

Euroukładanka A.D. 2019. Mecz do pięciu bramek

numer 2349 - 10.06.2019
Rozgrywka na ringu polityki międzynarodowej staje się coraz bardziej pasjonująca. Strategicznie, długoterminowo Amerykanie boksują się z Chińczykami o światowy prymat w wadze superciężkiej. Polska kilka lat temu przeszła do wyższej kategorii wagowej – prestiż większy, ale też większe wyzwania i przeciwnicy ostrzej atakują. Bo muszą się z nami bardziej liczyć.

Polska siła – a nie izolacja

numer 2348 - 08.06.2019
„Izolacja Polski” to teza totalnej opozycji. Jak to wygląda w praktyce, zobaczyliśmy na uroczystościach w Londynie (rocznica operacji aliantów podczas II wojny światowej): premier Morawiecki ustawiony tuż przy Jej Królewskiej Mości. Do prezesa Kaczyńskiego przyjeżdżają politycy z różnych krajów i formacji politycznych, zabiegając o wspólną frakcję w PE.

Nowa-stara geografia polityczna Unii A.D. 2019

numer 2343 - 03.06.2019
Po wyborach europejskich mamy nową geografię polityczną Europy. Mówiąc ściślej, nową-starą. Gdyby chcieć podsumować te wybory jednym zdaniem, brzmiałoby ono następująco: największą klęskę ponieśli komuniści, tracąc niemal połowę mandatów, w czołówce utracjuszy są chadecy EPL (tam, gdzie PO i PSL), którzy stracili jedną czwartą aktywów oraz socjaliści (tam, gdzie SLD) – tak samo strata o 25 proc.

​Ruszyła gra o unijne stanowiska

numer 2342 - 01.06.2019
Po wyborach do europarlamentu gra przenosi się na boisko międzynarodowe. Do wyborów władz PE został miesiąc. Wybór Komisji Europejskiej nastąpi albo w połowie lipca albo jesienią. Stawką w tej grze jest pięć stanowisk: szefa PE, przewodniczącego KE, szefa Rady Europejskiej (wybór późną jesienią), wiceprzewodniczącego KE ds.

Triumf – tak, triumfalizm – nie

numer 2338 - 28.05.2019
PiS nie wygrało wyborów europejskich – aż do tej niedzieli! Potrafiliśmy dwukrotnie wygrać wybory prezydenckie, podobnie parlamentarne i samorządowe, ale wiktoria w elekcji do europarlamentu była zastrzeżona dla PO. Odnieśliśmy więc historyczny sukces. Tym większy, że – po raz pierwszy – wybory do PE odbywają się w tym samym roku co wybory do Sejmu.

Wcisnąć LGBTI do traktatów Unii Europejskiej

numer 2338 - 28.05.2019
Zachodnia lewica domaga się rewolucyjnej zmiany w traktatach europejskich i wprowadzenia tam – dotychczas zastrzeżonych dla państw członkowskich – kwestii dotyczących prawa do aborcji oraz przywilejów dla środowisk LGBTI. Ale po kolei…

Polska jest za wolnością

numer 2337 - 27.05.2019
Brawa dla polskiego rządu za konsekwencję! Rząd Rzeczypospolitej był, jest i będzie przeciw cenzurze w internecie. Dlatego jest przeciw dyrektywie unijnej o prawach autorskich – ACTA 2.0.

Każdy głos na miarę przyszłości Europy i Polski

numer 2331 - 20.05.2019
Jeszcze nigdy wybory do Parlamentu Europejskiego nie były tak ważne jak w 2019 r. Po raz pierwszy bowiem nie wiadomo, kto je wygra. Czy zwolennicy Europy Ojczyzn, Europy Narodów, szacunku dla tradycji i wartości, które były fundamentem Starego Kontynentu, czy też euroentuzjaści, którzy uważają, że historia Europy zaczęła się po II wojnie światowej?