Gospodarka


Jest strategia, są efekty

numer 2256 - 16.02.2019
ROZWÓJ Widocznymi efektami konsekwentnej realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) są bardzo dobre wyniki polskiej gospodarki, poprawa sytuacji budżetowej, spadek bezrobocia i wzrost zamożności społeczeństwa – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Gazowa dyrektywa wejdzie w życie w czerwcu

numer 2256 - 16.02.2019
Komisja Europejska, na mocy nowej dyrektywy gazowej, będzie musiała zgodzić się na warunki przyszłego porozumienia Niemiec i Rosji w sprawie reżimu prawnego Nord Streamu 2 – poinformował europoseł Jerzy Buzek. Podkreślił, że w najbliższą środę dyrektywę powinna zatwierdzić Rada UE, a w kwietniu Parlament Europejski. – Wszystko wskazuje, że w życie wejdzie w czerwcu – dodał.

Optymistyczne prognozy na ten rok

numer 2256 - 16.02.2019
Jest szansa, że w tym roku dynamika wzrostu polskiej gospodarki wyniesie 4 proc., tzn. trochę powyżej większości prognoz – twierdzi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Kierowany przez nią resort przygotowuje pakiet zachęt dla emigrantów zarobkowych, którzy zdecydują się na powrót do kraju.

E-auta z dopłatami rozruszają rynek

numer 2256 - 16.02.2019
36 tys. zł państwowego dofinansowania do samochodu elektrycznego, 150 tys. zł do stacji ładowania i ponad 1 mln zł do autobusu elektrycznego zakłada projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie warunków udzielania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. – Jeśli propozycja wejdzie w życie, rynek nabierze rozpędu – twierdzą eksperci.

W hołdzie Wyklętym

numer 2256 - 16.02.2019
Mija równo rok, odkąd wiadome media grzmiały po tym, jak premier w imieniu rządu Rzeczypospolitej oddał w Monachium hołd Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Stek bredni, rozpowszechnianych wówczas przez redakcję z Czerskiej, mógł zdumiewać nawet tych, którzy do narodowego podziemia odnoszą się z dystansem.

USA umocniły rynek

numer 2256 - 16.02.2019
Wtorkowa publikacja danych o zapasach ropy naftowej to ich nieznaczny spadek. Jednak dzień później publikacja Departamentu Energii wskazała na ich wzrost przekraczający poziom 3 mln baryłek. Środa przyniosła wyraźne umocnienie paliwa, a podobny trend widoczny był także w czwartek.

Na światowych parkietach panuje niepewność

numer 2256 - 16.02.2019
GIEŁDA Azja na minusie. Europa pomimo słabego początku w południe zdecydowanie lepiej. WIG20 ze znaczącym wzrostem. Silne banki i energetyka. Słabo sektor paliwowy.

PPL nie blokuje Modlina

numer 2256 - 16.02.2019
LOTNISKA Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) nie ma dziś realnej możliwości wpływania na spółkę Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL), zarządzającą lotniskiem w Modlinie. Wszelkie propozycje współpracy zostały storpedowane – mówi prezes PPL Mariusz Szpikowski.

Berlin oskarżony o brak solidarności

numer 2256 - 16.02.2019
GAZ Uporczywe twierdzenie, że Nord Stream 2 to prywatny projekt biznesowy, doprowadziło do izolacji Berlina na arenie unijnej i do pogorszenia relacji z USA. Jeśli Gazprom jest prywatną firmą, to równie dobrze możemy uznać, że rosyjscy żołnierze na wschodzie Ukrainy to urlopowicze – kpią niemieckie media.

Dobra wiadomość dla Polski

numer 2256 - 16.02.2019
UE Głosowanie w sprawie niekorzystnych dla Polski i innych krajów regionu regulacji dotyczących przewoźników drogowych przesunięto na pierwszą marcową sesję Parlamentu Europejskiego. – W tej sytuacji szanse na przyjęcie przepisów jeszcze w tej kadencji PE są niewielkie – uważa europoseł PiS Kosma Złotowski.