Gospodarka


Media wzywają Merkel do walki z kryzysem

numer 2406 - 17.08.2019
„Po powrocie z wakacji kanclerz ogłosiła, że będzie bezczynnie obserwowała spowolnienie ekonomiczne, minister gospodarki z CSU snuje mrzonki o »krzepkiej« gospodarce, a SPD proponuje podnoszenie podatków. Kto to wszystko widzi, zaczyna podejrzewać, że w rządzie trwa strajk” – kpi „Die Welt”.

​Bez przełomu na parkietach

numer 2406 - 17.08.2019
GIEŁDA Azja była na plusie, Europa też notowała wzrosty. Na GPW było dobrze do godz. 10. JSW i PGNiG zanotowały minima.

Polska skorzysta z wiedzy innych

numer 2406 - 17.08.2019
MIASTA Polska przystąpi do Europejskiej Sieci Wiedzy o Miastach, aby zyskać dostęp do fachowych informacji na temat kierunków rozwoju współczesnych miast i prowadzenia polityki miejskiej. Wśród problemów do rozwiązania są m.in. mieszkalnictwo, gospodarka cyfrowa, jakość powietrza i mobilność.

​Brak danych uspokoił emocje

numer 2406 - 17.08.2019
SUROWCE Tydzień pełen sprzeczności. Ropa na plusie. Metale przemysłowe słabiej z wyjątkiem niklu. Wczoraj ropa do góry, a miedź w kontynuacji spokojnego trendu. Biały Dom mówi o rozmowach z Chinami.

Polska Wschodnia wspiera rozwój makroregionu

numer 2406 - 17.08.2019
PROGRAM Innowacyjne systemy oświetlenia LED do upraw szklarniowych, systemy zaworów dla lotnictwa, inteligentne elektroniczne żaluzje, elektryczne gokarty – na pozór te przedsięwzięcia nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak łączą je dwa ważne elementy: Polska Wschodnia i fundusze europejskie.

Angela, bierz kasę i zalesiaj Niemcy!

numer 2406 - 17.08.2019
Zamiast odbierać Brazylii środki na rozwój projektów w Amazonii kanclerz Niemiec Angela Merkel powinna skupić się na ponownym zalesianiu własnego kraju – oświadczył prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. – Bierz tę swoją kasę i zalesiaj Niemcy. Tam jest o wiele bardziej potrzebna – dodał brazylijski przywódca.

Gazprom nie ma pieniędzy na terminal LNG

numer 2406 - 17.08.2019
SUROWCE Gazprom chce od rosyjskiego rządu finansowego wsparcia budowy kompleksu gazowego w Ust-Łudze. Przez lata Rosjanie twierdzili, że płynny gaz dostarczany tankowcami nie może być tańszy od surowca z rurociągu. Rynek zweryfikował te teorie, dlatego próbują oni odnowić projekt bałtyckiego LNG.

Zgierz zbuduje mieszkania w formule PPP

numer 2406 - 17.08.2019
INWESTYCJE Władze Zgierza planują wybudować nowe mieszkania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ma pomóc miastu, które przeciera szlaki w tej formule współinwestowania.

Nasze drogie autostrady

numer 2406 - 17.08.2019
TRANSPORT Opłaty za autostrady ustalane przez koncesjonariuszy są znacznie wyższe niż te w gestii GDDKiA – podała Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Jej zdaniem wszystkie umowy koncesyjne zawierają postanowienia niekorzystne dla strony publicznej lub użytkowników autostrad.

W Polsce cud, w Niemczech recesja

numer 2405 - 16.08.2019
Polska przeżywa cud gospodarczy, podczas gdy nad Zachodem unosi się widmo recesji – napisał niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”. Gazeta zauważa, że w tym roku nad Wisłą oczekiwany jest wzrost PKB na poziomie 4,6 proc., a w Niemczech rządowe prognozy mówią tylko o 0,5-proc. wzroście.