Gospodarka


System podatkowy powinien wspierać inwestycje

numer 2482 - 14.11.2019
Czy system podatkowy w Polsce wymaga przemyślenia, a może w pewnym sensie trzeba go wymyślić od początku? Czas do zastanawiania się nad korzystnymi zmianami dotyczącymi danin publicznych zawsze jest dobry, jednak to właśnie nadchodząca kadencja sejmu może być zdominowana przez prace nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi prawa podatkowego.

​Milion cudzoziemców pracuje w Polsce

numer 2482 - 14.11.2019
RYNEK PRACY W Polsce pracuje obecnie ponad milion imigrantów, z tego prawie 900 tys. z Ukrainy – oszacował Narodowy Bank Polski. Przeciętnie są oni zatrudnieni przez siedem miesięcy w roku. Jednak z uwagi na braki kadrowe pracodawcy domagają się szerszego otwarcia rynku pracy dla pracowników ze Wschodu.

​Europa w dół, korekta czy coś więcej?

numer 2482 - 14.11.2019
GIEŁDA Azja na minusie. Europa podobnie. Lepsze dane z Eurolandu bez wpływu na sytuację. Na GPW czerwony kolor w grupie dużych i średnich spółek. Słabo Dino PL i PGE. Mocne Play i CD Projekt.

Produkcja rosyjskiej ropy może zmaleć o 40 procent

numer 2482 - 14.11.2019
Kreml obawia się spadku wydobycia ropy w ciągu najbliższych 15 lat nawet o 40 proc., jeśli nie zostaną wprowadzone nowoczesne technologie. Rosja już wstrzymała projekty w Arktyce i na Syberii po tym, jak wskutek sankcji ze strony USA i UE zagraniczne firmy wycofały się ze wspólnych przedsięwzięć.

​ArcelorMittal musiał wygasić wielki piec

numer 2482 - 14.11.2019
PRZEMYSŁ ArcelorMittal Poland wstrzymuje, przynajmniej na kilka miesięcy, pracę wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie. Nadal będą pracowały walcownie i koksownia. Te nadzwyczajne działania są spowodowane trudną sytuacją na europejskim rynku hutniczym.

Wzrost płac znów jest większy

numer 2482 - 14.11.2019
STATYSTYKA Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale br. wyniosło 4931,59 zł. Tym samym wzrosło o 7,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. – Dane te pracownicy mogą uznać za bardzo dobre – ocenili analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Trwa walka ze zmowami cenowymi

numer 2482 - 14.11.2019
Nowelizacje dwóch ustaw – o organizacji niektórych rynków rolnych oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi – dzielą przetwórców owoców i sadowników. – Projekt nie bierze pod uwagę zasad wolnego rynku – twierdzą pierwsi. – Rynek od lat jest nieuregulowany i zdarzają się zmowy cenowe – odpowiadają drudzy.

​Ministerstwo daje przykład

numer 2482 - 14.11.2019
TERMOMODERNIZACJA Budynek, w którym swoją siedzibę ma Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, zostanie poddany procesowi termomodernizacji. Inwestycja otrzymała ponad 23 mln zł dofinansowania z programu Infrastruktura i Środowisko.

Rosjanie chcieli zablokować Polimery Police

numer 2482 - 14.11.2019
Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Grupy Azoty rosyjska spółka Acron sprzeciwiła się podjętej uchwale dotyczącej finansowania projektu Polimery Police. – Jesteśmy spokojni, ponieważ nie ma podstaw, żeby uchwałę unieważnić – powiedział „Codziennej” Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

​Rząd stawia na domy bezpieczne i ekologiczne

numer 2482 - 14.11.2019
BUDOWNICTWO W Katowicach startują targi budowlane 4Buildings – największe jesienne wydarzenie w branży. Ich głównym tematem jest budownictwo bezpieczne, efektywne i czerpiące z natury. Polska ma tu coraz większe osiągnięcia dzięki rządowym programom Czyste Powietrze i Mój Prąd, uldze na termomodernizację, a także niższemu VAT‑owi na fotowoltaikę.