Ryszard Czarnecki

Namibia: zjeść krokodyla, zobaczyć Krzyż Południa

numer 1461 - 04.07.2016
Windhuk, stolica ponaddwumilionowej Namibii, kraju przeszło 2,5 razy większego niż Polska. Szpital, w którym cudzoziemcom zabraniają robić zdjęcia. Potworny tłok, głównie kobiety z dziećmi i starsze panie, jakby mężczyźni w tym kraju nie chorowali. Dwie wielkie hale, jak stare dworce PKS-u w Polsce, stanowią poczekalnię z drewnianymi ławkami.

Zgiełk Tel Awiwu, cisza Nazaretu i „polski” kibuc w tle

numer 1613 - 02.01.2017
Z izraelskich posterunków na granicy z Libanem jadę drogą między miejscowościami Zefhat a Ushalav. Po lewej jeszcze miasto Ha-Sharon.

Europa dwóch prędkości to prezent dla Rosji

numer 1690 - 03.04.2017
Od zakończenia szczytu Unii Europejskiej w Rzymie minął przeszło tydzień. Deklaracja Rzymska obowiązuje, ale próba sił w Europie między „starą” a „nową” Unią jest faktem. Tak zresztą, jak turbulencje między poszczególnymi, a zwłaszcza dużymi i bogatymi krajami „piętnastki”.

Verhofstadt na wojnie z Polską

numer 1696 - 10.04.2017
Ostatnia wypowiedź byłego premiera Belgii (w latach 1999–2008) i obecnego przewodniczącego frakcji liberałów i demokratów ALDE w Parlamencie Europejskim Guya Verhofstadta na temat naszego kraju jest z jednej strony naturalnym w jego wykonaniu antypolskim zaklęciem, z drugiej jednak – daje przedsmak prawdziwej wojny ideologicznej, która rozegra się w najbliższych miesiącach i latach na Starym Konty

Polska ofensywa

numer 1905 - 18.12.2017
Grudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli w ostatni piątek był debiutem nowego premiera Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Oczywiście szef rządu w Warszawie nie jest na europejskich salonach postacią anonimową, bo przez przeszło dwa lata regularnie uczestniczył w Ecofin, czyli strukturze grupującej ministrów finansów krajów członkowskich UE. 

Nowa Komisja Europejska: ofensywa kobiet i lewicy

numer 2445 - 30.09.2019
W poprzednim artykule omawiającym nowy skład Komisji Europejskiej zaprezentowałem sylwetki części komisarzy z naszego regionu Europy („Nowa Unia w nowej Komisji Europejskiej”, „Gazeta Polska Codziennie” z 23 września). Cóż, śpieszmy się kochać kandydatów na komisarzy, tak szybko odchodzą…

Rośnie pozycja międzynarodowa Polski

numer 2444 - 28.09.2019
To był fascynujący tydzień, jeśli chodzi o międzynarodową pozycję Polski. Prezydenci Rzeczypospolitej i USA podpisali umowę o zwiększeniu do 5,5 tys. liczby żołnierzy amerykańskich nad Wisłą i Odrą, co jest kolejnym krokiem do odstraszania Rosji i zwiększania naszego bezpieczeństwa.

„Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej

numer 2439 - 23.09.2019
W czasie gdy będą Państwo czytali ten tekst, kandydaci na komisarzy z 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej kończą pisemnie odpowiadać na pięć pytań zadanych przez ich „branżowe” komisje. Za tydzień rozpoczną się przesłuchania przyszłych członków Komisji Europejskiej, które potrwają do 8 października.

​Pilecki wygrywa w Strasburgu

numer 2438 - 21.09.2019
Walczyliśmy o to 12 lat! Polscy europosłowie wraz z eurodeputowanymi z krajów bałtyckich czwartą z rzędu (!) kadencję Parlamentu Europejskiego zabiegali o zdecydowane potępienie totalitaryzmu komunistycznego i Związku Sowieckiego. W 2009 r.

Dumny pragmatyk na Bliskim Wschodzie

numer 2433 - 16.09.2019
Ankara. Półfinałowy mecz mistrzostw Europy w siatkówce kobiet. Na trybunach 9 tys. Turków i garstka Polaków. W czwartym secie Polki walczą o zwycięstwo, mecz jest wyrównany. Spiker „organizuje” publiczność: „Pokażmy, jak się gwiżdże na naród polski”. Cytat dosłowny. Wyłapał to turkolog, polski dyplomata.

​Brukselska gra o Komisję

numer 2432 - 14.09.2019
Poszły konie po unijnym betonie… Poznaliśmy proponowany przez niemiecką przewodniczącą skład KE. Co teraz? Do 16 września każda komisja w europarlamencie ma przedłożyć pięć pytań do kandydatów na komisarzy. Potencjalni unijni komisarze mają czas na udzielenie pisemnych odpowiedzi do 26 września. Mają też przedstawić deklaracje finansowe.

Nowa Komisja w Brukseli

numer 2429 - 11.09.2019
Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła proponowany skład unijnej egzekutywy. Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie jest to skład ostateczny KE – zależy on bowiem od woli Parlamentu Europejskiego. A europarlament co pięć lat stara się pokazać swoją siłę i wpływać na skład Komisji w przesłuchaniach, odrzucając jednego czy dwóch kandydatów na komisarzy.

Europarlament i instrumenty polityki międzynarodowej

numer 2427 - 09.09.2019
We wrześniu, jak pisałem w „Gazecie Polskiej Codziennie” przed tygodniem („Polacy w grze: wybór delegacji Parlamentu Europejskiego”, „GPC” z 2 września 2019 r.), nastąpią decyzje PE odnośnie do ukonstytuowania składu i kierownictwa delegacji europarlamentu, czyli struktur zajmujących się kontaktami z krajami trzecimi na wszystkich kontynentach.

​Pentagon, cięcia, Polska...

numer 2426 - 07.09.2019
Zapowiadane cięcia w budżecie najważniejszego państwa świata, czyli Stanów Zjednoczonych, są ważną wiadomością, bo globalizacja polega na tym, że jeśli ktoś w Ameryce kichnie, to w różnych częściach świata mają katar. Korekta budżetu Pentagonu powinna być w Polsce czytana uważnie, ale bez przesadnego niepokoju.

Polacy w grze – wybór delegacji Parlamentu Europejskiego

numer 2421 - 02.09.2019
W tym tygodniu Parlament Europejski wraca do pracy po kanikule trwającej od trzeciej dekady lipca. Zwyczajowo europarlamentarne wakacje trwają dłużej lub znacznie dłużej niż te polskiego parlamentu.

Floryda i totalsi

numer 2420 - 31.08.2019
Prezydent USA w ostatniej chwili odwołał wizytę w naszym kraju. Szkoda? Oczywiście. Chodzi zarówno o szczególnie ważną w ostatnim czasie politykę historyczną – bo głos Donalda Trumpa potwierdzający prawdę o polskiej historii, który zabrzmiał już parokrotnie, przydałby się i teraz. Również trzeba by postawić kropkę nad i, jeśli chodzi o pewne decyzje militarne i gospodarcze.

Bruksela przed wyborami do KE: ostatnie rozgrywki

numer 2415 - 26.08.2019
Zaaferowani kampanią wyborczą zapominamy, przynajmniej niektórzy z nas, że przed 13 października, we wrześniu w Brukseli i Strasburgu zapadną strategiczne decyzje w sprawie unijnych personaliów.

Blok senacki a sejmowy próg 5 proc.

numer 2414 - 24.08.2019
Rozgrywka o Senat nie zdecyduje, kto będzie rządził Polską, bo to Sejm RP głosuje nad powołaniem (odwołaniem zresztą też) rządu. Jednak gdyby po raz pierwszy od czasu wprowadzenia nowej, większościowej formuły wyborów do Senatu zdarzyło się, że większość senacka będzie inna niż ta w Sejmie, byłoby to utrudnieniem dla rządzących.

Światowa siatkówka, czyli polska dominacja...

numer 2407 - 19.08.2019
Wielu z nas zastanawia się, jak to jest, że polscy siatkarze dwa razy z rzędu zdobywają tytuł mistrza świata (jako jedyny sport zespołowy w historii Polski!), a nasze kluby piłkarskie odpadają z europejskich pucharów już w… sierpniu. Jak to możliwe? Czyżbyśmy mieli w naszym narodzie „siatkarski gen”, a nie mamy smykałki do futbolu?

​Katowice: silna Polska

numer 2406 - 17.08.2019
Dziesiątki tysięcy ludzi z Górnego Śląska, ale i z sąsiednich województw pociągami i samochodami podróżowały w Święto Wojska Polskiego do Katowic. Gdy jechałem do centrum, mijałem ludzką rzekę, wielu z biało-czerwonymi chorągiewkami. To znajomy widok. Skąd? Z pielgrzymek do Polski papieża rodaka. Defilada w górnośląskiej stolicy była największa od 97 lat.