Ryszard Czarnecki

​Angela Merkel i…

numer 2330 - 18.05.2019
Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że kończy swoją polityczną karierę. Nie cieszcie się, jedni, i nie martwcie, drudzy. Nie nastąpi to od razu ani za parę miesięcy, ale dopiero za… dwa i pół roku. Czemu Frau Bundeskanzlerin informuje o tym już teraz? Po pierwsze, by uspokoić jej krytyków, którzy martwili się, że będzie kandydowała po raz piąty.

Bój idzie łeb w łeb – potrzebna maksymalna mobilizacja

numer 2325 - 13.05.2019
Wybory europejskie są już na ostatniej prostej. Finisz potrwa najbliższe dwa tygodnie. Głosowanie w ostatnią niedzielę maja zamknie cztery już dekady bezpośrednich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

​W polskim Gdańsku

numer 2324 - 11.05.2019
Prezydent Gdańska nie podoba się państwowe Muzeum Westerplatte, które ma być ważnym elementem naszej polityki historycznej nastawionej na obronę dobrego imienia Polski. Na miejscu pani prezydent skupiłbym się na czymś innym – zadbałbym o to, aby w polskim Gdańsku nie organizować pokazów pruskiej (sic!) musztry, co zrobiono w rocznicę Konstytucji 3 maja!

Co jest, a co nie jest w naszym interesie narodowym

numer 2319 - 06.05.2019
Europa ma wejść w fazę spowolnienia gospodarczego. Widać to szczególnie po Niemczech, gdzie wzrost PKB per capita rocznie dotąd wynosił 1,5 proc., a więc był ponad trzy razy mniejszy niż w Polsce. Nasza gospodarka urosła o 5,1 proc.

​To Polacy decydują o Polsce

numer 2318 - 04.05.2019
Czy w Europie nastąpi nowa Wiosna Ludów, która pozytywnie zmieni oblicze UE? Czy nastąpi powrót do idei przyświecających Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, a potem EWG, powrót do wartości chrześcijańskich? I triumf idei Europy ojczyzn, Europy narodów?

Wojna cywilizacji i rola Polski

numer 2315 - 29.04.2019
To wszystko było jak metafora. W Wielkim Tygodniu pożar symbolu „Europy katedr” – paryskiej Notre Dame, a następnie w Wielką Sobotę tragiczne żniwo islamskich szwadronów śmierci na Cejlonie. Z jednej strony płonąca katedra „najstarszej córy Kościoła”, by użyć słów o Francji polskiego papieża Jana Pawła II, z drugiej kolejne ludobójstwo chrześcijan – bo przecież tak to należy nazwać.

​Oświata, patriotyzm, matury

numer 2314 - 27.04.2019
Piszę te słowa, gdy trwa oświatowy okrągły stół zwołany na Stadionie Narodowym, a więc w miejscu, gdzie reprezentacja Polski po raz pierwszy pokonała Niemcy i zawsze walczy o honor Biało-Czerwonych. To swoista metafora, ponieważ bój o kształt polskiej oświaty to walka o przyszłość narodu: dumnego albo samoredukującego się do roli kosmopolitów słuchających innych.

Niemcy na saksach

numer 2310 - 23.04.2019
Niemcy w Europie i na świecie kojarzą się z krajem, który na wielką skalę przyjmował i przyjmuje imigrantów, zarówno z innych krajów europejskich – zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej, Bałkanów i dawnego Związku Sowieckiego – jak i spoza Europy. To obraz prawdziwy, ale niepełny!

​Zmartwychwstanie dla prześladowanych

numer 2309 - 20.04.2019
Przedwczoraj w Parlamencie Europejskim przemawiałem w obronie praw chrześcijan w Chinach. Debata dotyczyła mniejszości religijnych i etnicznych w ChRL. Jeden z posłów z Polski (lider jednej z list Koalicji Europejskiej) mówił głównie o Ujgurach, wyznających islam. Ja wolałem skupić się na naszych braciach w wierze, którzy są żywym świadectwem obecności Jezusa Chrystusa.

Europejskie ruchome piaski

numer 2304 - 15.04.2019
Europa jest jak ruchome piaski – niby to stały ląd, ale przecież i ruchomy. Brexit niby jest, ale jakby go nie było. Integracja europejska niby postępuje, ale tendencje odśrodkowe są jeszcze bardziej widoczne. Sojusz euroatlantycki istnieje i podejmuje decyzje, ale niemiecko-francuskie propozycje utworzenia europejskiej armii pachną na milę NATO bis.

Frans, lewica, ingerencja...

numer 2303 - 13.04.2019
Sprawdziłem w Brukseli: pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, przyjeżdżając do Polski poprzeć lewicową Wiosnę, nie wziął urlopu. Jako komisarz KE powinien być bezstronny, ale cnotę bezstronności stracił dawno, jeśli ją w ogóle kiedykolwiek miał.

Niemcy: krajobraz przed wyborczą, europejską bitwą

numer 2298 - 08.04.2019
Tydzień temu w „GPC” z 1 kwietnia 2019 r. w artykule „Francja. Krajobraz przed wyborami” opisałem wyścig do Parlamentu Europejskiego w drugim co do siły demograficznej i gospodarczej państwie UE (uwzględniając brexit). Dziś pora na omówienie kampanii w państwie nr 1, czyli Niemczech.

​Brytania zostaje w Unii – na razie

numer 2297 - 06.04.2019
Francuska minister spraw europejskich Nathalie Loiseau nadała swojemu kotu imię Brexit. To złośliwość podobna do tej, z jaką Francuzki, mówiąc, czym różnią się od Angielek, stwierdzają, że niczym, poza tym że ważą 10 kg mniej.

Francja: krajobraz przed wyborami

numer 2292 - 01.04.2019
Dawno już sytuacja polityczna w Republice Francuskiej nie była tak pasjonująca, jak obecnie. Obserwujemy całkowite przewartościowanie sceny politycznej w państwie będącym numerem 2 w Unii Europejskiej.

​Islamskie gangi – nie u nas

numer 2291 - 30.03.2019
W ciągu paru dni Polacy dowiedzieli się o dwóch faktach, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Najpierw usłyszeliśmy, że 15 maja Trybunał Sprawiedliwości UE ma ogłosić werdykt w sprawie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom odnośnie do nieprzyjmowania imigrantów spoza Europy. Tuż po tym o muzułmańskich gangach, które terroryzują Berlin. Wbrew zaprzeczeniom obie te informacje należy łączyć.

Polityczne scenariusze po wyborach europejskich

numer 2286 - 25.03.2019
Wyniki wyborów w kolejnych krajach i to zarówno starej Unii, jak i nowej Unii wskazują, że coraz więcej narodów na Starym Kontynencie ma dosyć unijnego establishmentu i chce uważniej patrzeć na ręce unijnym instytucjom.

​Władimir Putin na koniu z łękami

numer 2285 - 23.03.2019
W czwartkowym numerze „The New York Times” był ciekawy rysunek. Prezydent Rosji przedstawiony jako gimnastyk-akrobata, który ćwiczy na przyrządach zwanych końmi z łękami. Przyrządy są trzy. Na pierwszym widać napis „NATO”, na drugim „Krym”, na trzecim zaś „Syria”.

Serbia po polsku – jak nam daleko, jak blisko…

numer 2280 - 18.03.2019
W Belgradzie od niedawna jest ulica naszego dzielnego Zawiszy Czarnego. Polski rycerz właśnie na terytorium Serbii, w miejscowości Golubac, poległ w walce z Turkami. W ostatnim czasie więcej się o nim mówi u naszych słowiańskich braci, pewnie nie bez kozery...

​Niewygodny Pilecki i Wyklęci

numer 2279 - 16.03.2019
Wczoraj minęła 71. rocznica komunistycznej zbrodni sądowej – wydania wyroku śmierci na Witolda Pileckiego, bohatera ruchu oporu, najpierw przeciwko Niemcom, a potem Sowietom. Dwa tygodnie temu obchodziliśmy święto Niezłomnych. Przemawiając wtedy w Pruszkowie i w Kobyłce, zaznaczyłem, że powinniśmy o Nich pamiętać cały rok, a nie tylko w tym jednym dniu.

Niemiecka polityka społeczna – „nowe rozdanie”?

numer 2274 - 11.03.2019
W kontekście piątki Kaczyńskiego oraz zeszłorocznej piątki Morawieckiego warto zainteresować się tym, jakie plany dotyczące polityki społecznej mają nasi najbliżsi sąsiedzi na Zachodzie – Niemcy.

Mówię oczywiście o formacjach mających realne instrumenty realizacji swojej polityki, czyli na przykład współrządzącej Republiką Federalną partii socjaldemokratycznej – SPD.