ANTYCOVID-19

Pytania i odpowiedzi

Dla rodziców - dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

(źródło www.gov.pl)

Dla pracowników

Przepisy zakładają, że w celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków, w określonym czasie poza miejscem jej stałego wykonywania. To tzw. praca zdalna.

W rozumieniu ustawy za „przeciwdziałanie COVID-19” rozumie się wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby. Zatem przesłanki polecenia pracownikowi pracy zdalnej są szerokie i w praktyce każdy pracodawca, choćby ze względu na profilaktykę, może polecić pracownikom pracę zdalną.

Czy mogę wnioskować o pracę zdalną? Decyzja o poleceniu pracy zdalnej leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Pracownik może oczywiście wnioskować, ale jego wniosek nie wiąże w żaden sposób pracodawcy.
(źródło www.gov.pl)

Dla studentów i uczelni

Czy można na uczelni prowadzić dalej działalność naukową?

Zawieszamy jedynie prowadzenie zajęć dydaktycznych (takich jak np. wykłady, seminaria, konserwatoria). Nie ograniczamy możliwości prowadzenia działalności naukowej. Uczelnie zyskują również możliwość prowadzenia zajęć w formie kształcenia zdalnego.
(źródło www.gov.pl)


W Rzymie gwizdek nie zabrzmiał

numer 2657 - 13.06.2020
12 czerwca, późne popołudnie. Ludzie zaczynają gromadzić się na Stadio Olimpico w Rzymie. O godz. 21 rozpoczyna się największa tegoroczna impreza piłkarska. Mecz Włochy–Turcja inauguruje zmagania w ramach Euro 2020. Ale zaraz, zaraz… Gdzie kibice? Gdzie pierwszy gwizdek sędziego? Gdzie cała otoczka, która towarzyszy tego typu turniejom?

Pandemia, defilada i wieczny Putin

numer 2655 - 10.06.2020
Rosja to kraj pełen paradoksów. Szczególnie dobrze widać to teraz, gdy mimo gigantycznej fali zakażeń koronawirusem są miejsca, takie jak choćby Moskwa, gdzie obostrzenia są już znoszone. Podobny paradoks panuje w polityce wewnętrznej.

Fetysz nowej normalności po niemiecku

numer 2654 - 09.06.2020
Czy wstęp na masowe imprezy będzie możliwy wyłącznie za okazaniem negatywnego testu na koronawirusa i to takiego, który został wykonany w ciągu ostatnich 24 godzin? Czy miejscowości wakacyjne wprowadzą limity turystów, a uczestnicy targów będą musieli nosić chipy z GPS?

Wygrana bitwa nie kończy wojny

numer 2653 - 08.06.2020
Otwierają się restauracje, kina i teatry, podobnie jak granice państw, zamknięte na cztery spusty przez blisko trzy miesiące. Wreszcie możemy swobodnie odetchnąć bez maseczki na twarzy i spędzać wolny czas jak dawniej, stosując się jednak do nowych zaleceń. Coraz więcej państw deklaruje, że jest na końcowym etapie zwalczania epidemii.

130 miliardów, by ruszyć z kopyta

numer 2652 - 06.06.2020
Wsparcie 300 euro na dziecko, tymczasowe obniżenie podatku VAT na wybrane towary, obniżka cen prądu, dofinansowanie kolei, promowanie elektromobilności oraz 51 kolejnych punktów pakietu dla ożywienia gospodarki po pandemii – to wynik dwudniowych negocjacji koalicji rządowej w Berlinie. Nie wszyscy jednak widzą w opiewającym na 130 mld euro programie same plusy.

W Afryce wirusy chodzą parami

numer 2651 - 05.06.2020
Od początku wybuchu pandemii COVID-19 było wiadomo, że w największym stopniu dotknie ona kraje nieprzygotowane do masowego przyjęcia zarażonych na szpitalne oddziały, gdzie służba zdrowia jest w złym stanie, a w kraju mnożą się inne liczne problemy społeczne. Scenariusz co do joty sprawdził się w kontekście Afryki.

Pomysł na nowe Niemcy

numer 2650 - 04.06.2020
Berlin otrzepuje się z postpandemicznej traumy i sięga po nowe tematy. Dostępna od wczoraj w Niemczech książka „Neustaat” to frapujący głos niemieckich elit wzywający państwo do pobudki, zanim będzie za późno.

Dezinformacja jak rozproszone mrówki

numer 2649 - 03.06.2020
Paradoksalnie gdy w Europie mamy do czynienia z tendencją spadkową, jeśli chodzi o liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem, ponownie zaczynają narastać wokół niego nowe teorie, a dezinformacja zalewa portale internetowe.

Ratunek zielony i zgodny z równouprawnieniem

numer 2648 - 02.06.2020
Klub parlamentarny Zielonych złożył w Bundestagu swoją propozycję na dźwignięcie niemieckiej gospodarki z postpandemicznego kryzysu. Ratunek ma być zgodny z zielonymi postulatami i zapobiegający „narastaniu nierówności społecznych powstałych na skutek pandemii”.

By słońce nie oślepiło czujności

numer 2647 - 01.06.2020
Im lepsza pogoda, tym trudniej zatrzymać ludzi w domach – wiadomo było o tym na długo przed pandemią, wiadomo i teraz, kiedy słońce i wysoka temperatura kuszą wyjściem do parku, na plażę czy na spotkanie ze znajomymi. Jednak instynkt samozachowawczy, wyćwiczony blisko trzymiesięczną izolacją, podpowiada nam, żebyśmy pozostali ostrożni.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę