Ryszard Czarnecki

Berlin z Paryżem reformują Unię

numer 2366 - 01.07.2019
Niemcy i Francja różnią się w sprawach nowej unijnej geografii personalnej po wyborach europejskich A.D. 2019 – i to różnią się w sposób spektakularny. A jednak dużo więcej łączy, niż dzieli Republikę Francuską z Republiką Federalną Niemiec. Świadczy o tym kontrolowany przeciek w ostatnich dniach do niemieckich mediów o wspólnym niemiecko-francuskim planie reformy Unii.

​Schizofrenia à la Zachód

numer 2365 - 29.06.2019
Jeśli człowiek w tym samym czasie podejmuje dwie całkowicie sprzeczne decyzje, uważa się go za niezrównoważonego, niepoważnego albo też wysyła do lekarza psychiatry, by zbadał się na okoliczność schizofrenii. Co jednak zrobić, jeśli kompletnie różne, wykluczające się decyzje, i to w sprawach strategicznych, podejmują wielkie państwa? Jak je określić?

Powtórka operacji „okropny Kościół” spaliła na panewce

numer 2360 - 24.06.2019
To, co w pewnej mierze udało się jesienią A.D. 2018 podczas wyborów samorządowych, zupełnie nie wyszło obozowi liberalno-lewicowemu (przez wielu nazywanemu wprost i bez ogródek „kosmopolitycznym”) wiosną A.D. 2019 podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

​Wybór szefa KE: jesień, nie lipiec!

numer 2359 - 22.06.2019
Przed szczytem UE Donald Tusk sugerował, że liderzy krajów członkowskich wybiorą na nim przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jak zwykle okazało się, że była to PO – Pusta Obietnica. Dla nikogo poza Tuskiem nie było to niespodzianką, np. wczorajszy „Financial Times” poświęcił szczytowi zaledwie wzmiankę. Jak widać, biznes wiedział, że na decyzje personalne UE trzeba poczekać.

Polityka nad modrym Dunajem

numer 2355 - 17.06.2019
O Austrii znów głośno. Podobnie było, gdy wybory do parlamentu w Wiedniu wygrała Austriacka Partia Ludowa kierowana przez najmłodszego szefa MSZ w Europie Sebastiana Kurza. Zaraz potem został on najmłodszym premierem. Miał wtedy 31 lat.

​Dobrze wykorzystaliśmy koniunkturę

numer 2354 - 15.06.2019
Z polityką międzynarodową jest jak z gospodarką: dobrą koniunkturę trzeba umieć wykorzystać. Tego właśnie mogą nam zazdrościć Europa i świat: znakomicie wykorzystujemy hossę w gospodarce, jak i w polityce zewnętrznej. Donald Trump nie dość, że nie wtrąca się w nasze sprawy wewnętrzne, to jeszcze chwali i podkreśla, że z naszą demokracją jest OK.

Euroukładanka A.D. 2019. Mecz do pięciu bramek

numer 2349 - 10.06.2019
Rozgrywka na ringu polityki międzynarodowej staje się coraz bardziej pasjonująca. Strategicznie, długoterminowo Amerykanie boksują się z Chińczykami o światowy prymat w wadze superciężkiej. Polska kilka lat temu przeszła do wyższej kategorii wagowej – prestiż większy, ale też większe wyzwania i przeciwnicy ostrzej atakują. Bo muszą się z nami bardziej liczyć.

Polska siła – a nie izolacja

numer 2348 - 08.06.2019
„Izolacja Polski” to teza totalnej opozycji. Jak to wygląda w praktyce, zobaczyliśmy na uroczystościach w Londynie (rocznica operacji aliantów podczas II wojny światowej): premier Morawiecki ustawiony tuż przy Jej Królewskiej Mości. Do prezesa Kaczyńskiego przyjeżdżają politycy z różnych krajów i formacji politycznych, zabiegając o wspólną frakcję w PE.

Nowa-stara geografia polityczna Unii A.D. 2019

numer 2343 - 03.06.2019
Po wyborach europejskich mamy nową geografię polityczną Europy. Mówiąc ściślej, nową-starą. Gdyby chcieć podsumować te wybory jednym zdaniem, brzmiałoby ono następująco: największą klęskę ponieśli komuniści, tracąc niemal połowę mandatów, w czołówce utracjuszy są chadecy EPL (tam, gdzie PO i PSL), którzy stracili jedną czwartą aktywów oraz socjaliści (tam, gdzie SLD) – tak samo strata o 25 proc.

​Ruszyła gra o unijne stanowiska

numer 2342 - 01.06.2019
Po wyborach do europarlamentu gra przenosi się na boisko międzynarodowe. Do wyborów władz PE został miesiąc. Wybór Komisji Europejskiej nastąpi albo w połowie lipca albo jesienią. Stawką w tej grze jest pięć stanowisk: szefa PE, przewodniczącego KE, szefa Rady Europejskiej (wybór późną jesienią), wiceprzewodniczącego KE ds.

Triumf – tak, triumfalizm – nie

numer 2338 - 28.05.2019
PiS nie wygrało wyborów europejskich – aż do tej niedzieli! Potrafiliśmy dwukrotnie wygrać wybory prezydenckie, podobnie parlamentarne i samorządowe, ale wiktoria w elekcji do europarlamentu była zastrzeżona dla PO. Odnieśliśmy więc historyczny sukces. Tym większy, że – po raz pierwszy – wybory do PE odbywają się w tym samym roku co wybory do Sejmu.

Wcisnąć LGBTI do traktatów Unii Europejskiej

numer 2338 - 28.05.2019
Zachodnia lewica domaga się rewolucyjnej zmiany w traktatach europejskich i wprowadzenia tam – dotychczas zastrzeżonych dla państw członkowskich – kwestii dotyczących prawa do aborcji oraz przywilejów dla środowisk LGBTI. Ale po kolei…

Polska jest za wolnością

numer 2337 - 27.05.2019
Brawa dla polskiego rządu za konsekwencję! Rząd Rzeczypospolitej był, jest i będzie przeciw cenzurze w internecie. Dlatego jest przeciw dyrektywie unijnej o prawach autorskich – ACTA 2.0.

Każdy głos na miarę przyszłości Europy i Polski

numer 2331 - 20.05.2019
Jeszcze nigdy wybory do Parlamentu Europejskiego nie były tak ważne jak w 2019 r. Po raz pierwszy bowiem nie wiadomo, kto je wygra. Czy zwolennicy Europy Ojczyzn, Europy Narodów, szacunku dla tradycji i wartości, które były fundamentem Starego Kontynentu, czy też euroentuzjaści, którzy uważają, że historia Europy zaczęła się po II wojnie światowej?

​Angela Merkel i…

numer 2330 - 18.05.2019
Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że kończy swoją polityczną karierę. Nie cieszcie się, jedni, i nie martwcie, drudzy. Nie nastąpi to od razu ani za parę miesięcy, ale dopiero za… dwa i pół roku. Czemu Frau Bundeskanzlerin informuje o tym już teraz? Po pierwsze, by uspokoić jej krytyków, którzy martwili się, że będzie kandydowała po raz piąty.

Bój idzie łeb w łeb – potrzebna maksymalna mobilizacja

numer 2325 - 13.05.2019
Wybory europejskie są już na ostatniej prostej. Finisz potrwa najbliższe dwa tygodnie. Głosowanie w ostatnią niedzielę maja zamknie cztery już dekady bezpośrednich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

​W polskim Gdańsku

numer 2324 - 11.05.2019
Prezydent Gdańska nie podoba się państwowe Muzeum Westerplatte, które ma być ważnym elementem naszej polityki historycznej nastawionej na obronę dobrego imienia Polski. Na miejscu pani prezydent skupiłbym się na czymś innym – zadbałbym o to, aby w polskim Gdańsku nie organizować pokazów pruskiej (sic!) musztry, co zrobiono w rocznicę Konstytucji 3 maja!

Co jest, a co nie jest w naszym interesie narodowym

numer 2319 - 06.05.2019
Europa ma wejść w fazę spowolnienia gospodarczego. Widać to szczególnie po Niemczech, gdzie wzrost PKB per capita rocznie dotąd wynosił 1,5 proc., a więc był ponad trzy razy mniejszy niż w Polsce. Nasza gospodarka urosła o 5,1 proc.

​To Polacy decydują o Polsce

numer 2318 - 04.05.2019
Czy w Europie nastąpi nowa Wiosna Ludów, która pozytywnie zmieni oblicze UE? Czy nastąpi powrót do idei przyświecających Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, a potem EWG, powrót do wartości chrześcijańskich? I triumf idei Europy ojczyzn, Europy narodów?

Wojna cywilizacji i rola Polski

numer 2315 - 29.04.2019
To wszystko było jak metafora. W Wielkim Tygodniu pożar symbolu „Europy katedr” – paryskiej Notre Dame, a następnie w Wielką Sobotę tragiczne żniwo islamskich szwadronów śmierci na Cejlonie. Z jednej strony płonąca katedra „najstarszej córy Kościoła”, by użyć słów o Francji polskiego papieża Jana Pawła II, z drugiej kolejne ludobójstwo chrześcijan – bo przecież tak to należy nazwać.