Gospodarka


Czy MSW odda Tatry obcym

Numer 864 - 16.07.2014
Tylko od ministra spraw wewnętrznych zależy w tej chwili los tatrzańskich działek, które od Polskich Kolei Linowych próbuje przejąć luksemburska spółka Altura. – Ja na to zgody nie dam – twierdzi wójt Zawoi. Protesty podhalańskich samorządów nie mają jednak znaczenia, gdyż ich opinia nie jest dla ministra wiążąca. Los działek jest w rękach Bartłomieja Sienkiewicza.

Wydrukowali 5 mln znaczków przed finałem

Numer 864 - 16.07.2014
MUNDIAL Deutsche Post wydrukowała 5 mln okolicznościowych znaczków z okazji zwycięstwa niemieckich piłkarzy w mundialu. Zrobiła to kilka dni przed zakończeniem turnieju. Gdyby Niemcy nie zostali mistrzami, znaczki trzeba byłoby wyrzucić na śmietnik.

Tym razem wojna o listy ZUS u

Numer 864 - 16.07.2014
USŁUGI POCZTOWE Poczta Polska oraz prywatny operator InPost znów staną do walki o duże pieniądze. Tym razem chodzi o obsługę korespondencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kontrakt warty jest 120 mln zł. InPost zaskarżył niektóre warunki przetargu.

Tamborski wciąż nie jest szefem GPW

Numer 863 - 15.07.2014
GIEŁDA Komisja Nadzoru Finansowego do dziś nie zaopiniowała kandydatury Pawła Tamborskiego na szefa Giełdy Papierów Wartościowych, blokując w ten sposób objęcie przez niego tej posady. Na dziś zaplanowano dokończenie walnego zgromadzenia akcjonariuszy GPW, które ma ostatecznie zatwierdzić kandydaturę Tamborskiego, ale bez zgody KNF-u nie jest to możliwe.

Brazylijska katastrofa za 13 miliardów dolarów

Numer 863 - 15.07.2014
Dla piłkarzy Brazylii rozegrane w ich kraju mistrzostwa świata zakończyły się klęską – w dwóch ostatnich meczach stracili 10 bramek, strzelając zaledwie jedną, i znaleźli się poza podium. Ale mundial to dla Brazylijczyków także porażka finansowa. W jego organizację wpompowali aż 13 mld dol., których nigdy nie odzyskają. Jak zwykle najwięcej zarobiła FIFA – 4 mld dol.

Czekają nas głodowe emerytury

Numer 862 - 14.07.2014
Około 45 proc. polskich emerytów otrzymuje do ręki mniej niż 1360 zł miesięcznie świadczeń. A będzie jeszcze gorzej. Według oficjalnych szacunków w przyszłości nasza emerytura stanowić będzie najwyżej 30 proc. ostatniej pensji. Będzie więc dwa razy mniejsza od wypłacanej obecnie.

Należąca do PKN Orlen rafineria Orlen Lietuva w Możejkach może być zamknięta jeszcze w tym roku

Numer 862 - 14.07.2014
PRZEMYSŁ CHEMICZNY Należąca do PKN Orlen rafineria Orlen Lietuva w Możejkach może być zamknięta jeszcze w tym roku – poinformowała w sobotę gazeta „Lietuvos Rytas”. Według dziennika szefowie litewskiej spółki mówią o możliwości bankructwa.

Zaległe długi Polaków przekroczyły 40 mld zł

Numer 861 - 12.07.2014
PIENIĄDZE Rosną przeterminowane długi Polaków. Ogólna ich kwota jest najwyższa od siedmiu lat i wynosi ok. 41 mld zł – wynika z raportu sporządzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej „InfoMonitor”.

Przedsiębiorcy donoszą na ministra

Numer 861 - 12.07.2014
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podejrzewa wiceministra finansów Jacka Kapicę o popełnienie przestępstwa. Zawiadomił o tym prokuraturę. – Ktoś dał sygnał i ktoś koordynował działania, żeby zniszczyć polski przemysł skażania alkoholu i otworzyć drogę dla importu z zagranicy. To była i jest zorganizowana akcja – twierdzi wiceprezes ZPP Marcin Nowacki.

KNF przyjrzy się akcjom Azotów

Numer 861 - 12.07.2014
POLSKA CHEMIA Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się do Komisji Nadzoru Finansowego, by przyjrzała się obrotowi akcjami Grupy Azoty. Największej polskiej firmie chemicznej grozi przejęcie przez Rosjan.