Gospodarka


Biedronka może podnieść ceny

Numer 879 - 02.08.2014
HANDEL Największa portugalska firma handlowa Jeronimo Martins, podała fatalne wyniki finansowe za pierwsze półrocze. W reakcji na te dane inwestorzy zaczęli się pozbywać akcji spółki. Również wyniki polskiej Biedronki, której właścicielem jest JM, są niższe od oczekiwań. Zdaniem analityków sieć może podnieść ceny, aby ratować wyniki.

Rosjanie eskalują wojnę handlową

Numer 879 - 02.08.2014
Od wczoraj nie wolno wwozić do Rosji polskich owoców i warzyw. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że straty z powodu tego embarga mogą sięgać 2 mld zł. Wkrótce blokada może objąć – oprócz zagrożonej wirusem ASF wieprzowiny – także polską wołowinę i indyki. Rosyjski nadzór fitosanitarny poinformował o wykryciu drobnoustrojów w mięsie z zakładów w Kole i Stasinie.

Ważny jest biznes, a nie Ukraina

Numer 878 - 01.08.2014
Analitycy uważają, że Unia Europejska nie chce handlowej wojny z Rosjanami. Sceptycznie odnoszą się więc do ogłoszonych ostatnio sankcji. – Te restrykcje po prostu łatwo ominąć – podkreślają. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzega, że nieprzyjazne kroki UE „nieuchronnie doprowadzą do podwyższenia cen energii na rynkach europejskich”.

Wojna handlowa zaskoczyła rząd

Numer 878 - 01.08.2014
HANDEL ZAGRANICZNY Jeszcze niedawno minister rolnictwa Marek Sawicki zapewniał, że problemów z rosyjskim embargiem na polskie produkty rolne nie ma, a dziennikarze tylko wyolbrzymiają sytuację, pisząc o wojnie handlowej. To tak, jakby Moskwa nie prowadziła swojej polityki, a jedynie wsłuchiwała się w podpowiedzi polskich dziennikarzy.

Fatalna wiadomość dla Polaków

Numer 877 - 31.07.2014
LOTNICTWO Zgoda Komisji Europejskiej na przyznanie PLL LOT ponad 800 mln zł pomocy publicznej to zła wiadomość dla polskich podatników. To ich pieniądze zostaną wpompowane w generującą od lat znaczne straty spółkę, bo rząd przecież własnych pieniędzy nie ma.

Putin walczy z polską kapustą

Numer 877 - 31.07.2014
Rosja wytacza swoje handlowe armaty. Od 1 sierpnia nakłada embargo na część polskich warzyw i owoców. Na czarnej liście znalazły się m.in. jabłka, kapusta i kalafior. Jedno jest pewne – handlowa wojna z Polską i UE się rozszerza. Rosyjskie embargo jest odwetem za sankcje gospodarcze, jakie UE nałożyła na Rosję za rozpętanie ukraińskiego konfliktu.

Stają rosyjskie fabryki

Numer 877 - 31.07.2014
KRYZYS Pięć dużych fabryk w Rosji wstrzymało produkcję samochodów – informuje agencja Interfax. Słabną rubel i giełda, spada też poparcie Rosjan dla interwencji na Ukrainie.

Nadchodzą dla nas chude lata

Numer 876 - 30.07.2014
MAKROEKONOMIA Rząd znowu przestrzelił się ze swoimi prognozami dotyczącymi wzrostu gospodarczego. PKB w budżecie na 2015 r. na poziomie 3,8 proc. może zostać obniżone – przyznał minister finansów Mateusz Szczurek. Jeszcze niedawno rząd wmawiał nam, że nadchodzi ożywienie. Miało być lepiej, tymczasem gospodarka hamuje.

Z Rosji wyparował bilion dolarów

Numer 876 - 30.07.2014
Bilion dolarów może kosztować rosyjską giełdę i inwestorów polityka Władimira Putina – wyliczył brytyjski tygodnik „The Economist”. W Rosji jest coraz mniej kapitału, spada kurs akcji, słabnie rubel. Sytuację próbuje ratować bank centralny, ale reakcja ekspertów na te działania jest jednoznaczna. – Podniesienie stóp procentowych w Rosji to desperacja – twierdzą analitycy.

Jeszcze trzy dni na wybór OFE

Numer 875 - 29.07.2014
FINANSE To ostatni dzwonek na złożenie deklaracji o chęci pozostania w OFE. Tylko do 31 lipca Polacy mogą zdecydować, czy część ich składki emerytalnej ma trafić do ZUS u, czy pozostać w OFE. Fundusze emerytalne wybrało już prawie milion przyszłych emerytów.