Ryszard Czarnecki

Muzułmańscy radykałowie kontra „łagodny” islam

numer 2178 - 14.11.2018
Bangladesz, w którym jestem po raz pierwszy (choć w sąsiednich Indiach bywałem już wielokrotnie), uznawany jest, pewnie słusznie, za jedno z najbiedniejszych państw świata. Ten fakt tak utrwalił się w świadomości światowej opinii publicznej, że mało kto zauważa, iż ten stosunkowo młody kraj − powstał w 1971 r. − jest jednym z… najliczniejszych na świecie.

Niepodległa – tylko gdy silna

numer 2176 - 10.11.2018
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypada na czas, w którym staramy się wzmocnić na nowo odzyskaną polską państwowość. Bo nic nam, Polakom, nie jest dane raz na zawsze. Każde polskie pokolenie mogło albo walczyć o niepodległość, albo jej bronić. W czasach pokoju − i globalizacji − niepodległość nadal jest olbrzymią wartością.

Największa demokracja świata

numer 2171 - 05.11.2018
Świat stał się globalną wioską, to prawda, ale interesy narodowe i państwowe wciąż są głównym drogowskazem i punktem odniesienia. Globalizacja polityki międzynarodowej nie polega na tym, że poszczególne kraje przestają mieć interesy czy że je grzecznie przekazują organizacjom międzynarodowym, tylko na tym, że owe interesy stają się przedmiotem rozgrywek globalnych.

Merkel odejdzie, Kaczyński zostanie

numer 2170 - 03.11.2018
Wydawany w Brukseli tygodnik „Politico” po informacji, że Angela Merkel nie będzie kandydowała na przewodniczącą CDU – co oznacza rezygnację z funkcji kanclerza (raczej wcześniej niż później) – napisał, że po odejściu szefowej niemieckiego rządu Europa traci ostatniego lidera z wizją przyszłości. Nic bardziej mylnego.

Krajobraz po bitwie o samorządy

numer 2166 - 29.10.2018
Dobrym podsumowaniem wyniku wyborów samorządowych było stwierdzenie, które podbiło internet: „Schetyna wygrał wieczór wyborczy, a Kaczyński wygrał wybory”. Cóż, przed wyborami mówiłem wielokroć, że 21 października wieczorem wszyscy ogłoszą swoje zwycięstwo. Nie myślałem jednak, że totalna opozycja aż tak odleci, zanurzając się w wirtualnym świecie.

Pac i pałac, czyli Guy i Donald

numer 2165 - 27.10.2018