Ryszard Czarnecki

Po co ta histeria?

numer 2076 - 14.07.2018
Jeśli ktoś nie obserwował uważnie szczytu NATO w Brukseli, mógłby wpaść w trwogę, czytając alarmistyczne doniesienia „Gazety Wyborczej” i innych lewicowo-liberalnych mediów w Europie Zachodniej i USA. Przedstawiony obraz to swoista apokalipsa: totalnie skłócone kraje Paktu i demoniczny prezydent USA, który „rozbija jedność NATO”.

​Szczyt NATO, czyli wielka gra

numer 2074 - 12.07.2018
W Brukseli trwa szczyt NATO. Czy stanie się kolejnym etapem politycznej konfrontacji między USA a Niemcami? Donald Trump jeszcze jako kandydat na prezydenta krytykował europejskich członków Paktu za to, że są „pasażerami na gapę”: przeznaczają dużo mniej środków na politykę obronną i NATO, niż się zobowiązali. Teraz te zarzuty nasila, przy czym już wprost wymienia właśnie Niemcy.

Komisja Europejska kłamie o Polsce

numer 2071 - 09.07.2018
Uważna lektura dokumentu przygotowanego przez Komisję Europejską na ostatnie posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone m.in. Polsce pokazuje albo kompletny brak profesjonalizmu brukselskiej instytucji, albo całkowicie złą wolę. Nie wiadomo, co gorsze.

Wielkie zakupy w cieniu wojny

numer 2070 - 07.07.2018
W mediach histeria, że grozi wojna handlowa między USA a Niemcami i innymi krajami UE w związku z cłami wprowadzonymi przez prezydenta Trumpa w ramach ochrony rynku USA. Wojny nie będzie – bo to ekonomiczne przeciąganie liny. A tymczasem po cichu znany niemiecki koncern Bayer bez większego rozgłosu kupił legendarną amerykańską firmę Monsanto.

Państwo M. stawiają UE do (federalistycznego) pionu

numer 2065 - 02.07.2018
Niemiecko-francuska lokomotywa prowadząca długi – choć już w praktyce pozbawiony brytyjskiego wagonu – unijny pociąg, przedstawiła dopiero co propozycje nowej trasy dla Europy. Mam jednak wrażenie, że maszyniści z Paryża i Berlina mają różne koncepcje co do kierunku jazdy europociągu.

Polska wygrywa szczyt UE

numer 2064 - 30.06.2018
Warto być konsekwentnym w polityce międzynarodowej – tak można by spuentować działania obozu Prawa i Sprawiedliwości w kontekście polityki imigracyjnej. Przed kilkoma laty linię wytyczył Jarosław Kaczyński i okazała się ona nie tylko moralnie słuszna, ale i politycznie skuteczna.

„Wojna” z USA na horyzoncie

numer 2059 - 25.06.2018
Dziś Bułgaria kończy swoją prezydencję w Unii Europejskiej. W nocy z soboty na niedzielę formalnie stery w Unii przejmie Austria. Sofia swoje półroczne przewodnictwo w UE zaczęła z impetem.

Imigracyjna ustawka

numer 2058 - 23.06.2018
Porozumienie sprzed dwóch lat między UE a Turcją (Ankara w zamian za 6 mld euro nie wpuszcza do Europy uchodźców z Syrii i Iraku koczujących w Turcji) zostało zawarte w pośpiechu, byleby tylko zdążyć przed wyborami w trzech niemieckich landach, byleby pomóc wygrać tam CDU Angeli Merkel.

Głupi, głupszy, Verhofstadt

numer 2052 - 16.06.2018
Gdy bardzo nieliczni europarlamentarzyści słuchali kolejnego steku bzdur, serwowanego w Strasburgu przez szefa liberałów Verhofstadta, zapewne co bystrzejsi z nich musieli mieć pewne skojarzenia. Jakie? Z amerykańską kinematografią.

Od „hiszpańskiego łącznika” do „seansów spirytystycznych”

numer 2047 - 11.06.2018
„O roku ów” – pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Chodziło rzecz jasna o rok pełen nadziei dla Polaków – rok 1812, gdy nasi przodkowie poszli z Napoleonem na Moskwę. „O roku ów” – możemy powiedzieć po dwóch wiekach, choć w europejskim kontekście.

Spory w Brukseli i atak na Polskę

numer 2046 - 09.06.2018
„Gdy kota nie ma, myszy harcują” – to stare polskie przysłowie jak ulał pasuje do tego, co się dzieje na szczytach UE. Gdy tylko szef Komisji Europejskiej Juncker opuścił na tydzień Brukselę, natychmiast wykorzystali to zwolennicy Timmermansa.

Zawiła historia Komisji Europejskiej

numer 2041 - 04.06.2018
Już za rok i kwartał nastąpi zmiana warty przy rondzie Schumana w Brukseli – tam, gdzie mieści się siedziba Komisji Europejskiej. Już wiadomo, że na kolejną kadencję nie wystartuje obecny jej przewodniczący, długoletni premier Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Pomyłka czy…

numer 2040 - 02.06.2018
Errare humanum est – na użytek polityków PO przetłumaczę: błądzenie jest rzeczą ludzką. To prawda, ale gdy mylą się pojedyncze osoby. W takie pomyłki jestem skłonny uwierzyć. Gdy jednak w kluczowym głosowaniu dotyczącym polskich interesów gospodarczych myli się kilkunastu polityków totalnej opozycji, w tym jej liderzy, m.in.

Polska skuteczność – a nie izolacja

numer 2035 - 26.05.2018
Polska z jednej strony sprawuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a z drugiej jest organizatorem prestiżowego wydarzenia na arenie międzynarodowej, jakim jest Zgromadzenie Parlamentarne NATO. Oba te fakty stoją w całkowitej sprzeczności z równie propagandowymi co idiotycznymi tezami totalnej opozycji o rzekomej izolacji Polski.

Kazachstan – kto po Nazarbajewie?

numer 2030 - 21.05.2018
Kazachstan. Ten kraj ma szczególną moc przyciągania. Z racji historycznych, bo przecież to cmentarz dziesiątków tysięcy Polaków zesłanych tu przez sowiecką barbarię najpierw w latach 30.

​Rozszerzenie UE – tak, pogłębienie – nie!

numer 2029 - 19.05.2018
Szczyt UE–Bałkany Zachodnie, który z udziałem polskiego premiera odbył się w Sofii, był o tyle ważny, że zwrócił uwagę na kwestię rozszerzenia Unii. Proces ten w ostatnich latach znalazł się w cieniu pogłębiania UE.

Albania ante portas (2)

numer 2025 - 15.05.2018
Mały kraj na Bałkanach z pasjonującą przeszłością i nieznaną przyszłością musi budzić nasze zainteresowanie. To dlatego jestem w nim po raz kolejny, w sumie szósty w ostatnich parunastu latach, a czwarty w ciągu ostatniego półtora roku. Poniżej kontynuacja tekstu, który ukazał się we wczorajszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.

Albania ante portas (1)

numer 2024 - 14.05.2018
Mały kraj na Bałkanach z pasjonującą przeszłością i nieznaną przyszłością musi budzić nasze zainteresowanie. To dlatego jestem w nim po raz kolejny, w sumie szósty w ostatnich parunastu latach, a czwarty w ciągu ostatniego półtora roku. Musi – z pięciu powodów.

​Polska rośnie

numer 2023 - 12.05.2018
Z daleka od politycznych sporów w Polsce trwa miesięczna prezydencja naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Kierowanie przez Rzeczpospolitą jej pracami ma charakter nie tylko prestiżowy, choć splendor spływający na naszą ojczyznę też się przecież liczy.

​Nie chodzi tylko o budżet

numer 2020 - 09.05.2018
Od kilku miesięcy wszyscy opozycyjni politycy i dziennikarze w Polsce, którzy uważają, że „im gorzej, tym lepiej”, i nienawistnie skandują pod adresem polskich władz „skuś baba na dziada”, wieszczyli, że unijny budżet 2021–2027 będzie dla Polski katastrofą. Propaganda klęski znów zawiodła.

-->