Ryszard Czarnecki

​Czas na ostrą reakcję

numer 2017 - 05.05.2018
Po brexicie Polska jest sojusznikiem USA numer jeden w UE. Jako jedno z niewielu państw NATO wypełniamy limit 2 proc. PKB przeznaczanych na obronność, a nawet go przekraczamy. Za to właśnie publicznie chwalił nas prezydent Trump podczas konferencji prasowej z... kanclerz Merkel (!). Na potęgę kupujemy od Amerykanów broń.

Angela Merkel do Brukseli?

numer 2015 - 02.05.2018
Po pół roku niespodziewanego i całkowicie niecodziennego zawieszenia w politycznej próżni Niemcy mają swój rząd. A co za tym idzie – nowe personalne nominacje. O składzie rządu Republiki Federalnej z Angelą Merkel jako kanclerzem po raz czwarty już pisałem („Codzienna” z 19 marca br. w artykule „Nowy rząd, stara koalicja”).

Macrona zwrot przez rufę

numer 2013 - 28.04.2018
Wizytę prezydenta Francji w USA należy widzieć w kontekście… wizyty w tym samym kraju kanclerz Angeli Merkel w następny piątek. Emmanuel Macron był goszczony niemal po królewsku, nawet jeśli gospodarz traktował go protekcjonalnie. Natomiast wizyta pani kanclerz będzie miała tylko techniczny charakter.

Ideologia Macrona i gra interesów państw

numer 2008 - 23.04.2018
Kwietniowa sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała być zdominowana przez wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, szczególnie gorąco oklaskiwanego przez lewicę i liberałów. Tak się jednak nie stało, bo w agendzie znalazło się wiele kluczowych kwestii dotyczących gospodarki europejskiej.

Kartki z polskiego kalendarza

numer 2007 - 21.04.2018


Na granicy Zachodu i skansenu komunizmu

numer 2002 - 16.04.2018
Nasi z kontrwywiadu tu byli! W strefie zdemilitaryzowanej, na granicy komunistycznej Korei i Korei Południowej, gdzie rządzą chłopcy z UN Military Command, jest pokój, do którego przyprowadzają różnych ważnych gości, a ci zostawiają pamiątki.

​Trump i Rosja: Yes, we can

numer 2001 - 14.04.2018


Cień Pekinu, cień Moskwy

numer 1996 - 09.04.2018
Przed siedzibą rządzącej Japonią partii dwa rzędy parasolek zamykanych na kłódki. Pracownicy zostawiają je tam – a nie wnoszą do budynku. Każdy ma własną kłódeczkę. Stoi również parę rowerów – też z kłódkami. Kochajmy się jak bracia, ufajmy sobie jak... Japończycy?

​Źródła siły RP i powód ataków

numer 1995 - 07.04.2018
Głównymi elementami siły państw i narodów w XXI w. wciąż są demografia i gospodarka. Bardzo ważny jest też potencjał obronny, bo na niego składają się poza uzbrojeniem także gotowość nacji do walki za własną ojczyznę. W ciągu wieków zmieniły się ustroje, układy geopolityczne i sposób funkcjonowania społeczeństw, ale źródła wagi, potęgi krajów pozostają te same.

W stronę gry ponadregionalnej

numer 1991 - 03.04.2018
O polityce międzynarodowej w kontekście interesów Polski warto myśleć w perspektywie dłuższej niż rok czy nawet jedna kadencja parlamentarna. Stąd te rozważania. Rzeczpospolita, będąc jednym z pięciu największych państw w Unii Europejskiej, musi prowadzić politykę godną kraju blisko 40-milionowego (a dodajmy do tego 20-milionową diasporę).

Święta radości – święta strachu

numer 1990 - 31.03.2018
Chrystus Pan znowu zmartwychwstaje! Dla wszystkich. Dla grzeszników większych i mniejszych – też. Zmartwychwstaje wszędzie. I w Polsce, gdzie święta Wielkiejnocy są częścią polskiej tradycji – jak częścią polskiego krajobrazu są palemki w Niedzielę Palmową i święconki zanoszone w Wielką Sobotę, do kościołów przez setki tysięcy polskich dzieci wraz z rodzicami czy dziadkami.

Kraj, gdzie Allah nie widzi alkoholu

numer 1985 - 26.03.2018
Żeby dotrzeć do Bahrajnu, trzeba przeznaczyć 2,5 godziny na lot do Konstantynopola (oficjalna nazwa: Stambuł), poczekać kilka godzin na lotnisku w największej metropolii Turcji i wreszcie spędzić w powietrzu mniej więcej cztery godziny w drodze do Manamy – stolicy państwa dynastii Chalifa.

​Hołd Polakom ratującym Żydów

numer 1984 - 24.03.2018
Dziś 74. rocznica zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów. Ulmowie i ich siedmioro dzieci (Zofia Ulma spodziewała się siódmego dziecka) stali się symbolem dziesiątków tysięcy naszych rodaków, którzy zginęli, ukrywając Żydów.

Nowy rząd, stara koalicja

numer 1979 - 19.03.2018
W Republice Federalnej Niemiec powstał jednak czarno-czerwony, nowy stary rząd koalicji CDU-CSU-SPD, a nie szumnie zapowiadany gabinet koalicji „jamajskiej” CDU-CSU, czyli zieloni i liberałowie. Angela Merkel wyrównała rekord Konrada Adenauera oraz Helmuta Kohla i po raz czwarty została kanclerzem.

Choćby przyszło tysiąc totalsów…

numer 1978 - 17.03.2018
List 39 senatorów USA (zarówno rządzących Republikanów, jak i opozycyjnych Demokratów) do ich ministra skarbu, wspierający polski sprzeciw wobec budowy rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego, jest ciężkim ciosem dla totalnej opozycji w Polsce.

Italia plecami do Brukseli

numer 1973 - 12.03.2018
Wybory w trzecim co do wielkości kraju Unii Europejskiej potwierdziły ogólną tendencję na Starym Kontynencie – widmo eurosceptycyzmu krąży po Europie. Poprawiony bon mot Karola Marksa oddaje istotę sprawy: obywatele kolejnych państw członkowskich UE pokazują Brukseli żółtą kartkę albo – co bardziej krewcy, np. południowcy w wypadku Italii – gest Kozakiewicza.

Słowacja przed wyzwaniem

numer 1972 - 10.03.2018
Piszę ze stolicy Słowacji, gdzie przebywam ze specjalną misją europarlamentu w związku z zamordowaniem dziennikarza badającego korupcję w obozie władzy. W XXI w. takie rzeczy nie zdarzają się w Europie – poza Rosją. Jednak w ostatnich kilku miesiącach miały miejsce w dwóch krajach rządzonych przez lewicę – na Słowacji i Malcie.

Kraj pozornych paradoksów

numer 1967 - 05.03.2018
Jestem pierwszy raz w tym państwie, które jest krezusem naftowym. Zawsze było ono synonimem bogactwa. Stało się ofiarą, gdy w roku 1990 napadł na nią Irak Saddama Husajna.

Mamine ciasteczka zamiast reparacji?

numer 1966 - 03.03.2018
Czwartkowy „New York Times” na pierwszej stronie zamieścił tekst pt. „Świat może uczyć się mówić Heimat”. Amerykański dziennik uznał, że będzie to trzecie międzynarodowe niemieckie słowo – po Kindergarten (przedszkole) i Schadenfreude (radość z cudzego nieszczęścia). Hm, wydawałoby się, że takimi pojęciami są też „Arbeit macht frei” czy Konzentrationslager.

Konferencja: Amerykańscy konserwatyści w natarciu

numer 1961 - 26.02.2018
W dniu, w którym ten artykuł ukaże się w „Gazecie Polskiej Codziennie”, wrócę z Waszyngtonu. Jak co roku w stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej odbyła Conservative Political Action Conference (CPAC). Ta trzydniowa konferencja, organizowana przez American Conservative Union w końcu lutego, jest okazją do tego, by republikańska prawica mogła się policzyć.

-->-->