Czy wniosek o urlop może zostać złożony w formie elektronicznej?

.
.

Jednym z kluczowych uprawnień przysługujących każdemu pracownikowi zatrudnionemu w danym przedsiębiorstwie na umowie o pracę jest skorzystanie z różnego rodzaju urlopów. Aby tak się jednak stało konieczne jest złożenie stosownego wniosku urlopowego. Bez spełnienia tej formalności pracodawca nie może bowiem wysłać osoby zatrudnionej na urlop. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy wniosek może zostać złożony w formie elektronicznej?

Świat zmienia się na naszych oczach. W wielu obszarach życia, w tym także w biznesie, coraz bardziej do głosu dochodzą nowe technologie. Nie inaczej jest w zakresie wszelkiego rodzaju dokumentacji pracowniczej, katalogowania danych, a także wymiany wniosków pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Czy zmiany te dotyczą również wniosków urlopowych? Sprawdźmy! 

Czym jest wniosek o urlop?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest wniosek urlopowy i jakie funkcje spełnia. Przede wszystkim należy wspomnieć, że obowiązek jego złożenia nakłada na samego pracownika polski ustawodawca, który określił go w Kodeksie pracy oraz szczegółowych rozporządzeniach. Sam wniosek nie ma jednej ogólnej formy, prawodawca pozostawia w tym zakresie pełną dowolność, z tym jednak zastrzeżeniem, że na dokumencie muszą znaleźć się wszelkie niezbędne dane obu stron, okres urlopowy, a także podpis wnioskodawcy. Przyjmuje się, że wniosek należy złożyć na tyle wcześnie, aby pracodawca mógł wydać decyzję i uwzględnić ją w planie urlopów. 

Wniosek urlopowy - w jakiej formie?

W przepisach prawnych nie narzucono postaci, w jakiej powinien zostać złożony wniosek o urlop. Można więc zrobić to zarówno w formie tradycyjnej, czyli papierowej, jak i elektronicznie, za pomocą specjalnego systemu online takiego jak na przykład inewi.pl. Wnioski online są wykorzystywane przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw. Ich ogromnym atutem jest to, że można złożyć je w dowolnym momencie, a pracownik od razu otrzymuje potwierdzenie ich dostarczenia. Elektroniczne systemy za pośrednictwem których można przesłać dokumenty są szybkie i intuicyjne w użyciu, co pozwala obu stronom zaoszczędzić sporo czasu i energii. Więcej na ten i wiele innych tematów związanych z tym zagadnieniem można znaleźć w artykule "Wniosek o urlop - co powinien zawierać i w jakiej formie go złożyć?"                            

Wniosek online - czy warto?

Nie ma co kryć, że żyjemy w epoce cyfrowej. Wnioski urlopowe składane drogą elektroniczną nie są już żadną nowością, a firmy korzystające z tego rozwiązania mogą cieszyć się jego wszelkimi zaletami. Dzięki temu wszystkie potrzebne dokumenty są gromadzone w jednym miejscu i pracodawca może błyskawicznie odnaleźć potrzebne informacje. Wykorzystywanie systemów online pozwala ponadto zniwelować ryzyko błędów czy nieprawidłowości, co ma szczególne znaczenie jeśli w danym zakładzie pracy zatrudnionych jest wiele osób. Jak więc widzimy, warto stosować elektroniczne rozwiązania, które ułatwiają prowadzenie biznesu. 

Artykuł Sponsorowany